Kαλυτερο A.O.R Album 70's/80's

Aς κανουμε κι ενα Α.Ο.R poll.Bεβαια παλι καποιοι συνηθεις υποπτοι θα γκρινιαξουν παλι,αλλα ξαναλεω οτι προκειται για προσωπικες επολογες.

Y.Γ.Iron Aris,τι δεν εκανα καλα αυτην τη φορα?

Προσωπικα ψηφιζω δαγκωτο ‘Escape’’ .Στο νημα με το ομωνυμο των Asia.

Magnum-The Eleventh Hour…εννοείται ότι δεν κατέχω και δεν ακούω αλλά οι Magnum μου αρέσουν πολύ!

Δεν θα επιλέξω απ’το πολλ γιατί ό,τι και να ψηφίσω θα χω τύψεις μετά.Οπότε

Εννοειται τοι εχω αφησει πολλα εξω κι απο τα γκρουπ που εχω βαλει μαλιστα.Π.Χ καλυτερο album των Magnum για μενα ειναι το ‘‘Chase The Dragon’’,αλλα ειναι πιο πολυ hard rock παρα Α.Ο.R,γι’αυτο και δεν το εβαλα.

1)Boston:Boston:Iσως τα καλυτερο A.O.R album των 1970’s.Δισκαρα,μελωδιαρες,φωναρα,κιθαρα θεικη κι εκπληκτικες συνθεσεις(More Than A Feeling,Peace Of Mind,Smokin’)
2)Asia:Asia:Tα ιερα τερατα του progressive rock των ‘70’s σε μια πιο εμπορικη,αλλα αρκετα progressive κοινοπραξια στα ‘80’s.
3)Foreigner:Double Vision:Aπλα ενα απο τα πιο πολυπαιγμενα μου CD’s.Tο λατρευω!!!
4)Journey:Escape.Με μεγαλη δυσκολια εβαλα αυτο απο Journey που κονταροχτυπηθηκε με το ‘‘Infinity’’,αλλα κατελαβε τη θεση λογω hits.Τι να σχολιασω σε αυτην τη λατρεμενη δισκαρα απο ολυς τους Α.Ο.R fans.
5)Bryan Adams:Reckless.Βριστε με ,σιχτιριστε με,καντε μου ban,αλλα το εν λογω δισκιον για το ειδος γαμει απλα.Κομματαρες μεσα και συμμετοχες απο Lou Gramm και Tina Turner.Summer of’69 ρεεεεεεεεεεε!!!
6)REO Speedwagon:Hi Infidelity.Δυο super hits,βασικα μελη σε καθε telemearketing classics συλλογη,και ενα πολυ μελωδικο δισκακι αντιπροσωπευτικο του ειδους!!!
7)Heart:Dreamboat Annie:Δεν το λες κι εντελως Α.Ο.R,αλλα τα πιο Α.Ο.R albums τους δεν ειναι και τοσο κολοσσιαια.Το συγκεκριμενο για μενα με ‘‘Magic Man’’,’‘Crazy On You’’ και ομωνυμο στεκει πολυ καλα εδω.
8)Survivor:Vital Signs.Aυτη ειναι μια δισκαρα που εβγαλαν οι τυποι για να βουλωσαν τα στοματα οσων τους ειχαν για one hit wonders του ‘‘Eye Of The Tiger’’.’‘Βroken Promises’’, '‘It’s the singer not the song’'
και ‘‘I Can’t Hold Back’’ με τη φωναρα του απιστευτου Jimi Jamison και τρελλαινομαι.
9)Για Magnum μιλησα ηδη…

Φοβερο και το ‘‘ΙV’’ των Toto,φυσικα οπως και η δισκαρα ‘‘Hydra’’.

Εγω νοιωθω τυψεις που αφησα εκτος poll το ομωνυμο των ‘‘Cheap Trick’’!!

Φοβερή μπαντάρα και οι Cheap Trick.Μου έρχονται πάρα πολλά στο μυαλό τώρα,τι να πρωτοπείς!

Nα υποθέσω πως επίτηδες άφησες εκτός τους Styx επειδή έχουν και prog περάσματα, έτσι; Γιατί θα το έριχνα δαγκωτό The Grand Illusion, από το poll Boston!

