Kai Hansen Vs Michael Kiske

εγώ πάλι διαφωνώ.
κάθε πραγματικά καλός τραγουδιστής κάνει ένα καλό τραγούδι καλύτερο.
κανένας τραγουδιστής όμως δεν κάνει ένα κακό τραγούδι καλό.
περισσότερα στην κριτική του Kiske - Somerville που με παιδεύει αυγουστιάτικα.

Ώστε το έχεις ολόκληρο ε?

Δεν ισχύει αυτό για μένα… Είναι πολλά τα παραδείγματα που μπορώ να αναφέρω αλλά θα πώ ένα που ίσως το ξέρουν και οι περισσότεροι. Blaze Bayley… Δεν έχω τίποτα με τον Blaze αλλά κομμάτια Sign of the Cross και Clansman θα ήταν classics άν είχαν την σφραγίδα του Βρασίδα… Μόλις τα άκουσα live απο τον Βρασίδα έπαθα πλάκα…

σε προετοιμάζω ότι θα σε πικράνω…:stuck_out_tongue:

δεν κατάλαβες καλά. δεν είπα αυτό.

είπα ένας πραγματικά καλός τραγουδιστής κάνει ένα τραγούδι καλύτερο.
δηλαδή ο Βρασίδας πήρε τα 2 τραγούδια που τα αναφέρεις και τα έκανε καλύτερα.

ένα κακό τραγούδι όμως ακόμα και ο Bruce, o Mercury ή ο Kiske δεν μπορεί να το κάνει να ακουστεί καλό.
Πάρε για παράδειγμα τον Adams και το τι τραγουδάει μερικές φορές με τους Manowar.

O Kiske έχει τραγουδήσει ακρετές μετριότητες τελευταία και γενικά εμπορεύεται την φωνή του παρά την αξιοποιεί.

Ρε ο Κισκος είναι τυπική όμορφη φωνή παουερ κι έτσι. Ο Κάης όμως είναι άλλη τρουίλα

Μόνο τα αυτιά μου μπορεί να με πικράνουν αλλά απότι άκουσα απο τα δείγματα δεν βλέπω να γίνεται κάτι τέτοιο. Μπορεί στα δικά σου αυτιά να ακούγεται έτσι όπως αναφέρεις :wink:

Το Silence του Kiske Somerville μου άρεσε αρκετά και χαίρομαι γιατί άρεσε και σε κόσμο που δεν έχει σχέση με το metal… Χαίρομαι γιαυτό γιατί προχωράμε έτσι και δεν κολλάμε στο παρελθόν. Αναμένω να το ακούσω ολόκληρο για να έχω και εγώ μια πιο σωστή κρητική…

Άμα χρειαζόταν να εμπορευτε την φωνή τουί σίγουρα δεν θα κυκλοφορούσε αυτό το project και θα πήγαινε στα τόσα offers που του έχουν κάνει μπάντες ήδη καταξιομένες… Θεωρώ ότι η φωνή του σήμερα για μένα σε αρκετά κομμάτια είναι καλύτερη φόρμα παρά στο παρελθόν που το μόνο που άκουγες κυριώς ήταν μια σοπράνο όκτάβα και τίποτα άλλο. Άντε και καμιά κραυγή 20sec…

καλυτερη φωνη Kiske.

φωνη που προτιμω -απο τους 2- στους Helloween ο αμπαλο-Hansen.

Ακριβως ετσι…