Kαλυτερη/αγαπημενη αμερικανικη old school death metal μπαντα

Οι Καννίβαλοι.

Επειδή το topic μιλάει για old school death metal, οι 2 αγαπημένες μου από το poll είναι οι Obituary & Autopsy.
All time favourite εννοείται οι Death!

Αν και οχι τοσο ιδιαιτερος φαν του ειδους εχω ακουσει αρκετα πραγματα λογω φιλου!Απο τους πανω οι αγαπημενοι μου ειναι οι Obituary

Ψήφισα OBITUARY αν και νομίζω ότι δεν πολυ-κολλάνε με τον ήχο των υπόλοιπων μεγαθηρίων. Και αυτό διότι οι Obituary ήταν λίγο πιο μοντέρνοι και heavy από τους υπόλοιπους και γενικά διότι είχαν μια διαφορετική προσέγγιση στο παίξιμο του death. Αν δεν υπήρχαν αυτοί, θα αμφιταλαντευόμουν μεταξύ Malevolent και Deicide.

Ψηφισα Morbid Angel γιατι ειμαι ο sofos,

Στο πολ δεν ειδα πουθενα Possessed,ελπιζω να πεθανετε συντομα με αργο κ βασανιστικο τροπο που επισης ουτε καν τους ανεφερε κανεις.

Επίσης μεγάλη επιρροή στο αμερικανικο death metal ειχαν και οι ελβετοι Celtic Frost μονο που παιζανε ακριβως μα ακριβως τα ιδια riff οπως π.χ. των Obituary περιπου 3-4 χρονια πριν τους πρωτους δισκους αυτων της λίστας.Ενδεχομένως να αξίζανε κ αυτοί θέση στο πολ,παροτι οχι αμερικανοι.

για μενα με απιστευτη ευκολια οι Deicide.

Ήμουν ανάμεσα σε Morbid Angel, Obituary και Cannibal Corpse κυρίως, και τελικά το έριξα στους Obituary (’‘Cause of death’’ forever).

Obituary

An oi nile einai i elpida tou Death metal kalytera na to gyrisoume kai na akoume glam eleos.Oi anthrwpoi edwsan oti eixan na dwsoun sto in their darkened shrines kai sta proigoumena alboum tous kai twra prospathoun na mas peisoun oti to death metal einai mono blastbeats.Bades opws Nile,Origin,Hate Eternal apo thn mia fernoun kosmo sto death metal kai ayto einai kalo apo tin alli fernoun kosmo pou akoune mono kai mono gia to poios paizei pio grigora.meta apo merika xronakia otan i kavla tha exei teleiwsei den tha akoune ta groups ayta.Dystyxws kai oi palies bades epireazodai apo aythn thn asxhmh katastash kai ekfylizoun ton proswpiko tous ixo me skopo na poulisoun stous pitsirikades vlepe tous malevolent pou apo album se album vazoun blastbeat gia to blastbeat,alla o kosmos xexna oti to death metal vrisketai sta riffs ekei einai i ousia tou.Gia thn istoria pshfisa Malevolent sto poll giati to Retribution akoma stoixeiwnei to cd player mou sxedon deka xronia twra san na min perase mia mera…

γραφε Ελληνικα .Καλως ηλθες:)

+1

Σαπιλα.
Δυσωδια.
Ασφυξια.
ΘΑΝΑΤΟΣ.

παρολο που το ειδος δεν με τρελαινει κιολας και δεν εχω ακουσει ολες τις μπαντες του πολ λεω morbid angel που τους θεωρω αρκετα καλο συγκροτημα…

Ψηφίστε Master ρε!

Ρε αυτος ειναι καλος ! :slight_smile: Μαλεβολεντ ! Με την αλμυρα να ουμε !
Σε αυτα που λες για τον ηχο εχεις δικιο.Το εχουμε ψιλοξεφτυλισει με τα γρηγορα σημεια.
Υπαρχουν και μπαντες που το “εχουν”.Οι Origin ας πουμε.

Οι Nile ειναι απιστευτοι!

Κορυφαίοι είναι οι Morbid Angel κατά τη γνώμη μου αλλά ψήφισα Cannibal Corpse λόγω πάθους…

Σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο αλλά Nile και Origin δεν είναι του συρφετού γιατί ξέρουν να κάνουν κάτι πολύ δύσκολο, καταφέρνουν να παίζουν με απίστευτα γρήγορα Blastbeats, υπερτεχνικά και χαωτικά αλλά μέσα σε όλα αυτά υπάρχουν τραγούδια(ειδικά Nile μετά από 2-3 ακούσματα σου φαίνονται τόσο οικείοι λες και ακούς Maiden).

Επι του θέματος θα έβαζα Death αλλά δεν τους θεωρώ αντιπροσωπευτικούς αυτού που λέμε Old School Death Metal οπότε μεταξύ Autopsy και Morbid Angel διάλεξα τους δεύτερους(αν και αυτό είναι δίλημμα του στυλ “ποιο από τα 2 κεφάλια να σου κόψουμε?”).

Και κάτι άλλο οι Nile δεν είναι old School, ούτε χρονολογικά ούτε μουσικά.

Ειμαι μεταξυ Cannibal Corpse-Obituary-Bolt Thrower-Autopsy(υπερμπανταρα)

Cannibal Corpse(μετα απο Death) ευκολα για ολους τους λογους. Τους ειδα πριν 2 βδομαδες με Black Dhalia Murder, και δεν υπηρχε καν συγκριση παλιου και νεου.

1 Like