Kansas

εψαξα στο φορουμ και δεν βρηκα καποια ενοτητα να αναφερεται αποκλειστικα σε αυτους και μιας και πιστευω οτι το αξιζουν την εκανα εγω…ακουω γνωμες για αυτο το τρομερο συγκροτημα που προσωπικα ηταν ενα απο αυτα που με μυησε στο χωρο της rock μουσικης…ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ

Καλοί είναι αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας.

για μενα ηταν πολυ μπροστα για την εποχη τους…riffs σαν του perfect lover τοτε δυσκολα γραφωνταν…

Αν σε άκουγαν οι θήατερ θα σου κρατούσαν ΜΟΥΤΡΑ :stuck_out_tongue:

Θεοί οι Kansas τι να λέμε τώρα.Masque, Leftoverture, Point of know return. 3 δισκάρες στη σειρα.

Κάποια στιγμή πρέπει να βρω το χρόνο να τσεκάρω όλη τη δισκογραφία τους. Πρέπει να έχω ακούσει περίπου τους μισούς.:-k

Ντάξει μη νομίζεις ότι έχω ασχοληθεί και πολύ, επειδή την πρώτη φορά που έβαλα ν’ακούσω κάτι ναι μεν μου άρεσε αλλά μετά από λίγο βαρέθηκα. Βέβαια αυτό μου συνέβη και με Genesis στην αρχή αλλά μετά καθώς επέμενα στο ν’ακούω, τελικά μου το έκαναν το κλικ.

Μπορεί να ξαναπροσπαθήσω στο μέλλον :confused:

αλλο οι genesis ρε συ…ακου το σολο του carry on my wayward son απο kansas…το σολο απλα δεν υπαρχει:)

καλο γκρουπ και με αρκετα ωραια τραγουδια.αγαπημενο το dust in the wind

κλασσικα και το πιο γνωστο τους…με τρελενει…επισης με τρελενουν και τα hold on,fight fire with fire και perfect lover…!!! ΘΕΟΙ

φοβερη μπαντα

το leftoverture φοβερος δισκος (what’s on my mind,cary on…,the wall κομματαρες)

και γενικα τα πρωτα τους ειναι φοβερα

αν και μαρεσει και το power - εντελως αλλο στυλ - που παιζει και ο steve morse (silhuettes in disguise-ρεφραιναρα)

το dvd τους ειναι καταπληκτικο

τσεκαρετε και τις προσωπικες δουλειες του steve walsh

8O

Signal είσαι τεράστιος :bow2:

Το Power είναι από τους κορυφαίους AOR δίσκους EVER! Tomb 19…

Δε θυμάμαι αν το έχω πει νωρίτερα, αλλά η συναυλία τους πριν 3 χρόνια στο Λυκαβηττό ήταν απλά ασύλληπτη. Σκέτη μαγεία!

steve morse (silhuettes in disguise-ρεφραιναρα)

__Πω-πω τι μου θύμισες τώρα!! Το βάζω να τ’ ακούσω!! είχα ψάξει αρκετά Kansas (πριν από καμιά δεκαριά χρόνια) και ξαφνικά σε μλια συλλογή βλέπω αυτό το κομμάτι “μπα λέω;!” και βάζω να τ’ ακούσω! 8O Αλλο πρόσωπο των Kansas! Κάτι όπως με τους Scorpions, που έχεις ακούσει καμιά 20σαριά τραγούδια και μετά ψάχνεις τα πιο παλιά ή κάτι του τύπου Hit Between the Eyes και λες "ρε ποιές μπαλάντες τώρα (οκ, ΜΠΑΛΑΝΤΑΡΕΣ), αυτοί είναι οι Scorpions…!

__ΩΧ! δεν το βρήκα τελικά το κομμάτι! ΦΤΟΥ! το έχω στη Θεσσαλονίκη, δε το έκανα ποτέ mp3 απ’ το cd…! #-o Ευτυχώς υπάρχει και το youtube για τις δύσκολες ώρες! Silhouettes in Disguise (click-me) (αλλά σε μάπε ποιότητα από ένα ωραίο drum-cover βιντεάκι)

Silhouettes in Disguise leather hearts lawless eyes
Dancing shadows over rock and under fire
Some will cry “table’s turned.”
Some will die but none will learn
Silhouettes in Disguise crash and burn

