Kings Of Leon - