King Crimson

Ρε παιδια, ακουσα το πρωτο τους κι ενω με τα οσα ειχα ακουσει για τη μπαντα και το συγκεκριμενο δισκο, περιμενα να εχω μεινει ταβλα, η αληθεια ειναι πως δεν ξετρελαθηκα.

Αν εξαιρεσουμε το 21st Century Schizoid Man, το οποιο το λατρεψα απο την αρχη, τα υπολοιπα αν και ειχαν ωραιες στιγμες, μπορω να πω οτι με κουρασαν.

Ειμαι καλα;;;

Koίτα το άβατάρ μου. Τρέχα τώρα να βρεις λαγούμι του φόρουμ να κρυφτείς:p

Άιρον_Άρης και δεν είσαι κάλα.

άκου, ξανάκου και σιγά σιγά κάν΄το και με τα υπόλοιπα τους. Είσαι Rushας, δεν σε φοβάμαι, θα βρεις τον δρόμο σου. 8)

Νταξ, αυτο, ειναι μια γενικα παραδεκτη αληθεια. 8)

Αλλα πολλη μελωδια, ηρεμια και φρου-φρου ρε αδερφακι μου. :-s

Τεσπα, θα ξανακουσω και βλεπουμε.

οκ, κατεβάζεις Larks’ Tongues in Aspic ΤΩΡΑ.

Αυριο …για την ωρα νυσταζω και φταιει αυτο το Moonchild. :stuck_out_tongue:

Με βλεπω για κωλοτουμπα, βεβαια, συντομα, αλλα κλαϊν. :smiley:

Eπισης κατεβαζεις Red,ακους ολοκληρο,μετα ακους ξανα το Starless και ισιωνεις…8)

Επίσης προσπαθείς να καταλάβεις ότι ήταν παράλογο να περιμένεις να “χώνουν” οι King Crimson in the first place.

καταρχας μην ακους κανεναν,αμα δεν σου κανουν κλικ οι kc δεν θα σου κοψουμε το κεφαλι

κατα δευτερον , υπαρχουν τουλαχιστον 4 περιιοδοι των KC με διαφορετικα lineup και διαφορετικες ηχητικες κατευθυνσεις

1η περιοδος 1969-74

μακραν η πιο παραγωγικη τους περιοδος

7 αλμπουμ

εδω παιζουν prog rock με πολλους αυτοσχεδιασμους

το καλυτερο αλμπουμ τους ειναι μαλλον το red (1974)

(και ασε να λενε για το in the court)

αυτα που παιξανε στο red ειναι η καλυτερη studio απεικονιση τους για εκεινη την περιοδο

επισης υπαρχουν παρα πολλα live album οπου και αυτοσχεδιαζουν φουλ.ακους κρινεις κ αποφασιζεις τι(και αν) γουσταρεις

2η περιοδος 1981-84

πιο στρωτο ροκ (φαντασου κατι κοντα σε solo δουλειες του peter gabriel)

απιστευτο lineup

θεος adrian belew στη κιθαρα (παπαδες)
θεος bill brufford στα ντραμς (ο carey των 80s)
θεος tony levin στο μπασο (παπαδες 2)

βγαλανε 3 studio albums

discipline
beat
three of a perfect pair

καλυτερος δισκος ειναι μαλλον το discipline (81) και το διπλο λαιβ αλμπουμ absent lovers (84) που λειτουργει και σαν ενα παρα πολυ καλο best of εκεινης της περιοδου

και αν μπορεις βρες το live dvd ‘‘Neil and jack and me’’ και μεινε μαλακας απο το πως κ τι παιζουνε

3η περιοδος (Double trio) 1994-96

6 ατομα , 2 κιθαρες 2 μπασα 2 ντραμς (εξου κ ο χαρακτηρισμος double trio)

ενα studio album

thrak 1995 (πολυ καλο σε πιο alternative rock μονοπατια)

καποια ΕΡ

4η περιοδος 2000-παρον

ο fripp αφηνει πισω το ντραμερ κ το μπασιστα απο την 2η περιοδο (τους τιτανες bill brufford/tony levin) και οι KC συνεχιζουν σαν κλασικο 4μελες σχημα sτο υφος του thrak αλλα με πιο 00s πινελιες πιο κοντα στον ηχο των tool/porcupine tree με ντραμερ/μπασιστα αυτους που ηρθαν στην 3η περιοδο (pat mastelotto/trey gunn)

2 studio albums

the construKction of light
the power to believe

και τα 2 εχουν κομματαρες αλλα κατ εμε ειναι ενιοτε ανισα

ακου κ κρινε μονος σου

και εδω πολλα live album

επισης μεταξυ 98-2003 υπαρχουν και τα λεγομενα projekcts που ειναι πιο πειραματικα με 2,3,4 μελη απο το τοτε lineup του double trio

τσεκαρε το κ αποφασισε

τεραστια μπαντα (οι tool τους εχουν παρει απειρες πιπες κ το εχουν δηλωσει επανειλλημενα οτι ειναι απο τις μεγαλυτερες (ισως η μεγαλυτερη) επιρροες τους)

ρισπεκτ.