__Μεγάλος κιθαρίστας ο Morse! Πολλοί είπαν, ποιός είναι αυτός που θα τολμήσει να αντικαταστήσει τον Blackmore (και πίστευαν ίσως πως ο Satriani ήταν η μόνη ελπίδα), ενώ όσοι τον γνώριζαν από τη δουλειά του στους (Dixie) Dregs και τους Kansas ήξεραν πως ήταν μάλλον ο μόνος που θα μπορούσε να το κάνει (άλλο το “είμαι βιρτουόζος και μπορώ να παίξω άνετα και ίδια αυτά που έπαιζε ένας άλλος βιρτουόζος” και ΑΛΛΟ το “αντικαθιστώ έναν βιρτουόζο και επιδραστικότατο συνθέτη /παίχτη χωρίς να τον αντιγράφω” -ιδίως στις συνθέσεις).

__Τώρα για τους Kansas τι να πρωτοπείς?! Πραγματικά…! Οπότε θα σχολιάζω κάθε τόσο αν είναι (αλλιώς πρέπει να γράψω για αρχή 2-3 χιλιάδες λέξεις). :slight_smile:

__Να πω μόνο για τον πιο πρόσφατό τους πως ήταν δίσκαρος (ο Morse απουσιάζει, είναι στους Purple -έτος 2000), με αγαπημένο μου το ΦΟΒΕΡΟ Icarus II (να και κάποιες μπάντες που κυκλοφορούν ισάξιο υλικό με αυτό που κυκλοφορούσαν στο hi-peak τους). 8) Ακούστε ΕΔΩ την κομματάρα Icarus II απ’ τον δίσκο:


Somewhere To Elsewhere

[ΕΔΩ (η καλύτερη εκ των δύο) και ΕΔΩ σε live εκτελέσεις]

πωωω…τι κομματαρα αυτο το shilouetts in disguise…ΕΠΟΣ ευχαριστω παιδια!!!

και το τρομερο http://www.youtube.com/watch?v=CB17uWuBrL0&feature=related

Είναι απλά ένα απο τα καλύτερα ProgRock συγκροτήματα της δεκαετίας του 70 και όχι μόνο! Τα άλμπουμ: Leftoverture, Masquee, Song for America, Point of no Return και το debut Kansas είναι απλώς θεϊκά! Έδωσαν πάρα πολλά στη σκηνή της μουσικής γενικότερα και πιστεύω ότι είναι από τα σημαντικότερα συγκροτήματα που πέρασαν! Πολλοί λένε ότι ήταν ένα απο τα γκρουπ που μπορούσαν να την “πουν” άνετα στη progrock σκηνή της Αγγλίας που εκείνη την εποχή ήταν ολοένα και αυξανόμενη! (Yes, King Crimson, Camel, Emerson Lake and Palmer…). Φανταστικοί μουσικοί και κομμάτια που έγραψαν ιστορία… Φίλε σε ευχαριστώ για το ποστ που ανέβασες…

ξεθαμμα…γιατι εχω καει με play the game tonight…τερμα θεοι

τι να λεμε τωρα…
απλα το leftoverture ειναι απο τους μεγαλυτερους progressive rock δισκους που εχουν κυλοφορισει απο την υπαρξη του ειδους…
miracles out of nowhere να παιζει και να ξαναπαιζει μεχρι να λιωσει ο δισκος!!!:stuck_out_tongue:

όντως, το ομορφότερο και πιο μαγικό τραγούδι των κανσας…

Εχοντας ακουσει τα Song For America, Leftoverture, Point Of Know Return και Monolith εχω να πω πως ειναι συγκροτηματαρα. Θελω να ακουσω και αλλους δισκους τους βεβαια. Εχουν κομματια που απλα μενουν στο μυαλο (η εισαγωγη του The Wall π.χ.). Επιπλεον συνθεσεις οπως Lamplight Symphony ειναι κατι παραπανω απο αριστες.

Υ.Σ. Το silhuettes in disguise ξεφευγει…

Τωρα γιατί το κάνεις αυτό;;
άντε να ψάχνω τώρα να βρω που στον %#@# το έχω το Leftoverture…

γιατι… τοσο πολυ χωμενο τον εχεις???:evil::stuck_out_tongue:

Όχι, απλά δεν είμαι και ο άρχοντας της τάξης (για να το θέσω ευγενικά) :p:p