Katatonia - Dead End Kings

[B]Buildings[/B]

Σκουρα τα πραματα…

Στη Ρωσια…

εντίτ: με μία πρώτη ακρόαση ξεχώρισα τα Hypnone, Buildings, Undo You, Lethean. Το πρώτο και το τελευταίο μάλλον περισσότερο. Το Dead Letters είχε ληκάρει από νωρίς και δε μετράει. Ο δίσκος είναι ισοροπημένος, με αρκετά μελαγχολική ατμόσφαιρα, και τα γαμώψυχα ξεψυχισμένα φωνητικά όπως πάντα να ξεχωρίζουν. Δε τον λες βέβαια κι αγαπημένη κυκλοφορία τους, καλύτερο με το νέο ήχο μάλλον παραμένει το Viva Emptiness για μένα. Αλλά τουλάχιστον αυτό είναι κάτι φρέσκο, και μουσικά θα μπορούσε να ήταν κι άλλο αν πρόσθεταν λίγα παραπάνω ηλεκτρονικά στοιχεία-μελωδίες (κάτι που νομίζω κάναν και οι Dark Tranquility στο τελευταίο τους) εδώ κι εκεί. Στο τέλος πάντως ένιωσα σαν να με άφησε με την όρεξη να θέλω περισσότερο. Θα ψάξω και το bonus track The Act of Darkening. Χρειάζεται κι άλλο λιώσιμο, και θα το έχει γιατί φθινόπωρο = καταθλιψούλα + katatonia. Πάμε να κόψουμε καμιά φλέβουλα τώρα.

Mε μια αναγνωριστική ακρόαση, μου μοιάζει με μια light εκδοχή του Night is the New Day.
Είναι φανερό πια πως οι Katatonia περισσότερο θέλουν να εξερευνήσουν και να πειραματιστούν σε πιο prog κατευθύνσεις όπως κάνουν οι κολλητοί τους, Opeth.

Δεν υπάρχει το τραγούδι που θα σε κολλήσει, όπως υπάρχουν διαχρονικά από το Last Fair Deal κι έπειτα.

Θα πέσουν πολλές ακροάσεις, αφού έχω την αίσθηση πως είναι το πιο μελαγχολικό τους. Καλύτερα να το ακούγαμε πρώτη φορά κατά Οκτώβρη-Νοέμβρη :wink:

Ωραιο review. :thumbup:

Δεν ξέρω τι λέτε, αλλά είναι συναισθηματικά πολύ βαρύ άλμπουμ. Όπως και ο χειμώνας που έρχεται…

Με αρκετες ακροάσεις -το 'χω λιώσει από όταν λήκαρε- το θεωρώ καλύτερο σα σύνολο από το προηγούμενο. Το αγαπημένο μου βέβαια απ’όταν άλλαξαν είναι το the great cold distance. Στο θέμα μας, από αυτό το cd, αγαπημένα είναι: hypnone, the racing heart, undo you, leech. Mετά είναι buildings, lethean, the parting, dead letters, first prayer. Αυτά που μ’αρέσουν λιγότερο είναι το ambitions και το the one you re looking for is not here. ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ κυκλοφορία κατ’εμέ.

το The Racing Heart με εχει ισοπεδωσει…

Bαλτε στα fave μου και το bonus ‘‘the act of darkening’’. Κομματάρα.

[SPOILER][B]Hypnone[/B][SIZE=“4”][COLOR=“Sienna”]Hypnone[/COLOR][/SIZE][FONT=“Arial Narrow”][COLOR=“DarkOliveGreen”]Hypnone[/COLOR][/FONT][SIZE=“2”][COLOR=“Magenta”][U]Hypnone[/U][/COLOR][/SIZE][COLOR=“SlateGray”][SIZE=“5”][I]Hypnone[/I][/SIZE][/COLOR][COLOR=“Green”][FONT=“Garamond”][SIZE=“4”]Hypnone[/SIZE][/FONT][/COLOR][COLOR=“DimGray”][I][B][U]Hypnone[/U][/B][/I][/COLOR][B]Hypnone[/B][SIZE=“4”][COLOR=“Sienna”]Hypnone[/COLOR][/SIZE][FONT=“Arial Narrow”][COLOR=“DarkOliveGreen”]Hypnone[/COLOR][/FONT][SIZE=“2”][COLOR=“Magenta”][U]Hypnone[/U][/COLOR][/SIZE][COLOR=“SlateGray”][SIZE=“5”][I]Hypnone[/I][/SIZE][/COLOR][COLOR=“Green”][FONT=“Garamond”][SIZE=“4”]Hypnone[/SIZE][/FONT][/COLOR][COLOR=“DimGray”][I][B][U]Hypnone[/U][/B][/I][/COLOR][B]Hypnone[/B][SIZE=“4”][COLOR=“Sienna”]Hypnone[/COLOR][/SIZE][FONT=“Arial Narrow”][COLOR=“DarkOliveGreen”]Hypnone[/COLOR][/FONT][SIZE=“2”][COLOR=“Magenta”][U]Hypnone[/U][/COLOR][/SIZE][COLOR=“SlateGray”][SIZE=“5”][I]Hypnone[/I][/SIZE][/COLOR][COLOR=“Green”][FONT=“Garamond”][SIZE=“4”]Hypnone[/SIZE][/FONT][/COLOR][COLOR=“DimGray”][I][B][U]Hypnone[/U][/B][/I][/COLOR][B]Hypnone[/B][SIZE=“4”][COLOR=“Sienna”]Hypnone[/COLOR][/SIZE][FONT=“Arial Narrow”][COLOR=“DarkOliveGreen”]Hypnone[/COLOR][/FONT][SIZE=“2”][COLOR=“Magenta”][U]Hypnone[/U][/COLOR][/SIZE][COLOR=“SlateGray”][SIZE=“5”][I]Hypnone[/I][/SIZE][/COLOR][COLOR=“Green”][FONT=“Garamond”][SIZE=“4”]Hypnone[/SIZE][/FONT][/COLOR][COLOR=“DimGray”][I][B][U]Hypnone[/U][/B][/I][/COLOR][B]Hypnone[/B][SIZE=“4”][COLOR=“Sienna”]Hypnone[/COLOR][/SIZE][FONT=“Arial Narrow”][COLOR=“DarkOliveGreen”]Hypnone[/COLOR][/FONT][SIZE=“2”][COLOR=“Magenta”][U]Hypnone[/U][/COLOR][/SIZE][COLOR=“SlateGray”][SIZE=“5”][I]Hypnone[/I][/SIZE][/COLOR][COLOR=“Green”][FONT=“Garamond”][SIZE=“4”]Hypnone[/SIZE][/FONT][/COLOR][COLOR=“DimGray”][I][B][U]Hypnone[/U][/B][/I][/COLOR][B]Hypnone[/B][SIZE=“4”][COLOR=“Sienna”]Hypnone[/COLOR][/SIZE][FONT=“Arial Narrow”][COLOR=“DarkOliveGreen”]Hypnone[/COLOR][/FONT][SIZE=“2”][COLOR=“Magenta”][U]Hypnone[/U][/COLOR][/SIZE][COLOR=“SlateGray”][SIZE=“5”][I]Hypnone[/I][/SIZE][/COLOR][COLOR=“Green”][FONT=“Garamond”][SIZE=“4”]Hypnone[/SIZE][/FONT][/COLOR][COLOR=“DimGray”][I][B][U]Hypnone[/U][/B][/I][/COLOR][/SPOILER]

πως το κάνουνε αυτό ρε γαμωτο. τοσο απλά κομμάτια και να χάνεσαι μεσα τους.

*τα bonus

[B]Second[/B]

[B]The Act of Darkening [/B]

3:14-4:14 —> Ριφάρα !


O δρόμος της μελαγχολίας δεν είναι ένας εύκολος δρόμος. κατ’ αρχήν εφόσον αποφασίσεις να τον βαδίσεις, ενέχει την παγίδα να καναντήσεις μελό.
έχει λεπτές κι εύθραυστες ισορροπίες, που πάνω απ’ όλα προϋποθέτουν ειλικρίνεια αλλά και έμπνευση στον τρόπο που θα διαλέξεις να αγκαλιάσεις τον πόνο.
οι Katatonia ύστερα από τόσα χρόνια στα μονοπάτια της θλίψης, έχουν πια οδηγηθεί στο σημείο να μη βαδίζουν απλά αλλά να καθορίζουν οι ίδιοι νέους δρόμους μελαγχολίας.
στο νέο τους δίσκο αναδεικνύεται η εμπειρία στο να στύβουν τα συναισθήματα, παρέχοντάς σου στο ποτήρι το στράγγισμά τους. άλλοτε η γεύση είναι πικρή άλλοτε νοσταλγική άλλοτε γλυκόπικρη.
η ατμόσφαιρα πάντοτε παραμένει γκρίζα με φόντο εξάρσεις που εναλλάσσονται με ήρεμες εσωτερικές καταδύσεις.
η φωνή του Jonas Reske εξιστορεί βιώματα που κυμαίνονται μεταξύ της προσμονής, της απογοήτευσης, της απορίας για τις καθημερινές ιστορίες των ανθρώπων με έμφαση στη συναισθηματική απόρριψη.
οι πιο ενδιαφέρουσες στάσεις σε αυτό το φαύλο ταξίδι ακούν στους τίτλους “Ambitions” (άνετα το αδερφάκι του Departer), “Undo You”, “Racing Heart” και φυσικά “Lethean”.
Γενικώς η prog αντίληψη γραπώνει τη μελωδικότητα, οδηγώντας όταν απαιτείται σε εξάψεις ηχητικές και κιθαριστικά ξεσπάσματα.
Μολονότι άκουσα το album ευρισκόμενος σε τροπικό και φωτεινό περιβάλλον, ακόμα νιώθω τα εγκαύματά του στο δέρμα του νου μου.
Προσπάθησα να βρω διέξοδο, είναι η αλήθεια, από τον κόμπο που ένιωθα στο λαιμό, στο άκουσμά του. Τελικά, προτίμησα το αδιέξοδο. Dead End.

Δισκάρα και μάλλον αρκετά ανώτερο του Night is the new day. Φοβερές μελωδίες. Πραγματικά θαυμάζω τον τρόπο που όλο πάνε σε καινούρια μονοπάτια τον ήχο τους αλλά και πάλι κρατάνε το χαρακτήρα τους ακέραιο.

Φοβερό άλμπουμ, που θέλει ίσως λίγο χρόνο να ξεδιπλώσει τις ομορφιές του.

σιγουρα στα 2-3 καλυτερα του 2012

το προηγούμενο με είχε απογοητεύσει πάρα πολύ, σχεδόν τους είχα ξεγράψει.

σήμερα που γενικά δεν είναι καλή μέρα, και άρχισε να βρέχει και έβγαλε και λίγο κρύο, είπα να δώσω μια ευκαιρία στο dead end kings και με έχει πιάσει απ’το λαιμό όσο λίγα cds τον τελευταίο καιρό.

Θεωρούσα ότι η μπάντα αυτή δεν έχει να μου δώσει κάτι νέο πια και ήταν πολύ πιθανό να μην ακούσω καν το νέο άλμπουμ, αλλά κάτι οι πολύ καλές κριτικές, κάτι οι παρεναίσεις φίλων, κάτι οι βροχές που πέφτουν τελευταία, με έκαναν να μπω στην κατάλληλη ψυχολογία ώστε να το ακούσω.

Μία και μόνο είναι η ακρόαση και το ποστ αυτό ακολουθεί το τέλος του Dead Letters, το οποίο δεν είχα ακούσει πριν. Έμεινα έκπληκτος. Το NITND είναι, κατά τη γνώμη μου, στα καλύτερα άλμπουμ τους, αλλά εμένα δεν με γέμισε. Ήταν και ο λόγος που σκέφτηκα ότι «Τέρμα οι Katatonia, πάμε παρακάτω». Αλλά αυτό το άλμπουμ είχε τελικά πολλά να μου πει. Δεν θα μιλήσω για μεμονωμένα κομμάτια, καθώς ακόμη δεν είναι ξεκάθαρα στο κεφάλι μου, αν και φανερά η διαφορά από το ένα στο άλλο ήταν τέτοια που θα με κάνει ας πούμε να έχω κολλήσει με κάποιο από αυτά μέχρι την τρίτη ακρόαση. Η ατμόσφαιρα δεν είναι το θέμα για εμένα. Η πιο αδύναμη στιγμή τους, το TGCD, σε περιβάλει με μια πολύ βαριά ατμόσφαιρα. Γνωρίζαμε ότι οι Katatonia μπορούν να το κάνουν αυτό. Αυτό που δεν γνώριζα, ήταν ότι οι Katatonia μπορούν να σε κρατήσουν με τα αυτιά κολλημένα στα ηχεία για ένα ολόκληρο άλμπουμ. Οποιοδήποτε προηγούμενο, κάπου με έκανε να σκεφτώ ότι για το συγκρότημα αυτό δεν υπάρχει η λέξη ισορροπία. Όμως εδώ έχουμε ένα ισορροπημένο άλμπουμ, πολύ ισορροπημένο και μάλιστα υψηλού επιπέδου.

Πλάτιασα πολύ για πρώτη ακρόαση, θα επανέλθω όταν το άλμπουμ σταθεροποιηθεί μέσα μου. Τελικά η παρέα με τον Åkerfeldt ίσως και να μην κάνει τόσο κακό (όπως νόμιζα, ως φαν της εποχής LFDGD και πριν)

καλα τα λες αλλα ακου και τα 2 extra της limited για νατα δεις ολα

Συμφωνώ και με τους δύο σας , απο πάνω… δεν το περιμέναμε… και όντως συγκινεί!

ποια 2 extra ποιας limited?? εγώ ένα extra βλέπω στην limited και στο site τους για ένα βλέπω (τουλάχιστον σε ότι αφορά το cd δεν ξέρω αν παίζει κάτι με βινύλιο).