Kai Hansen

O Hansen ειναι ο καλύτερος και με διαφορά κιθαριστας που εχει να επιδειξει η power metal σκηνή.ξεκινά με τους helloween και το εκπληκτικό walls of jericho που αλλαξε εντελως τα δεδομενα στο μουσικό χωρο.Ακολουθουν τα all time classics keepers που απεδειξαν τη σταθεροτητα του και την απιστευτα συνθετική ικανότητα του.Η αποχωρησή του απο τους helloween σημαινει και τη σταδιακή παρακμή τους,καθως το κενο που αφησε ηταν δυσαναπληρωτο.Και μετά,Gamma ray,η για μένα καλύτερη μπαντα ολων των εποχών.Απιστευτα solos,ασύγκριτα riffs kai δημιουργιες που αφησαν το στιγμα τους σε ολη την 90ς γενια(Lust for life,heaven can wait,rich and famous,as time goes by,tribute to the past,no return,rebellion in dreamland,man on a mission,beyond the blackhole,valley of the kings,send me a sigh,armageddon,my temple,fight)
αυτος ειναι κιθαριστας

Οκ , αλλα που θελεις να καταληξεις ??? :roll:

tolkki re paliopowera :lol: :stuck_out_tongue:

πρωτον,κανενα site η περιοδικό δεν τον αναγνωριζουν.βγαινουν και κατακρινουν το υπεροχο majestic ως κοινοτοπο και δε στεκονται στην αξια του.δηλαδη,τι παραπανω είχε ο iommi η ο young?επειτα βγαινουν οι death kai μιλουν για stromblad kai cazeres.
τι να πω?απλα χρειαζεται σεβασμος και αναγνωριση,κατι που ο kai δεν λαμβανει σιγουρα.

οσο για τον tolki,εκτος του οτι εχει απαισια φωνή,δεν ντραπηκε λιγο να κυκλοφορησει τα elements,που αμαυρωσαν την ιστορια των stratovarius.kai μη συγκρινουμε τις ικανοτητες Hansen kai Tolkki.ολοι ξερουν τη διαφορα κλασης

Ο Kai Hansen είναι ο κορυφαίος κιθαρίστας - συνθέτης όλων των εποχών. Αξεπέραστος πραγματικά. Ποιός Iommi που έγραψε ιστορία 20 χρόνια πριν τον Hansen.
Υποτιμημένος τς τς.
Επίσης το Majestic είναι πρωτοποριακό και η κυκλοφορία του αποτέλεσε κοσμογονικό γεγονός στην ιστορία της μουσικής.

Na mantepsw oti oloi exoun epireastei apo ton Kai hansen kai panw se auton exei graftei olh h istoria ths mousikhs?

Ακριβως… Μεχρι και το Land Of The Free (που ειναι τρελη αλμπουμαρα για power) ο Hansen βαδιζοντας στα χναρια των Helloween εβγαλε αρκετα εως πολυ καλα αλμπουμ, μετα και εγω εχω βαρεθει το στοιχειο Judas Priest και γενικα την στασιμοτητα των Gamma Ray, που σε καθε δισκο εχουν καποια καλα κομματια αλλα το συνολο δεν πειθει η τεσπα δεν ειναι αυτο που μπορεις να χαρακτηρισει καποιος καλο power.
Οι Helloween απο την αλλη μετα Kiske και Hansen εποχη πειραματιστηκαν, ειχαν και καποιες μετριες στιγμες αλλα ο Deris εμενα μου αρεσει οπως ειναι τωρα στους Helloween, δινει μια αλλη δυναμικη που χρειαζοντουσαν οι Helloween.

