Katatonia

μια παρατηρηση που περασε απαρατηρητη

μιξη θα κανει
οχι παραγωγη

στους opeth πετυχε η συνεργασια λογω κοινων μουσικων

τωρα αμα οι anathema επιμενουν στο radiohead rip pop\hop\rock στυλ
δεν προκειται να προσφερουν κατι καλυτερο
οπως δηλαδη και με τους paatos.εκανε την μιξη.αλλα κατι τρομερο δεν εγινε.

αμα αποφασισουν να δουλεψουν σε νεες φορμες ή σε φορμες πιο pink floyd (βλεπε alternative 4) τοτε κατι μπορει να γινει

προσωπικη αποψη παντα

Aπό τα νέα του rocking:

Τον προσεχή Αύγουστο θα κυκλοφορήσει η νέα δουλειά των Anathema με όνομα “Hindsight” που περιέχει κλασσικά κομμάτια της μπάντας σε νέες ηχογραφήσεις.

Μεταξύ των άλλων θα υπάρχει και ένα νέο κομμάτι, χωρίς να γνωρίζουμε αν θα αποτελεί δείγμα του studio άλμπουμ (“Horizons”) που ετοιμάζουν οι Βρετανοί.

Το tracklist:

  1. Fragile Dreams
  2. Leave No Trace
  3. Inner Silence
  4. One Last Goodbye
  5. Are You There?
  6. Angelica
  7. A Natural Disaster
  8. Temporary Peace
  9. Flying
  10. Unchained (Tales Of The Unexpected)

Πείτε τώρα, να το πάρω με φόβο να μου καταστρέψει κομματάρες όπως τα Fragile Dreams, One Last Goodbye, Temporary Peace?

Ειμαι περιεργος να δω τι εκτελεση θα ειναι.Ακουστικες εκτελεσεις υπαρχουν σε μερικα απο τα παραπανω…Ελπιζω να μην ειναι το remix σε στυλ trip hop

Και 'γω το σκεφτηκα αυτο…:-k Δεν ξερω, αν ακουσω πολλες γνωμες οτι δεν ειναι καλο, τοτε δεν θα τ’ακουσω καν για τον ιδιο λογο.

H αλήθεια είναι ότι ούτε κι εγώ θα ήθελα να είναι σε στυλ trip hop…ελπίζω πάντως να μην τα αλλάξουν πολύ (φοβάμαι να ακούσω το are you there!), αν και αν δεν τα αλλάξουν θα είναι ψιλοάχρηστο σαν cd…:-k

Σιγά βρε παιδιά. Άλμπουμ με ρεμίξ θα είναι. Δεν είναι η πρώτη φορά που κυκλοφορούν άλμπουμ με επανεκτελέσεις οι Anathema. Υπάρχουν άλλα συγκροτήματα (όχι τόσο σε ροκ χώρους) που το κάνουν συνέχεια αυτό. Ας είναι όπως γουστάρουν λοιπόν, απο τη στιγμή που έτσι κι αλλιώς δεν αποτελεί το νέο τους studio άλμπουμ.

Μα εγώ δεν είπα να μην το κάνουν οι Anathema. :wink:

Απλά ως φανμπόης, είμαι μεταξύ του διλήμματος να το πάρω για τη συλλογή ή να μην το πάρω φοβούμενος ξενέρα από τις επανακτελέσεις. Βασικά επειδή ας πούμε το Fragile Dreams το έχω ακούσει 2 φορές ακουστικό σε live, δεν μπορώ να πω ότι με τρέλανε κιόλας. Τεσπά, ακούμε κ κρίνουμε. :slight_smile:

Κοίτα, ξέρουμε όλοι πως καλύτερη εκτέλεση ειδικά του Fragile Dreams απο την αυθεντική είναι μάλλον αδύνατο να υπάρξει… 8) Επομένως οποιαδήποτε επανεκτέλεση της μοιραίως θα είναι υποδεέστερη του αυθεντικού… Επομένως καλύτερα να το βλέπουμε ως μια παραλλαγή του τραγουδιού απλά που την κάνανε για να γουστάρουν και να του δώσουν μια διαφορετική αίσθηση.

