Kαλύτερες κυκλοφορίες 2010 / ανασκόπηση της χρονιάς

τι παπαριά ειν αυτή και τι δουλειά έχει σ’αυτό το thread.

το βαφτίζετε και progressive τρομάρα σας. σκέτο “μαθητικό” να το λέτε.

1 [B]Bongripper[/B] - [I]Satan Worshipping Doom[/I]
Τα λεει ολα ο τιτλος.Μιλαμε για μεγαλη εκπληξη,ειδικα εαν σκεφτω οτι μετα το τρομερο Hippie Killer εκαναν μια κοιλια στα επομενα 2 αλμπουμς και ενω τους ειχα ξεγραψει ηρθε απο το πουθενα το Satan Worshipping Doom και εσκασε σαν βομβα και με κατεστρεψε με τις Doom ριφαρες του.Πραγματικα αξιζει να ειναι στην πρωτη θεση

2 [B]Samsara Blues Experiment[/B] - [I]Long Distance Trip[/I]
Μαγεια…Οι Γερμανοι μας εστειλαν αδιαβαστους με το heavy-Psych δισκο της χρονιας

3 [B]Ufomammut[/B] - [I]Eve[/I]
Οπως ειχε πει επιτυχημενα και ο φιλος ο Keyser ''Παιζει με τα συναισθηματα μου" διαβαστε εδω το υπερποστ του Keyser http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=1022430&postcount=17… Ειμαι περιεργος να δω πως θα ακουγονται στον επομενο δισκο

4 [B] The Machine[/B] - [I]Drie[/I]
Μπορει να ειναι απο τα τελυταια που ελιωσα αλλα αξιζει και με το παραπανω αυτη τη θεση.Εδω εχουμε για ενα ατελειωτο Psych-Stoner ταξιδι

5 [B]Asteroid[/B] - [I]II[/I]
Αυτος ο δισκος επρεπε να κυκλοφορησει στα 70’ς,Σουηδια+Fuzz stoner=Διαμαντι

6 [B]Black Bombaim[/B] - [I]Saturdays and Space Travels[/I]
Απο Πορτογαλια(!!!) και οσοι αγαπανε Earthless να τους τσεκαρουν οπωσδηποτε.
Μια απο τις καλυτερες κιθαριστικες δουλειες της χρονιας

7 [B]Sungrazer[/B] - [I]Sungrazer[/I]
stoner δισκος με πιο colour haze στοιχεια και το σιγουρο ειναι οτι θα εξελιχθουν σε μεγαλη μπαντα οι Sungrazer

8 [B]The Sword[/B] - [I]Warp Riders[/I]
Αλλαξαν λιγο και εδω εχουμε εναν πιο hard rock δισκο αλλα καλυτερο απο το προηγουμενο…

9 [B]Electric Wizard[/B] - [I]Black Masses[/I]
Αυτο το δισκο ηθελα να το βαλω σε υψηλοτερες θεσεις μιας και ειναι το αγαπημενο μου συγκροτημα(λιωνω βασικα)αλλα προτιμησα να ειμαι αντικειμενικος οσο γινεται στη λιστα μου και μεταξυ μας ειναι απλα λιγο καλυτερο απο τα Let Us Prey και We Live(Αρα μεγαλη Δισκαρα εβγαλαν παλι οι κεραταδες αλλα δεν ηθελα να το βαλω στη πρωτη θεση μιας και εκει αξιζουν μονο τα αριστουργηματα τους)

10 [B]The Re-Stoned[/B] - [I]Revealed Gravitation[/I]
Απο τη Ρωσσια μας ερχονται και μας προσφερουν ενα υπεροχο instrumental stoner δισκο.Ακουστε τους.Τρομερα ριφακια,σολαρισματα,fuzzy στιγμες κτλ κτλ…

