Kaλυτερο ποιοτικα συγκροτημα απο classic rock

Δεν κοιμοταν οι δισκογραφικες, απλα τοτε ημασταν ακομα περισσοτερο μπουζοκοχωρα. Ειχαν φυγει σε μια φαση στο εξωτερικο αλλα προσωπικοι λογοι καποιων μελων τους, τους αναγκασαν να επιστρεψουν στην Ελλαδα. Κριμα.

ναι αλλα πως απαντας στη φραση οτι ο σακης η ο τσαλικης ειναι πιο ποιοτικοι απο τους pink floyd ή τους doors ή τους rolling stones ή οποιοδήποτε συγκρότημα της ψηφοφφορίας (και όχιμόνο εννοείται)

Οι Socrates είναι απίστευτοι φίλε, κακώς δεν έχουν μεγάλη φήμη στο εξωτερικό αλλά και στην Ελλάδα μη σου πω…[/quote]

τώρα τελευταία πάντως έχουν ανέβει αρκετά. νομιζω τουλάχιστον

Ορισμός του ποιοτικού κατά telisvas: “Ποιοτικά είναι μόνο αυτά που ακούω εγώ…”[/quote]

Έχεις ένα σωστό point πάντως. :wink:[/quote]

Ρητορικά το έγραψα…
Το “Εγώ” είναι όλοι μας…
[/quote]

+1
Και φυσικά είναι οι AC/DC

+1 μην πω +100000000 σε οσους ειπαν ως τωρα οτι η ποιοτητα οριζεται υποκειμενικα.Απο ποτε τα προιοντα οποιασδηποτε μορφης τεχνης και απο ποτε η αισθητικη του καθενος ειναι πραγματα μετρησιμα??Μου θυμιζει λιγο τους θιασωτες του καταπτυστου “εντεχνου” ελληνικου τραγουδιου που το ονομασαν ετσι και καλα να ξεχωριζει απ τα μη ποιοτικα σκυλαδικα προσπαθωντας να αποδειξουν οτι ο Κοτσιρας ειναι πιο ποιοτικος απ τον τσαλικη…cradle that was was cradling you… :?

Pink Floyd
:-({|= :-({|= :-({|=

Οχι και κατάπτυστο το εντεχνο. Συνηθως για τις ταμπελες ευθυνεται ο τυπος, δεν φταινε οι μουσικοι. Ναι σαν ορος ειναι καπως ακυρος, το εντεχνο θα επρεπε να ηταν αυτονοητο αλλα πως να το πεις οταν η πλειοψηφια της ελληνικης συγχρονης μουσικης ειναι ατεχνη? Σιγουρα υπαρχουν πολλοι σ’ αυτην την κατηγορια που δεν διαφερουν καθολου σε ουσια απο το σκυλοποπ αλλα μην ξεχναμε οτι στο εντεχνο κατατασσονται και μουσικοι οπως ο Ιωαννιδης.

[quote=“Vangelis”]Οχι και κατάπτυστο το εντεχνο. Συνηθως για τις ταμπελες ευθυνεται ο τυπος, δεν φταινε οι μουσικοι. Ναι σαν ορος ειναι καπως ακυρος, το εντεχνο θα επρεπε να ηταν αυτονοητο αλλα πως να το πεις οταν η πλειοψηφια της ελληνικης συγχρονης μουσικης ειναι ατεχνη? Σιγουρα υπαρχουν πολλοι σ’ αυτην την κατηγορια που δεν διαφερουν καθολου σε ουσια απο το σκυλοποπ αλλα μην ξεχναμε οτι στο εντεχνο κατατασσονται και μουσικοι οπως ο Ιωαννιδης.

Σαν ορος δεν ειναι καπως ακυρος,ειναι τελειως αδοκιμος.Επισης δε φταινε μονο οι εταιρειες και ο τυπος για τις ταμπελες αλλα και οι ιδιοι οι καλλιτεχνες οταν με δηλωσεις τους καταφερονται εναντιον των “κατωτερων” συναδελφων τους.Οσο για τον Ιωαννιδη εχεις δικιο,αλλα 2-3 εξαιρεσεις δεν καθαριζουν την ψευτοκουλτουρε πλεμπα που κυριαρχει.

Όχι ποιος μπορεί να ψηφίσει με την πρώτη?

