Keelhaul

Απο το Cleveland,Ohio βασταει ή μαλλον καλυτερα βαστουσε αυτη γκρουπαρα!
4 μελη,με ιστορικο στην hardcore σκηνη (ringworm,integrity κλπ κλπ)
3 δισκοι,2 εφταρια και 1 demo η κληρονομια τους
απο το 1997 μεχρι το 2004 δημιουργησανε ενα ξεχωριστο προσωπικο ηχο και ταυτοχρονα καταφερανε να κανουνε το ονομα τους υψιλης εκτιμησης απο τις αλλες μπαντες!! (βλ. mastodon)
ο ηχος τους ητανε μια μιξη stoner\sludge\progressive\hardcore\math\rock
το live τους εδω ητανε ενα απο τα καλυτερα λαιβ που χω δει ποτε μου με εναν Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο drummer να ισοπεδωνει το drumkit του!!!

ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑ :
1997 Demo
1998 Keelhaul (Cambodia και Escape Artists το 1999)

2000 Ornamental Iron 7" EP (Hydrahead)
2000 Keelhaul II (CD Hydra Head, LP Escape Artists)

2002 Anodyne Split 7" (Chainshaw Safety)
2003 Subject To Change Without Notice (CD Hydrahead, LP Escape Artists)

cruel shoes απο το τελευταιο τους δισκο subject to change without notice
http://uk.youtube.com/watch?v=sOhzDKqthuo

πραγματικα μια μπαντα που αξιζει να την ακουσετε οσοι ασχολειστε με σχετικους ηχους!

Ο ηχος τους πανω κατω ειναι αυτος ο σιδηροδρομος που εγραψε ο signal.
Εχω τα 2 τελευταια αλμπουμ με το Subject To Change Without Notice να
ειναι απλα εκπληκτικο.Απιστευτες συνθεσεις και μια φοβερη μπαντα
οσον αφορα την τεχνικη της.Ο drummer ειναι θεος και το Gooch ειναι επος.

Αυτο τωρα επρεπε να το πεις; Εκανα ΤΕΡΑΣΤΙΑ μλκια εκεινη τη μερα.#-o Ευελπιστω σε επαναδραστηριοποιηση και περιοδεια.

Πριν κανα 6μηνο ακουσα πως ετοιμαζουν σιγαααα - σιγαααα το επομενο αλλα δε το πολυπιστευω. Σουπερ μουσικοι, αλλα βαριουνται πολυ γμτ.

Εδιτ: By the way, το “Subject To Change Without Notice” θα το βρειτε 10 ευρω στο Μαντροπολις και 7 στο παγκο της Venerate (σε καποια συναυλια της). Λέει μπολικο.

Δεν τους ξέρω αλλά κάπου εδώ στο φόρουμ διάβασα πως παίζουν διασκευή ZZ Top και θα με ενδιέφερε πολύ να την ακούσω. Αν υπάρχει Youtube link είναι ευπρόσδεκτο :slight_smile:

Γκρουπάρα,απο τις πλέον διεστραμένες και με πολύ ιδιαίτερο ήχ.Προσωπικός γούσταρα που δεν έχουν τραγουδιστή μιάς και έτσι τους εκτιμάς για τη μουσική τους και μόνο και αυτό είναι υπέρ τους.

εχουν τραγουδιστη!και μαλιστα δυο!αλλα δεν τραγουδανε και πολυ!!!χχαχαχαχα :lol: :lol: :lol:

Ότι έχω ακούσει δεν είχε καθόλου φωνιτικά μέσα:| Τι να πεί κανείς,κάθε μέρα μαθαίνεις κάτι νέο.

Οι τύποι είναι όντως παρανοϊκοί… απλά respect!

Τους είχα ακουσει παλιά στο Metropolis,και μαλιστα μου θυμισαν μεχρι και Dream Theater…:lol: Ξεκιναω το ψαξιμο ηδη…

πολυ εξυπνη μπαντα…με πολλυ ενδιαφερουσα δισκογραφια!κριμα που διαλυσαν…μπορουσανε να προσφερουνε πολλα!ακομα χτυπαω το κεφαλι μου που δεν πηγα να τους δω live sto an!

Ρε! Εδω τους αναφερει ως active:!:

http://www.metal-archives.com/band.php?id=5051

Τελικα δεν ηταν ‘‘βρωμα’’:!:

μακαρι
μακαρι

3 δισκοι δεν ειναι τιποτα για το επιπεδο αυτης της μπαντας

παντως γενικα εχω δει επαναδραστηριοποιησεις

living sacrifice
coalesce
burnt by the sun

αντε σιγα σιγα η σκηνη ξαναζωντανευει

θελουμε επισης τους cave in να σταματησουν τα σολο τους και να μπουνε σε κανα στουντιο

και ο λαος απαιτει reunion botch!!!

Bump στο τόπικ, γιατί δεν ξέρω αν συμφέρει να ανοίξουμε θρεντ στις κυκλοφορίες για το νέο άλμπουμ. Λοιπόν το μόνο που έχω να πω λιανά είναι πως οι Keelhaul επέστρεψαν με τι άλλο, μια δισκάρα. Το άκουγα όλο το Σ-Κ, και μπορώ να πω πως είναι τρομερά ακριβής ο τίτλος KH’s triumphant return to obscurity. Όποιος τρελός θέλει ανοίγει τόπικ για το δίσκο και λέμε περισσότερες λεπτομέρειες.

Ειναι οντως δισκαρα[εχμμ Keelhaul ειναι αυτοι].Δεν περιμενα κατι λιγοτερο απο αυτους παντως.Μπανταρα απο τις λιγες.

Είχαν έρθει το 2004, δεν το ήξερα.

Ανέβασαν βίντεο στο myspace

Με 10 γιούρος είσοδο. μέσα ήμουν! 8)8)8)

Αυτο το sudject to change without notice ειναι κιε γαμω τους δισκους. Καθως κι ενα ντεμο που εχουν.
Μιας και πλησιαζει (λεμε τωρα) η μερα για το λαηβ, ποιοι απο δω θα πατε;

Εγώ μάλλον θα μαι.

Για να θυμούνται οι παλιοί…

Ιστορική συναυλία εκείνη.
Η πρώτη στην Ελλάδα από συγκρότημα της Hydrahead και γενικότερα του συγκεκριμένου ήχου.

Ίσως πάω και φέτος. Θα δείξει.

το εμπεδωσαμε κυριε bh… :stuck_out_tongue:

για το ιστορικο ειμουν και γω μεσα
ειχα κερδισει προσκληση απο το χρονοπουλο στην ραδιοφωνικη εκπομπη που κανε στον ροκ φμ

τοτε ειχα διαβασει τη κριτικη του …(οποιος το θυμαται να με συμπληρωσει)
και ειχα εντυπωσιαστει με αυτα που λεγε περι progressive και dream theater

ακουσα και το cruel shoes (προσκυναμε) στο ραδιο

και εφυγα τρεχωντας

το λαιβ ηταν οντως καταπληκτικο
ο ντραμμερ (το χω πει απειρες φορες) επαιζε ΠΑΠΑΔΕΣ και τις ΚΑΛΤΣΕΣ του μαζι

και ηταν απο τα πρωτα λαιβ που παρακολουθησα αυτου του ηχου
και γενικα ολη η φαση ητανε γαμω!

ΦΑΚ ΓΙΕΑ