11 [B]U.S. Christmas[/B] - [I]Run Thick in the Night[/I]
12 [B]Hypnos 69[/B] - [I]Legacy[/I]
13 [B]Arc of Ascent[/B] - [I]Circle of the Sun[/I]
14 [B]Cough[/B] - [I]Ritual Abuse[/I]
15 [B]Rose Kemp[/B] - [I]Golden Shroud[/I]
16 [B]Stonehelm[/B] - [I]Stonehelm[/I]
17 [B]Procession[/B] - [I]Destroyers of the Faith[/I]
18 [B]Black Wizard[/B] - [I]Black Wizard[/I]
19 [B]The Wounded Kings[/B] - [I]The Shadow Over Atlantis[/I]
20 [B]Black Space Riders[/B] - [I]Black Space Riders[/I]
21 [B]Astrohenge[/B] - [I]Astrohenge[/I]
22 [B]Olde Growth[/B] - [I]Olde Growth[/I]
23 [B]Lonely Kamel[/B] - [I]Blues for the Dead[/I]
24 [B]Brutus[/B] - [I]Brutus[/I]
25 [B]Under The Sun [/B] - [I]Man Of Sorrow[/I]
26 [B]Droids Attack[/B] - [I]Must Destroy[/I]
27 [B]The White Soots[/B] - [I]The White Soots[/I]
28 [B]Black Sleep of Kali[/B] - [I]Our Slow Decay[/I]
29 [B]Hollow Leg[/B] - [I]Hollow Leg[/I]
30 [B]Harvey Milk[/B] - [I]A Small Turn of Human Kindness[/I]
31 [B]Cathedral[/B] - [I]The Guessing Game[/I]
32 [B]Briton Rites[/B] - [I]For Mircalla[/I]
33 [B]Brant Bjork[/B] - [I]Gods & Goddesses[/I]
34 [B]Suma[/B] - [I]Ashes[/I]
35 [B]Karma to Burn[/B] - [I]Appalachian Incantation[/I]
36 [B]The :Egocentrics[/B] - [I]Love Fear Choices and Astronauts[/I]
37 [B]The Flight of Sleipnir[/B] - [I]Lore[/I]
38 [B]Sabbath Assembly[/B] - [I]Restored to One[/I]
39 [B]Thou[/B] - [I]Summit[/I]
40 [B]Venomin James[/B] - [I]Crowe Valley Blues[/I]

Πολυ καλα Ep-Demo ειχαμε απο:
Low Gravity,kamni,age of taurus,brigantia,Iron Void,serpent venom,windhand,adai,DogKickedinHalf,fleshpress,People of the North,Troubled Horse,Eggnogg κτλ κτλ…
Καποια στιγμη θα ποσταρω και τις μουφιτσες…

συντακτικό fail :stuck_out_tongue:

other than that, ντροπή που δεν υπήρχε σε καμία λίστα συντάκτη (Ζαρκαδούλα πχ)

χαχα οντως παπαρια :smiley:

Το δικό μου τοπ-11, όχι με σειρά προτίμησης:

[B]Burzum - Belus
[/B]

[SPOILER]Για να πω την αλήθεια, δεν περίμενα και πολλά μετά από τόσα χρόνια, αλλά διαψεύστηκα περίτρανα.
Ο Vikernes αποδεικνυει ότι όταν παίζει ατμοσφαιρικό black metal, οι υπόλοιποι απλά προσπαθούν.[/SPOILER]

[B]Αlcest - Écailles de Lune[/B]

[SPOILER]Προσωπικά δεν είχα καμία απολύτως επαφή με αυτό το Black metal/Shoegaze είδος (ή όπως αλλιώς το λένε τέλος πάντων), απλά μόλις πρωτοάκουσα το εν λόγω άλμπουμ, έπαθα ένα μικρό σοκ. Από τότε ακόμα με συνοδεύει για συνεχόμενα βράδια.
Μελαγχολικό με πολύ όμορφες μελωδίες.[/SPOILER]

[B]Triptykon - Eparistera Daimones[/B]

[SPOILER]Για το συγκεκριμένο δεν έχω να πω και πολλά, απλά ότι με ικανοποίησε σαν συνέχεια του [B]Monotheist[/B], αν και, κακά τα ψέμματα, δεύτερο [B]Monotheist[/B] δεν βγαίνει.[/SPOILER]

[B]Ares Kingdom - Incendiary[/B]

