King Diamond

Το 2001 πάντως - από ότι θυμάμαι - ο Ripper είχε πολύ καλή σκηνική παρουσία. Θεωρώ ότι η θητεία του στους Priest δεν ήταν “λάθος επιλογή”, αλλιώς δε θα τον ήξερε κανείς! Ήταν ένα καλό παράσημο γιατί στην τελική ο περισσότερος κόσμος δεν έριξε σε αυτόν την ευθύνη για την “παρακμή” των Priest - σε αντίθεση με τον Blaze που έφαγε όλη τη μούτζα.

Και το να πάει στους Iced Earth δε φαινόταν λάθος, έτσι κι αλλιώς έχει καλύτερη φωνή από τον Barlow. Αλλά έπεσε κι εκεί στην εποχή της “παρακμής” - όχι ότι οι Iced Earth ήταν ποτέ καμία σπουδαία μπάντα, δευτεράντζες ήταν πάντα… Μετά πήγε στον Malmsteen στη χειρότερη εποχή του (κι αυτός πλέον τελειωμένος). Ε, τι να κάνει ο άνθρωπος! Αφού δεν έχει συνθετική ικανότητα και ηγετική προσωπικότητα, θα εξαρτάται πάντα από τα φεγγάρια του εκάστοτε ηγέτη, είτε αυτός λέγεται Tipton είτε Schaffer είτε Malmsteen…

Εκεί που θα γούσταρα πολύ να τον δω πάντως, θα ήταν στους Crimson Glory. Πολλά χρόνια το σκέφτομαι αυτό…

1 Like

Επιστροφή on-topic. Ο καλύτερος δίσκος που έχει τραγουδήσει ο King Diamond (λίγο προβοκατόρικο ακούγεται αυτό, αλλά σε καμία περίπτωση δε θέλω να μειώσω τα προσωπικά του - απλώς το “Don’t break the oath” είναι αριστούργημα πέρα από κάθε λογική):

3 Likes

Μαλλον κανεις λαθος

3 Likes

Μάλλον κάνεις λάθος

1 Like

Χαχα, ντάξει, ο καλύτερος δίσκος είναι κάποιος από την περίοδο 83-94, διαλέχτε, όλοι έπη. Εγώ το ρίχνω “Them” αλλά και τα MF και τα ΚD της περιόδου όλα έχουν κάτι συγκλονιστικό το λιγότερο.

Ρίππερ:
Το Jugulator για μένα είναι φανταστικός δίσκος (και παντρεύει υπέροχα την εποχή με τους Πριστ, που ήταν πάντα χαμαιλέοντες…) και τα λάιβ τους ήταν εκπληκτικά από άποψη απόδοσης σε σχέση με τα Blaze χρόνια που και οι καλοπροαίρετοι δεν μπορούσαν να πουν ότι είχε καλή απόδοση ο Blaze στα κλασικά πράγματα. Είχαν πέσει επίπεδο τότε οι IM. Οι Priest χάσανε τον metal god αλλά φέρανε κάποιον που να ΜΠΟΡΕΙ. Και θα συμφωνήσω ότι ανέβηκε η παρουσία του (το 2001 που τους είδα ήταν αξιοπρεπής). Είχε ακόμα λίγο cringe σε κάτι μπουνιές στον αέρα και κλόπιράιτ κινήσεις του Rob που δεν αντιγράφονται έτσι απλά,
εκείνος είχε ένα campness και αέρα επιπέδου Freddie…

Εγώ θέλω να πάει στους Annihilator πάντως! Crimson Glory είναι καλά να ξαναπάει ο LaTorre!

4 Likes

Παλιά αγάπη πια ο Βασιλιάς, αλλά εδώ είμαστε (αποκλειστικά από τα δικά του):

Το “Wedding Dream” είναι εφιαλτικό στο σύνολό του, όχι μόνο τα φωνητικά του.

Στη συναυλία του '91 (δεν θυμάμαι πια, γέρασα) ήταν η πρώτη φορά που πήγα στον εξώστη για να θαυμάσω το σόου. Μαγεία.

4 Likes

Α γεια σου . Αυτό θα έγραφα κι εγώ . Ο Λατορε ήταν σπουδαίος στο πέρασμα του από Κριμσον Γκλορυ . Νιώθω μεγάλη στεναχώρια που δεν πήγα σε εκείνο το λαηβ

Τουλάχιστον υπάρχει σε καλή ποιότητα βίντεο στο γιουτουμπ

1 Like

Παλι παπαριες το μεταλικα φαμιλυ

1 Like

Αυτο με Ripper στους Annihilator δεν το ειχα σκεφτει ποτε αλλα ακουγεται τοσο ιδανικο…

1 Like
4 Likes

Τοσα χρονια το ακουμε αυτο, μακαρι και μακαρι να μας ερθουν επιτελους…

1 Like

ανακοινωθηκαν για graspop

Αντε ρε φερτε King Diamond ρε πουστη να παμε για προσκυνημα…

5 Likes

The Terminator
King Diamond


4 Likes

Seven horsemen in the niiiiiiigggghtttt !!!

5 Likes

Ήμουν μέσα σ αυτές τις συναυλίες :blush:

Είχε βγει μετά τους Sabbath, αν θυμάμαι καλά γύρω στη 1πμ κι αν και δεν είχαμε ιδιαίτερες δυνάμεις, κάτσαμε για να δούμε σε τι κατάσταση θα είναι ο King… και δεν το μετανιώσαμε!

2 Likes

Τον ειχα δει το '13…Θυμαμαι ειχε καποια προβληματα (υγειας - στην φωνη δεν θυμαμαι) τα προηγουμενα χρονια κ ειχε χρονια να παιξει…Ημουν περιεργος να δω σε τι κατασταση θα εμφανιζοταν. Τελικα εμεινα μλκας απο την φωνη του…

2 Likes

Επιτελους σε λιγες μερες κυκλοφορει το DVD. Ποσα χρονια το περιμενουμε…

έλα και καινούριο κομμάτι έχουμε! Φέρτε τον ρεεεεεε

6 Likes