Ki8aristes

δε λέω καλοί είναι όλοι αυτοί οι κιθαρίστες αλλά έχουμε ξεχάσει τον JOHN PETRUCCI (DREAM THEATER) τον STEVE VAI τον YWNGIE MALMSTEEN τον JOE SATRIANI τον ERIC JOHNSON και διάφορους άλλους. πιστεύω πως ο ΗΕΝDRΙΧ αξίζει την πρωτιά και ο SCHENKER δεν αξίζει να είναι στη δεκάδα :expressionless:

koita sumfwnw oti Jimi einai apsogos…alla re sy k o SCHENKER einai teleios twra ti na leme…so… :roll:
gnwmh mou panta… :wink:

symfwnw man gia tous kitHaristes pou aneferes opws episis den tHimamai na eida santana kai slasH. Oso gia ton scHenker pistevw pws apla den ksereis gia ti pragma milas :slight_smile: epeidH kapoioi kitHaristes den epididonte se solakia eksHkostwn tetartwn se 200 tempo den simenei oti den mporoun. ktHnxbai

Na προσθεσω και εγω κατι ,

  νομιζω οτι δεν συγκρινονται κορυφαιοι μουσικοι , σε διαφορετικα αντικειμενα 
  διαφορετικα κομματια , καποιος θα υπερτερει σε καποιο τομεα ελαχιστα 
 του αλλου καπου , και επισης καποιος που δεν φανταζομαστε μπορει να ειναι 
  ο καλυτερος . 

  τα ονοματα που συνηθως αναφερονται ειναι συνηθως κορυφες , 

   οσο για m.scenker , νομιζω οτι η μελωδικοτητα του ειναι κατι το μοναδικο , 
   σε πολλα solos του , υπαρχουν μελωδιες που θα μπορουσαν να χτιστουν 
  κομματια επανω . 

   αλλα για top 10 , νομιζω οτι οι κορυφες ειναι πανω απο 10 , και δυσκολο 
   αναφερθουν μονο 10 . 

   εναν που θα προσθετα , εκτος αν δεν το προσεξα , ειναι ο 
   ΣTEVE LUKATHER , για μενα ειναι πολυ πληρης κιθαριστας , και οχι μονο.

   αυτα 
  aor

Γενικά η ιστορία με το ποιός είναι/δεν είναι ο καλύτερος κιθαρίστας έχει αρχίσει και μου ζαλίζει τα μύδια. είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα, απλά υπάρχουν κάποιοι που ξεχωρίζουν από τον σωρό και σίγουρα φίλε αρβανιτάκη δεν είναι οι αρχιφλώροι- άχρηστοι που αναφέρεις. για σrτίψε λίγο το μεταλικό σου βλέμα και προς κιθαρίστες τύπου billy corgan, jeff buckley, thurston moore, gilmour των εξωγήινων pink floyd και μετά έλα να μου πείς.
μεταλοβλαμένους χαιρετισμούς σε όλους !!! :idea:

Top κιθαρίστες θα πρέπει να αναζητηθούν παιδιά σε όλες τις μουσικές κατηγορίες. Οι κλασικοί κιθαρίστες (andres segovia, Narciso Yepes κτλ… ) έχουν κατα τη γνώμη μου την καλύτερη τεχνική. Όσοι ξέρουν απο κλασική κιθάρα καταλαβαίνουν…

Συμφωνω απολυτα με Jim_Ver. Ομως θα ηθελα να ζητησω μια διευκρινιση. Μιλαμε για τεχνικη καταρτιση η για συνθεση? Οσον αφορα την τεχνικη πιστευω πως σιγουρα υπαρχει μια αντικειμενικη απαντηση. Οσον αφορα συνθεση κατι τετοιο ειναι αδυνατο.
Προσωπικα θα ελεγα Mustaine αφου αν παρουμε μονο και μονο τις συνθεσεις του Rust In Peace πιστευω πως ο ανθρωπος δεν παιζεται 1) στη συνθεση 2) στη δημιουργικοτητα και 3) στην αποδοση κυριως στον ρυθμικο τομεα.
Εσεις συνθετικα τι θα λεγατε για καινουργιους σχετικα κιθαριστες(gia metal oxi rock giati apo oti katalavate to metal me endiaferi kirios)?

Παντως , αφου ξερεις απο κλασσικη θα ξερεις και οτι κλασσικη και ηλεκτρικη ειναι σχεδον αλλα οργανα ,

Υπαρχουν εξαιρετικοι κιθαριστες ηλεκτρικης , οι οποιοι δεν παιξαν ποτε κλασσικη και
το αντιστροφο . Οποτε εξαιρετικη τεχνικη στην κλασσικη ,δεν συνεπαγεται και
τεχνικη στην ηλεκτρικη ,

γνωμη μου παντα ,δεν παει να πει οτι και ειναι και το σωστο
aor

Gia mena oi 5 kalyteroi (rokk) ki8aristes pou perpathsan se ayth th gh einai xwris seira oi:
Jimi Hendrix
Eric Clapton
Mike Bloomfield
Duane Allman
Lou Reed.

8a elega kai ton John McLaughlin alla aytos kata vash paizei se jazz-rock diskous.

Apo tous “kainourgious”, opws lete, o monos o opoios 8a a3ize na anafer8ei einai sigoura o Satriani. Einai k alloi vevaia alla aytos einai o prwtos pou skefthka.

R I C H I E B L A C K M O R E

Συμφωνω για τον Satriani κορυφαιος. Εχω ακουσει λιγο βεβαια επειδη δεν μου αρεσει πολυ το στυλ τησ μουσικης. Παρ’ολα αυτα εκτοσ απο τους προβλεψιμους(no offense) κιθαριστες (π.χ.των Deamtheater μου διαφευγει και το ονομα γαμ_το) θα ηθελα να γινει λιγο συζητηση για πιο αγνωστους σχετικα οπος τον κορυφαιο Loomis(Nevermore). Το παλικαρακι και απο αποψη συνθεσης και απο τεχνικη σκιζει. Κορυφαιος απο συνθετικη κυριως αποψη ειναι τον Paradise Lost (και του συγκεκριμμενου μου διαφευγει το ονομα μα τι εχω παθει?) ο οποιος εκανε θαυματα σε Icon και Draconian Times. Οσο για Schaffer(Iced Earth) ειναι καλος σε Rythm Section, αλλα σολακια γιατι δεν παιζει ουτε σε συναυλιες υοτε σε δισκους?? Συνθετικα βεβαια σκιζει και αυτος.(εκτος τελευταιου δισκου, μετριοτητα). Τι λετε για τον Stromblad(In flames) στα παλιοτερα??

P.S. Rithie Blacmore INDEED!!!(απο “κλασσικους”)

nazareth kai camel and yes diladi: charlton,latimer,howe

michaelangelo
byrd
malmsteen
Schencher
roth
broderick
vai
Satch
marcello
schon
becker
Young
κ.π.α.
Απειροί μπορεί να έχουν γράψει ομορφές μα και συνάμα απλές μελωδίες,
απλά
o slash - δεν με πείθει. στους VR live - δε σταύρςσε solo - όλα φάλτσα.
ο macintosh, επ’ουδενί δε μου κάνει για μεγάλος κιθαρίστας και συνθεικά και εκτελεστικά.
petrucci, πολλά λάθη σε live - ΒΑΡΕΤΟΣ !
Θα παραδεχτώ δε, οτι μου αρέσουν και πολλοί “κακοί/μετριοι” κιθαρίστες, απλά και μόνο λόγω της ικανότητας τους σαν συγγραφείς τραγουδιών η riffs.