King Crimson

Δεν ξέρω, η στραβός είναι ο γιαλός η στραβά αρμενίζουμε τελικά.

Για να πω κι εγώ τη γνώμη μου, πιστεύω Eagleheart είσαι λίγο υπερβολικός. Τις απόψεις του εκφράζει ο sgnl05, απλά τις υποστηρίζει λίγο πιο ένθερμα. Δεν είναι κακό. Δεν έχει ειρωνευτεί κανέναν, όπως είπε και ο ίδιος.

Αν μου επιτρέπετε να πω κι εγω τη γνώμη μου για το progressive γενικότερα.

Καλώς ή κακώς ο όρος progressive περιγράφει ένα συγκεκριμένο μουσικό είδος που αναπτύχθηκε κυρίως τη δεκαετία του 70 και ήταν για την εποχή του όντως προοδευτικό. Πλέον όμως η λέξη χρησιμοποιείται απογυμνωμένη από το αρχικό της νόημα σαν ακόμα μία ταμπέλα για να μπορούμε να καταλαβαινόμαστε και να προσεγγίζουμε τα μουσικά είδη. Αν για παράδειγμα κάποια μπάντα εν έτη 2007 βγάλει έναν δίσκο στο ύφος του In The Court θα παίζει progressive κι ας είναι ό,τι πιο παλιομοδίτικο μπορεί να φανταστεί κανείς. Αντίστοιχα το garage rock ονομάστηκε έτσι από τις πρόβες που έκαναν τα συγκροτήματα στα γκαραζ των σπιτιών τους. Προφανώς δεν είναι απαραίτητο πλέον για να παίξεις garage να κάνεις το ίδιο, ούτε σημαίνει πως αν κάποιος πάρει δυο βιολιά και ένα όμποε και κάνει πρόβες στο γκαράζ του ότι αυτός παίζει πραγματικό garage και όχι εσυ.

Στην ίδια λογική σαφώς και υπάρχουν μπάντες που καταφέρνουν να ανανεώνουν τα επι μέρους μουσικά ιδιώματα του rock. Αυτό δε σημαίνει ότι μπορούν να μπουν κάτω από την ομπρέλα του prog. Π.χ οι Talking Heads ή οι Depeche Mode ήταν μια φοβερή καινοτομία για την εποχή τους αλίμονο όμως να τους πούμε prog rock.

Υπάρχουν ακόμα καλλιτέχνες έξω από το φάσμα του rock που επίσης μπορέι να ήταν καινοτόμοι και όπως αναφέρθηκε ίσως εκεί να βρίσκεται η σύγχρονη εξέλιξη της μουσικής. Δεν είναι περίεργο τότε να τους χαρακτηρίζουν progressive trance ή progressive disco ή progressive polka ή ότι κατεβάσει η κούτρα του καθενός, δεν αφορά το rock όμως.

Υπάρχουν και άλλοι που ανανεώνουν το ίδιο το prog rock. Οι King Crimson της δεκαετίας του 90 π.χ. το έκαναν, οι Porcupine Tree το ίδιο και άλλοι πολλοί. Αν λοιπόν πάρουμε τις λέξεις με την κυριολεξία τους θα πρέπει να πούμε ότι παίζουν progressive progressive rock! Ζήτω που καήκαμε δηλαδή!

Εν κατακλείδι, και πάντα υποκειμενικά, τα μουσικά είδη παίρνουν διάφορους χαρακτηρισμούς που εκφράζουν την εποχή στην οποία γεννήθηκαν και παραμένουν ακόμα και όταν η εξέλιξη της μουσικής τα προσπερνάει. Αποτελούν συμβάσεις που αποδεχόμαστε για να κάνουμε τη ζωή μας ευκολότερη και να έχουμε κάτι να συζητάμε στο forum του rocking.gr!!

Δεν είπα ότι έχει ειρωνευτεί κάποιον, αλλά ότι θεωρεί τις δικές του απόψεις σωστές και των άλλων λάθος. Αυτό δεν δείχνει έλλειψη σεβασμού στην άποψη των άλλων; Πού είδες την υπερβολή λοιπόν; Κι όπως είπαμε σε άλλο τόπικ κανείς δεν κατέχει την αλήθεια. Επίσης νομίζω ότι το sig μου τα λέει όλα. A different opinion is just another point of view, κάτι πού μάλλον ο φίλος signal μάλλον δεν το έχει κατανοήσει.

Κάθε μουσικό είδος/παρακλάδι όταν δημιουργείται, προφανώς και είναι διαφορετικό από τα μέχρι τότε είδη/παρακλάδια… Δηλαδή κάθε είδος εν τη γεννέση του είναι progressive.

Το λάθος είναι ότι ονομάστηκε το συγκεκριμένο παρακλάδι εξαρχής με τον όρο progressive και όχι με κάτι πιο διαχρονικό πχ art rock ή κάτι άλλο τέλος πάντων. Όπως επίσης είναι και λάθος να χρησιμοποιούμε τους όρους avant-garde/experimental γιατί στο μέλλον τα συγκροτήματα που θα μιμούνται αυτά τα πρώτα συγκροτήματα που έπαιξαν έτσι, θα ονομάζονται και αυτά avant-garde/experimental αλλά επί της ουσίας δε θα είναι.

Ελπίζω να καταλάβατε το σκεπτικό μου.

Ναι αν δεις και τη δικιά μου sig, δε διαφωνούμε και πολύ :wink:

Nice :thumbup:

συμφωνω με τον mandrake, επισης οι talking heads ωραια μπαντα

χμμμ… ενδιαφέρουσα άποψη και δεν μπορώ να πω ότι έχεις άδικο. Από την άλλη όμως γενικεύεις πολυ με αποτέλεσμα να χάνεις λίγο το δίκιο σου.

Τι εννοώ: προφανώς η μουσική και οι τέχνες γενικότερα ακολουθούν την εποχή τους και συνεχώς αλλάζουν. Προς το καλύτερο ή το χειρότερο εξαρτάται από το γούστο του καθένα αλλά η αλλαγή είναι αδιαμφισβήτητη. Με αυτή τη λογική λοιπόν τα πάντα προοδεύουν άρα τα πάντα είναι progressive. Δεν είναι όμως έτσι ακριβώς.

Το προοδευτικό έχει την έννοια της ριζικής τομής με το παρελθόν. Με αυτή τη λογική βαφτίστικε και το prog και όντως την εποχή του ίσχυε. Δεν ισχύει το ίδιο για όλες τις νέες τάσεις.

Θα συμφωνήσω όμως μαζί σου ότι με τον τρόπο αυτό έχει “καπαρώσει” τη λέξη “προοδευτικό” με αποτέλεσμα να σκαρφιζόμαστε νέες έννοιες για κάθετι καινούργιο που πραγματικά είναι ρηξικέλευθο αλλά το οποίο κι αυτό με τη σειρά του θα ξεπεραστεί κοκ. (Βλέπε π.χ. την New Age μουσική. Εξακολουθεί να είναι ο Jean Michel Jarre η νέα εποχή;)

κοιτα.προσπαθησα να το εξηγησω και σε αλλα θρεντς.
φαντασου μια αποψη που να λεει : “οι morbid angel δεν παιζουν death metal,αλλα industrial!” αποψη δεν ειναι και αυτο?λανθασμενη ομως!και εχω τα επιχειρηματα να εξηγησω το γιατι ειναι λαθος!γι’αυτο και αντιδρω ετσι.

αλλα εστω ομως οτι και τα επιχειρηματα μου ειναι και αυτα λανθασμενα (οπως αναφερθηκε κανεις δεν κατεχει απολυτως την αληθεια).δεν πρεπει λοιπον να ξεκινησει ενας “διαλογος”,με σκοπο την ουσιαστικη καταληξη σε ενα συμπερασμα?αν απλως ελεγα την αποψη μου,τα πραματα θα μενανε εκει,με τον εναν να λεει ασπρο και τον αλλο να λεει μαυρο.οπωτε τι κερδιζεις ετσι?

ετσι το βλεπω εγω.δεν μ’αρεσει να παρακολουθω παθητικα μια “συζητηση”.να λεει ο ενας την γνωμη του,να την λεει και ο αλλος και case closed!!

Πρέπει δλδ οπωσδήποτε να καταλήξουμε στο ότι κάποιος έχει δίκιο και κάποιος άλλος άδικο; Ας πούμε στη συγκεκριμένη συζήτηση, για το progressive, εσύ έχεις δίκιο και ο Βαγγελης άδικο;

Ναι…

Εσύ απαντάς εκ μέρους του signal;

Ναι (και λιγουλάκι εκ μέρους μου).

Μάλιστα.

[QUOTE=mandrake;201849]Αν μου επιτρέπετε να πω κι εγω τη γνώμη μου για το progressive γενικότερα.

Καλώς ή κακώς ο όρος progressive περιγράφει ένα συγκεκριμένο μουσικό είδος που αναπτύχθηκε κυρίως τη δεκαετία του 70 και ήταν για την εποχή του όντως προοδευτικό. Πλέον όμως η λέξη χρησιμοποιείται απογυμνωμένη από το αρχικό της νόημα σαν ακόμα μία ταμπέλα για να μπορούμε να καταλαβαινόμαστε και να προσεγγίζουμε τα μουσικά είδη. Αν για παράδειγμα κάποια μπάντα εν έτη 2007 βγάλει έναν δίσκο στο ύφος του In The Court θα παίζει progressive κι ας είναι ό,τι πιο παλιομοδίτικο μπορεί να φανταστεί κανείς. Αντίστοιχα το garage rock ονομάστηκε έτσι από τις πρόβες που έκαναν τα συγκροτήματα στα γκαραζ των σπιτιών τους. Προφανώς δεν είναι απαραίτητο πλέον για να παίξεις garage να κάνεις το ίδιο, ούτε σημαίνει πως αν κάποιος πάρει δυο βιολιά και ένα όμποε και κάνει πρόβες στο γκαράζ του ότι αυτός παίζει πραγματικό garage και όχι εσυ.
…ktl

Mandrake συμφωνω απολυτα σε οτι εχεις πει…αυτα ημουν ετοιμος να γραψω και ο ιδιος πανω κατω… μη σου πω οτι με αντεγραψες τελειως… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: xaxaxa

th th th… that’s all folks!!!

ρε signal εγραψα 5 κατεβατα εξηγωντας την αποψη μου και συ απλα διαφωνησες, πια επιχειρηματα? τι παραπανω θες να γραψω? απλα διαφωνουμε γιατι δεν το αφηνεις εκει? απο την αρχη εγραψα πως δεν αναφερομαι στο progressive σαν ειδος και μου φερνεις αυτο σαν παραδειγμα:

φαντασου μια αποψη που να λεει : “οι morbid angel δεν παιζουν death metal,αλλα industrial!”

αντε γεια δηλαδη, η δε διαβασες τι εγραψα η μεχρι εκει σου φτανει σορυ κι ολας δηλαδη, η αν δεν καταλαβες τι ειπα εγω διαβασε αυτο που εγραψε ο mandrake που τα συνοψιζει μια χαρα

οπα μισο λεπτο

αυτο δεν το ειπα σε σενα.μαλλον δεν παρακολουθεις καλα!εκτος αν εσενα σου φτανει μεχρι εκει σορυ κιολας οπως ειπες.
αυτο πηγαινε στον eagleheart,οπου του εξηγουσα γιατι ειμαι ισχυρογνωμον!μην τα μπερδευεις!

αυτο που διαφωνησα μαζι σου,ειναι οτι το “καθαρο” progressive οπως ειπες,τα τελευταια χρονια,δεν υφισταται στη ροκ και μεταλ μουσικη!και σου πα καποιες μπαντες που τηρουν διαφορα κριτηρια απο αυτα που εθεσες,και στη συνεχεια σου ζητησα να μου πεις ποιες ειναι αυτες οι μπαντες απο τα αλλα ειδη μουσικης που ηταν πιο κοντα στο “καθαρο” progressive οπως το ορισες,και μου πες “μου καιγονται τα κολοκυθακια”…

σου πα να ακουσεις κανα δισκο :slight_smile: