King Crimson

Και για να μιλάμε με αποδείξεις και ονόματα (και το κορμάκι σου να ψάξω πόντο πόντο):

[B]Live in Frejus 82[/B]

[B]Live In Japan 84[/B]

Παίζει αυτή η σύνθεση να είναι από τις καλύτερες live μπάντες έβερ

Ήταν καλές οι σέντρες μου και ο Deckard έβαλε γκολάρες8)

Κινγκ Κρίμσον στο μπακλαβωτό!

DeKay έτσι ακριβώς man! Eίναι απίστευτο πως αυτό το συγκρότημα (παίζει να είναι το μοναδικό;) έχει από έναν τουλάχιστον δίσκο σε κάθε φάση-δεκαετία σε μια πορεία 40 χρόνων (!) που μπορεί να χαρακτηριστεί κλασικός!

Aυτό που για μένα κάνει αυτόν τον δίσκο ξεχωριστό είναι το ότι ένα συγκρότημα του καθαρού βρετανικού προγκ ήχου της δεκαετίας του '70,βγάζοντας τόσα απίστευτα διαμάντια,κατάφερε και έβγαλε έναν τόσο απίστευτο δίσκο την δεκαετία του '80,ορίζοντας στην ουσία πάλι τον ήχο του,σε μία δεκαετία όπου κακά τα ψέμματα η πλαστικουρία πήγαινε σύννεφο και σχεδόν όλα τα συγκροτήματα που δοξάστηκαν στα 70s και έδρασαν στα 80s τα πήγαν ψιλο-άσχημα
Αυτό φυσικά πρέπει να πιστωθεί στον Φριππ!

Αν σαν βρετανικό ήχο θεωρήσω μπάντες όπως οι Yes,Genesis , ELP ,οι Camel τότε καμία σχέση δεν έχουν με αυτούς oi King Crimson της δεκαετίας του 70 ειδικά αν μιλάμε για την κλασσική περίοδο Lark’s-Starless - Red .

Οχι ELP εδώ:lightsabre:

Εντάξει καταλαβαίνω τι εννοείς,αλλά γενικά η κάθε μπάντα από αυτές είχε κάτι το ξεχωριστό.Ας πούμε άλλη φάση οι Camel με το θεϊκο tone του Latimer,άλλο οι Genesis με Gabriel κτλ.

Απλώς το είπα σαν κοινό τόπο,δεν νομίζω να αμφισβητεί κανείς ότι οι Crimson είναι μία από τις κλασσικές βρετανικές προγκ μπάντες

Δεν το κατάλαβα αυτό μικρέ…

Eίναι απ τους πολέμιους!!!Όπως παλιά ο Bluezlick με τον Wakeman.:stuck_out_tongue:

+1, ό,τι και να λένε οι Ντεκέηδες!

Εδώ παίζει εσωκομματικό θέμα. Περίμενα να το σέβεσαι αυτό εσύ. :har:

Ρε άντε πάγαινε, που θα με πεις και τουρίστα! :evil:

Oχι εντάξει,φυσικά και τους ακούω απλώς υπάρχουν διάφορες απόψεις για αυτούς που καλό είναι να μην συζητηθούν εδώ:hippy:

Ανα μπράβο! “Τουρίστας”. Αυτή τη λέξη έψαχνα. :thumbup:

Ρε Floydized τι κάθεσαι και εξηγείς ρε συ τώρα; Καταλάβαμε από ποιους είσαι κι εσύ…

Λοιπόν αυτή τη στιγμή, μα την Παναγία, είμαι στα όρια του να θιχτώ.
Άκου λοιπόν αγαπητέ, μπορεί να μην έχω ακούσει ούτε το 1/1000000ό από το progressive που έχεις ακούσει εσύ, αλλά King Crimson και ELP έχω ακούσει και θεωρώ ντροπή για τους πρώτους, που είναι Θεοί, να αναφέρονται οι δεύτεροι, εδώ μέσα.

A γεια σου. Βγάλτο από μέσα σου…

[SPOILER]μην είσαι μαλάκας όμως και παρεξηγηθείς και μην αναφέρεις την Παναγία ως μέσω πειθούς σε μένα. :har:[/SPOILER]

Δεν είναι αυτό που νομίζεις:(

:lol::lol2::thumbup:

Τέλος πάντων, αρκετά ασχοληθήκαμε με δευτεράντζες τύπου ELP για ακροατές τύπου DeKay. Εδώ είναι το θρεντ των King Crimson. 8)

To 2o ισχύει, αλλά μην το παίζεις μπάτσος του θρεντ, γιατί δε δίνεις καλή εικόνα.
Όσο για το πρώτο, τι να κάνουμε, μερικοί είμαστε λαϊκοί τύποι. 8)

Καλά σας χώνουν brain salad και Tarkus, αλλά ναι δεν είναι πρέπον να αναφέρονται δίπλα σε Crimson (όπως και το 99% της μουσικής)

Ωχ κι άλλος