[SPOILER]Αρχικά δεν του είχα δώσει την προσοχή που άξιζε, και ήταν απλά στα υποψήφια για τσεκάρισμα. Τελικά έκανα λάθος, μιας και έγινε μια απ’ τις αγαπημένες φετινές κυκλοφορίες.
Επιθετικά ριφφ, όπως θα 'πρεπε να είναι τα ριφφ του thrash/death (κατά την ταπεινή μου άποψη), σκατοφωνή που σε πορώνει.
Παρότι υπάρχουν αρκετά μεγάλα σε διάρκεια κομμάτια, δεν κουράζουν καθόλου.
Και δύο εξαιρετικά instrumental/εισαγωγικά κομματιών.[/SPOILER]

[B]Darkthrone - Cirle the Wagons[/B]

[SPOILER]Ό,τι ναι να πω λογικά θα τα έχουν πει όλα οι προηγούμενοι. Οι 2 κύριοι από Νορβηγία μεριά γουστάρουν αυτό που κάνουν, και αυτό φαίνεται. Κομματάρες για ανελέητο κοπάνημα και μπύρες όπως το [B]I Am the Graves of the 80s[/B] (και όχι μόνο) δύσκολα τα βρίσκεις πλέον.[/SPOILER]

[B]Enforcer - Diamonds[/B]

[SPOILER]Άλλο ένα άλμπουμ που έγινε αγαπημένο πολλών. Προσωπικά δεν έχω και ιδιαίτερα πολλές σχέσεις με Heavy metal πλέον, αλλά το συγκεκριμένο μου αναθέρμανε το ενδιαφέρον για το είδος. Τι κι αν χάνουν σε “πρωτοτυπία” όπως έχει ειπωθεί, κάνουν πολύ καλά αυτό που ξέρουν, βγάζουν ένα 80s feeling κι αυτό για μένα αρκεί.[/SPOILER]

[B]Nocturnal Depression[/B]

[SPOILER]Depressive black metal από τους καλύτερους του είδους για μένα. Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε και στο bm thread, ίσως το πιο “επαγγελματικό” τους άλμπουμ μέχρι στιγμής. Για ακόμη μια φορά με αποζημίωσαν και με το παραπάνω.[/SPOILER]
[B]
Volbeat - Beyong Hell/Above Heaven[/B]

[SPOILER]Σύγχρονο ροκ ν ρολ ας μου επιτραπεί η έκφραση. Ιδανικός δίσκος για να σου ανεβάσει τη διάθεση. Ευχάριστες εκπλήξεις τα guest φωνητικά από Mille και Barney. Μακάρι να τους δούμε live σύντομα.[/SPOILER]

[B]Sargeist - Let the Devil In[/B]

[SPOILER]Σχετικά πρόσφατη κυκλοφορία, αλλά εμένα μου έδωσε ακριβώς αυτό που ήθελα ν’ ακούσω εκείνη τη στιγμή. Μελαγχολικά, σκοτεινά ριφφ που σου μένουν στο μυαλο με την πρώτη ακρόαση, και ας μη κάνουν κάτι το ιδιαίτερα πρωτότυπο. Άξια αναφοράς θεωρώ και τα φωνητικά του Hoath Torog που είναι από τα πλέον χαρακτηριστικά για μένα, ιδιαίτερα μετά το live της Αθήνας με τους Behexen.[/SPOILER]

[B]Hardcore Superstar - Split You Lip
[/B]

[SPOILER]Είναι από τις λίγες μπάντες του είδους που περιμένω πώς και πώς ν’ ακούσω, επειδή θεωρώ πως παρεκκλίνουν κάπως μουσικά. Ενθουσιάστηκα με το άλμπουμ, από τότε που το πρωτοάκουσα δεν έχει περάσει μέρα που να μην ξαναπαίξει. Ανεβαστικά κομμάτια όσο δεν πάει, και 2 μπαλάντες έτσι για να σπάει η μονοτονία. Ιδανικό soundtrack για έξοδο αντροπαρέας με πρόθεση για ρεζιλίκια, αλκοόλ και κοπροσκύλιασμα 8)[/SPOILER]

[B]Suicidal Angels - Dead Again[/B]

[SPOILER]3ο full length και για μένα κάνουν αργά αλλά σταθερά βήματα προόδου. Παίζουν πορωτικό Old School Thrash, όπως το γουστάρουμε, με μερικά πιο mid tempo κομμάτια να είναι η ευχάριστη πεκπληξη για μένα. Συνολικά το κατατάσσω περίπου στα ίδια επίπεδα με το [B]Sanctify the Darkness[/B]. Περιμένω να τους δω και live για να δω πώς αποδίδουν επί σκηνής.[/SPOILER]

Πέρα από αυτά, να αναφέρω πως ήταν κατώτερα του αναμενόμενου για μένα τα εξής:
[B]Rotting Christ - AEALO
CRASHDIET - Generation Wild[/B] (Καλά αυτό όχι τόσο, απλά δεν κράτησε το ενδιαφέρον μου όσο περίμενα)
[B]Angantyr - Svig
1349 - Demonoir[/B] (Μ’ άρεσε περισσότερο απ’ το προηγούμενο, αλλά δεν έφτασε και σε τοπ επίπεδο)
[B]Watain - Lawless Darkness[/B]

Επίσης δεν έχω ακούσει ακόμα (ή όχι όσο θα ήθελα) τα παρακάτω:
[B]Sodom - In War and Pieces
Accept - Blood of Nations
Deathspell Omega - Paracletus[/B]
[B]Profanatica - Disgusting Blasphemies Against God[/B]
[B]Agalloch - Marrow of the Spirit
A Forest of Stars - Opportunistic Thieves of Spring[/B]

Αυτά για την ώρα, αν θυμηθώ κάτι θα επανέλθω.

To έχω γενικά στα υπόψην, αλλά τώρα έχω άλλα προς άκουσμα. Δε βιαζόμαστε όμως, έχουμε πολύ χρόνο8)

Δε θέλω να μπω στη διαδικασία να αγχώνομαι για το τί θ’ ακούω.

Η ουσία όμως του ποστ δε βρίσκεται εδώ πέρα. Βρίσκεται στο ότι χθες στην Βουδαπέστη οι δικοί μας[B] I Want You Dead[/B], άνοιξαν για τους [B]Heaven In Her Arms[/B]:!:

Τελική λίστα κι από μένα:

  1. [B]Ufomammut - Eve[/B]
    Ο δίσκος που με συγκλόνισε όσο κανένας άλλος. Εκπληκτικό κόνσεπτ, απίστευτη δομή, τέλειος συνδυασμός ντουμ/σλατζ/ντρόουν/ψυχεδέλεια. Το μπάσο δεν υπάρχει πουθενά, η κιθάρα και τα ντραμς σπέρνουν και τα σαμπλάκια δημιουργούν μια εφιαλτική ατμόσφαιρα. Το κάθε κομμάτι είναι μια ξεχωριστή οντότητα άμεσα αλληλένδετη με τις υπόλοιπες. Ελάχιστες φορές άκουσα κάποιο κομμάτι ξεχωριστά. Πάντα ολόκληρο από την αρχή ως το τέλος. Όπως έχω ξαναπεί, έπαιξε με τα συναισθήματά μου. Αριστούργημα.

  2. [B]Bongripper - Satan Worshipping Doom[/B]
    Το The Great Barrier Reefer ήταν έπος, το Hippie Killer ήταν γαμάτο αλλά περισσότερο ποστ απ’ όσο θα ήθελα, το Heroin ήταν ένα ντρόουν συνοθύλευμα, σχεδόν απάλευτο, όπως τα ίδια ήταν και το Hate Ashbury, αν και είχε κάποια ωραία σλατζ στοιχεία. Αυτό εδώ, όμως, είναι ότι πιο γαμημένα χέβι υπάρχει σε ολόκληρο το σύμπαν. Ξεπέρασαν τον εαυτό τους. Οι συνθέσεις είναι μαγικά δομημένες και οι ριφάρες ξετινάζουν δίχως οίκτο. Απίστευτο.

  3. [B]Electric Wizard - Black Masses[/B]
    Κλασσική αξία πλέον οι EW. Δεν είναι το καλύτερο τους, αλλά συναγωνίζεται στα ίσα τα παλιά έπη. Τρομερή έμπνευση για ακόμη μία φορά, με περισσότερες ψυχεδέλειες όμως, ρετρό παραγωγή (μοναδική μου ένσταση), πιασάρικες θεόσταλτες ριφάρες και περνάμε γαμώ.

  4. [B]Killing Joke - Absolute Dissent[/B]
    Τριάντα χρόνια στο κουρμπέτι και άλλη μια δισκάρα. Δεν ξέρω πως σκατά το κάνουν, αλλά είναι θεοί. Πάει και τελείωσε. 14 κομμάτια και πάνε από το ιντάστριαλ μέταλ στο ποστ πανκ και από εκεί στο new wave, με χαρακτηριστική άνεση και τέχνη.

  5. [B]Brant Bjork - Gods And Goddesses[/B]
    Άλλος καραβανάς αυτός που δεν έχει βαρεθεί να βγάζει δισκάρες. Στόουνερ/μπλουζ καταστάσεις που ακούγεται γαμάτα είτε κάνεις σεξ είτε χέζεις.

  6. [B]Asteroid - II[/B]
    Στόουνερ/φαζζ μαγεία και 70s αισθητική. Μελαγχολικό και πανέμορφο.

  7. [B]Cathedral - The Guessing Game[/B]
    Άλλος ένας ντουμ θρίαμβος, με περισσότερους πειραματισμούς και 80 λεπτά μες στην καύλα. Αντί να επαναλαμβάνονται, εξελίσσονται.

  8. [B]Kylesa - Spiral Shadow[/B]
    'Οχι τόσο in your face όσο τα προηγούμενα τους, αλλά και πάλι γαμεί και δέρνει.

  9. [B]Samsara Blues Experiment - Long Distance Trip[/B]
    Η ευχάριστη έκπληξη της χρονιάς. Τρελό τριπάρισμα. Το Double Freedom είναι το κομμάτι της χρονιάς.

  10. [B]U.S. Christmas - Run Thick In The Night[/B]
    Τα ακουστικά κομμάτια με το βιολί είναι μαγείες σκέτες. Τα υπόλοιπα είναι τόσο space όσο πρέπει για να μας στείλουν στο διάστημα.

Είχα γράψει για όλα το κατιτίς, αλλά επειδή επαναλαμβανόμουν επικίνδυνα, τα έσβησα και αναφέρω ενδεικτικά τα υπόλοιπα:

  1. Rosetta - A Determinism Of Morality
  2. Εγγονόπουλος/Πουλικάκος/Socos - Η Ύδρα Των Πουλιών
  3. Crippled Black Phoenix - I, Vigilante
  4. Audrey Horne - Audrey Horne
  5. Arc Of Ascent - Circle Of The Sun
  6. The Sword - The Warp Riders
  7. High On Fire - Snakes For The Divine
  8. Acid Witch - Stoned
  9. Dax Riggs - Say Goodnight To The World
  10. Karma To Burn - Appalachian Incantation
  11. Agnes Vein - Duality
  12. The Machine - Drie
  13. Stonehelm - Stonehelm
  14. Intronaut - Valley Of Smoke
  15. Fatso Jetson - Archaic Volumes
  16. My Sleeping Karma - Tri
  17. Sabbath Assembly - Restored To One
  18. Shearwater - The Golden Archipelago
  19. Under The Sun - Man Of Sorrow
  20. Sungrazer - Sungrazer

Επίσης, μου άρεσαν, αλλά δεν με τρέλαναν ή δεν τα άκουσα όσο θα έπρεπε:

Gandhi’s Gunn - Thirtyeahs
Sardonis - Sardonis
Lonely Kamel - Blues For The Dead
Kamni - Kamni
US Christmas/Harvestman/Minsk - Hawkwind Triad
65daysofstatic - We Were Exploding Anyway
Pendulum - Immersion

Απογοητεύσεις:

Gazpacho - Missa Atropos
Black Mountain - Wilderness Heart
The Ocean - Heliocentric

Γενικά, ήταν και γαμώ τις χρονιές. Ειδικά για το στόουνερ/ντουμ ιδίωμα. Πάρα πολλοί καλοί δίσκοι που κατέστη αδύνατο να τους ακούσω και να τους αφομοιώσω όλους.
Σκεφτόμουν στην αρχή, να κάνω 2 χωριστές λίστες. Μία για στόουνερ/ντουμ κυκλοφορίες και μία για όλα τα υπόλοιπα, αλλά εντάξει αφού μιλάμε γενικά για τις αγαπημένες κυκλοφορίες της χρονιάς, δεν είχε νόημα κάτι τέτοιο.

