King Crimson

τωρα ακουω το ομωνυμο των sunstorm.καταπληκτικο!!!

αν θυμασαι σου πα πως συμφωνω για μπαντες οπως οι GYBE και δεν ειπα πως δεν υπηρξαν μπαντες στα 90’ς
που εκαναν κατι διαφορετικο απλα μια αναλογη αλλαγη που εφεραν οι τοτε προγκ ροκ μπαντες , στα 90’ς δεν ηρθε τοσο απο το χωρο του ροκ (και λογικο τετοια αλλαγη μια φορα ερχετε απο εναν συγκεκριμενο χωρο) και θα λεγα ισως καθολου απο το χωρο του μεταλ αλλα αυτο δεν το πα γιατι ετσι μου ρθε για να πω οτι “ξερεις αυτη η μουσικη ειναι καλυτερη” αλλα γιατι ετσι αντιλαμβανομαι την αποψη του bluzlick σχετικα με τις τοτε προγκ μπαντες και τις τωρινες (τωρα αυτος μπορει να πιστευει και κατι αλλο εγω απλα ετσι το κατανοω και αυτο πιστευω). Αν θες την δικια μου αποψη γι αυτους που θεωρω πραγματικα προοδευτικους καλλιτεχνες για τα 90’ς θα σου φερνα σαν παραδειγμα την Bjork. Τωρα απο κει και περα απλα μπορει να διαφωνουμε αλλα δεν μπορω να λεω τα ιδια πραγματα 15 φορες.

ωραια.τωρα εγινες κατανοητος!
συμφωνω απολυτως για bjork!αν και παλι δεν μπορω να πω οτι εφερε “αναλογη” αλλαγη σαν αυτη των prog μπαντων τοτε.πιο πολυ αλλαγη φερανε πχ οι faith no more και ακομα περισσοτερη μια πιο στρειτ μπαντα οπως οι nirvana!
μαζι με τη bjork θα προσθεσω τους massive attack.και απο τα 80’ς σε πιο ροκ φορμες talking heads και sonic youth!
απο το μεταλ στα 90’ς, οφειλω να αναφερω τους Meshuggah!μεγαλη μπαντα που διαμορφωσε εντελως προσωπικο ηχο,ειναι εντελως στην κοσμαρα της,επηρεασε και συνεχιζει να επηρεαζει μεχρι και σημερα απειρες μπαντες και εμαθαν στους μεταλαδες τα polyrhythms !!

επιπλεον ετσι οπως οριζεις το progressive θα μπορουσαμε να πουμε οτι ξεκινησε καμια 20 χρονια νωριτερα απο τους king crimson και τους υπολοιπους, με ονοματα οπως ο μεγαλος Miles Davis,Thelonious Monk κλπ κλπ, οι οποιοι φερανε μια μεγαλη αλλαγη στη μουσικη,καθιερωντας “επισημως” τον αυτοσχεδιασμο στη jazz!

αυτα.

ps. eagleheart δεν πιστευω να χεις παραπονο!? :slight_smile:

παιδια δε ξερω τι λετε ολοι αλλα το Lizard του 70 εκτως απο αγαπημενο μου και με διαφορα… το θεωρω το πιο δομημενο, δουλεμενο και ολοκληρωμενο μεχρι και την εποχη wetton,bruford.
αν προσεξατε δεν εχει free κομματι οπως ολα τα υπολοιπα…κ ειναι 40 λεπτα ολοκληρωμενων συνθεσεων.κ οχι 30.

Εγω ενα ξερω…ο Robert Fripp ειναι ενας τρισαθλιος κιθαριστας που δεν εχει καθολου τεχνικη και δεν εχει καμια επαφη με το prog! Kατα τα αλλα ειναι συμπαθητικος…

εχει ωραια γυαλακια!!!

αλλα μου τη σπαει που ολο καθετε…βρηκε αραγε καμια γκομενα ποτες??

Πιστευω πως οι περισσοτεροι αγνοειτε το Lizard.απο οτι ειδα απο τα πρωτα posts…

το Lizard ειναι ενα ΕΠΟΣ!!! απο τα καλυτερα 20λεπτα κομματια που γραφτηκαν ποτε!!!
και ο Haskell παιζει MΠΑΣΑΡΑ!!! και ο Andy Μaculloch ειναι απλα πολυ πανω!!!

Επειδη καθεται δε του καθονται.

Αυτο ειναι το κατα τα αλλα που ανεφερα προηγουμενως!

o fripp ειναι πραγματικα αθλιος

απορω γιατι τον θεωρουνε ιδιοφυια
γιατι θεωρουνε τους king crimson progessive
ή ακομα και rock?

καθεται και λεει καλα λογια για τους tool μπας και πουλησει παραπανω!ποταπος!!!

