Kαλύτερες κυκλοφορίες 2010 / ανασκόπηση της χρονιάς

update

Oμορφιές:

Με σειρά:

1)United Nations - Never Mind The Bombings Here’ s Your Six Figures, Εp (Ίσως η καλύτερη κυκλοφορία μέχρι τώρα. Ενα διαμαντάκι από καλλιτέχνες διαμάντια)

2)Throats - S/T, Ep (Αρρωστη μπάντα. Αγγίζει σε παράνοια πολλά γνωστά μεγαθήρια.)

3)Integrity - The Blackest Curse, Lp (Η MEΓΑΛΗ σκοτεινή επιστροφή μετά από 7 χρόνια)

4)Ruined Families - Four Wall Freedom, Lp (Για να τιμάμε και την πατρίδα μας. Πέρα απ’ αυτό όμως είναι ένας απίστευτος hard core δίσκος, πολύ πρωτόγνωρος για τα ελληνικά δεδομένα. Τσεκάρετε ασαπ)

5)Kvelertak - Kvelertak, Lp (Δε περίμενα ποτέ ότι θα μ’ αρέσει νορβηγικό black n roll)

6)Ηammers - Orogeny, Lp (Ωραίο ανανεομένο crust, ξεφεύγει απ’ τα κλασσικά, από μία νέα, υποσχόμενη μπάντα)

7)Downfall Of Gaia - Epos…, Lp (Fall-Of-Efraf-ίζουν και μ’ αρέσει :D)

8)ξεχνάω κάποια. Θα επανέλθω.

Απογοητέυσεις:

  1. Sick Of It All - Based On A True Story (Ντάξει δεν είναι απογοητευτικός ο δίσκος, αλλά σίγουρα δεν είναι και κάτι το τρομέρο. Ακούγεται πάντως. Το μόνο βέβαιο όμως είναι ότι ο δίσκος είναι σαφώς κατώτερος από τον προηγούμενο και απέχουν και 4 χρόνια. Διάστημα μεγάλο, οπότε και μπαίνει στα μείων ο δίσκος)

2)edit

Θέλω να τσεκάρω/Περιμένω:

1)Νέο DEP (που δε το’ χω καταφέρει ακόμη)

2)Bad Religion (δεν έχει βγει ακόμη)

3)edit

Σκέφτηκα για λίγο να υπάρχει ένα θρεντ ανασκόπηση της χρονιάς με 2 λόγια για κάθε άλμπουμ που ακούσαμε μέσα στην χρονιά ή έστω στα πιο σημαντικά και σε αυτά που άρεσαν και σε αυτά που δεν άρεσαν (στα άλμπουμ που ακούσαμε 1-2 φορές και έμειναν στην άκρη θα μπορεί να υπάρχει για συντομία μια απλή αναφορά όλα μαζί η ως και καθόλου αναφορά) και όχι απλά λίστες με τα καλύτερα, αυτά θα αναφερθούν μέσα στην ανασκόπηση. Το πρόβλημα είναι πως πιθανότατα θα βγουν τα περισσότερα αν όχι όλα σεντόνια :-k Αν γενικά αρέσει η ιδέα και άλλους ας ανοίξει θρεντ αλλιώς κάντε πως δεν διαβάσατε αυτό που μόλις έγραψα :stuck_out_tongue:

Θεωρω ότι μπορεί να γίνει σε αυτό το θρεντ.

Να αλλάξει τίτλο: Κυκλοφορίες 2010/Ανασκόπηση της χρονιάς

Request Accepted

Ας ξεκινήσουν τα σεντόνια λοιπόν :stuck_out_tongue:

Καλή φάση που έγινε τελικά η αλλαγή γιατί θα συζητάμε πολλά πράγματα. Άλλη μία ενστασή μου είναι να συζητάμε εδώ και για απογοητεύσεις/κακούς δίσκους μιας και ντάξει δε χρειάζεται να χουμε άπειρα θρεντ. Και στο τέλος αν θέλουμε κάνουμε σ’ ένα ποστ λίστες με: καλύτερα, χειρότερα, εκπληξεις κλπ. Γι’ αυτό είπα να μετονομαστεί σε: Κυκλοφορίες (σκέτο) 2010/ Ανασκόπηση της χρονιάς. Αλλά όπως νομίζετε. (Ωστόσο αν με το ανασκοπηση εννοούμε μεσα και απογοητέυσεις πάσο! Που βασικά τώρα που το σκεφτομαι περιλαμβάνονται σε αυτό οπότε οκ. Μεινετε στο bold)

Γαμώτο έχω πάθει το εξής, δε ξέρω αλλά και δε θυμάμαι (γιατί κάποια στιγμή το’ χα ψάξει) από μπάντες που μ’ ενδιαφέρουν αν θα βγει κάτι τους επόμενους μήνες. Ξέρω στάνταρ για bad religion, αλλά μου διαφεύγουν πολλά.

Κατα τ’ αλλα τη λιστα μου την εχω παραπανω και θα την ανανεωνω

Αφού υπάρχει θρεντ που λέγεται “νέες κυκλοφορίες 2010”, γιατί να κάνουμε εδώ ανασκόπηση?
Εδώ καλό είναι να μένουν τα καλύτερα για κάθε χρήστη.

Βασικά το’ χα ξεχάσει ότι υπήρχε τέτοιο θρεντ.

Ωστόσο απ’ το να υπάρχουν 3 θρεντ (νέες, καλύτερες, απογοητεύσεις) δε θα’ ναι καλύτερα να’ ναι όλα μαζί? Για να γίνονται μεγαλύτερες και πιο μαζικές συζητήσεις.

Έτσι όπως πάει εκείνο το θέμα όμως δεν είναι για ανασκόπηση, πιο πολύ απλά αναφέρονται μπάντες που βγάλαν ή βγάζουν δίσκο σε λίγες μέρες, περισσότερο ένα συνεχές namedroping βλέπω εγώ, να αλλάξει ξαφνικά σε κάτι τέτοιο…

Η ανασκόπηση εδώ θα περιλαμβάνει και τα καλύτερα για κάθε χρήστη είτε με κάποια λίστα η με απλή αναφορά μέσα στην ίδια την ανασκόπηση που θα κάνει. Τουλάχιστον αυτή είναι η general idea.

Προσωπικά διαφωνώ, γιατί με ενδιαφέρει να δω μια λίστα με 10-20 κυκλοφορίες που έχουν ξεχωρίσει κάποιοι χρήστες με τους οποίους έχω κοινά γούστα.

Δυο θρεντς είναι εξάλλου, ένα εδώ για τις καλύτερες και ένα για κυκλοφορίες 2010 όπου μπορεί άνετα κάποιος να κάνει την ανασκόπησή του.

Δε με ενοχλεί πάντως όπως και να έχει.

Η ανασκόπηση δεν θα αποκλείει απαραίτητα τις λίστες, κάλλιστα θα μπορεί να υπάρχει και λίστα με τα καλύτερα στο τέλος η στην αρχή των κειμένων,

Καλώς δεκτή η αποψή σου (κρισπ).

Προσωπικα επειδη δε μπορω να παρακολουθω και καθε σελιδα καθε θεματος, θα συνεχίσω στο ύφος του παραπάνω ποστ μου (με τη λίστα), - δε νομίζω να ενοχλεί κάποιον-, και αν θέλετε θα βάζω σε σποιλερ απογοητεύσεις και τα “περιμένω” για να’ ναι περισσότερο οντοπικ. Και φυσικά θα λέω και 2 πραγματάκια για κάθε κυκλοφορία.

Και βασικά αυτό που λέει ο dead. Κάνεις μια λιστούλα και από κάτω μιλάς γι’ αυτήν:)

Νομίζω ότι το ιδανικό είναι το ποστάρισμα σε αυτό το τόπικ των αγαπημένων + μια μικρή προσωπική ανασκόπηση (κάποια που άρεσαν αλλά περιμέναμε κάτι παραπάνω, κάποια που απογοήτευσαν κτλ.) και χρήση του “νέες κυκλοφορίες” για τα τρέχοντα. Υπάρχει και θρεντ για τα αγαπημένα τραγούδια, οπότε κομπλέ.

Οκ, ναι πράγματι μπορεί να μείνει το θρεντ νέες κυκλοφορίες, για ενημέρωση κλπ

Εδώ που τα λέμε κι εγώ αυτό κάνω, οπότε κομπλέ.

Και παράκληση παιδιά…Τεράστιες φωτογραφίες σε σπόιλερ!

μεχρι τωρα,χωρις συγκεκριμενη σειρα
enforcer-diamonds
white wizzard-over the top
grand magus-hammer of the north
lords of bukkake-desorden y rencor
suma-ashes
omar rodriguez lopez and john frusciante-s/t
brant bjork-gods and goddesses

αναμενω:serj tankian-imperfect harmonies

θελω να ακουσω:accept-blood of the nations

Η όλη ιδέα βασικά ήταν για να μην μένουμε στα 10-20 καλύτερα της χρονιάς. Στην ανασκόπηση θα μπορούσε κάλλιστα να γίνει αρχικά η λίστα τα με καλύτερα και ένα κείμενο να συνοδεύει την λίστα και παρακάτω ένα ακόμα κείμενο όπου θα γίνεται μια πιο περιληπτική αναφορά στις υπόλοιπες κυκλοφορίες που έχει ακούσει ο καθένας από εμάς. Από τις απογοητεύσεις τις καινούργιες ανακαλύψεις μέχρι και άλμπουμ που ενθουσίασαν αρχικά αλλά στην πορεία έπεσε ο ενθουσιασμός. Μπορούν έτσι να βγουν και μερικά μεγάλα ίσως αλλά ωραία κείμενα από πολλούς χρήστες εδώ μέσα (δεν θα έλεγα πως είμαι από αυτούς που το 'χουν αλλά θα γράψω και εγώ κάτι).

Μη γίνεσαι horror :stuck_out_tongue:

:lol: απλά φαίνεται πολύ άσχημο.

Ασε που τώρα που’ χω χαλασμένο pc και είναι όλα μεγεθυμένα, κάνω 5 ώρες τη ροδέλα προς τα κάτω για να ξεπεράσω μία εικόνα