Kill Bill Vol. 2

Δεν ξέρω πόσοι το είδατε, εγώ έχω μείνει πάντως άφωνος.
Καταπληκτικό, ίσως καλύτερο και από το πρώτο. Ενώ με το που τελείωσε είχα μείνει κάπως απογοητευμένος, όταν το σκεφτόμουν μετά από λίγο μου φάνηκε ότι ήταν εξίσου καλό με το πρώτο και σε ορισμένα σημεία το περνούσε.

Τα πράγματα στο δεύτερο μέρος είναι κάπως πιο στρωτά. Δεν πηγαίνει δηλαδή συνέχεια μπρος-πίσω (σε άλλους ίσως αρέσει αυτό, σε άλλους ίσως όχι) και έτσι εξελίσσεται πιο ομαλά η πλοκή.

Στα συν η -και πάλι- πολύ καλή μουσική.

ΦΟΒΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ!

Πολύ καλύτερη από το Vol.1 κυρίως σε πλοκή και σε διαλόγους (Κορυφαία η ανάλυση του Bill πάνω στο γιατί ο Superman έιναι ο καλύτερος σούπερ-ήρωας).

Από ηθοποιούς κορυφαία η Uma αλλά και ο Καραντάιν.

Και οι σκηνές με τον δάσκαλο έχουν πολύ ενδιαφέρον.
Όλα αυτά τα ιαπωνικά-κινέζικα στοιχεία είναι το κάτι άλλο.

Ίσως όμως ήταν υπερβολή που και δεύτερη φορά κατάφερε να επιζήσει…

Απλά ο tarantino έχει ξεφύγει σε άλλα επίπεδα και είναι μάλλον ο καλύτερος σκηνοθέτης της γενιάς του.Η ταινία είναι φοβερή απλά φοβερή

Βασικά πίστευα ότι και το 1 και το 2 ήταν μόνο ξύλο και 2-3 ηλίθιες ατάκες…Μετά από όσα είδα θα πάω να δω το 1 και θα σας πω(αν και λίγο ξεκάρφωτο με το topic)

Νοίκιασε το 1 και στο καπάκι πήγαινε cinema να δεις το 2.
Θα είναι πολύ καλύτερα πιστεύω έτσι. Θα τα έχεις και πρόσφατα τα γεγονότα και θα το ευχαριστηθείς περισσότερο.

Εμένα πάντως μ’άρεσε πιο πολύ το 2… απλά ήταν πιο καλή πιστεύω και πιο “δεμένη”. Το 1 είναι καλό μόνο για να σε “μπάσει” στην ιστορία! :wink:

Από το 1 πρέπει όμως λογικά να ξεκινήσεις. Εκεί θα πρωτοσυναντήσεις τα “παράξενα” και θα σε βάλει στο νόημα για να πας μετά και στο 2. Άμα δεις μόνο το 2 θα έχεις αρκετά κενά σε ορισμένα σημεία.

Και το 1 όμως είχε ορισμένες πολύ καλές σκηνές. Ιδίως εκεί με τους Ιαπωνέζους ή που ξιφομαχούσε με την άλλη ενώ χιόνιζε έξω.

Προφανώς (και δυστυχώς) πρέπει να το δεις! Εμένα όμως και πάλι πολύ λιγα μ’άρεσαν στο 1 και αυτά ήταν περισσότερο στην εισαγωγή!

Το 2 ασχολείται πράγματι περισσότερο με την πλοκή αλλά για μένα το πρώτο είναι ελαφρώς καλύτερο γιατι κυριολεκτικά είναι πνιγμένο στις σινεφιλ αναφορές. Τα πάντα είναι μελετημένα. Ακόμα κι ο Ιάπωνας με τα σπαθιά είναι χαρακτήρας από παλιά Ιαπωνική σειρά, και μάλιστα ο ηθοποιός είχε παιξει κάποτε σε αυτή! Για να μη μιλήσω για την κίτρινη Bruce Lee στολή της Uma. Η παραμικρή λεπτομέρεια μπορεί να περιέχει κάποια αναφορά, και δεν πιστεύω πως υπάρχει κανείς που να μπορεί να τις βρει όλες. Κυριολεκτικά ή ταινία πρέπει να γίνει μάθημα σε σχολή κινηματογράφου. Ο Ταραντίνο είναι ΘΕΟΣ, και πρώτα απ’ όλα λατρεύω τους απίστευτους διαλόγους του (Μην ξεχνάτε την ανάλυση του “Like a Virgin” της Madonna στο Reservoir Dogs). Χαρακτηριστικά παραδείγματα η κουβέντα για το Superman, αλλά και οι τελευταίες σκηνές του KB2.

o tarantino einai enas kokakias pou kanei alloprosales tainies. i skhnothesia tou einia ok.
den einia sinefil anafora na ksepatikwneis stoixeia apo taines “b dialoghs, weastern kai martial arts”! oute magkia oute tpt…

Ναι τέλος πάντων. Καθένας με την άποψή του… να υποθέσω πως σου άρεσε η ΤΡΟΙΑ; Κι αυτή σκηνοθετικά είναι οκ…

oxi i troia skhnothetika htan aparadekth, kai apo fwtografia kai montaz epishs …

Πολύ αίμα, πάρα πολύ αίμα χύνεται στην ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΑΚΗ 2. Αν ήταν λιγότερο splatter θα άξιζε, αλλά τώρα πιο πολύ θυμίζει πρακτικές του στύλ πως κόββοντας ένα χέρι μπορείτε να βάψετε ένα ολόκληρο δωμάτιο. Έλεος! :evil:

ithela na pw oti ekei pou apeilei na skwtosei i giapwneza thn umaguma therman, kai thn peithei na mhn to kanei epeidh einai egkyos einai poly sapounopera kai poly pipa… genika einai poly pipa ki o karantan megas gkiozos … pou etrwge karpazes…

Έλα; Σπλάτερ το 2;

Εγώ τα είδα κολλητά μαζί το 1 και το 2 και φάνηκαν το ίδιο και αυτό. Αίμα αίμα να πετάγετε σαν συντριβάνι. Αν μείωνε λίγο το αίμα θα ήταν μια πολύ γ**ά*η περιπέτεια! Αυτό εννοούσα όχι τον όρο slatter κανονικά. 8)

ena kokainouxo pastitsio apo eteroklhta eidh einai me klemmenes skhnes.

alla, ntaks, ti eidous drama / peripeteia tha tan xwris aima ?!

den ginetai na kill xwris aima…

Μωρέ γίνεται…
Αλλά, πραγματικά, ας μου εξηγήσει κάποιος: Τι έχει πλέον αυτό το έργο και θεωρείται τόσο καλό; Προσωπικά δεν άντεξα να δω όλο το 1 και, αυτό που είδα, δε μου άφησε κάτι.

Το 2 είναι γαμάτο αλλά δεν φτάνει το 1. Tarantino RULES