Kansas, Live στο Λυκαβηττό 01/07/2005

Μετα λυπης μου βλεπω οτι κανενα μελος του Site δεν αναφερθηκε καν σε αυτο το γεγονος . Μιλαμε για ενα απο τα ιστορικα group της μουσικης που ακουμε για ενα και μοναδικο live και κανενας δεν μπηκε στον κοπο να το αναφερει . Τεσπα πατε να δειτε Dream Theater για πολλοστη φορα , που στην τελικη θα ξαναρθουν. Ανοιχτε τα γκαβα σας σκληροπυρηνικοι μεταλλαδες του κωλου.

Το live ξεκιναει στις 21:30 και το εισητηριο εχει 30 Euro .

Για να θυμουντε οι παλιοι και να μαθαινουν οι καινουργιοι .

Υ.Γ. Mε αυτα που λεω δεν μειωνω τους Dream Theater , τους θεωρω απο τα καλα group αλλα τουλαχιστον τους εχω δει 3 φορες μεχρι τωρα , οποτε φτανει . Αλλα και να μην τους ειχα δει δεν υπαρχει καν ζητημα να διαλεξω αναμεσα σε Kansas για τους λογους που προαναφερα πιο πανω .

Καλοι οι Kansas αλλα λεω να ξοδεψω τα ευρουλια στους Scorpions καλυτερα… :smiley:
Αφου θα πας, πες μας και πως ηταν :wink:

oi kansas petanane prin 20 xronia!!!tora kanoun kamia arpaxth gia lefta…exoun xoflisei…petanane…finito la musica…ghrokomeio einai…

Καταρχήν να πω ότι η συναυλία ήταν εκπληκτική.

Αυτό όμως μάλλον ήταν αναμενόμενο και ασήμαντο μπροστά στο γεγονός ότι το θέατρο του Λυκαβηττού ήταν άδειο. Ήταν γύρω στα 1500 άτομα.

Φυσικά, ειδικά για την σημερινή συναυλία, (το μεγαλύτερο) μέρος της ευθύνης το έχουν οι διοργανωτές, οι οποίοι φρόντισαν να γίνονται ταυτόχρονα οι συναυλίες Kansas/Dream Theater. Πράγμα που σχολίασε (με απίστευτα καλοστημένο και χιουμοριστικό τρόπο) ο Steinhardt.

Πέρα όμως απο την ατυχή σύμπτωση, υπάρχει άλλο ένα θέμα.
Όπως ανέφερε ο flyingbird : “…ghrokomeio einai…”

Αυτό είναι ένα επιχείρημα το οποίο ακούγεται λογικό. Μέχρι πριν απο 5 χρόνια, όπου δεν είχα δει κανένα απο τα 70’s συγκροτήματα που θαύμαζα, θεωρούσα λογικό ότι θα απογοητευθώ απο την κατάστασή τους. (όχι ότι δεν θα τους έβλεπα αν έρχοταν βέβαια).

Σήμερα όμως, πιστεύω πως όποιος εξακολουθεί να πιστεύει ότι ισχύει κάτι τέτοιο είτε δεν έχει δει καμία απο τις συναυλίες των συγκροτημάτων αυτών, είτε δεν έχει δει καμία συναυλία νεότερου συγκροτήματος.

Ενδεικτικά αναφέρω: Whitesnake, Nazareth, Uriah Heep, Kansas, Doors (άσχετα με την απογοητευτική απομίμιση, η “φυσική κατάσταση” των υπολοίπων ήταν άριστη) Deep Purple (αν και είναι πάνω απο τους υπόλοιπους στις προτιμήσεις μου, η απόδοσή τους είναι χειρότερη).

Όσοι λοιπόν είδαν κάποια απο τα παραπάνω συγκροτήματα “live”, καταλαβαίνουν πως παίζει “ζωντανά” ένα συγκρότημα. Είναι κατάρα για τα νέα συγκροτήματα να πρέπει να συγκριθούν με μεγαθήρια, αλλά δεν μπορώ να ακούω ότι παίζουν “ζωντανά” οι τάδε και η απόδοσή τους να είναι 10 φορές πιο “πεθαμένη” απο ότι είναι των κωλόγερων του κερατά Uriah Heep.

