Kansas

Παιδες,ζητω γνωμ(σ)η για το Power των Kansas.Αξιζει?Οποιος μπορει,ας μην ντραπει :stuck_out_tongue:

Εξαρτάται. Αν σου αρέσει το AOR, θα το λατρέψεις. Είναι ένας εκπληκτικός δίσκος μελωδικού 80’s rock, αλλά ΔΕΝ είναι prog. Εντάξει, από εδώ και από εκεί υπάρχουν βέβαια κάποια prog στοιχεία, αλλά λίγα.

Επίσης, αν θυμάμαι καλά, στο δίσκο αυτό δεν έχουν καθόλου βιολί.

Πάντως γενικά έχει μέσα κάποια εξαιρετικά ρεφρέν και μελωδίες που σου μένουν.

Για μένα αξίζει, απλά θυμίζει ελάχιστα τους κλασσικούς Kansas.

Aπορώ πως εσύ Cozy δεν ανέφερες αυτό:

[SPOILER]Στο Power οι Kansas έχουν Steve Morse! :wink::D[/SPOILER]

με σελιδα πισω να κοιταξεις θα δεις…

Ναι έχεις δίκιο, το θεώρησα αυτονόητο :stuck_out_tongue:

θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Cozy. Από το Audio Visions και έως το In The Spirit Of Things ο ήχος τους αλλάζει. Από αυτή την περίοδο τους θα σου πρότεινα και το Vinyl Confessions. Βινύλιο που ακόμη και τώρα το ακούω ολόκληρο. Σημείωση, είναι χωρίς τον Steve Walsh. Επίσης, με το Freaks Of Nature θεωρώ ότι έχουμε μια πολύ δυναμική επιστροφή χωρίς να αναγκαστώ ταυτόχρονα να προσθέσω ότι για 1995 είναι καλός δίσκος. O ήχος σκληραίνει και το βιολί του David Ragsdale έχει κυρίαρχο ρόλο πάλι. Όπως είχε πει και ο shadowcaster για το Somewhere To Elsewhere<<να και κάποιες μπάντες που κυκλοφορούν ισάξιο υλικό με αυτό που κυκλοφορούσαν στο hi-peak τους>>.

ευχαριστω παιδες.αν και ειμαι λατρης της prog rock περιοδου τους εχω καταλαβει απο τα λεγομενα σας οτι σαν AOR λεει πολλα και θα τιμησω.

Ξεθάβω γιατί έβαλα να ακούσω τις προάλλες και θυμήθηκα αυτό το άδικα ξεχασμένο έπος:

Σε λιγο δεν θα ερχεται κανεις ευρωπη για λαιβ.

Μπορει και να μου βγει σε καλο γιατι καιγομαι να δω leftoverture σετλιστ αλλα φετος δεν εβγαινε οικονομικα η υπερβαση. Ισως αν ηρεμησουν τα πραγματα να ερθουν του χρονου

Κότεμα.

Ντροπή δεν είναι που δεν έρχονται στην Ευρώπη. Ντροπή είναι που στην ενότητα για τους ΘΕΟΥΣ Kansas υπάρχουν μόλις 30 σχόλια… και τα 10 από αυτά μιλάνε για το “Power” και το “Silhouettes in Disguise”