Kαλυτεροι glam metal/hair metal/sleaze metal δισκοι των '80s

Εντάξει… Με μεγάλη άνεση ψήφησα Skid Row!!! Αγαπημένη μου πόσερ μπάντα! Και γενικώς όλα τα κομμάτια μέσα στον συγκεκριμένο δίσκο είναι ένα και ένα!!

Με κάλυψες απολυτα :Ρ

Δεύτερο θα έβαζα motley και τριτο το future world απο pretty maids.

Για δευτερο και εγώ το Shout θα έβαζα αλλά για 3ο μάλλον το Slippery… :smiley:

E,ενταξει το ‘‘Future World’’ δεν το λες poser,ειναι καπως πιο metal!:slight_smile:

[B][SIZE=“7”]SKID ROW[/SIZE][/B] χωρίς δεύτερη σκέψη! Σίγουρα η καλύτερη μπάντα του '‘κινήματος’. Ανάμεσα στο εκπληκτικό ντεμπούτο τους και το θε΄ι΄κό Slave To The Grind προτιμώ βέβαια το δεύτερο (πιο ισορροπημένο σα σύνολο) το οποίο όμως με τίποτα δεν έχει θέση σ’αυτό το poll. Από τη λίστα ξεχωρίζω ακόμα Appetite, 1987, Slippery και Under Lock And Key (με αυτή τη σειρά:p)… και προσθέτω Hysteria, Firehouse. Oi White Lion επίσης δικαιούνται ένα δίσκο στο poll, μάλλον το Pride θα έλεγα

Μου κάνει εντύπωση πάντως, που κανείς δεν έχει αναφέρει τους WASP :-k
Δεν εννοώ οτι λείπουν απ’το πολλ, ότι αδικήθηκαν κλπ κλπ απλά περίμενα να δώ έστω μία αναφορά!

Επίσης είναι ευκαιρία να πώ πόσο αδικημένο (σε σχέση με τα 2 προηγούμενα) είναι το Theatre Of Pain των Motley Crue. Είναι προσωπική αδυναμία πάντα. Ίσως φταίει το οτι είναι πιο rock n roll/blues παρά metal. Who knows…

Προς [B]POSER[/B]:Σε ενα poll 10 επιλογων ,τι να πρωτοβαλω?
Το ‘‘Pride’’ των White Lion ειναι δισκαρα βεβαια,αλλα νομιζω οτι τα αλλα groups που εβαλα ειναι πιο πρωτοκλασσατα.Το’‘Hysteria’’ δεν νομιζω οτι ειναι για δεκαδα,οπως ουτε των ‘‘Firehouse’’ o oμωνυμος,που επισης ειναι πολυ καλος.Παρ’ολα αυτα,συμφωνω μαζι σου ως προς το οτι προκειται για πολυ καλους δισκους.

Προς[B] Grym:[/B]Δικιο εχεις για WASP,τους οποιους αν κ ηθελα να βαλω στο poll,δεν το εκανα διοτι ειναι καπως πιο metal.Με την ιδια λογικη αφησα εξω και τους Twisted Sister.
Tωρα αναφορικα με το’‘Theater Of Pain’'θα διαφωνησω μαζι σου δυστυχως,διοτι προσωπικα το θεωρω μεγαλη παραφωνια στη δισκογραφια τους,τουλαχιστον της κλασσικης τους περιοδου.

Συμφωνώ απόλυτα. Οι White Lion είναι ‘προσωπική αδυναμία’ αλλά οι δίσκοι που έχεις διαλέξει είναι ένας κι ένας και, αντικειμενικά, δύσκολα θα έβγαζα κάποιον για να βάλω άλλον στη θέση του.
Το Hysteria πάντως είναι ορόσημο, ακόμα και από πλευράς πωλήσεων. Όσο κι αν ο αγαπημένος μου Lep δίσκος είναι το Pyromania, το Hysteria είναι τόσο σημαντικό που προσωπικά το θεωρώ αδιανόητο να λείπει. Αλλά είπαμε, τι να πρωτοβάλει κανείς…
Το Firehouse είναι μεγάλη μου αγάπη αλλά και το Hold Your Fire δεν πάει (πολύ) πίσω. Με τόσες ακόμα επιλογές, όμως, λογικό να λείπουν.
Οι W.A.S.P. μου πέρασαν κι εμένα από το μυαλό και φυσικά μου αρέσουν πολύ και είναι μεγάλη μπάντα κτλ κτλ αλλά είναι [B]πολύ metal[/B]. Διαφορετικά θα θεωρούσα παράλειψη την απουσία του Slave To The Grind αλλά και ενός δίσκου των λατρεμένων μου Lizzy Borden!

Η πλάκα είναι οτι ο τίτλος του θρεντ έχει 3 φορές την λέξη metal και μου λέτε οτι οι WASP είναι πολύ metal :roll:
Anyway όπως αγαπάτε, κι εγώ δεν είμαι κανένας τρελός φαν του ιδιώματος.
Κι εγώ προτιμώ πιό πολύ τις rock n roll/blues φάσεις σ’αυτά τα είδη παρά τις metal αλλά μην ξεχνάμε πως ένα ΜΕΓΑΛΟ ρόλο παίζει και το ΜΗ μουσικό κομμάτι.

Όσο για το Theater Of Pain, μου φαίνεται περίεργο, τόσο “χάλια”; :-k
Ως πιό αδύναμο εγώ θα λεγα το Dr Feelgood αλλά κι αυτό έχει μέσα κομματάρες.

πραγματικα δεν ξερω τι να διαλεξω…long cold… η LA Guns…οι Cinderella ειναι μεγαλη αγαπη, τους λατρευω μπλα μπλα μπλα, αλλα ρε φιλε πιο γνησια ‘‘επικυνδυνος’’-αλητικος-πουτανιαρικος δισκος απο το LA GUNS (αλλα και το COCKED AND LOADED ισοβαθμουn κατα τη γνωμη μου) δεν βγηκε εκεινη την εποχη…αγαπαμε νικκυ σιξ, αγαπαμε γκαζεροζες αλλα οχι, αυτοι περιεγραψαν με τον πιο γλαφυρο τροπο τη ζωη του μεσου ‘‘αλητη’’ ποζερα της Σανσετ Μπουλβαρ:p8):D:wink:

απο motley ειμαι αιρετικος και θεωρω τον καλυτερο δισκο τους το ομωνυμο με τον Corabi στα φωνητικα…

μερικοι δισκοι που θεωρω οτι ειναι καλυτεροι του ειδους
[B]faster Pussycat-wake me when its over[/B]…σκοτεινοι εξυπνοι και ωραιοι σαδομαζοχιστικοι στιχοι μεχρι και το εξωφυλλο διαφοροποιητε, μουσικα τους θεωρω τους εναλλακτικους του χωρου…για να μην βαλω το Whipped που ξεφευγει εντελος απο ολο το κλιμα παντος το Power and the glory hole το comeback τους ειναι δισκαρα.
[B]La guns [/B]το ομωνυμο…πανκιζει και βρωμικος ροκ εντ ρολλ μεταλ ηχος
[B]Ratt[/B]-Ep και Out of the cellar σκληρος μεταλ ηχος και καργα επιδραστικο μετα μπηκαν στο τρυπακι να πουλανε και μαλακωσαν σε σημειο που επαναλαμβανονταν.
[B]Guns N roses[/B] το appetite χωρις σχολια…
[B]Roxx Gang [/B] The Voodoo You Love σκοτεινοι σε πιο μπλουζ καταστασεις
[B]Love/Hate[/B] Blackout in the red room και Wasted In america ειναι δισκαρες σκληρος ροκ ηχος…αδικημενη μπαντα λογο αλλης δεκαετιας εχασαν το τρενο
[B]Skid Row[/B] -Slave to the grind χωρις σχολιο οπως και το subhuman race
[B]London[/B]-Non-Stop Rock κλασσικη μεταλια της εποχης , διαφορα μελη απο επιτυχημενες μπαντες περασαν απο το Line-up κλασσικη η εμφανιση τους στο ντοκιμαντερ the metal years…κλαμμα…
[B]Sea Hags[/B]-Sea Hags τζανκια εβγαλαν εναν πολυ καλο δισκο με σκληρο ηχο σε παραγωγη mike clink αυτοκαταστραφηκαν με θανατο μπασσιστα κτλ…

αυτα απο τα γνωστα…απο underground επαιζαν και καποιες αξιολογες μπαντες οπως Glamour punks ,The Zeros,Trash Brats ,Alleycat Scratch

ΜΑΜΟΥΝ:p και τα δύο!!! Ειδικά το Subhuman Race είναι πολύ παρεξηγημένο… Το Slave To The Grind έχει τύχει αρκετής αναγνώρισης αλλά όχι τόσης όση αξίζει. Oι Skid Row [U]ήταν[/U] (γιατί πλέον δεν ακούγονται) μία από τις καλύτερες metal μπάντες της εποχής, ο όρος glam metal χρησιμοποιείται καταχρηστικά στην περίπτωσή τους… και είχαν και έναν από τους καλύτερους τραγουδιστές στην ιστορία του rock γενικότερα.

Καλα τα λες σε γενικες γραμμες,υπαρχουν οντως πολλες μπαντες κι αναμεσα τους και πολλη σαβουρα,ε?
Παντως μια κι ανεφερες τους Roxx Gang αυτο το ‘‘No Easy Way Out’’ ποσο κομματαρα ειναι?

