Killing Joke 8/10/10, Gagarin 205, Αθήνα & 9/10/10, Principal Club Θεσ/νικη

ΚΑΥΛΑ! Γλιτωσαμε και τα εξοδα του ταξιδιου για Θεσ/ικη!! :D:D

Αυτά είναι,Παρασκευή Killing Joke και Σάββατο New Model Army.Δύο ιερά τέρατα της Βρετανικής post-punk περιόδου, με ειδικό βάρος όσο τα καλαμπαλίκια του godzilla, στον ίδιο χώρο κολλητά.Θα είμαστε μέσα σίγουρα για να αποθεώσουμε.

παιδια ποτε βγαινουν εισιτηρια???

λογικα θα τους τιμησω! :smiley:

περιεργο σετλιστ εχουν σ’αυτη την περιοδεια…τα μισα απο τα 2 πρωτα και τα αλλα μισα απο το καινουριο με εξαιρεσεις το asteroid & pandemonium…νταξει κομματαρες γενικως αλλα με τοσες δισκαρες θα προτιμουσα ενα πιο απλωμενο σετλιστ

To καλοκαίρι πάντως έπαιζαν σετλιστ αποκλειστικά 80s, παρά τις δύο τελευταίες αλμπουμάρες (δεν βάζω το καινουριο που έχει βγει τώρα).
Είναι εντελώς αψυχολόγητοι, αλλά ότι και να παίξουν θα το παίξουν άψογα, μπορώ να βάλω στοίχημα…

O βασικός λόγος που πιστεύω ότι περιορίζονται στο φετινό και στα 2 πρώτα άλμπουμ τους, είναι επειδή μόνο σε αυτά τα 3 άλμπουμ παίζουν με αυτό το line-up που είναι τώρα (Jaz Coleman, Geordie, Youth, Ferguson).
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον άλλο λόγο που το κάνουν αυτό.

Πλησιαζει η μερα ΓΑΜΩ

Η συναυλια της χρονιας???

Συγκεγκριμένα:

[SPOILER] 1. Tomorrows World
2. In Excelsis
3. Wardance
4. Change
5. Bloodsport
6. European Super State
7. This World Hell
8. The Fall of Because
9. The Raven
10. Requiem
11. The Great Cull
12. Madness
13. Fresh fever from the skies
14. Asteroid
15. Depth Charge
16. The Wait
17. Pssyche

    Encore:

    18. Pandemonium

[/SPOILER]

ασ μην βασιζομαστε σε σετ λιστ απο αλλες χωρες
ειδικα οταν ερχονται συγκροτηματα που δεν εχουν ξαναερθει…
λετσ κιπ δε σουπραιζζζζζζζζζζζζζ:D

πλακα θα χει παντως να μην παιξουν τιποτα απο ναιτταιμ

και στην διαφημηση της συναυλιας στο ροκ φμ
παιζει μονο το λοβ λαικ μπλαντ…!!!

Τα σετς των μπαντων που βρισκονται σε περιοδεια δεν αλλαζουν σημαντικα ειδικα απο μερα σε μερα. Οποτε αν το συγκεκριμενο ειναι 2-3 ημερων ειναι εγκυρο.
μια απ τα ιδια πανω κατω θα παιξουν στην Ελλαδα.

καλο λοιπον που παιζουν αρκετα απο τα 2 πρωτα αλλα απ την αλλη πολλες και σημαντικες και οι παραληψεις (ουτε Μillenium ουτε Communion) και μολις 1 κομματι απ τα 2 προηγουμενα (Αsteroid) που ηταν απιστευτα. Ισως λιγο μικροτερη εμφαση στο καινουργιο αλμπουμ θα ηταν καλυτερα (το οποιο ισως εχουν βιαστει μερικοι ν αποθεωσουν προωρα :wink:).

Τες πα εκει θα ειμαστε για να τους δουμε, γιατι οπως και να χει… Killing Joke για πρωτη φορα κι αυτο τα λεει ολα !!!

για θεσσαλονικη ξερει κανεις πως παει η προπωληση στο περιπου?
παρασκευη θα παω να αγορασω, μην βρεθω προ εκπληξεως, δεν λεει

Έχει μπόλικα, μην αγχώνεσαι. Ρώτησε ένας φίλος χθες στο τίκετχαουζ. Και εγώ Παρασκευή θα πάρω.

Χωρις να θελω να γινω κακος,ειναι πολλοι που θα πανε εχοντας μαθει το Wait απο τους Metallica?

Love Like Blood ρε

Bump γιατί βλέπω φτύσιμο, και αν το μάθαινε ο Coleman θα σας έκανε μπου. Και θα τρομάζατε.

Σήμερα!
=D>\:D/=D>\:D/
:hippy:

θα σκασεις μετα κανα αλλευ να σου κανω βαθια υποκλιση τζεντλεμαν ???

:-({|=:-({|=:-({|=

Αυτο το βλεμα του Coleman ρε πουστη μου

http://www.youtube.com/watch?v=0FgF8-4xx50&feature=related

Λοιπόν, ανάσα…
3… 2… 1… Πάμε…

[SIZE=“6”]Η ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΤΕΡΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ!![/SIZE]

Πιο εμπεριστατωμένα τώρα (το βάζω σε σπόιλερ για να μην χαλάσω καμιά έκπληξη στους Θεσσαλονικείς):

[SPOILER]Στην ιδέα και μόνο, ότι θα έβλεπα για πρώτη φορά αυτούς τους ζωντανούς θρύλους λάιβ, ήταν από μόνο του αρκετό για να με στείλει στα ουράνια. Αυτό που θα ακολουθούσε, όμως, σήμερα στο Γκαγκάριν, δεν το περίμενα ποτέ.
Αρχή με Tomorrow’s World και υπάρχει ένα μούδιασμα που ξεπερνιέται γρήγορα χάρη στον αεικίνητο Jaz που αποδεικνύει περίτρανα όλα όσα είχα διαβάσει και είχα δει σε διάφορα βίντεο. ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ περφόρμερ!!! Βγάζει μια τρομερή θεατρικότητα που σε συνδιασμό με κάτι τρελές γκριμάτσες και κάτι σπαστικές κινήσεις που κάνει και φυσικά με την φανταστική φωνή του, βγάζει κάτι το μαγικό πάνω στη σκηνή.
Συνέχεια, με Love Like Blood. Πρώτο σόκ! Παραλήρημα! Ουρλιάζω και χτυπιέμαι σαν τρελός. Στις τελευταίες συναυλίες τους πριν την Αθήνα δεν το έπαιζαν, οπότε δεν το περίμενα με τίποτα. Τεράστικο σοκ!!!
Ακολουθεί το, In Excelsis που θεωρώ ότι είναι το πιο άδυναμο τραγούδι του νέου τους δίσκου, αλλά το παίζουν γαμάτα και γουστάρω.
Με το που ξεκινάει το ριφάκι του Wardance, ήδη έχω κρεμαστεί στους μπροστά και κάνω σαν κατσίκι από τα χοροπηδηχτά! Τελειότητα!
Στη συνέχεια, Absolute Dissent και συνεχίζω να χτυπιέμαι, ενώ τα Change (ωραία έκπληξη!) και Bloodsport με ανεβάζουν στο θεό!
Τα European Super State και This World Hell που γαμάνε αλύπητα από το νέο τους δίσκο, προκαλούν παροξυσμο και εγώ συνεχίζω να χοροπηδάω και να ουρλιάζω σαν να μην υπάρχει αύριο.
Φάση έχει που από την αρχή της συναυλίας, ανάμεσα από τα τραγούδια, ο Jaz πετάει διάφορα καυστικά πολιτικά σχόλια και πριν το European… πλέκει και το εγκώμιο για τη χώρα μας χρησιμοποιώντας ένα στίχο του τραγουδιού που αναφέρεται στην Ελλάδα (“Why are the proud descendants of Plato, paying off more debts accomodating Nato?”).
Στο Ghost Of Ladbroke Grove που ακολουθεί, τρώω μια μικρή ξενέρα, γιατί ενώ παίζει να είναι το καλύτερο τραγούδι τους νέου τους δίσκου, τα δεύτερα φωνητικά του Youth που στο άλμπουμ είναι το πιο δυνατό σημείο του εν λόγω κομματιού, δεν ακούγονται καθόλου.
Ακολουθούν Fall Of Because και Requiem και περνάμε όλοι υπέροχα και τότε είναι που σκάει η δεύτερη μπόμπα (μετά την πρώτη του Love Like Blood). Eighties!!! Πανικός! Πόλεμος! Το μοναδικό κομμάτι, με το οποίο γούσταρε τόσο πολύ, όλος ο κόσμος!
Απίστευτο το πόσο πιο τελειότερα και πιο γαμηστερά ακούγονται τα περισσότερα τραγούδια τους, σε σχέση με τα άλμπουμ!
Ακολουθεί νέο magnus opus τους, το The Great Cull. Ενώ δεν θα έλεγα ότι είναι καλύτερο του This World Hell (το συγκρίνω με αυτό, γιατί αυτά τα 2 είναι τα πιο δυνατά τραγούδια του νέου τους δίσκου), το παίζουν τόσο, μα τόσο, επικά επι σκηνής που μαζεύω το σαγόνι μου, ενώ παθαίνω και 17 αυχενικά από τα χοροπηδηχτά και το χεντμπάνκινγκ!!!
Ακολουθούν, Madness που επιτέλους τα δεύτερα φωνητικά αποδίδουν και ξελαρρυγιαζόμαστε να φωνάζουμε “THIS IS MADNEEEEEEEEES!!!” και Fresh Fever From The Skies που περνάμε ωραία.
Και τότε σκάει η τοπ στιγμή για μένα της συναυλίας… ASTEROOOOOOOOOOOOOOOOOIIIIIIIIIIIIIIIIIIID!!! Είναι που είναι ο αγαπημένος μου δίσκος τους, το ομώνυμο του 2003, είναι και κομματάρα από τις λίγες αυτό το γαμημένο, που δεν αφήνει περιθώρια να μην ξεπατωθώ στα πάνω-κάτω! Δυναμίτης το άτιμο, μας έστειλε στο διάολο!
Ακολουθεί Depthcharge που το είχα υποτιμήσει αλλά τελικά γαμάει κώλους και αυτό, αλλά το μόνο που κάνει στην ουσία είναι να προετοιμάσει το έδαφος γι’ αυτό που θα ακολουθούσε…
Στα The Wait και Pssyche έχουμε γίνει όλοι ένα κουβάρι! Η μάνα χάνει το παιδί και το παιδί τη μάνα! Εκεί ακριβώς συνειδητοποίησα αυτό που έγραψα στην αρχή: Η ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΣΥΝΑΥΛΙΑΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΒΕΡ! Δεν υπάρχουν τα άτομα, το πόσο θεϊκά παιζούν!!
Ενκόρ, και μας επιφυλάσσουν ωραία έκπληξη με Complications.
Στο επικών διαστάσεων φινάλε με το Pandemonium, χορεύω και ουρλιάζω και χτυπιέμαι σαν να παίζουν μόλις 5 λέπτα και όχι 2 ώρες που κόντευαν να κλείσουν μέχρι εκείνο το σημείο. Πόσο τελειότερο φινάλε για μια τόσο τέλεια συναυλία;!;!;

Χαρακτηριστικό είναι, ότι αφού τέλειωσαν, ο κόσμος δεν την έκανε αμέσως και περίμενε μήπως και ξαναβγούν, φωνάζοντας ρυθμικά το όνομα τους για κάνα 5λεπτο, βρίσκοντας κι εγώ παράλληλα ευκαιρία να φλερτάρω με το πολύ ωραίο γκομενάκι που ήταν δίπλα μου :D!

Γενικότερα, όλο το συγκρότημα, έπαιξε υπέροχα. Απίστευτα κουλ τύποι όλοι τους, με τον Geordie (κιθάρα) να πάιρνει το βραβείου του πιο κουλ μουσικού, αφού από τη μία άναβε τσιγάρο στη μέση του εκάστοτε τραγουδιού που έπαιζαν εκείνη τη στιγμή και έπαιρνε ένα φοβερό, μπαφιάρικο ύφος, και από την άλλη που πήγαινε και κόλλαγε στο ηχείο δεξιά του και ήταν σαν να το φλέρταρε.
Πολ Φέργκιουσον (ντραμς), τεράστιος παίκτης, μας έστειλε για βρούβες!
Για Κόλμαν τα είπαμε. Απίστευτος περφόρμερ, ανέβαζε με τρομερή ευκολία τον κόσμο και η φωνή του αψεγάδιαστη.
Ο ήχος ήταν αρκετά καλός, αν και στις φάσεις που έχωναν όλοι, το rhythm section έθαβε λίγο την κιθάρα.
Επίσης, αν και δεν πρόσεξα πολύ τι γινόταν πίσω μου (ήμουν αρκετά μπροστά), μάλλον το Γκαγκάριν ήταν γεμάτο, κάτι που δεν περίμενα.
To σέτλιστ, μαζί με τις εκπλήξεις που μας επιφύλασσαν, κρίνεται επιεικώς τέλειο. Εντάξει, μπορεί να έδωσαν λίγο παραπάνω βάση στο νέο τους δίσκο, αλλά αφού είναι γαμάτος κλάιν μάιν, μας ισοπέδωσαν έτσι κι αλλιώς. Θα ήθελα να άκουγα πάντως κάτι από “Hossannas…” και “Democracy” που τα έκλασαν τελείως και δεν έπαιξαν τίποτα από αυτά. Καλά αν άκουγα κάνα Invocation ή κάνα Pilgrimage ξέρω 'γω, θα με μάζευε ασθενοφόρο από εκεί μέσα![/SPOILER]

Τεσπά, αυτά από μένα.
Εν τέλει, δεν μιλάμε απλά για μια γαμηστερή συναυλία, μιλάμε για μια εμπειρία ζωής.
Αν το είχα κανονίσει νωρίτερα, πιθανόν να ανέβαινα και Θεσσαλονίκη αύριο, να τους ξανάβλεπα αλλά τώρα είναι αργά πια.

Εντίτ: Λογικά το σέλιστ πρέπει να είναι αυτό που έγραψα. Δεν είμαι 100% σίγουρος για τη σειρά αλλά δεν νομίζω να παρέλειψα κάτι.

Εντίτ 2: To σαπόρτ ήταν συμπαθητικό, ο τραγουδιστής είχε ωραία φωνή αν και γέλασα αρκετά με κάτι χαζές γκριμάτσες που έκανε όταν φώναζε.