τωρα γιατι καθεται στα λαιβ δεν μπορω να καταλαβω?
το παιζει και καλα καποιος?ειναι τοσο δυσκολα και καλα αυτα που παιζει, που πρεπει να ειναι καθιστος για να τα βγαλει?

τα σκαει χοντρα στους “session-αδες” που αποκαλει μπαντα, για να λεει οτι οι king crimson εχουν επιπεδο
και να κανει φιγουρα με τα 12χορδα μπασα και τους 2 ντραμμερ!!
τελευταιο του θυμα ο harrison των porcupine tree
αλλη μαλακια του αυτη με τους 2 ντραμερ!!

το κολλημα του παλι με τον αταλαντο τον eno??
ή με τα αμετρητα αλμπουμ που χει κυκλοφορησει???
τι θελει?να μπει στο ρεκορ γκινες ως ο πιο παραγωγικος μουσικος??
οσα δεν φτανει η αλεπου λενε…

Ειπα να γινω σοβαρος στα ποστ αλλα δεν με αφηνεται…οντως ο Fripp περνει μονο αταλαντους μουσικους μαζι του!

Καλά άμα λέει ο καθένας psychedelic pop τους floyd…άμα δεν ξέρεις πολλά,τί μιλάς…συγγνώμη κιόλας…

king crimson .θεοι.τελος.χμμμ.πιο πολοι θεοι.απιθανοι.τελος.χασιμο λεμε.

να πάρει είναι διακοπές ο Σακης…Καιρό είχαμε να το ξανανοιξουμε το θέμα…

Πολύ προοδευτική μπάντα με καταπληκτικούς μουσικούς. Ακόμα και σήμερα οι δίσκοι τους ακούγονται φρέσκοι. Θεωρώ όμως ότι πολλά από τα κομμάτια τους ήταν απλώς ‘fillers’ για να προσθέσουν λίγο παραπάνω ‘περίεργη ατμόσφαιρα’ στον δίσκο. Καλύτερους δίσκους της καριέρας τους θεωρώ τους Larks’ Tongues in Aspic και Lizarn (άντε camelspotter για να μην σε πιάνει το παράπονο :stuck_out_tongue: ). Το In The Court Of The Crimson King είναι γελοιωδώς υπερτιμημένο - είπαμε είναι πρωτοποριακό, αλλά μη λέμε και ότι θέλουμε. Γενικά ποτέ δεν ξετρελάθηκα μαζί τους. Αυτός ο Fripp είναι ένα αγέλαστο και κρυόκωλο ανδροειδές που έπαιζε/παίζει απίστευτα τεχνικά και πρωτοποριακά άψυχα σόλο.

Το psychedelic pop που ανέφερε ο bluezlick δεν είναι εντελώς αβάσιμο. Το pop σίγουρα υπήρξε (και πάρα πολύ μάλιστα) σαν στοιχείο στην δισκογραφία τους, το psychedelic υπήρξε επίσης αλλά για πολύ σύντομο χρονικό διάστημα. Ο συνδυασμός των δύο δεν βγάζει και πολύ νόημα, αλλά σαν στοιχεία σίγουρα υπήρξαν στην μουσική των Floyd.

:lol:
Εδώ συμφωνούμε 100%
Δεν θα άλλαζα λέξη σε όσα έγραψες.

Θυμάμαι πριν πολλά χρόνια που είχε ο Fripp στήλη στο Guitar Player και ένα μήνα είχε αφιερώσει/χαραμίσει την στήλη του για να τα χώσει στον Keith Richards για το πως “παίζει με τον αγκώνα” και όχι με τον καρπό! #-o #-o

Το Lizard που το έχω και το έχω ακούσει καλύτερα από τα άλλα είναι δισκάρα αλλά το Island που άκουσα λιγότερα προσεκτικά μπορώ να πω μου φάνηκε αρκετά δύσκολο στο άκουσμα ίσως γιατί έχει οτι ναναι μέτρα!

Tony Levin, Sleepless.

Τίποτε άλλο.

Η μεγαλυτερη progressive μπαντα (για μενα). Τιποτα αλλο. Μου αρεσουν ολοι οι δισκοι(βασικα δεν εχω ακουσει 3-4 δισκους ακομα) αλλα εχω τρελη αδυναμια το islands, red, αν συνεχισω θα πω καμια 10ρια! Συμφωνω, το lizard ειναι δισκαρα,σ’αυτο αλλαξαν το υφος τους που χαρακτηριζε τα 2 πρωτα αλμπουμς και περιελαβαν αρκετα jazz στοιχεια. Και το Eyes Wide Open τι DVDαρα!

ξαναδιαβασε λιγο τι λες…
πως μπορει ενας πρωτοποριακος δισκος να ειναι υπερτιμημενος…:-k#-o
αφου ειναι πρωτοποριακος! εβαλε τις βασεις! ΤΕΛΟΣ