Οι Anathema είναι απλά το αγαπημένο μου συγκρότημα. Αγαπημένο μου album είναι το Jugdement και αμέσως μετά με μικρή διαφορά το A Natural Disaster, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν μου αρέσουν οι pre-eternity δουλειές τους.
Τα τρία καινούργια από το Paradigm Shift που άκουσα δεν με ενθουσίασαν… ήταν ψιλοαδιάφορα βασικά.

Όσο για τους Katatonia πρόκειται επίσης για κορυφαία μπάντα με τα Viva Emptiness, Last Fair Deal Gone Down και Tonight’s Desicion αγαπημένα μου άλμπουμς (δεν μπορώ να ξεχωρίσω ποιό είναι το καλύτερο…).

Kαι οι δυο γαματες μπαντες. Κatatonia απο τις αγαπημενες μου στο ειδος. Anathema επισης πολυ ιδιαιτεροι, με το πρωτο τους αλμπουμ απλα να τσακιζει κοκκαλα…

Horizons is the name of the upcoming eighth studio album by British atmospheric rock band Anathema. The album is scheduled for release in late 2008 and will be mixed by Steven Wilson of Porcupine Tree.[1] Three tracks have been released so far by the band through their website and MySpace: “Angels Walk Among Us”, “Everything” and “A Simple Mistake”. The three songs are in their unmastered versions, since the recording and producing process has not started yet.

Tracklist

  1. Thin Air
  2. Bricks
  3. Lightning Song
  4. Sunlight
  5. Get Off. Get Out.
  6. Angels Walk Among Us - 7:44
  7. Everything - 5:36
  8. A Simple Mistake - 8:16
  9. Voodoo
  10. No One Is Free
  11. Paradigm Shift
  12. Hindsight

Άιντε να δούμε…

Άντε, άντε…μας τα έχουν κάνει ζέπελιν με τα ακουστικά, παρακουστικά, ημιακουστικά κτλ κτλ…
Καιρός για το real thing

Έλπίζω ο θεούλης Wilson να βάλει τη χεράκλα του όσο πιο βαθιά γίνεται και να έχουμε αποτελέσματα αλα Opeth.
Ας πάρουν επιτέλους την αναγνώριση που τελικά αξίζουν.

Επιτέλους!Άντε γιατί πολύ το αργήσανε!

Δωρακι εχωωωω

http://www.kscopemusic.com/anathema/

“Are You There”
“Angelica”
“Inner Silence”

Απο το καινουργιο δισκο με τις διασκευες

Και

If you post your email address at this link http://www.burningshed.com/store/kscope/freedownload/2/ you’ll be able to download “Fragile Dreams” too. If you don’t want to do that, pm me and I’ll send the song to you.

Αν καποιος θελει το τραγουδι και δε θελει να δωσει το μαιλ του να στειλει πμ ε

:smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

:bow2: :bow2: :bow2:
Το angelica είναι ενδιαφέρον, το are you there το άλλαξαν πολύ και δε μου αρέσει τόσο και το inner silence παραμένει κομματάρα!:cry:

Εμενα το are you there μαρεσε περισσοτερο ρεεε, ειναι πιο κιθαριστικο.

εγω το ειχα συνηθησει ως “χειμωνιατικο” κομματι το Are You There?..και τωρα το εκαναν “καλοκαιρινο” :roll:

Ωραιες και οι 2 μπαντες, αλλα οι Anathema μ’ αρεσουν περισσοτερο. Judgement και Natural Disaster, αγαπημενοι δισκοι.

Αντιθετα ο ηλεκτρονικος ηχος ειναι πιο καλοκαιρινος απο το κιθαριστικο.Τελος παντων ωραιο ειναι ούτως η άλλως