Και το καταπληκτικό Dark Ride είναι η απόλυτη απόδειξη φίλε μου!
Φιλαράκο WhiteWolf πολύ σε πάω εσένα! Συμφωνώ σε όλα μαζί σου, ιδιαίτερα με το avatar σου :slight_smile:
Όσο για τους Stratovarius δεν πρόκειται να συζητήσω ποτέ σε αυτό το forum γιατί θυμάμαι κάτι καταστάσεις από κάποιο άλλο forum και…

Brethren Of The Long House…διαμαντι!!!

και ο πειραματισμος τι εβγαλε?απλα καποιeς μετριες δουλειες(chameleon,time of oath,dark ride)δηλαδη ειναι κακο να βασιζεται καποιος στην ιδια πετυχημενη συνταγή?αμα ο kai αλλαζε στυλ καθε τρεις και λιγο,τοτε θα κατεληγε βαρετος και μη μουσικα κατασταλαγμενος.η στασιμοτητα δεν ειναι απαραιτητα κακη.Eπισης,αν προσεξατε sto majestic ο ηχος ειναι βελτιωμενος,οι εναλλαγες τρομερες(my temple,strange world)kai γενικά επικρατει μια πιο σκοτεινή ατμοσφαιρα,που απομακρυνει tous gamma ray apo power plant,new world order.tespa, o captain riff ειναι αξεπεραστος και το κυριοτερο
κατασταλαγμενος.to oti o weikath αλλαζε συχνα την τεχνική και τον ηχο του φανερωνει απλα την αδυναμια του να καθιερωθει σε ενα τομεα,οπως o Hansen

Ποιος καθιερώθηκε μωρέ; Σύγκρινε Helloween με Gamma Ray και θα δεις ότι απέχουν έτη φωτός. Majestic ξεmajestic το ακούς μια φορά και αυτό ήταν, δε λες ότι είναι κακό αλλά ως εκεί. Και το “Rabbit Don’t Come Easy” που θεωρείται από πολλούς η μετριότερη δουλειά των Helloween με Deris έχει 2-3 κομμάτια πολύ πιο “power” απ’ ότι αυτά των Gamma Ray και που τουλάχιστον σου μένουν για κάποιο διάστημα στο μυαλό. Μην τα παραλέμε όμως. Και σχετικά με τον Weikath, πιο εύκολο είναι να αλλάζεις τον ήχο σου ή να μένεις στάσιμος; Ξέρεις την απάντηση. Πιθανόν να μη γουστάρεις το ότι έφυγε ο Hansen από τους Helloween αλλά τουλάχιστον αυτοί απέδειξαν ότι μπορούν και χωρίς αυτόν σε μεγαλύτερο βαθμό απ’ ότι ο Hansen.

Παντως εμενα το Dark Ride και το Time Of The Oath μου αρεσαν πολυ σαν αλμπουμ, το Chameleon ειναι λιγο αλλη φαση, αλλα δεν ειναι μετριο.
Εγω απλα βλεπω οτι ο Hansen αυτο που κανει τα τελευταια χρονια ειναι να γραφει συνθεσεις που βασιζονται στον ηχο των Judas Priest και σε ψυγματα απο το Land Of The Free μεσα απο μια σκοτεινη ατμοσφαιρα να το πω…
Ε αυτο εμενα δεν με ικανοποιει. Και ο λογος, περιμενω πολυ περισσοτερα απο τον Hansen λογω του παρελθοντος που κουβαλαει. Ενταξει το Land Of The Free ειναι αλμπουμαρα αλλα βγηκε το ακουσαμε μας αρεσε και μεχρι εκει, το να ακουω συνεχεια αναμασηματα δε λεει κατι για μενα.
Και νομιζω οτι ο Hansen δεν εχει σκοπο να καθιερωθει σε εναν τομεα, απλα ακολουθει την γνωστη πεπατημενη οδο που τον εκανε γνωστο. Συγγνωμη αλλα για μενα αυτο λεγεται ελλειψη εμπνευσης και ελλειψη ιδεων.

