King Crimson

πραγματικά προοδευτικές μπάντες υπάρχουν και στο ροκ και στο μέταλ. end of discussion, γιατί δεν υπάρχει και τίποτα παραπάνω να εξηγήσεις. δεν είναι υποκειμενικό θέμα. όποιος δεν μπορεί να το αντιληφθεί, κάτι του διαφεύγει.

Τι πηγες και ξεθαψες ρε ανθρωπε?
Αυτο που εννοουσα ειναι οτι αν ρωτησεις ενα ατομο σημερα τι μουσικη ακουει και σου πει progressive μαλλον δεν θα εννοει ουτε το ροκ ουτε το μεταλ. Τα περισσοτερα περιθωρια για προοδο για κατι τοσο καινουριο οπως ηταν τοτε (60’'ς-70’ς) τα εχει εξαντλησει το ροκ (οχι οτι με ενοχλει) και ειναι και φυσιολογικο γιατι ειναι 50 χρονων μουσικη. Λογικο ειναι να μην μπορει να ξαναγινει κατι τετοιο που να δωσει αναλογη πνοη στην μουσικη. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν μπαντες που συνεχιζουν να κανουν κατι διαφορετικο απλα βλεποντας το συγκριτικα με τοτε μιλαω (και οχι για να πω οτι τοτε ηταν καλυτερα γιατι δεν ακουω μουσικη αναλογα με το ποσο προοδευτικη ειναι).
Τωρα οταν λεω πραγματικο progressive εννoω κατι που ειναι προοδευτικο για το συνολο της μουσικης και οχι για μια συγκεκριμενη κατηγορια. Το να διευρυνεις τα ορια ενος συγκεκριμενου ειδους δεν νομιζω οτι ειναι progressive γιατι στην ουσια μπορει να εισαγεις απλα στοιχεια που ειδη υπαρχουν εξω απο αυτο απλα τοσο καιρο δεν το κανε κανενας, αλλα αυτο δεν σημαινει ομως οτι δημιουργειται και κανενα συγκεκριμενο ρευμα η καμμια καινουρια οπτικη γωνια στην τροπο συνθεσης της μουσικης (κατι το οποιο μπορει να εγινε με το post rock και μπαντες οπως οι GYBE). Για παραδειγμα οι POS ετσι? μπορει να ακουσεις ενα κομματι οπως το Dedication και να πεις οτι ειναι progressive επειδη δεν παιζουν ετσι αλλοι στο μεταλ αλλα στην ουσια δεν ειναι κατι καινουριο. Progressive απο το χωρο του μεταλ θα θεωρουσα μπαντες οπως οι DHG για παραδειγμα. Αλλα και αυτο παλι σχετικο ειναι.
Το θεμα ειναι οτι ολα αυτα δεν εχουν και πολυ ουσια και το να μιλας για το προγκ εχει καταντησει πολυ κλισε και βαρετο και δεν εχει καμμια σημασια για τον ακροατη τι ειναι και τι οχι (που μπορει ετσι κι αλλιως οταν το ακουει να μην το καταλαβαινει καν), για τον ακροατη αυτο που εχει σημασια ειναι να τον αγγιζει αυτο που ακουει απο κει και περα αν ειναι προγκ ειναι καλο για την μουσικη αλλα δεν νομιζω οτι κανει καμμια διαφορα.

Λοιπον…για μπανταρα…δε ξερω… τους καραγουσταρω τρελα!! μπορει κ περισσοτερο απ’οποιονδηποτε εδω μεσα…ΤΡΕΛΑ λεμε!! αλλα κανενας δε μιλαει γι αυτους… εγω εχω να πω μερικα πραγματα

1ος δισκος εχουμε το Moonchild
2os δισκος εχουμε το the devil’s triangle
3os δισκος ΔΙΣΚΑΡΑ!! τιποτα κακο :smiley: :smiley:
6ος δισκος εχουμε το Talking Drum κ το μισο Lark’s part1
8os δισκος εχουμε το Providence

τι ειναι ολα αυτα?? τπτ…ενα τπτ. ουτε Jam sessions ουτε τπτ…απλα γεμιζουν παντα 10 λεπτα απο τον δικσο τους , απο τα 40 μονο λεπτα το 1/4 ε, παει πολυ… κ καθε φορα που ακουω το Red να λεω…δε ξαναβγαινει τετοιος δισκος και μετα σκεφτομαι πως…λαθος κανω…δεν ειναι δισκαρα…το 1/4 του ειναι θορυβος…κ μου τη δεινει!!! αλλα απο οσους ξερω κανενας δεν σχολιαζει ουτε ασχολειτε με αυτο…κι ομως σκεφτειτε εναν 70λεπτο δισκο και το 1/4 να ειναι αναλογικα θορυβος…τι θαλεγατε??

Πρωσωπικα το Lizard ειναι το κορυφαιο Red μετα κ μετα τα αλλα…

σε ψιλο πιανω για οτι λες
αλλα εχω και τις ενστασεις μου (το κειμενο στα bold)

1)πως εννοεις κατι που να ειναι προοδευτικο για το συνολο της μουσικης.πες μια μπαντα που το κανε αυτο.

2)το να εισαγεις στοιχεια,ειναι κατι που το κανανε και οι παλιες μπαντες.ακομα και οι king crimson ειχανε βαλει στοιχεια απο jazz,folk ,pop
ew wave (στα 80ς),ψυχεδελια,ambient,μεταλ.και τους ξερουμε ως Progressive μπαντα.το θεμα δεν ειναι τι κανεις,αλλα πως το κανεις.

3)θεωρεις απαραιτητη προυποθεση να δημιουργειται νεο ρευμα και νεος τροπος συνθεσης?
αν ναι,απο τι καταλαβα, εχει γινει και αυτο!πχ μπαντες οπως mr. bungle,faith no more,naked city στα τελη των 80’ς-αρχες 90’ς θεσανε τα θεμελια αναμυγνειωντας το μεταλ με αλλα ειδη και δημιουργωντας ετσι μια σχολη και φτανωντας στα τελη των 90’ς να χουμε μπαντες οπως οι dillinger escape plan οι οποιοι συνδιαζουν hardcore,μεταλ,jazz,progressive rock και ηλεκτρονικη μουσικη με ενα εντελως δικο τους τροπο,και φτιαχνωντας και αυτοι με τη σειρα τους ενα νεο ειδος (mathcore) και ενα νεο τροπο παιξιματος.

4)συμφωνω με DHG!αλλα ετσι ανατρεχουμε μια δεκαετια και, πισω στους πρωτοπορους αυτης της νοοτροπιας στο μεταλ με μπαντες οπως Voivod,coroner,και celtic frost.

λοιπον εγω προσωπικα δεν το βρισκω ουτε θορυβο,ουτε τιποτα.το βρισκω κατι αναλογο με τα soundtracks.εχεις ακουσει ποτε soundtrack ολοκληρο?ο μισος δισκος ειναι ετσι.
απλως οι King crimson μαζι με ολα τα αλλα αποφασισανε να πειραματιστουνε με διαφορα ειδη μουσικης.λιγο ψυχεδελεια,λιγο ambient.οταν ακουω ολοκληρο το δισκο,δεν με ενοχλει καθολου.ειναι στη φυσικη ροη της μουσικης τους.

Η μουσική σήμερα δεν είναι όπως ήταν πριν 15, πριν 30 χρόνια… Είναι ηλίου φαινότερο ότι έχει αλλάξει, έχει μετεξελιχθεί. Πχ, το Lateralus δε θα μπορούσε να βγει το 70, το Be των PoS επίσης… Αλλά δε μιλάω μόνο για δίσκους σταθμούς. Οι panic! at the disco θα ήταν αδύνατον να υπάρξουν στα 80s, για να πω κάτι ξεκάρφωτο…
Δε ξέρω ποιοι έκαναν τη μουσική να εξελιχθεί, αλλά η σύγκριση του ήχου που ακούμε σήμερα με τον ήχο του τότε είναι η απόδειξη στο ερώτημα που τίθεται… Η μουσική δεν είναι στάσιμη, και ούτε απλά πρόκειται για απλά ένα διαφορετικό ανακάτεμα της μουσικής που έχει προϋπάρξει.

Κάθε συγκρότημα διαλέγει συνειδητά ή ασυνείδητα τις επιρροές του και προσθέτει -πάντα ασυνείδητα- ένα λιθαράκι, το οποίο είναι είτε αμελητέο είτε ανεπαίσθητα μικρό αλλά εν δυνάμει πολύ σημαντικό… Η μουσική δεν έχει γραφτεί όλη στο παρελθόν όπως πολλοί πιστεύουν, γιατί είναι η εικόνα της ψυχής του ανθρώπου. Και στην ψυχή του ανθρώπου τίποτα δεν είναι πεπερασμένο.

@camelspotter: Το να αποφασίσεις να βάλεις μια μελωδία είναι εξίσου σημαντικό με το να αποφασίσεις να μη βάλεις. (αφαιρετική τέχνη, μινιμαλιστικά κτλ) It’s art!

Κάποτε είχα πάει σε μια έκθεση ζωγραφικής και ήταν ένας πίνακας με μαύρο φόντο και σχεδιασμένο ένα χρυσο περίγραμμα μιας ανθρώπνης φιγούρας. Τίποτα άλλο. Και είχε αρχίσει ο “ξεναγός” να μας αναλύει τι ήθελε να υπονοήσει ο ζωγράφος…Αφού τον κοιτάξαμε λες και ήταν ο χαζός του χωριού, του είπαμε “Σιγά τον πίνακα! Λες και τον έχει σχεδιάσει παιδί νηπιαγωγείου! Θα μπορούσα άνετα να το είχα σχεδιάσει εγώ!”
Η απάντηση ήταν: “Ναι, αλλά δεν το’ κανες!”
Η απάντηση μπορεί να μοιάζει χαζή/ανούσια αλλά στην ουσία αυτό είναι η όλη ουσία. Τότε δεν μπορούσα να συνειδητοποιήσω το τεράστιο νόημα αυτής της φράσης…

On Topic: Anyway, από τις λιγοστές μου γνώσεις περί 70s prog rock, θεωρώ τους Κιng την κορυφαία μπάντα του είδους με ένα ντεμπούτο τόσο συνταρακτικό όσο λίγα άλλα στην ιστορία της ροκ.

Signal δεν με πιανεις.

1)Εννοω αυτο που με ρωτας στο 3.

2)Δεν ειπα οτι δεν πρεπει να το κανεις απλα οταν κανεις μονο αυτο σε μια μουσικη που ειναι αρκετα κλειστη σε ξενα στοιχεια δεν σημαινει οτι απαραιτητα κανεις κατι το προοδευτικο.

3)Αν θελουμε να μιλαμε για κατι πραγματικα προοδευτικο ναι.

Για να ξεμπερδευουμε εγω εννοω ως “πραγματικο” προγκ αυτο που αποτελει κατι νεο γενικα για την μουσικη και οχι αυτο που απλα διευρυνει τα ορια ενος συγκεκριμενου ειδους κανοντας πιο ελευθερη τη σχεση του με την υπολοιπη μουσικη.
Το ολο θεμα ξεκινησε με συγκριση του τοτε και του τωρα και ειπα οτι δινω δικιο στον Bluzlick αν και δεν θυμαμαι τι ακριβως ειπε :lol: απλα καταλαβαινω με την δικια του οπτικη γωνια για πιο λογο μπορει να θεωρει ως prog τους eloy τους King crimson τους camel (και τους θεους floyd ) και οχι τους theater. Γιατι και γω αν εψαχνα να βρω κατι αναλογο αυτων των συγκροτηματων στην δεκαετια του 90 δεν θα μου ερχοταν στο μυαλο οι theater η οι fates warning. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν μπαντες που ψαχνουν η παιζουν κατι νεο.

Progress = Προοδος

Δηλαδη ανοιγω δρομο για κατι…

Επομενως κατι εντελως καινουριο δεν ειναι ακριβως progressive μαλλον επαναστατικο η ριζοσπαστικο το λες. Αντιθετως το να διευρυνεις τα ορια ενος μουσικου ειδους (να κανεις πιο ελευθερη τη σχεση του με τα αλλα ειδη οπως πολυ σωστα ειπωθηκε) ειναι προοδος. Αρα progressive…

Θα συμφωνησω.Γι αυτο και συνηθως ο χαρακτηρισμος progressive δεν στεκει μονος του αλλα συνοδευεται και απο αλλη-ες λεξεις πχ rock,metal,trance μπλα μπλα…H προοδος υφισταται πανω σ ενα ηδη υπαρχον ιδιωμα,η δημιουργια του εντελως διαφορετικου προυποθετει “βαφτισια” .Η παρθενογενεση βεβαια πλεον οπως και οι παρθενες και οι δεινοσαυροι εχει εκλειψει παντελως ή ειναι κατι τοσο σπανιο οσο και ενας σοβαρος δημοσιογραφος στην ελληνικη tv.

Ναι θα μπορουσες να το δεις και ετσι οποτε μαλλον διαφωνουμε στο που θα επρεπε να μπαινει ο ορος προγκ.Στο παραπανω που γραψα “κανοντας πιο ελευθερη τη σχεση του με την υπολοιπη μουσικη” θα προτιμουσα τον ορο crossover για παραδειγμα. Ενταξει καλος η κακος το progressive θεωρειται ειδος αλλα καποιος που ειναι πραγματικα προοδευτικος πως θα τον χαρακτηρισεις avant-garde? στην ουσια ειναι το ιδιο πραγμα και καταντα αστειο το ολο θεμα με τις ταμπελες. Αλλα δεν ηταν αυτο το θεμα ετσι κι αλλιως, αυτο ειναι λεπτομερεια, στο πρωτο ποστ απλα που εγραψα για progressive το εγραψα απλα με την εννοια της προοδου οπως την αντιλαμβανομαι εγω και οχι οπως το καταλαβε ο signal με την αποψη του οποιου δεν διαφωνω.
Τωρα ενταξει δεν ειπα οτι πρεπει να δημιουργειται “ειδος”, ετσι κι αλλιως τους πραγματικα προοδευτικους καλλιτεχνες δεν τους κατατασσεις ευκολα σε ειδος, απλα ειπα οτι μπορει να δημιουργηθει μουσικο ρευμα η να βλεπουμε καλλιτεχνες που μπορει να ανηκουν και σε διαφορετικα ειδη οι οποιοι εχουν επηρεαστει απο αυτην την προοδο.Οπως για παραδειγμα το προγκ ροκ δεν επηρεασε μονο το ροκ. Επισης δεν ειπα και για παρθενογενεση μιας και τετοια δεν υπηρξε ποτε στην μουσικη.Και ετσι απλα φτανουμε στην ουσια, που δεν ειναι το τι ειναι προγκ, αλλα το οτι μια αναλογη αλλαγη που εφεραν οι τοτε μπαντες του προγκ ροκ, στην δεκαετια του 90 δεν πιστευω οτι την εφεραν τοσο μπαντες απο του χωρο του μεταλ η του ροκ (χωρις να σημαινει οτι επαψε να υπαρχει εξελιξη) μιας και περισσοτερα περιθωρια για καινοτομιες υπηρχαν σε αλλες μουσικες οπως η ηλεκτρονικη για παραδειγμα (κατι το οποιο ειναι και φυσιολογικο).

σκεψου ομως και το γεγονος οτι το ροκ ξεκινησε εκεινη την εποχη.το Mainstream τοτε ητανε το ροκ!παρε για παραδειγμα τα Top Lp’s τη χρονια\βδομαδα που βγηκε το in the court of the crimson king

  1. Abbey Road - Beatles
  2. Motown Chartbusters, VOl 3
  3. Johnnh Cash At San Quentin
  4. Through The Past Darkly - Rolling Stones
  5. In The Court Of The Crimson King - King Crimson
  6. Sound Of Music - Soundtrack
  7. SSSSH - Ten Years After
  8. Then Play On - Fleetwood Mac
  9. Nashville Skyline - Bob Dylan
  10. Best Of The Seekers
    και η συνεχεια περιλαμβανει μεχρι το 20 Blind Faith,Jethro Tull,Pentagle,Amen Corner κλπ

οπωτε οτι καινουργιο και ενα εκανε μια μπαντα επηρεαζε ολη τη μουσικη.

επισης δεν καταλαβαινω πως,η εξελιξη της ηλεκτρονικης μουσικης,εφερε μεγαλη αλλαγη στη μουσικη?

Μα ναι απο την αρχη το ειπα αυτο και ειπα οτι ειναι και φυσιολογικο και ουτε ειπα οτι προτιμω το τοτε για αυτον τον λογο η οτι τωρα δεν βγαινει καλη μουσικη απλα ειπα οτι καταλαβαινω την αποψη του bluezlick, που κολλας?

κολλαω στο εξης :
ειπες οτι το καθαρο progressive στα τελευταια χρονια δεν υφισταται στο ροκ και στο μεταλ.αλλα
σε αλλες μουσικες οπως πχ η ηλεκτρονικη.και το αιτιολογησες,λεγωντας οτι τοτε το prog rock εφερε μεγαλη αλλαγη στη μουσικη σκηνη.δεν καταλαβαινω πως η ηλεκτρονικη μουσικη πχ, εχει επηρεασει τη μουσικη σκηνη των τελευταιων ετων (οπως αντιστοιχα εκανε το prog rock τοτε)?

ε τοτε ακου κανα δισκο θα καψω τα κολοκυθακια

συνεχεια ακουω.καλη τυχη στο μαγειρεμα

ρε signal-05 σορρυ κιολας αλλα zeppelin μας τα εχει κανεις! οτι κ αν πει καποιος κατευθιαν το αντιθετο να πεις!

ε δεν γινεται να συμφωνουμε ολοι σε ολα.δεν θα χε ενδιαφερον η ζωη.
ετσι και αλλιως για αυτο το λογο δεν ειναι τα φορουμ και γενικοτερα οι συζητησεις,ο διαλογος κλπ
εχεις μια αποψη,εχω μια αποψη,καθωμαστε και παραθετουμε τα επιχειρηματα τας,ωστε να καταληξουμε καπου.

Συμφωνούμε εδώ, μόνο πού στις συζητήσεις σου δεν δείχνεις να σέβεσαι τις απόψεις των άλλων.

γιατι ρε συ,εχω βρισει,κοροιδεψει κανεναν (με τρομερα ελαχιστες εξαιρεσεις).
μεχρι τωρα αυτο που κανω,ειναι να λεω παντα με επιχειρηματα τις αποψεις μου,που ωντας βασισμενες σε επιχειρηματα τις θεωρω σωστες,και αναζηταω τα επιχειρηματα των αλλων ωστε να αντικρουσουν τα δικα μου και να βγει μια ακρη.