King Crimson

:lol::lol::lol::lol:

Κλαίω.

Ον τόπικ.Θα θελα ΠΟΛΥ να διαβάσω τις σκέψεις των ανυποψίαστων Άγγλων που βρέθηκαν στο Hyde Park μια καλοκαιρινή βραδιά του Ioυλίου του '69,για να δουν τους Rolling Stones και ξαφνικά πετάγονται οι King Crimson ως support. Πιθανότατα θα τους πήγε το σκατό στην κάλτσα τους καημένους.Νομίζω πως ιδανική περιγραφή για το live θα μπορούσε να κάνει μόνο ο Λαβκραφτ.

Ακριβώς αυτό το θέμα περιγράφει γλαφυρότατα ο Pete Sinfield [B][U]εδώ[/U][/B] (περίπου στο 2ο λεπτό περιγράφει την αντίδραση απορίας του κοινού στο live αυτό). Ακολούθως ο Bill Bruford αναλύει ταχύτατα ότι οι KC ήταν η καλύτερη μπάντα στον κόσμο.

Ναι!Τι γαμάτο ντοκυμαντέρ αυτό…Και το άλλο με το kraut.Σαν το BBC σε κάτι τέτοια δεν έχει!!8)

Ο Bruford φυσικά κι έχει δίκιο,ακόμα έχει!:stuck_out_tongue: Τον θυμάμαι σε άλλο στιγμιότυπο απ το φιλμάκι αυτό να λέει “you weren’t supposed to learn stuff,you were supposed to know how to do it” ή κάπως έτσι,μια και δε θυμάμαι ακριβώς τι λέει. :stuck_out_tongue: Η ιδιοφυία του Fripp είναι αντικείμενο για μελέτη στην ιστορία του prog.

και της ανθρωπότητας να έλεγες υπερβολικός δεν θα ήσουν

Έτσι το λέει ο Bruford. “You’re just supposed to know”. Ο μορφασμός που κάνει στα καπάκια είναι παροιμιώδης. :lol::lol:[B][U]κλικ[/U][/B]

Τώρα που σας βρήκα εύκαιρους

Έχω ακούσει Poseidon, έχω λιώσει και αγαπήσει Court και Red.
Με τι συνεχίζω;

Με τα υπόλοιπα φυσικά (χρονολογικά βοηθάει).

Lark’s Tongues In Aspic και Starless & Bible Black . 8)

κκ, κατεβαίνουν όλα. μάλλον τα παίρνω με τη σειρά

Kαθε μα καθε φορά που διαβάζω αυτην την εποποιία με πιάνει νευρικό γέλιο

http://www.elephant-talk.com/wiki/Interview_with_John_McLaughlin_by_Robert_Fripp_in_Musician

(σσ ο McLaughlin σε αλλη συνέντευξή του σε Ελληνα δημοσιογράφο,πριν κατι μήνες,θυμαμαι να λεει πως θυμάται τον Φριππ να του τρώει τα σοκολατάκια :lol::lol::lol:)

Εξωγήινος πολιτισμός λέγεται αυτό κανονικά,και ούτε ναρκωτικα ούτε τίποτα.
Ο Φριππ άμα πάρει και τπτ σοβαρό παίζει να ανακαλύψει θεραπεία για τον καρκίνο:D

40 χρόνια από την κυκλοφορία του larks’ tongues in aspic

[SPOILER]και πως να μη τον λατρέψεις?![/SPOILER]

4 ψηφοι το discipline , 23 το court

λολ

κανας αλλος εδω που πιστευει οτι το lineup 1981-1984 ειναι το εξωγηινο peak τους σαν μπαντα ?

βρειτε καποια sbd συναυλιες απο 1982 να καψετε ειδικα με αυτα που παιζει ο θεος belew

kc 1982 >>>>>>>>>> kc 1969

απλα.

[B]http://www.youtube.com/watch?v=FoOxOVKL3UI[/B]

Moi 8)

Belew is from another world…

Προς τι ο γέλωτας;

ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ, φίλε Φάνη; Ο γέλωτας πάει στους κοινούς θνητούς που πιστεύουν ότι το Court είναι το καλύτερο prog album. Poor bastards! Η αλήθεια ως γνωστόν βρίσκεται στο Discipline (όσο πιο δύσκολο, τόσο το καλύτερο), αλλά μόνο Η ΕΛΙΤ μπορεί να την συλλάβει.

Δε νομιζω πως ο awake εννοει οτι το discipline ειναι ΤΟΣΟ καλυτερο και οι ψηφοι επρεπε να ειναι αναποδα. Απλα πιστευει οτι ειναι τοσο εκπληκτικος δισκος και αυτος που θα επρεπε οι ψηφοι να ειναι πιο ισορροπημενοι
Η αληθεια ειναι οτι και μενα μαρεσουν σχεδον το ιδιο και θα δυσκολευομουν να τα καταταξω απλα το Court εχει ισως μεγαλυτερη ιστορικη αξια και γιαυτο προηγειται στις συνειδησεις του κοσμου

Αδερφέ, αν το προηγούμενο ποστ ήταν δικό σου θα πίστευα άνετα τη δική σου εξήγηση. Επειδή όμως μιλάμε για τον AWAKE, επίτρεψέ μου να κρατήσω τη δική μου :!:

έντιτ
Και στο κάτω-κάτω, τσέκαρε και το επόμενο ποστ που έκανε από κάτω, αν είσαι δύσπιστος!

Ειναι πολυ υπερβολικο αλλα και κει συγκρινει live lineups :p:p

Παραδοξως απο αυτα που εχω ακουσει και εγω απο King Crimson το “Discipline” ειναι αυτο που θα βαλω να ξανακουσω σε πρωτη ευκαιρια (“Sheltering Sky”) κτλ, χωρις να ειμαι progoπατερας.