Κλείνοντας λοιπόν, να σας υπενθυμίσω ότι ο Dio είναι 63 χρονών.

ΥΓ1 Δεν έχω κάτι με τα νέα συγκροτήματα, ούτε είμαι (ιδιαίτερα) κολλημένος με τα 70s.

ΥΓ2 Συγνώμη για το μακροσκελές post. Και εγώ τα απεχθάνομαι.

ΥΓ3 Η ηλικία του Dio είναι μη επιβεβαιωμένη, κανείς δεν ξέρει πότε πραγματικά γεννήθηκε :slight_smile:

poious doors?mallon den xeries apo rock tipota…ti sxesh exoun ayta ta atoma me doors?doors htan mono o jim!den mporo na akouo alles malak…s…!!!exo 20.000 binylia 1960-1980.exo pai se polla live sthn agglia…emena 3 xronia ekei…ayta ta groups pou les eitan fobera…alla den exoun kamia sxesh me ayta pou gyrnane gia arpaxtes tora…!!!se ligo ta mas peis oti an bgei o mc cartney tour me alous 3 ta einai oi beatles!!!malon asxeth eisai me to rock…an hsoun fanatic den ta milages etsi…oi queen pou gyrnagane gia arpaxth htan oi queen?queen htan o mercury…esy se ligo ta mas peis oti phges duran duran kai trelathkes!!!den pas kai abba an ertoun?

Εσυ δηλ ξερεις απο rock??? xaxxaaxx

Βρε ουστ… :twisted: :twisted:

Mallon prepei na xalaroseis ligaki giati oloi tin exoume dei me tis “gnoseis mas” edo mesa…

O Mercury einai omologoumenos apo tis megalyteres fones kai on stage parousies stin istoria tis mousikis alla den itan to monadiko myalo piso apo tous Queen… Kai auta sou ta leei enas anthropos pou exei Theopoiisei ton Mercury…

An psakseis ligaki ta album tous tha deis oti ta tragoudia ta egrafan misa-misa me ton May.

Gia mena einai krima na xathei mia mousiki idioyfia san ton May. Brikan loipon enan ekpliktiko tragoudisti kai synexizoun san Queen+Paul Rodgers.

Den perimeno na do Queen apo ta 70’s i ta 80’s. Perimeno na do 3 mousikous pou latrepsa dipla ston Mercury mazi me enan tragoudisti pou oi perissoteroi noimones latreis tis mousikis paradexontai os megalo tragoudisti kai tragoudopoio…

Kai prin arxisete oloi na lete “giati milises gia noimones, emena den mou aresei o Rodgers” tonizo tin leksi PARADEXONTAI…

flyingbird τα χαλαρώσεις λιγάκι;
Μαζευτήκαμε όλοι οι γνώστες εδώ μέσα… :roll:

oloi mazi san sinolo kanoun ena sigrotima…
se ligo 8a mas peis pos o ozzy ine oi sabbath… haha :stuck_out_tongue:

“mallon den xeries apo rock tipota…”
Ποτέ δεν είπα ότι ξέρω…

“exo 20.000 binylia 1960-1980”
Αυτό είναι ένας λόγος παραπάνω για να μπορείς να κρίνεις τι βλέπεις και ακούς και όχι να κρίνεις με βάση την εικόνα που έχουν οι πολλοί.

“malon asxeth eisai me to rock…”
Ίσως να είμαι και να μην ξέρω πως οι doors ήταν μονομελές συγκρότημα και ο May ένας άσχετος που έκανε παρέα στον Mercury. Όπως και να έχει έπεσες έξω στο φύλο :slight_smile:

“oi queen pou gyrnagane gia arpaxth htan oi queen”

Όχι. Αλλά δεν θα το απορρίψω επειδή δεν είναι ο Mercury εκεί. Μπορείς εύκολα να με πείσεις ότι είναι πολύ κατώτεροι των Queen με Mercury, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

“esy se ligo ta mas peis oti phges duran duran kai trelathkes!!!den pas kai abba an ertoun?”