Ωραίος ο Κέυσερ, μου θύμισε πόσο μαλάκας είμαι που παράτησα το Ουφομαμουτ με μιάμιση ακρόαση. Αυτό και το Σαμσάρα θα τσεκαριστούν.

Ρε μιας και λεγαμε πριν για ποστ-χαρντκοριες/σκριμο/κλπ ΜΕΓΑΛΗ σινταρα ,φετος,βγαλαν οι [B][B]rinoa[/B][/B].Για μενα το αγαπημενο σιντι μπαντας για φετος.Οπως ειχε πει και ο σοφος ριπ-νουμπ,οι [B]rinoa[/B] βγαλαν το καλυτερο [B]devil sold his soul για φετος[/B] και οι [B]heaven in her arms[/B] το καλυτερο envy[με την εννοια οτι εχουν το παρομοιο υφος]

Ρε μιας και λεγαμε πριν για ποστ-χαρντκοριες/σκριμο/κλπ ΜΕΓΑΛΗ σινταρα βγαλαν οι [B][B]rinoa[/B][/B].Για μενα το αγαπημενο σιντι μπαντας για φετος.Οπως ειχε πει και ο σοφος ριπ-νουμπ,οι [B]rinoa[/B] βγαλαν το καλυτερο [B]devil sold his soul για φετος[/B] και οι [B]heaven in her arms[/B] το καλυτερο envy[με την εννοια οτι εχουν το παρομοιο υφος]

Μεγαλος δισκος απο τους Χιλιανους !
To DOOM οπως μ’αρεσει ! Βαρυ και ασηκωτο !

Μεγάλη μπάλα όπως πάντα.
Υπάρχουν κάποια που δεν τα έχω τσεκάρει και μπαίνουν στα υπόψιν.

Θενκς και για το κρέντιτ για Ούφομαμουτ.

#-o

τώρα κατάλαβα…(δουλεύω με διπλό καρμπιρατέρ:lol:)
και αναρωτιόμουνα που είναι το περίεργο.νομιζα ελεγες για την αναφορά μου πως είναι άδικο να ακολουθει ένας δίσκος το precambrian .μετά πήρα μπρος…thanx, το άλλαξα…

…dvd της χρονιάς, άνετα τα Behemoth+Sodom

+Angra - Aqua…αν και δεν τό’χω πάρει ακόμα, τακούω συνέχεια
Motorhead - The World Is Yours
Star One - Victims Of The Modern Age
Grave Digger - The Clans Will Rise Again
Masterplan - Time To Be King
…ήταν μια πάουερ χρονιά:):!:

αψογοι πραγματικα…οντως ο κιθαριστας νιωθει

Black Witchery - Inferno Of Sacred Destruction αρκουδιαρικο black/death metal για πολυ ξυλο
Inquisition - Ominus Doctrines Of The Perpetual Mystical Macrocosm οτι καλυτερο εχω ακουσει στον χωρο του black metal τα τελευταια χρονια
Cruel Force - The Rise Of Satanic Might black/thrash φαση απο γερμανια
Grave - Burial Ground old school death metal… κερναει μπουνιες σε καθε ακουσμα
Nekromantheon - Divinity Of Death old school thrash απο νορβηγια ετσι οπως το γουσταρουμε
και φυσικα το θεικο Circle The Wagons των Darkthrone δεν χρειαζεται συστασεις…

Αποπάνε μπορείς να βοηθήσεις λιγάκι για το Nekromantheon?

http://www.myspace.com/nekromantheon παρε το myspace

http://www.youtube.com/watch?v=MoNpcCcErHY παρε και ενα κομματι να πορωσεις
πρωτο τους full length…
γενικα ολο το αλμπουμ ειναι σε αυτη την φαση γρηγορο,αρχιδατο και επιθετικο thrash

Εννοούσα να βοηθήσεις να το βρούμε στο διαδίκτυο, τη μπάντα τη γνωρίζω ήδη από το υπεργαμηστερό προ τριετίας [B][I]We’Re Rotting EP[/I][/B]. To φετινό το έψαχνα και δεν το έβρισκα αλλά έκανε την καλή ο crimson_idol οπότε κομπλέ.

Παίζει και σπλιτάκι με [B]Audiopain [/B]με τους οποίους μοιράζονται κοινό drummer.