Kaλυτερο ποιοτικα συγκροτημα απο classic rock

Το τελευταιο ποστ δεν ειναι του Σακη. Δεν εχει ουτε ενα ορθογραφικο.

Ορισμός του ποιοτικού κατά telisvas: “Ποιοτικά είναι μόνο αυτά που ακούω εγώ…”[/quote]

Στην ουσία κάπου εκεί ήθελα να καταλήξω και εγώ…

Σε καμία περίπτωση δε μπορείς να συγκρίνεις τα δύο είδη!!! Ακόμα και αν η ροκ χρησιμοποιούσε τα ίδια μουσικά όργανα! Πάρε για παράδειγμα blues, funky, hard rock! Καμιά σύγκριση μεταξύ τους!

Ακόμα και οι Haggard οι οποίοι ακολουθούν πιστά τη δομή ενός κλασσικού κομματιού και χρησιμοποιούν και τα ίδια μουσικά όργανα δίνουν ένα εντελώς διαφορετικό αποτέλεσμα και απο θέμα άποψης και απο θέμα φιλοσοφίας :wink:

Τεσπά, το ποιοτικό μάλλον θα το εστίαζα στις ικανότητες του συνθέτη, την όρεξη αλλά και το πόσο ασχολήθηκε με το κομμάτι! όταν έχεις μια Nelly Furnado να γράφει τα 5 από τα 12 τραγούδια του άλμπουμ της το προηγούμενης της ηχογράφισης βράδυ, και τα 3 να μπαίνουν τοπ10 τότε μπορείς να πεις ότι η κοπελιά ξέρει να γράφει επιτυχίες αλλά ίσως όχι ποιότητα! Αν είναι καλό κάτι θα μείνει και θα αντέξει στο χρόνο! ίσως να μην είναι τόσο διάσημο σε όλους (η προώθηση συχνά δίνει λάθος εικόνες) αλλά θα είναι αποδεκτό! Αυτή είναι η ποιότητα για μένα!

Με βάση αυτό δε μπορώ να ψηφίσω κάτι από τα παραπάνω…αδύνατο να ξεχωρίσεις ή να σκεφτείς κάτι για να εισάγεις στη λίστα…(τόσο πρήξιμο για να μην ψηφίσω ε? :stuck_out_tongue: )

[quote=“bluezlick”]

1.Φαίνεται
2 η αρμονια της κλασσικης μουσικης ειναι πολυ πιο πολυπλοκη απο την rock αρμονια.
πολυ λιγα rock kοματια εχουν μετατροπιες…
3 μου αρεσει παντος αυτη η αποψη! :wink:[/quote]
παντως υπαρχει περιπτωση μια jazz συνθεση (η κλασσικη ) , τιγκα στις μετατροπιες ,και τα συνθετα μερη ,να ειναι ανουσιο,χωρις εμπνευση , ενω μια απλη rock ,pop η οτι αλλο συνθεση ,παναπλη , να ειναι πολυ πιο ‘εμπνευσμενη’ .
Στην ουσια τα 5 οργανα μιας ροκ μπαντας ,ειναι μικρογραφια μιας ορχηστρας , και
πολλες φορες , τα να ακουστει πληρες και ‘γεματο’ ενα κομματι απο 4-5 οργανα ,
μπορει να ειναι και πιο δυσκολο και να απαιτει περισσοτερο ταλεντο απο οτι τα 30 .

[quote=“aor”]2a)Στην ουσια τα 5 οργανα μιας ροκ μπαντας ,ειναι μικρογραφια μιας ορχηστρας
quote]

1)ego den s evrisa
2b)Aku Apocalyptica k tha katalaveis oti kaneis lathos

δεν καταλαβαινω τι εννοεις ακριβως , ισα ισα οι Apocalyptica ενισχυουν αυτα που λεω

Den anaferome se sena file aor,adithetws xrisimopoiw to egxeirima to opoio ypostirizo gia na apadiso ston bluezlick :smiley:

πολυ σωστα τα λες! συμφωνω κ επαυξανω!!

General_Aetius γιατι σε εβρισα εγω? 8O 8O

[quote=“bluezlick”]

γιατι ομως? αυτο δεν καταλαβα ποτε… τελικα εμεις που ακουμε rock ειμαστε οι πιο κομπλεξηκη ρατσα(κ βλαμενη συνχρονως)…
ο αλλος μου λεει ποιoτικο group ενα group που Εξυμνεί την μαστουρα κ το ζησε γρηγορα κ πεθανε νεος… ο τσαλικης μεγαλε που λες μπορει να λεει “χαζοτραγουδα”(που για μενα δεν ειναι κανενα τραγουδι χαζο) αλλα σεβετε ενα κοινο οποιο ειναι κ αυτο κ δεν τους κατουραει τεσπα…
απο ολους αυτους που γραφεις για μενα (αν υπαρχει ποιοττητα στην μουσικη) ο τσιτσανης ο καζαντζιδης ο μπιθικωτσης ειναι 10000000000 φορες πιο ποιτικοι!
κ πιο rock! γιατι rock ειναι να εισαι ο εαυτος σου!