Ναι δεν διαφωνω αμα παιρνεις σαν παραδειγμα κατι κοτσιρες και ραλιες βραστα.Οχι οτι ειναι ασχημοι οι ανθρωποι αλλα οταν τραγουδας/ γραφεις ανεμπνευστα κομματια και νομιζεις οτι διαφερεις επειδη απλα δεν ειναι ντιλι-ντιλι… Ομως εδω που τα λεμε σε καθε μουσικη δεν ειναι οι 2-3 (για μενα περισσοτερες βεβαια) εξαιρεσεις που κανουν τη διαφορα, αυτοι που συνηθως δεν φαινονται και πολυ? Αυτοι που λες, η ψευτοκουλτουρε πλεμπα, δεν νομιζω οτι αντιπροσωπευουν το εντεχνο απλα ειναι πιο γνωστοι. Και δυστυχως απομακρυνουν τον κοσμο απο μια σκηνη που εχει αρκετα αξιολογα πραγματα.

επισης οι “εντεχνοι” μουσικοι(ο θεος να τους κανει τεσπα) ειναι οι πιο αχρηστοι κουλοι κ ανεμπνευστοι… ας παει καποιος να δει στα σκυλαδικα τι μουσικαρες παιζουν!
μουσικαρες ομως οχι αστεια! που για να ζισουν οι ανθρωποι παιζουν σε τετοια μαγαζια!
να προσθεσω οτι ακουσα μερικα κοματια απο το τελευταιο του Μαχαιριτσα το οποιο ειναι ο ορισμος της μεγαλυτερης ανεπνευστης υποκουλτουριακης βλακειας! Ολοι ροκαδες κ μουσικοι βαπτιζονται… ειδικα η διασκευη στο Hocus Pocus μου ακουστηκε χειροτερη κ απο την φωνη του Vliman! αισχος! ας τους κρεμασει καποιος ολους αυτους τους εντεχνους κ τοτε να δειτε πως θα στρωσει η Ελληνικη μουσικη!

αν και δεν πιστεύω πως υπάρχουν “ποιότικα” και “μη ποιοτικά” συγκροτήματα απλά σύγκρινα τα παραπάνω μεταξύ τους και επέλεξα doors.
αλλά και πάλι, αν ακολουθήσεις την λογική ποιό συγκρότημα είναι ποιοτικό και ποιό όχι, έχουν θέση στην λίστα σου οι black sabbath??
γινανε και οι sabbath “ποιοτικοί”!!!

γιιατι ειναι οι doors…

βασικά χωρίς να εχω καταλαβει ακριβως τι ειναι εντεχνη μουσική πιστεύω πως στην ελλάδα υπάρχουν ωραίοι μουσικοί όπως οι κατσιμιχαίοι, ο φοίβος δεληβοριάς και ο αλκίνοος ιωαννίδης, αλλα και κάποια τραγούδια του μαχαιρίτσα είναι πολύ καλα. (ασχετα βεβαια από συγκροτήματα όπως οι τρυπες κλπ που γαμανε)

Eιλικρινα ειμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ περιεργος με το τι κριτηρια εκανες τη συγκριση και κατεληξες στο συγκεκριμμενο συμπερασμα…

τουλάχιστον αστείο

γιιατι ειναι οι doors…[/quote]
'Ελα μου ντε.
Ακυρο τοπικ…τι ειναι ποιοτικο λιγο ελεος…
Υπαρχουν σιγουρα ποιοτικα τραγουδια απο τους παραπανω καλλιτεχνες αλλα…τεσπα
μπορειτε να γραψετε συγκροτηματα art-rock aν κ δν αποδεχομαι τετοιο ειδος προσωπικα!

Και τι θα μεινει να θεωρειται ελληνικη μουσικη? Οπως και να το κανουμε το εντεχνο εχει προσφερει. Τωρα να αφοριζουμε ενα ολοκληρο ειδος επειδη υπαρχουν και οι αδιαφοροι μουσικοι? Αν ειναι ετσι για το metal τι επρεπε να λεμε? Αυτοι που παιζουν στα μπουζουκια ναι ειναι μουσικαρες αλλα που κολλανε? Ειναι συνθετες? εχουν βγαλει κατι?

Θα μεινει η παραδοσιακη μας μουσικη! εχει προσφερει στεγη σε ανικανους κ αχρηστους ανθρωπους οι οποιοι ηχογραφουν κ γενικα ζουν εις βαρος αλλων! απλα ο σκυλας πουλαει πολυ περισσοτερο απο εναν εντεχνο κ ετσι η εταιρια συντηρει τον ψαγμενο εντεχνο ο οποιος ουτε ενα Live την εβδομαδα δεν κανει γιατι δεν μπορει…
ενω οι εντεχνοι γραφουν συνεχεια… να μου πεις πρεπει να μπουν στο βιβλιο Guines με τοσους συνδιασμους της λα μινορε…

εγω απο εντεχνο γουσταρω κατσιμιχαιους.σ αυτο το ειδος νομιζω οτι ειναι οι καλυτεροι τα τελευταια 20 χρονια στην ελλαδα και απο μουσικη και απο στιχους…