Μάλλον δεν κατάλαβες τι ήθελα να πω στο πρώτο μου post. Όλο το θέμα ήταν για το αν αποδίδουν καλά οι “κωλόγεροι”. Και αν είχα παρόμοια ακούσματα θα μπορούσα να σου πω αν οι Duran Duran είναι καλύτεροι στις συναυλίες απο τους One (πράγμα που μπορώ να κάνω και τώρα μάλλον, αλλά χωρίς να έχω παρακολουθήσει τίποτα απο τα δύο).

Πέρα απο αυτά θεωρώ χαζό το να κολλάς με ένα πρόσωπο και να θάβεις το συγκρότημα στο οποίο συμμετείχε μετά την αποχώρησή του (είτε εθελούσια είτε λόγω ανωτέρας βίας)

Για παράδειγμα, ο κολλημένος
με Ian Gillan θα απέρριπτε τους μετα Gillan Deep Purple
με Ozzy τους Sabbath (όπως αναφέρθηκε)
με Lord τους σημερινούς Purple (όχι ότι συγκρίνονται με παλιά αλλά δεν είναι ο Lord ο λόγος…)
με Appice τους DIO

αν είναι δυνατόν…

den kano oti ta xero ola…apla exo pisteyo kapoia f=gnomh.15 xronia rock paragogos.exo dei sxedon ola tamegala rock group live sthn agglia.xero prosopika para polla sygrothmata.kano festival kai exo doulepsei exoteriko gia festival.den eimai pantognosths.apla pisteyo oti exo mia gnomh.an des sas aresei diko sas zhthma…ta group tora einai ths modas na anabionoun gia arpaxth apo managers/etaireies klp…to group pou kanoun epanasyndesh meta apo 10 kai 15 xronia einai apla gia arpaxth…exo dosei terastia posa gia original bynilia…aytentika…palia phgaina exoteriko mono gia na agoraso bynilia…xero deka pragmata.oxi ola.alla mporo toulaxisto na leo tin gnomh mou…?enas palios rokas pou xerie para pola group gnosta prosopika…kapoios pou ekane rock radiofono apo th dekaetia tou 80…meta gia duran duran…an hsoun to 84-86 kai aneferes duran duran se rokades ta etroges brisidi…diabase palia teyxh tou pop kai rok tou petridh ths dekaetias tou 80 kai ta mateis kapoia pragmata…ti na kano?xero deka pragmata//eimai epagelmatias tou xorou.exo etaireia pou kanei festival…kai to festival sto mesologi diko mou einai…filika…

meta oloi grafoun epanasyndesh ton pink floyd me thn arxikh tous syntesh!kala den xerete istoria?oi pink floyd hxan arxhgo ton syd barrett…!h psyxh tou group…den einai arxikh suntesh ayth tora…o david phge otan efyge o barrett…o barrett htan to a kai to omega ton pink floyd…sta dyo prota xronia.ta 2 lp tous ta prota htan to yfos tou syd…ayta gia istoria…opios telei na leei thn gnomh tou na thn leei me stoixeia kai oxi me brisidia…filika

Εσυ ενας τετοιος γνωστης της ροκ πως λες τετοια πραγματα???
Εμενα μου τα εχουνε πει διαφορετικα… Μου εχουνε πει οτι ο gilmour ηρθε ενω ο Syd ηταν στο γκρουπ, για να μπορουν να βγαζουν live τα κομματια τους μιας και ο Syd ηταν στον κοσμο του… Εφυγε λιγους μηνες μετα(ο Syd) Επισης ξερω πως στο 2ο LP ο Syd ειχε αποχωρησει…Συνεισφερε σε ενα και μονο τραγουδι το Jugband blues…Ολα τα αλλα κομματια ηταν των υπολοιπων(συμπεριλαμβανεται ο Gilmour)

     Αυτα.....................

Τα προηγουμενα περι Doors και Jim δεν τα σχολιαζω…Απλα εισαι βλασφημος…

Α πιάσαμε πάλι την πιπίλα “εγώ λέω τη γνώμη μου και σ’ όποιον αρέσει”. Η γνώμη σου είναι ότι πολλοί από εδώ δεν ξέρουν από rock; Μόνο μην αρχίσουμε πάλι με τα κατορθώματα του καθενός (“εγώ έχω πάει σε 239 συναυλίες, έχω 2039 βινύλια και ξέρω προσωπικά τον τάδε”).

Και επιτέλους ας γράψουμε και λίγο ελληνικά :?

To provlima file mou den einai an mporeis na peis tin gnomi sou.

To provlima einai an mporeis na tin peis irema kai xoris na prosvalleis tous allous.

To oti eisai 40-50 xronwn kai diorganwneis ena festival sto mesologgi den mou leei tipota. Tha mporouses na isoun 25 kai na diorganwneis festival sto Londino. E kai?

Auto simainei oti i apopsi sou einai i sosti? To an mou aresei emena ena sygrotima tora tha to krineis esy? Einai dynaton? Tha mou peis esy an prepei na mou aresei ena live?

Ligo sevasmos stin apopsi twn allwn den blaptei…

Για να ηρεμήσουν λίγο τα πνεύματα, να κάνω δύο σχόλια σχετικά με τον σκοπό του αρχικού μου post.

  1. Δεν είχα σκοπό να εκθειάσω επανενώσεις. Αν και θεωρώ πως για νεότερους σε ηλικία, δεν φαίνονται και τόσο κακές. Αν φυσικά εσύ έχεις δει live τα συγκροτήματα που ανέφερα πριν απο 20-30 χρόνια, τότε θα απογοητεύεσαι απο την σημερινή τους απόδοση. Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι είναι χειρότερη απο την απόδοση πολλών νέων συγκροτημάτων, τα οποία μάλιστα για να δεις “live” πρέπει να σκάσεις ένα σκασμό λεφτά.

  2. Αν και ο καθένας είναι ελεύθερος να ονειρεύεται ότι θέλει, υπάρχουν κάποια γεγονότα.
    Αν κάποιος περίμενε να δει τους doors live με original σύνθεση σήμερα, είτε δεν έχει πληροφορηθεί για κάποια σημαντικά γεγονότα που συνέβησαν τις τελευταίες δεκαετίες, είτε είναι ηλίθιος. Το ίδιο ισχύει και για τους Queen και για ένα σωρό συγκροτήματα που για λόγους ανωτέρας βίας αποκλείεται να επανέλθουν στην αρχική τους σύνθεση.

Πέρα απο αυτά όμως το πραγματικό ερώτημα που νομίζω ότι προκάλεσε την όλη συζήτηση είναι για το αν ένα συγκρότημα που έχει στις τάξεις του μια προσωπικότητα που επισκιάζει τα υπόλοιπα μέλη, έχει ξοφλήσει όταν αποχωρήσει το ένα αυτό (σημαντικό) μέλος.

Και τα ερωτήματα εδώ είναι ουσιαστικά 2:

  1. Το συγκρότημα πρέπει να σταματήσει αν χάσει το μέλος του, που του εξασφάλιζε την επιτυχία, που έκανε την διαφορά;

  2. Αν αποχωρήσει ένα μέλος το οποίο δεν είναι αυτή η ισχυρή προσωπικότητα που ανέφερα, αλλά μουσικά προσφέρει στο συγκρότημα ίσα ή και περισσότερα, τότε τι συμβαίνει; Ισχύει πάλι ότι ξόφλησε το συγκρότημα ή επειδή μπορεί να διατηρήσει την δημόσια εικόνα του συνεχίζει;
    (Αν ζούσε ο Mercury και αποχωρούσε ο May, θα έπρεπε να συνεχίσουν οι Queen;
    Τι έπρεπε να κάνει ο Ozzy μετά τον θάνατο του Rhoads;
    και τέλος υπάρχουν sabbath ή διαλύθηκαν το 79; )