καλα εννοειτε υπαρχει τρελη σαβουρα στο ειδος…δεν αναφερω ονοματα για να μην ξενερωσω κανεναν…:lol:
ξεχασα και τους Zodiac Mindwarp and the love reaction
http://www.youtube.com/watch?v=Z7cEuWoOHDc

δεν μπορουσα να επιλεξω αναμεσα σε motley,skid row,cinderella,la guns,dokken κ ratt γι’αυτο ψηφησα τους τελευταιους γιατι ειναι μεγαλυτερο outsider…

τεραστιοι δισκοι ολοι τους παντως…

Δύο τινά:

  1. Οι WASP ΔΕΝ έχουν σχέση με το glam/poser, GRYM. ΣΚΕΤΟ ΜΕΤΑΛ χωρίς περαιτέρω επιθετικούς προσδιορισμούς και λοιπούς περιγραφικούς όρους παίζουν και μάλιστα από τα πιο άγρια και ασυμβίβαστα που παίχτηκαν ποτέ, το ίδιο και οι Twisted Sister και καλά έκανε που δεν τους έβαλε ο jiopas (παρ’ όλο που δεν εκφράζει σωστά το γιατί). Για την ακρίβεια, WASP και Twisted Sister μπροστά στα συγκροτήματα του πολλ ακούγονται σαν brutal death metal. Τί να συγκρίνεις;

  2. Χα, κανένας φλώρος δεν ανέφερε τους Hanoi Rocks!

[SPOILER]
[/SPOILER]

Two Steps From The Move και Self Destruction Blues καταπίνουν το 90% της σκηνής. Και του πολλ επίσης.

Μουσικά ό,τι έχει ειπωθεί είναι heavy metal ή hard rock, σύμφωνοι.
Επίσης όντως WASP και Twisted Sister είναι πιό σκληροί από αυτά του πολλ και από πολλά της υπόλοιπης σκηνής, σύμφωνοι.
Για το υπόλοιπο ψιλοδιαφωνώ.

Εντάξει, όταν ακούσω τις λέξεις “glam metal/hair metal/sleaze metal” δεν θα μου έρθουν οι WASP πρώτοι στο μυαλό αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν έχουν και καμιά σχέση με αυτά.
Δηλαδή στο πρώτο αλμπουμ, βλέπεις τους τίτλους των κομματιών, βλέπεις τους ίδιους τους WASP, διαβάζεις τους στίχους και τέλος ακούς το heavy metal τους με τις πολλές επιρροές από Alice Cooper, The Who, Kiss, ε δεν είσαι μακριά απ’το glam/sleaze 8)

Δίνω μεγάλη βάση στο ίματζ γιατι πρώτα απ’όλα το ίδιο το “κίνημα” έδινε και πολλά πράγματα στη μουσική (και κυρίως στο μεταλ) ξεκίνησαν από ένα “ξέφραινο”/“αλλοπρόσαλο” ιματζ, μαζί την μουσική εννοείται.

Ντροπή για τους Hanoi Rocks :?
Και τους άκουγα και πριν καμιά βδομάδα… βάλε και το Bangkok Shocks, Saigon Shakes, Hanoi Rocks :slight_smile:

Ακόμα και σε επίπεδο image/attitude κτλ. να το εξετάσουμε, η επαφή των WASP και των Twisted Sister με τη σκηνή ήταν επιδερμική. Για την ακρίβεια αυτοί οι δύο πήραν αυτό που είχε εμφανιστεί ως poser image και το διαστρέβλωσαν, το παραμόρφωσαν, του άλλαξαν τη Μπαναγία βασικά. Ενώ οι καθαυτό glam-άδες φορούσαν φουλάρια, γκομενίστικο make up, μπαντάνες και λεοπαρδαλέ ρούχα και τραγουδούσαν για γρήγορα αμάξια, μεθύσια και γαμήσια με γκόμενες, οι μεν WASP ντύνονταν σαν σατανιστές και τραγουδούσαν για παρά φύσει βιασμούς και λοιπές ανωμαλίες, και οι δε Twisted Sister έμοιαζαν με κακάσχημες drug queens και τραγουδούσαν για φόνους και ξεκοιλιάσματα στα σοκάκια της Νέας Υόρκης κτλ. Με άλλα λόγια ακόμα και το attitude ήταν πιο κοντά στην πρόθεση του κλασσικού μέταλ να σοκάρει και να ενοχλήσει. Και μη μου πεις για το μαλλί ξέρω γω, ότι ήταν και στους WASP ή τους Twisted Sister ξασμένο ή φουντωτό με περμανάντ, γιατί άμα είναι έτσι ας βάλουμε π.χ. και τους Infernal Majesty στο glam/sleaze!

Καλά μουσικά ας το αφήσουμε καλύτερα. Οι (ως ένα βαθμό κιόλας, υπ’ όψη) κοινές αφετηρίες δε λένε και πολλά πράγματα. Κομμάτια όπως το Animal (Fuck like a Beast), I Wanna Be Somebody, Burn in Hell, Destroyer κτλ. συγκρινόμενα μ’ αυτά που έγραφαν οι υπόλοιποι ήταν κάτι σαν τον 3ο Παγκόσμιο Πόλεμο.

Υπερβολη,για μενα.Απλα ενα καλο cult group,τιποτα περισσοτερο!

Ρε σας χώνει όλους ο Μιχαλάκης ο Μονρόε λέμε.