Killing Joke - Absolute Dissent (2010)

Μιας και λίκαρε, ανοίγω θρεντ.

Από τις σημαντικότερες ιντάστριαλ/ποστ-πανκ μπάντες των τελευταίων 30 χρόνων, αν όχι η σημαντικότερη.

Αυτό είναι το 14ο στούντιο άλμπουμ τους και πρώτο από το χαμό του τεράστιου Paul Raven, επαναφέροντας το αρχικό line-up (Jaz Coleman, Geordie, Youth, Paul Ferguson) για πρώτη φορά μετά το 1982.

Το ακούω τώρα δεύτερη φορά και με έχει πιάσει από τα μούτρα όπως και τα 5 (!!) προηγούμενα.
Έχει τις γαμάτες κλασσικές ιντάστριαλ φάσεις του, έχει αρκετές ντίσκο στιγμές που δένουν ωραία με το όλο ύφος, οι μπασογραμμές κόβουν κώλους, ορισμένα ριφάκια σπέρνουν και η φωνή του Jaz κρατιέται αναλλοίωτη και άκρως πορωτική.

Θα πέσουν πολλές ακροάσεις ακόμα μέχρι να καταλήξω αν είναι ο δίσκος της χρονιάς ή όχι, αλλά όπως και να έχει, το ότι οι τύποι με 30 χρόνια στο κουρμπέτι συνεχίζουν και κινούνται σε τόσο υψηλό επίπεδο δείχνει αν μη τι άλλο ότι είναι ΘΕΟΙ.

ω ναι ειναι θεοι…η μια δισκαρα μετα την αλλη…πρωτες ακροασεις συγκινητικες…θα επανελθω τεκμηριωμενος

Εχοντας ακούσει μόνο τα 2 ομώνυμα έμεινα ενθουσιασμένος, καλή ευκαιρία να συνεχίσω το ψάξιμο με ετούτο.

Εντάξει το ομώνυμο του 2003 χώνει σύμπαντα!

Ξέχασα να αναφέρω (και το πρόσθεσα και στο αρχικό ποστ) ότι με το παρόν line-up ηχογραφούν για πρώτη φορά μετά το 1982.

Στα του δίσκου, έχω πάθει τρελή πλάκα με το μπάσο! Δεν υπάρχει πουθενά! Ειδικά στο Ghost Of Ladbroke Grove, σπέρνει!!

Και το This World Hell είναι ΕΠΙΚΟΣ ιντάστριαλ ύμνος!!

Πω, παράκρουση θα πάθουμε πάλι… Ήδη παραμιλάω σαν μαλάκας…

To μόνο που άκουσα είναι το Τhis World Hell και είναι όντως γαμάτο. Βέβαια έχω ένα κενό στην δισκογραφία τους, καθώς δεν έχω ακούσει τα άλμπουμ που έπονται του Pandemonium (living in the 80’s κατά βάση… :p). Θα επανέλθω.

Το this world hell μονο ακουσα και ειναι δυναμη…αμα ειναι και ο υπολοιπος δισκος τοσο γαμηστερος θα πεσει ασχημο σκαλωμα…πο τους πουστηδες παλι ζημια…

αυτό βασικά. γαμεί ο δίσκος. εμένα μ’ άρεσαν αρκετά και τα european super state και the great cull.

Και το Ghost Of Ladbroke Grove!! Και το Ghost Of Ladbroke Grove!!

Ανατριχίλες λέμε!

Εντάξει, 2-3 τραγουδάκια θα μπορούσαν να λείπουν, αλλά και πάλι προσκυνάμε!

λοιπόν, το θέμα είναι πως ο δίσκος είναι τρελά εμπνευσμένος.τα περισσότερα κομμάτια του δίσκου θα μπορούσαν να γίνουν τα επόμενα electro/alternative/post punk revival χιτάκια.αυτό που διαφοροποιεί τις συνθέσεις είναι η heavy as fuck ηχητική προσέγγιση των κομματιών, συνεπικουρούμενη από το ΠΕΛΩΡΙΟ μπάσο.
αν πρέπει να διαλέξω αγαπημένα, τότε αυτά είναι τα “absolute dissent”, “fresh fever from the skies”, “this world hell” και “ghost of ladbroke grove”.αλλά βασικά όλα τα τραγούδια του δίσκου, πλην ένα-δύο προς το τέλος, είναι ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ.
εξαιρετικός δίσκος…

Σταθερή αξία , ελικρινά δεν έχω ακούσει μέτριο album απο αυτή την μπάντα.Δεν θα ήταν και κακή ιδέα να τους έφερνε κάποιος απο τα μέρη μας γισ live.

Σε γενικες γραμμες δισκαρα και συνυπολογισμενης της 30χρονης πορειας τους τοτε γινεται ακομα πιο εντυπωσιακο το κατορθωμα τους…μπασαρα και κομματαρες-Ghost of ladbroke,ναι\m/-, μια-δυο οι μετριες στιγμες αλλα δεν μασαει καθολου…Great Cull αλλο μεγιστο επος…μου αρεσαν πολυ αυτα τα 80ς σκοτεινα σημεια που βγαζει σε πολλα κομματια οπως χαρακτηριστικα στο Here Comes the Singularity… μακαρι και λαιβαρα συντομα επισης ναι…τρωει τιμιο λιωσιμο γιατι ΠΡΕΠΕΙ\m/

Ακριβώς, δεν έχω να προσθέσω πολλά.
Εχει 7 ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ, 3 πολύ καλά, ένα καλό και ένα ψιλοαδιάφορο, αρα είναι γαμάτος δίσκος.
Τι ομότιτλο θα μπορούσε λόγω ύφους να ναι και στο 1ο ομώνυμο της μπάντας, το Ghost είναι από τα καλύτερα κομμάτια της χρονιάς.
Μπράβο τους.

τι κόμματος είναι το this world hell?το καλύτερο του δίσκου.ειδικά στο 4:33 που μπαίνουν τα καθαρά φωνητικά, χύνω (δάκρυα χαράς) με το κουταλάκι της σούπας…

Τέλος τέλος τέλος, έχω εθιστεί.
Δύσκολα θα πάει για Νο1 γιατί υπάρχει το A Forest of Stars & το Cathedral, αλλά δεν έχει σημασία.
Είναι φοβερό μετά από τόσα χρόνια πόσο φρέσκοι ακούγονται.
Είναι φοβερό ότι ο Jaz ενώ δεν τον λες και φωνάρα, γράφει τέτοιες φωνητικές γραμμές.
Εχει και ίδια φωνή με τον Mite Pike στους High on Fire, μόνο που οι K.J. είναι πολύ πιο ενδιαφέροντες σαν μπάντα.

:bow:

Δίχως να είναι κακό κάθε άλλο μάλιστα, διακρίνω έναν πιο αποκρυσταλωμένο ήχο και μια πιο back to the roots προσέγγιση. Τρελή κομματάρα το European super state. Απ’ τα καλύτερα της χρονιας ως τώρα… :smiley:

δεν ήξερα που να το ρωτήσω αλλα οι στίχοι τι πραγματεύονται?Γενικα οι στιχοι της μπάντας?

Ανέκαθεν οι Killing Joke είχαν έντονα πολιτικοποιημένους στίχους, οι οποίοι πολλές φορές φλέρταραν με τον λαϊκισμό και ήταν πάντα πολύ αμφιλεγόμενοι.
Γενικότερα ποτέ δεν κώλωσαν να πουν αυτά που ήθελαν να πουν, με όποιο τρόπο ήθελαν. Κράζουν κάργα Αμερική, κράζουν καπιταλισμό, κράζουν παγκοσμιοποίηση, κ.ο.κ.

Φάση έχει ένας στίχος από το European Super State:
Why are the proud descendants of Plato, paying off more debts accomodating NATO?

Ωραίος δίσκος γενικά.
Παρόλο που (μου) λείπει ο Raven δε μπορώ να μην αναγνωρίσω την φρεσκάδα στον ήχο τους.

The Great Cull το καλύτερο κομμάτι του δίσκου κατά τη γνώμη μου.
Μου άρεσαν πολύ επίσης τα European Super State & Endgame.

Καλά να περάσετε στο live μεθαύριο.