Κι εμενα κι απο πιο αγνωστα groups,αλλα σε ενα περιορισμενο poll των 10 επιλογων τι να πρωτοβαλεις???
Ειπα να βαλω πιο κλασσικα κ γνωστα groups.

Π.Χ.
1)Strangeways:Walk in the Fire
2)Dare:Out Of Silence
3)FM:’‘FM’‘
4)Bad English:’‘Bad English’‘
5)Loverboy:’‘Get Lucky’’

Τις δισκαρες των Styx με Tommy Shaw θα τις αδικουσα αν τις εβαζα εδω για τον λογο ακριβως που αναφερεις.
Βεβαια την μουσικη δεν την αντιλαμβανομαστε ομοια,με την εννοια οτι πολλες φορες αλλιως ηχει κατι σε μενα κι αλλιως σε καποιον αλλον κι επισης δεν θελω να μπλεξω με ταμπελες.

Ασυζητητι το ‘‘The Grand Illusion’’ ειναι ανυπερβλητο οπως και τα δυο πρωτα των Angel,αλλα ειπα να μην τα βαλω εδω διοτι λογω progressive στοιχειων θα επαιζαν μονα τους.

Αν πάμε σε λιγότερο γνωστά group,προσθέτω και το Road Island των Ambrosia.Εξαιρετικό.

στη ψύχρα Device-22b3

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τον όρο “AOR” ;

Διάβασα ότι σημαίνει “Album Oriented Rock”, αλλά δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό.

12345

Most radio formats are based on a select, tight rotation of hit singles. The best example is Top 40, though other formats country, smooth jazz, and urban, all utilize the same basic principles, with the most popular songs repeating every 2 to 6 hours, depending on their rank in rotation. Generally there is a strict order or list to be followed and the DJ does not make decisions about what selections are played.

AOR, while still based on the rotation concept, focused on the album as a whole (rather than singles). In the early 1970s many DJs had the freedom to choose what track(s) to play off a given album ? as well as latitude to decide what order to play the records in.

Later in the 1970s AOR formats became tighter and song selection shifted to the Program Director or Music Director, rather than the DJ. Still, when an AOR station added an album to rotation they would often focus on numerous tracks at once, rather than playing the singles as they were individually released. As AOR stopped playing new music and died out in the late 1980s the core repertoire of AOR became that of the Classic Rock format.

Μάλιστα. Άρα δεν έχει να κάνει με τη μουσική της μπάντας, αλλά τα τσαρτς και γενικότερα τη δημοτικότητά τους.
τένκιου για το γρήγορο ρισπόνς.

Για να’μαι και λίγο ον-τοπικ(όσο γίνεται) από τις μπάντες του πολλ έχω ακούσει μόνο το ντεμπούτο των Journey, άρα ψηφίζω αυτούς. :!:

+1000

Πάνω που πήγαινα να γκρινιάξω “Που είναι οι Toto;”

Aπό αυτά που έβαλε ο Jiopas στο πολλ, το Boston!

Πολλές αγάπες.

Ρε γαμω το ειχα ετοιμαστει να βαλω το ομωνυμο των Toto και το ξεχασα παλι κι αντ’αυτου εβαλα ‘‘αλλο’’.#-o
Ελα ρε πουστη μου!!!#-o
Τωρα το ειδα,νομιζα οτι το ειχα συμπεριλαβει.

To ‘‘Εscape’’ δεν ειναι το ντεμπουτο τους παντως!!!:slight_smile:
Oσον αφορα στις ταμπελες,μη δινεις σημασα.Α.Ο.R κ παπαρια,rock λεω εγω.
Απλα το χρησιμοποιουν ευρεως και το εβαλα κι εγω εδω για να συνεννοηθουμε!!!

jiopas εγώ νομιζα ότι το AOR (ειδικά για άλμπουμ που κυκλοφόρησαν στα 80’ς) είναι ποπ με ηλεκτρική κιθάρα. Δηλαδή σαν να λέμε Ευρυδίκη ξέρω γω.

Πες το κι ετσι.
Ολα δεκτα!!!
Δηλαδη αυτο το επος τωρα δεν ειναι κομματαρα???

Το ξέρω ρε συ, το “Journey” έχω ακούσει, απλά το είπα έτσι :stuck_out_tongue: