Katatonia

σε ποιον δεν αρεσει??

δισκαρα!

και μονο το teargas που εχει φτανει!!!

θελω να παω!!!
γιατι δεν κανουν κατι τετοιο στην ελλαδα??
γκρρρρρρρρρρ

αυτό!

:yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:
:yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Καλή φάση. Το συγκεκριμένο μαζί με Discouraged Ones και Viva Emptiness είναι μακράν οι κουρυφαίες στιγμές τους. Και όσον αφορά το “Last Fair…” είναι από τα υποτιμημένα τους άλμπουμ, σε σχέση με την άνοδό τους στα δύο τελευταία. Άσε που και τα bsides εκείνης της περιόδου είναι κομματάρες (τακτική lost !)

Brave murder day ρε!!!

Μια χαρά δίσκος, δεν αντιλέγει κανείς. Αλλά οι κατατονια έγιναν κατατόνια και απέκτησαν τον ήχο τους, μετά τα δύο πρώτα ιμο.

http://www.roadrunnerrecords.com/blabbermouth.net/news.aspx?mode=Article&newsitemID=157903

Κατά τη γνώμη μου, μετά το αξεπέραστο Brave Murder Day, ό,τι κυκλοφόρησαν ήταν εξαιρετικό… Επισημαίνω ότι αξεπέραστο > εξαιρετικό :stuck_out_tongue:

Παιδιά πώς σας φαίνονται τα live: Black Sessions και Live Consternation?

Το Live Consternation είναι τρομερό! πολύ ωραίο παίξιμο, αν και σε διπλάσια σχεδόν ταχύτητα! Μεγάλο μείον, η απουσία κομματιών από το αγαπημένο μου, LFDGD!

πολυ ωραιοι οι κατατονια, δεν μπορω να πω οτι εχω ακουσει ακομη ολα τα αλμπουμ τους που θα ηθελα (εχω ακουσει brave murder day, discouraged, viva) μιας και θελω οπωσδηποτε να ακουσω το last fair και το the great cold distance.

με διαφορα προσωπικο αγαπημενο παντως απο αυτα τα 3 ειναι το discouraged με υπερπολυαγαπημενο τραγουδι το Cold Ways!!! ωραιο και το βιβα που στην αρχη μου φανηκε υπερφλωρικο αλλα τωρα το παω πολυ. το brave ειναι πολυ παρανταις λοστ αλλα δυνατο κ αυτο.

Η γνώμη μου είναι ότι οι Paradise Lost δεν υπήρξαν ποτέ τόσο σκληροί όσο οι Katatonia στο Brave Murder Day. Ή μάλλον υπήρξαν, αλλά μόνο στο Lost Paradise… Το οποίο Lost Paradise, παραδόξως, βρίσκω ενδιαφέρον, αλλά φυσικά δεν μπορώ να το συγκρίνω με το υπέρτατο Brave Murder Day… Άκου π.χ. τα πρώτα δευτερόλεπτα του Rainroom και θα σιγουρευτείς ότι οι Paradise Lost δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση με αυτό… :slight_smile:

καλα δεν λεω οτι εινια αντιγραφη. υπαρχουν ομως πολλα κοινα στον ηχο και εμενα σε πολα σημεια μου θυμιζουν εντονα το “γκοθικ”. υπαρχει και ενα συγκεκριμενο σημειο αλλα δεν θυμαμαι που ισως το ψαξω πιο μετα το οποιο ειναι λες και εχει βγει απο το ενα αλμπουμ και εχει μπει στο αλλο!

ΕΝΤΙΤ:εριξα μια συντομη αυτια στο μπρειβ και νομιζω οτι η στιγμη που ελεγα ειναι πχ το λιντ στο 2.00 στο ομοτιτλο κομματι. καλα τι κομματαρα ειναι αυτο το murder???

Έριξα μια αυτιά στο 2:00, αλλά αν αναφέρεσαι στο Brave, βρίσκω την ίδια ομοιότητα που βρίσκω σε κάθε σημείο του δίσκου. Ναι, το Brave Murder Day, αν και δεν θέλω να το “ετικετικοποιήσω”, ανήκει σε μια γενικότερη κατηγορία δίσκων που περιέχει ό,τι έχουν κυκλοφορήσει οι PL έως και το Draconian Times, το Silent Enigma των Anathema, κάμποσα των My Dying Bride και δεν ξέρω εγώ πόσα ακόμα.

Από εκεί και πέρα όλοι κιθάρες, μικρόφωνα μπάσα (:wink: και ντραμς χρησιοποιούν. Αν οι δίσκοι τους κουβαλάνε και παρόμοιο συναίσθημα (στην προκειμένη περίπτωση άπειρη μαυρίλα… εμ, σκοτάδι εννοούσα… μην μπλέκουμε και το μπλακ μέταλ τώρα :p), αναπόφευκτα θα βρίσκεις ομοιότητες ως ακροατής. Αλλά δεν μπορείς να αμφισβητήσεις ότι η κάθε μπάντα από αυτές που ανέφερα, όπως και οι Katatonia, έχουν ταυτότητα… Ομοιότητες ναι, αλλά σε καμία περίπτωση αντιγραφές… (Προς Θεού, δεν είπα ότι μίλησες για αντιγραφές. Απλά πήρα φόρα και δεν βρέθηκε κάποιος να με σταματήσει :p)

Παιδιά πάντως πιο δίσκαρος απ’ το Dance of December Souls δεν υπάρχει. Το πιο τέλειο doom metal αλμπουμ που έχω ακούσει.

θυμαμαι οταν το ακουγα το αλμπουμ που καποιο σημειο συγκεκριμενα (παιζει να ειναι αυτο που λεω αλλα βαριεμαι τωρα να ακουσω ολο το αλμπουμ για να βρω το λιντ εκεινο) οταν το ακουγα ελεγα “τι αντιγραφη”. απο τη μια μπορει φυσικα να ειναι ενα μικρο tribute. ενα ριφ που μοιαζει και το εκαναν για να δωσουν τη δοξα στους δασκαλους τους και απο κει και περα φυσικα να φτιαξουν πολλες αλλες κομματαρες οπως το Murder! μπορει και απλως να ετυχε να βγει παρομοιο συναισθημα στον κιθαριστα. γενικα το εχουν πολυ το “gothic” φιλινγκ χωρις κατα τη γνωμη μου να τους αντιγραφουν ομως κατα τα αλλα.

Γιατί δεν βάζουμε και ένα πολ για αγαπημένο άλμπουμ να υπάρχει; :-k

Τώρα μάλιστα!

Brave Murder Day εύκολα και από ό,τι βλέπω απόλυτη πλειοψηφία! :stuck_out_tongue:

Viva Emptiness.

Dance of December Souls χωρις 2 σκέψη, η να μην πω χωρις να το σκεφτώ καν.