Και το καταπληκτικό Dark Ride είναι η απόλυτη απόδειξη φίλε μου!
Φιλαράκο WhiteWolf πολύ σε πάω εσένα! Συμφωνώ σε όλα μαζί σου, ιδιαίτερα με το avatar σου :slight_smile:
Όσο για τους Stratovarius δεν πρόκειται να συζητήσω ποτέ σε αυτό το forum γιατί θυμάμαι κάτι καταστάσεις από κάποιο άλλο forum και…[/quote]

peite ta!! Giati emena me lene kai paraxeno… To DARK RIDE einai super!!!

Εγώ έχω να πω ότι ο Hansen είναι καλό παιδί αλλά ξεχνάει εύκολα!!!
Δεν δέχομαι κουβέντα περί τούτου!!!

iremise ligo agori mou, kalos o Hansen, sevastos, gamw ta atoma kai apodektos. Alla den einai oute Blackmore, oute Iommi oute tipota apo auta, oute Petroucci…oute Vinnie Moore…oute Jason Becker… Autoi einai kitharistes an thew na xereis…Xalarwse…
Kai me tous GAMMA RAY, mia xara einai alla proodo den eidame. Efige apo tous HELLOWEEN evgale poli kalous diskous alla einai epanalamvanomenos. Ipervaleis se ola kai gia ola auta pou grafeis…

Oso apo provoli, o Hansen den epitrepete na exei parapono!!!

λοιπον,καταρχας χαιρομαι που συμφωνουμε με whitewolf gia land of the free που ειναι ομολογουμενως καταπληκτικό.στο ιδιο επιπεδο κυμαινονται somewhere out in space,insanity and genious.
δευτερον,το οτι αποχωρησε απο τους helloween στο απογειο της καριερας του και καταφερε παρολα αυτα να καταξιωθει μεσω μιας μπαντας με αγνωστα ως τοτε λοιπα μελη δειχνει πολλα πραγματα για την ικανοτητα του
τριτον,αν εσεις περιμενετε απο μια μπαντα να προσφερει σε καθε νεα κυκλοφορια της πληθωρα νεων στοιχειων,τοτε προφανως εχουμε διαφορετική αντίληψη περι μουσικής
τεταρτον,to να βασιζεσαι σε μια μπαντα σαν τους judas priest για songwriting περισσοτερο τιμητικό παρα μειωτικό ειναι

Να πω και γω την γνωμη μου σαν παλιος οπαδος των Helloween και των Gamma Ray.

Οι Gamma Ray κυκλοφορησαν μεχρι και το Land Of The Free δισκαρες , ασχετα αν σε ενα κομματι απο το Land ξεσηκωνει το σολο απ το Ηotel California .
Oi δε Helloween , βγαλανε δισκαρες μεχρι και το Chameleon. Aπο εκει και μετα γινανε μια μιξη μεταξυ Pink Cream 69 και Ηelloween.

Απο εκει και μετα τους πηρε η κατω βολτα ολους μηδενος εξαιρουμενου.

Το κοινο που εχουν οι δυο αυτες μπαντες ηταν οτι ειχαν ενα απο τα πιο καλα κιθαριστικα διδδυμα στο χωρο του μεταλ. Αλλα αυτο αποτελει και παρελθον πλεον. Αν αντιλαμβανεστε τι λεω .

Τωρα για τους Stratovarius που αναφερθηκε καποιος πιο πανω , οκ , αλλα ειναι μια καλη αντιγραφη παλιων Ηelloween.

Na mou eleges antigrafh Rainbow na pw nai.Alla Helloween einai entelws atopo

[quote=“tolkki”]

Na mou eleges antigrafh Rainbow na pw nai.Alla Helloween einai entelws atopo[/quote]

Eagle’s Fly Free <-> Hold On To Your Dreams , τρανταχτο παραδειγμα κατ’εμε

Σωστό! Άλλα σημασία έχει ότι και τα 2 είναι κομματάρες, έτσι;