παλι νευριασα βραδιατικα… :evil: :evil:[/quote]

egw to lew poiotiko giati pistevw oti oi Doors mazi me liga akoma sigrotimata, allaksan ton hxo ths rock kai anoiksan monopatia gia pereterw ekseliksh. tora to ti pisteve o Morrison peri ths mastouras kai tou “zhse entona (kai oxi grhgora) kai pethane neos” den to kserw kai pistevw oti mono o idios to iksere, den eixe na kanei me th mousikh tou. den thewrw poiotiko o’ti einai pio diskolo sto na paixtei giati opws eipes polla diaxronika kommatia einai poli apla alla paramenun ap’ta poio poiotika. ton Tsalikh ton efera san paradeigma gia na su eksigisw ti pistevw oti den einai poiotiko, kai safws kai o Kazantzidhs kai oi alloi pou aneferes einai poiotikoi alla den ginetai na tous anaferoume giati kai poio rock na’nai sth filosofia tous kai sth stash zwhs tous, to site legetai rocking.gr kai ap’oti kserw milame gia rock mousikh, den legetai diplopenies.gr. to ti einai poiotiko kai ti oxi an kai kata poli adikeimeniko thema, pistevw oti iparxei kai kalo tha itan na to eksetazume.

Το να ψάχνεις τι είναι ποιοτικό και τι όχι είναι σαν να ψάχνεις ψύλλους στ’άχυρα.
Για μένα ποιοτικό είναι αυτό που ικανοποιεί περισσότερο το προσωπικό μου γούστο και τα αυτία μου… Ποτέ δεν μου άρεσε ο όρος ποιοτική μουσική δλδ τι είναι η μουσική ρούχα? από τι ποιοτητα είναι φτιαγμένο το μπλουζάκι σου? έλεος πία !!!
Η ποιότητα στη μουσική είναι υποκειμενική σαν την όμορφιά… ανάλογα ποίον ρωτάς… σωστότερο θα μου φαινόταν αν μιλούσατε για το διαχρονικότερο group και όχι το ποιοτικότερο… 8)

εμπνευσμένοι προβληματισμοί…

“αργία μήτηρ πάσης κακίας”

psnifaw [size=6]YES[/size]

Εδώ κάνεις λάθος, μετά από εμάς που ακούμε metal εκτός αν εννοείς και αυτό μέσα στο rock.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δυσκολεύεστε να ορίσετε την ποιοτητα. Δεν είναι δύσκολο να την ορίσεις αλλά καμιά φορά είναι δύσκολο να την αντιληφθείς.
Ποιότητα υπάρχει όπου υπάρχει αλήθεια και πραγματική ανάγκη για έκφραση συναισθημάτων, ιδεών κτλ. Δεν έχει να κάνει ούτε με την πολυπλοκότητα, ούτε με την πρωτοπορία, ούτε με τις ικανότητες, ούτε με οτιδήποτε άλλο. Και δεν υπάρχει “ποιοτική μουσική” αλλά υπάρχουν “ποιοτικοί” καλλιτέχνες-άνθρωποι.

asxeto…alla oi deep purple pou einai;;;

Sto tpt apta parapanw.Den ypirxe alos xwros gia prosthiki sygrotimatwn.

Episis kati geniko - Poiotiko einai afto to opoio exei anagnwristhei apo mia <<kali>> pleiopsifia ws aristurgima.Otan enow kali,enow kalitexnes sovarus ke ena sevasto se arithmo koino.Diladi ti einai einai oi Green Day?AKRIVWS TO ADITHETO!!!

Από τα παραπάνω συγκροτήματα το καλύτερο ποιοτικά είναι σίγουρα οι Pink Floyd,
αλλά στην καρδιά μου εννοείται οι Black Sabbath.

Meta tous Doors kai tous Floyd oi Socrates…

Οι Socrates είναι απίστευτοι φίλε, κακώς δεν έχουν μεγάλη φήμη στο εξωτερικό αλλά και στην Ελλάδα μη σου πω…

Οι Socrates είναι απίστευτοι φίλε, κακώς δεν έχουν μεγάλη φήμη στο εξωτερικό αλλά και στην Ελλάδα μη σου πω…[/quote]

kakws, kakws de les tipota, ti perissotero exun dhladh alles ksenofertes bandes?

Τίποτα απολύτως φίλε socrates…
Ίσα ίσα που το ταλέντο των Socrates ήταν μεγαλύτερο, αλλά μάλλον τότε οι δισκογραφικές στην Ελλάδα μαλακίζονταν, αλλιώς δεν υπάρχει άλλη εξήγηση…