ΥΓ Καλή η φάση με τις original συνθέσεις, αλλά νομίζω ότι αν ρώταγες τους fans των purple ποια σύνθεση θα ήθελες να δεις live, τότε ΜΚ Ι θα απαντούσαν ελάχιστοι. Και οι υπόλοιποι δεν είναι όλοι άσχετοι, θύματα των δισκογραφικών και περαστικοί. Άλλωστε, αν δεν κάνω λάθος, το live album που είναι υποψήφιο για καλύτερο live ever είναι ΜΚ ΙΙ

Δεν αντέχω άλλο τους μεταλοπατέρες βαρέθηκα!!!Ο καθένας έχει τη γνώμη του είναι ΣΕΒΑΣΤΗ αλλά ΚΑΜΙΑ ΔΙΣΚΟΘΗΚΗ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ δεν αντικαθιστά την ελευθερία του λόγου. Δεν το καταλαβαίνω γιατί δηλαδή ο καθένας μας πάει να επιβάλλει τη γνώμη του. όλοι μας έχουμε άποψη και μπορούμε να τη λέμε. Το αν είναι σωστή ή όχι δεν μπορεί να το κρίνει κανείς λόγω περισσότερων βινυλίων…

Αν είναι να κάνουμε ένα διαγωνισμό ποιος έχει τα πιο πολλά Cd και όποιος βγεί πρώτος, να γράφει μόνο αυτός. αφού έτσι όπως τα λές φίλε Flyingbird αυτός είναι και ο πιο σωστός. Μην γράφουμε οι υπόλοιποι, ας γράφει μόνο ο ένας και μοναδικός Μεταλλοπατέρας, που θα βγεί νικητής του διαγωνισμού…

Αυτό και αν είναι rock νοοτροπία γουστάρω!!!

Εγω λεω να τις βγαλουμε εξω κ να τις μετρησουμε για να δουμε ποιος την εχει μεγαλυτερη(την δισκοθηκη :twisted: :twisted: )

Θα πει κανείς για Kansas τίποτα? Για τα reunion υπάρχει και άλλο topic.

Αμάν αυτά τα greeklish…!!!

Λοιπόν γιά τους Kansas…Η βραδιά μπορεί να χαρακτηριστεί με μία μόνο λέξη: “Μαγεία” !!
Σε ελάχιστες συναυλίες έχω νιώσει τη μουσική να μου δημιουργεί τέτοια συναισθήματα! Όσο για τους ίδιους: απλοί όσο δε λέγεται, μακριά από κάθε είδους poserιλίκια, starιλίκια και υπερβολές. Άψογη απόδοση, πεντακάθαρος ήχος ακόμα και μπροστά όπου ήμουν…Όλα τέλεια εκτός από…την προσέλευση του κόσμου. Αλλά τι να κάνεις; Θα έλεγα ότι ήμασταν λίγοι αλλά καλοί!!
Πάντως ρε γαμώτο…γιατί να έχουν περισσότερο κόσμο οι Theater;; Μα τι στο διάολο;; Ακόμα και οι ίδιοι οι Theater στους Kansas θα πήγαιναν αν μπορούσαν!! Δεν μπορώ να το καταλάβω…Οι περισσότεροι από όσους πήγαν Theater λένε ότι τους αρέσει το progressive…Το ότι από τους Kansas και άλλους 3-4 ξεκίνησε αυτό το είδος γιατί το έχουν συνειδητοποιήσει τόσο λίγοι; Το ότι οι περισσότερες ιδέες των Theater είναι σαφώς επηρεασμένες από τους kansas δεν λέει σε κανένα τίποτα;;