Γιατι ηταν παραλογο;;;

Εχοντας ακουσει το In The Court…, το καταλαβαινω.

Αλλα γιατι ηταν παραλογο να το περιμενω πριν το ακουσω;;

Καλα, αυτο εννοειται.

Μερικα πραγματα ειτε σου κανουν κλικ ειτε οχι.

Απλα αν σκεφτει κανεις οτι το progressive rock ειναι ενα ειδος που μου αρεσει (με δεδομενο οτι οι Rush ειναι το αγαπημενο μου γκρουπ), παροτι που δεν εχω ακουσει τις απειρες μπαντες, περιμενα αυτη τη στιγμη με βαση τα οσα υπεθετα απο αυτα που εχω ακουσει για τους King Crimson, να ειμαι αυτη τη στιγμη ταβλα και να μην μπορω να βγω απο το σπιτι. :smiley:

Βεβαια, πλεον, καταλαβαινω οτι οι αγαπημενοι μου Rush ξεφευγουν απο το “κλασικο” progressive rock, αλλα δεν εχει να λεει, αφου σαν ειδος μου αρεσει.

Βασικά τί ακριβώς έχεις ακούσει από progressive rock; Εκτός Rush εννοείται, οι οποίοι στο κάτω κάτω ποτέ δεν έπαιζαν αυτή τη μουσική με την έννοια που είχε αποκτήσει στις αρχές της (παρ’ όλο που δεν το συζητάμε, αυτό που παίζουν είναι 100% προοδευτική σκληρή μουσική).

Δε θέλω να στην πω ε. Απλά είμαι περίεργος. Γιατί κακά τα ψέμματα, progressive rock δε σημαίνει (πρώτα) Rush. Σημαίνει κατά κύριο λόγο King Crimson, Genesis, Yes, Gentle Giant, Van der Graaf Generator, Caravan, Emerson, Lake & Palmer, Procol Harum… σημαίνει Βρετανία to make a long story short.

Οπότε ένα από τα πρώτα πράγματα που αντιλαμβάνεται ένα μέταλλο που αρχίζει να ανακαλύπτει αυτή τη μουσική είναι ότι ρε παιδί μου είναι πολύ πιο “μαλακή” απ’ αυτά που είχε συνηθίσει. Άλλα πράγματα έχουν σημασία στο prog. Υπήρξαν συγκροτήματα σ’ αυτό το χώρο, και τεράστια μάλιστα, τα οποία δε χρησιμοποιούσαν καν ηλεκτρικές κιθάρες δηλαδή!

Με πιάνεις γενικά;

Σου ξαναειπα οτι δεν εχω ακουσει πολλα πραγματα πλην Rush, οι οποιοι οπως ξαναειπα τωρα συνειδητοποιω οτι δεν ειναι το κλασικο progressive.

Aπλα γνωριζοντας τους Rush ειδα οτι ολοι τους κατατασσουν στο progressive rock και θεωρησα οτι μου ταιριαζει ως ειδος.

Χαρακτηριστικα ας πουμε, θυμαμαι τον ΜΕΤΑL_LAWS να “μου τη λεει”, επειδη οταν πρωτοαρχισα να καιγομαι μαζι τους, σε ενα πολλ για ροκ (ή χαρντ ροκ μπαντες), του ειχα πει πως θα επρεπε να 'ναι κι οι Rush, καθως οντως παιζουν σκληρη μουσικη και μου ειπε ακριβως οτι ειναι, ωστοσο, progressive.

Kαι, φυσικα, δεν εχω κανενα προβλημα και δε θεωρω τον εαυτο μου κανεναν που να ξερει την απειρη μουσικη (ποσο μαλλον το progressive rock), ουτε πιστευω οτι μου τη λες.

