Kαλύτερο Death metal συγκρότημα

Οσοι σκληροπυρηνικοί υπάρχουν ας προσέλθουν…Εγώ ψηφίζω Death γιατί άνοιξαν νέους δρόμους σε αυτήν την μουσική,την έκαναν πιο προσιτή στις μάζες και επειδή πολύ απλά ο μέγιστος Chuck (R.I.P) είχε όραμα για αυτήν την μουσική.(Aπό τα πιο σύγχρονα θα έλεγα Nile.Koρυφαίοι!!Αλλο ένα δείγμα ανοιχτόμυαλης προσέγγισης.Οι ανατολίτικες επιρροές κολλάνε τέλεια με την μουσική τους)

Καλοί όλοι οι υπόλοιποι αλλά οι Death είναι Death! :smiley:
Μετά τα κατατοπιστικά μου επιχειρήματα, δεν υπάρχει λόγος να πώ τπτ άλλο! :lol:

Λοιπόν… οι αγαπημένοι μου είναι οι Death, γιατί πολύ απλά πέρα από το Death συνδυάζουν και πολλους ακόμη ήχους!
Από τις άλλες μπάντες ακολουθούν φυσικά οι επίσης υπέρτατοι Obituary και μετά At The Gates, Carcass.

Υ.Γ. Davidian, μιά φορά πήγες να κάνεις μία ψηφοφορία της προκοπής, αλλά στραβοπάτησες τη τελευταία στιγμή! :lol: Τους Atheist πού τους κόλλησες στο Death; :smiley:

Για να υπάρχει και μια πιο progressive death metal άποψη φίλτατε. 8)

Τότε να έβαζες Cynic. :wink:
Διότι οι Atheist τείνουν σαφέστατα προς το techno-thrash 8)

Atheist is a progressive death/thrash metal band from Florida, USA, founded in 1984, whose music was technical and sometimes reminiscent of jazz. They combined brutal riffs with subtle latin music arrangements and jazz breakdowns. Their second album, Unquestionable Presence, released in 1991 (see 1991 in music), has been regarded by some critics as one of the most influential technical death metal albums of all-time

Προς γνώση και συμμόρφωση. 8)

Κατ’αρχάς δεν με ενδιαφέρει καθόλου τι γράφουν οι συντάκτες αλλά το τι ακούω.
Και σίγουρα σε σχέση με τις υπόλοιπες μπάντες οι Atheist δεν είναι σε καμία περίπτωση death! 8)

Τέλος πάντων θεώρησε τους όπως θες…Βαριέμαι… :wink: (Αυτές οι ταμπέλες είναι καταστροφή τελικά)

Παρόλο πού είναι καταστροφή έχεις δώσει μιά ταμπέλα στο τόπικ. (death metal) Αρα έστω και υποσυνείδητα έχεις ανάγκη να βάζεις ταμπέλες για διειυκόλυνση. 8) Oπως και όλοι βέβαια. Φαντάζεσαι να έμπαινε το μελωδικό hard rock στην απλή και λιτή κατηγορία hard rock μαζί με το stoner, το κλασικό rock των 70’s τι θα γινόταν; :wink:

Αν μου πεις οτι και οι Nocturnus έπαιζαν thrash σκίζω τα διπλώματα μου… :lol: Για να μιλήσουμε μουσικά ακούω death metal πολλά χρόνια.Και εγώ δεν κοιτάζω τι γράφουν και λένε οι συντάκτες για συγκροτήματα έχω την δική μου οπτικοακουστική αντίληψη.Οι Nocturnus,Atheist,Cynic,oi Pestilence του Spheres,οι Death,έφτασαν το Death metal σε όρια δυσθεώρατα,ύψιστα,απέδειξαν ότι οι μουσικοί του είδους είχαν και τεχνική κατάρτιση και άποψη στο είδος.Και ως κλασικώς πέρασαν στα αζήτητα λόγω της στενοκεφαλιάς και της κακομοιριάς των οπαδών εκείνης της περιόδου.Απλώς το Techno thrash που ανέφερες έχει συνδεθεί με μπάντες όπως οι Coroner,oι Dark Angel του Time does not heal,oι Death Angel,oι Ηeathen,οι Μέγιστοι Voivod…Δεν το παίζω μεταλλοπατέρας αλλά κάτι ξέρουμε και εμείς.Στα 26 φτάσαμε αισίως. :wink:

Σαν πρωτη επιλογη Death, οπως οι περισσοτεροι φανταζομαι, και μετα θα εβαζα Bolt Thrower.

Ειναι δεν ειναι death οι atheist αξιζουν πολυ περισσοτερο απο τις περισσοτερρες death metal μπαντες.Καλα εκανε και τους εβαλε, αφου τους κατατασουν στο death τι να κανουμε? Καλοι και οι nile αλλα αυτο το στυλ δεν ειναι για πολυ, οσο καλα και να βαρας αμα δεν εχεις να πεις τιποτα απο καποιο σημειο και μετα καταντας κουραστικος.

Χωρις να εχω ψαξει το ειδος εριξα At The Gates

Το όριο μεταξύ thrash και death μερικές φορές είναι πολύ μικρό. Για παράδειγμα τους Death κάλλιστα μπορεί να τους χαρακτηρίσει κάποιος thrash σε σύγκριση με τους Cannibal Corpse ας πούμε. Έτσι από την άλλη εγώ τους Atheist σε σχέση με αυτές τις μπάντες τους βλέπω thrash. Σε σύγκριση με μπάντες όπως οι Anthrax ας πούμε είναι death. Ελπίζω να πιάνεις το point :wink: Α και το ότι κάποιος είναι 26, 36, 46 ποσως το υπολογίζω. Αυτό πού μετράω είναι τα επιχειρήματα και η προσωπικότητα. Χωρίς να σημαίνει κάτι για σένα αυτό!
Αυτά, δεν έχω να πώ κάτι άλλο ,γιατί σε λίγο βλέπω να αναλωνόμαστε στα ίδια πράγματα. Πάω ν’ακούσω το Final Thoughts των Obituary! 8)

http://en.wikipedia.org/wiki/Death_metal 8)

ISIS (Μακαρι να ερθουν με τους τουλ παναιαμ)

Απορια…Θεωρουνται οι ISIS death συγκροτημα? :roll: :roll: :roll: :roll:

@ILLUSION: Όχι, βασικά καμία σχέση.

on topic: Το δημοψήφισμα είναι λειψό καθώς λείπουν πολλά μεγαθήρια του είδους (Morbid Angel, Entombed, Unleashed, κλπ κλπ.) ενώ κάποιες μπάντες θα μπορούσαν να παραληφθούν (Six feet under, Atheist)
Απ αυτά που έχει ψήφισα Bolt Thrower αν και τα γουστάρω όλα.

δεν ειμαι μεγαλος οπαδος του death και δεν το εχω ψξει πολυ αλλα μ’αρεσουν αρκετα οι Celtic Frost(death δεν ειναι??) και οι Amon Amarth, αν και τα φωνητικα τους μου φερνουν γελια καμια φορα.

Οχι

αλλα τι ειναι?