King Diamond

Μια μεγαλη μπαντα.

1 Like

Μιαμιση

1 Like

Δεκτόν, έκλεισε :stuck_out_tongue:!

2 Likes

Φυσικά και οι hail μετράνε για μισή μεγάλη μπάντα με τέτοιο line up. Για τους Judas priest δεν χρειάζεται να πούμε και πολλά .

1 Like

Και άλλη μισή οι Iced Earth… άρα καλά τα έλεγε ο Σάντοου (σιγά μην εννοούσε τους Hail, αλλά λέμε τώρα)

Ο Ρίπερ στο Abigail καρφώνει τις νότες στο ταβάνι με nail gun , είναι απλά συγκλονιστικός. Η διασκευή της Μιρκουρ είναι για να πάμε για ύπνο. Αν δεν ακούσεις τις κορώνες (το φαλτσέτο του διαβόλου) και τα σολίδια για ποιο λόγο να βάλεις να ακούσεις King Diamond οέο;

1 Like

Είδα πάντως χθες βράδυ το βίντεο και μου στοίχειωσε το μυαλό. Απίθανη εκτέλεση του Ripper, απίστευτη!

Ε είναι λίγο εναλλακτική και ορισμός της διασκευής, ο άλλος καλός είναι για μίμος :stuck_out_tongue:

1 Like

Τον μπερδεύεις με τον Λατόρε μάλλον :stuck_out_tongue:

1 Like

Πάντως μιας και είμαστε εδώ έχεις ακούσει Attic; εκεί να δεις μίμος…

Ναι αμε πως δεν άκουσα…είναι τόσο αντιγραφή που δεν μου άρεσε ενώ λατρεύω King

1 Like

Ναι ρε συ δεν μπορείς να τους πάρεις στα σοβαρά.

Είδα 7 posts εδώ και σκέφτηκα ότι πέθανε ο King Diamond.

5 Likes

Αφτυσταμπουτιας!!!

Χρόνια πολλά στον μεγάλο @chinaski !

2 Likes

Μην γράφεις εδώ σε κοινή θέα τέτοια…στα μεταλικα φάμιλυ φριεντλυ θρεντ μόνο ποστάρουμε ευχές

3 Likes

Η αποδοση του Ripper στο Abigail σε αυτο το βιντεο ειναι εξωπραγματικη… Μολις το ακουσα και μου επεσε το σαγονι… Η γνωμη μου για τον Ripper ειναι οτι ειχε και συνεχιζει να εχει εκπληκτικη ΦΩΝΑΡΑ, για μεταλλικες ονειρωξεις. Το προβλημα δεν ειναι μονο οι επιλογες του να παει στους Judas Priest και καπακι στους Iced Earth για να αντικαταστησει εμβληματικους frotnmen αλλα και το γεγονος οτι αυτο εγινε σε δυσκολες περιοδους για τις 2 μπαντες που οι οπαδοι τσιναγανε και τον πηρε η μπαλα. Αλλα νομιζω το κυριοτερο μειονεκτημα του Ripper ειναι οτι δεν εχει star quality για frontman, δεν ξερω πως ακριβως να το εξηγησω, αυτο το κατι που να σε τραβαει σε εναν frontman. Ειτε λεγεται σκηνικη παρουσια, ειτε ντυσιμο, στυλ, αυρα… Ο Ripper εκει ειναι που πασχει για εμενα.

5 Likes

Συμφωνώ 100%. Επίσης εμένα μου βγάζει κάτι χαβαλεδιάρικο, ότι δεν παίρνει τον εαυτό του στα σοβαρά. Είναι φοβερός για διασκευές και φάση “πάρτι” αλλά δε με πείθει πάντα ως performer.
Σαν οπαδός που πήρε ένα μικρόφωνο και ανέβηκε στη σκηνή με το καραόκε του μπαρ για να διασκεδάσει τους φίλους του.
Τέλος, δεν ξέρω αν είναι τα δικά μου αυτιά ή όχι, αλλά o ripper μου βγάζει γκαρίλα συνεχώς, ακόμα κι όταν πιάνει τη νότα… Ο Ρομπ πχ “κατεβαίνει” μέχρι να την πιάσει. Ο Τιμ γκαρίζει. Έτσι μου φαίνεται.

Να μην το εντελώς unpopular ότι ripper >>>>>>> halford

Unpopular αλλά ισχύει. Βέβαια υπάρχουν κάποιοι που δεν πρόκειται να το παραδεχτούν για το λόγο ότι ο Halford είναι ο original τραγουδιστής της μπάντας, είναι συναισθηματικά δεμένοι μαζί του κτλ. Εντελώς ψυχρά όμως αν το δεις, όποιος θέλει να είναι αντικειμενικός βλέπει ότι ο Ripper υπερέχει φωνητικά. Βέβαια σαν frontman ο Halford είναι σίγουρα ανώτερος. Kαι συμφωνώ ότι ο Ripper δεν έχει το star quality που απαιτείται για έναν frontman.

1 Like

Tι συγκρίνετε ρε παιδιά; Είστε σίγουροι ότι έχετε καταλάβει το λαρύγγι του Halford στα 20 και τα 30 του; Εν πάση περιπτώσει, όταν μιλάμε για μεγαθήρια, δεν φτάνει να πιάνεις τις νότες.

Δεν θα πω τίποτα άλλο, συγκρίνετε αυτά τα 2 κομμάτια και αν μετά βγάλετε από πάνω τον Ripper (συνολικά, ποιο performance θεωρείς καλύτερο, ποιο θα ήθελες να δεις), δικαίωμα αλλά εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά…

Φωνητικά πολύ καλά, παρουσία; φιλότιμο γατί

ΔΕ ΦΑΚΙΝ ΜΕΤΑΛ ΓΚΟΝΤ:

2 Likes

Αναφερόμουν στα '00s και μετά. Παράλειψη που δεν το ανέφερα. Αν συγκρίνουμε όπως λες Halford και Ripper στα 30 τους προφανώς και ο Metal God υπερισχύει φωνητικά.

1 Like