Αλλωστε γι’ αυτο ειμαι στο φορουμ …γιατι περα απο τις πλακες που κανουμε, μπορω να μαθω πραγματα σχετικα με κατι που μου αρεσει απο αλλα ατομα μεγαλυτερα ή και πιο ψαγμενα.

Εχω ακουσει σχεδον οτι τραγουδι εχει πει ο Geddy Lee (αν και εχω μερικες ελλειψεις), Camel αρκετα, Hawkwind επισης (αν και πολλοι δεν θεωρουν οτι ανηκουν σ’ αυτο το χωρο) και κατι ψιλα απο Yes, τα οποια ωστοσο δεν ειναι στο κεφαλακι μου σε καλουπι για να θεωρω οτι εχω ακουσει κατι συγκεκριμενο …μερικα τραγουδια ας πουμε.

Γενικα, ισως αυτο που δε μου ταιριαζει ισως ειναι αυτο για το οποιο εσυ μιλας με τον ορο “βρετανικο progressive” …θα το κοιταξω.

ΥΓ.: Α, και δεν ειμαι μεταλλο.

Εμ είδες που έρχεσαι στα λόγια μου.

Χαλάρωσε ρε συ, δε στη λέει κανένας που δεν ξέρεις αυτό το μουσικό χώρο. Μακάρι να προσπαθούσαν όλοι ν’ ακούσουν King Crimson και Yes στα 17 τους, κι αυτό δεν είναι μπηχτή για την ηλικία σου. Είσαι σε καλό δρόμο. Απλά τώρα ξέρεις: το προγκ είναι πολύ απαιτητική μουσική. Και δε βαράει.

Και βέβαια άστα τα σάπια ότι δεν είσαι μέταλλο ρε. :stuck_out_tongue:

πάω στοίχημα ότι ο iron aris θα την καταβρεί με το Floating των Eloy ε.

νταξ πιο στρωτο ροκ συγκριτικα με τα προηγουμενα τους

γιατι κατι frame by frame και κατι disciple ειναι ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ… :stuck_out_tongue:

ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΜΑΓΕΙΑ!!!

Εννοειται δε θεωρω οτι ειμαι μεταλλο.

Διοτι αν εξαιρεσουμε την αγια τετραδα του μεταλ (στην οποια οι Πρηστ ειναι τελευταιοι :p), δεν μπορω να πω οτι περαν ορισμενων γκρουπ δεν ακου και τοσο φανατικα μεταλ.

Και μιλαμε παντα για κλασικα πραγματα ε, γιατι στα “ακραια” και “σκληρα”, γινεται καφε το βρακακι μου και δεν τ’ ακουμπαω. :smiley:

Bασικα, ειχα ακουσει καποιο τραγουδι τους καποια φορα κι ειχα μεινει καπως ετσι 8O …αλλα για καποιο περιεργο λογο δε συνεχισα.

Ειναι στα αμεσα πλανα, λοιπον.

Παναγιωτη, επειδη οι Drive απ’ οτι ειδα θα παιξουν Θεσσαλονικη, αν μαθαινεις τιποτα ενημερωνε με πλιζ.

iron

ξεκινα με το red

ακομα κ το in the court πουναι κ καλα η ιερη αγελαδα τους , μπροστα του παει για μιλκο

δισκαρα μεγαλη διχως πολλα φρου φρου κ κολπα.απλα μπαινουν κ γαμανε το συμπαν

(κ το τελειωμα-κορυφωση του starless ειναι μελωδια επιπεδου echoes)

Ίσως το μοναδικό συγκρότημα που παρέμεινε progressive με το πέρασμα των χρόνων. Το In The Court Of The Crimson King είναι το καλύτερο άλμπουμ όλων τω εποχών κατά τη ταπεινή μου άποψη. Και τα υπόλοιπα δεν υστερούν βέβαια με το in the wake of poseidon να είναι ο πιο υποτιμημένος δίσκος τους. Φοβερός συνδυασμός τεχνικής και συναισθήματος με φοβερούς και προφητικούς στίχους (αναφέρομαι στο τρομερό 21st Century Schizoid Man και το Epitaph κυρίως). Βγάλανε 8 αριστουργήματα στη σειρά και κατα τη διάρκεια της πολυετής πορείας τους πέρασαν σπουδαία μέλη απο αυτή τη μπάντα ( Lake , Giles , Sinfield , Bruford και λοιπά) . Επίσης είναι αξιομνημόνευτα τα φοβερά τους εξώφυλλα τα οποία εναρμονίζονται τέλεια με τη μουσική που περιέχουν. Τέλος βοήθησαν σπουδαία συγκροτήματα με σημαντικότερο ίσως τους πολυαγαπημένους μας tool και αποτέλεσαν τη σημαντικότερη επιρροή όλων των progressive συγκροτημάτων και μη .

Πόσο υποτιμημένος drummer είναι ο Giles ;

[SIZE=“4”]In The Court Of The Crimson King (5CD & DVD-A Box Set)[/SIZE] :!:
40th Anniversary re-issue

CD1

  1. “21st Century Schizoid Man”
  2. “I Talk to the Wind”
  3. “Epitaph”
  4. “Moonchild”
  5. “The Court of the Crimson King”
  6. “Moonchild” [full version]
  7. “I Talk to the Wind” [Fripp and McDonald duo version]
  8. “I Talk to the Wind” [alternate take]
  9. “Epitaph” [backing track]
  10. “Wind session” [extracts from the session that produced the intro to “21st Century Schizoid Man”]
[B]* tracks 1-5: 2009 Robert Fripp & Steven Wilson re-mix from the original multi-track master tapes.
* tracks 7-10: Alternative takes from the original studio session. Mixed & produced by Steven Wilson.[/B]

CD2

  1. “21st Century Schizoid Man”
  2. “I Talk to the Wind”
  3. “Epitaph”
  4. “Moonchild”
  5. “The Court of the Crimson King”
  6. “21st Century Schizoid Man” [early instrumental recording]
  7. “I Talk to the Wind” [BBC session, from bootleg source]
  8. “21st Century Schizoid Man” [BBC session, from a BBC transcription disc]
  9. “The Court of the Crimson King (Part 1)”
  10. “The Court of the Crimson King (Part 2)”

[B] * tracks 1-5: 2004 re-master, transferred of the original 1969 vinyl mix
* tracks 7-8: BBC Radio 1 session
* tracks 9-10: A-side and B-side from the original vinyl single

CD3[/B]

  1. “21st Century Schizoid Man” [trio version ? instrumental]
  2. “I Talk to the Wind” [studio run-through]
  3. “Epitaph” [alternate version]
  4. “Moonchild” [take 1]
  5. “The Court of the Crimson King” [take 3]
  6. “21st Century Schizoid Man”
  7. “I Talk to the Wind”
  8. “Epitaph”
  9. “Moonchild”
  10. “The Court of the Crimson King”
    [B]
* tracks 1-5: Alternative takes from the original studio session. Mixed & produced by Steven Wilson.
* tracks 6-10: De-clicked vinyl transfer of the first Island Records stereo UK pressing run.

CD4
[/B]

  1. “21st Century Schizoid Man”
  2. “The Court of the Crimson King”
  3. “Get Thy Bearings”
  4. “Epitaph”
  5. “Mantra”
  6. “Travel Weary Capricorn”
  7. “Mars”
  8. “The Court of the Crimson King”
  9. “A Man A City”
  10. “Epitaph”
  11. “21st Century Schizoid Man”

[B] * tracks 1-7: restored bootleg, recorded live at Hyde Park, London, 5 July 1969
* tracks 8-11: restored bootleg, recorded Live at Fillmore East, New York, November 1969

CD5
[/B]

  1. “21st Century Schizoid Man”
  2. “I Talk to the Wind”
  3. “Epitaph”
  4. “Moonchild”
  5. “The Court of the Crimson King”
  6. “The Court of the Crimson King”

[B] * tracks 1-5: mono album mix used for radio promotion only in the USA
* track 6: edited, mono single mix used for radio promotion only in the USA

DVD

  1. 5.1 Surround Sound mixes available in DTS 5.1. Mixed & produced by Steven Wilson.
  2. 24/48 High Resolution Stereo mixes of CD1.
  3. 24/48 High Resolution Stereo mixes of alternative takes from the original studio session (CD3 tracks 1-5).
  4. 24/48 High Resolution Stereo mixes of 2004 re-master, transferred of the original 1969 vinyl mix (CD2 tracks 1-5).
  5. “21st Century Schizoid Man” - film from Hyde Park concert 5 July 1969.[/B]

http://www.play.com/Music/CD/4-/11718647/In-The-Court-Of-The-Crimson-King/Product.html

EUR 68.99

η χαρα του παιδιου…

Ποιό είναι το αγαπημένο σας αλμπουμ από αυτό το μεγάλο συγκρότημα. Εγώ ψηφίζω το ντεμπούτο τους αν και όλα είναι αριστουργήματα.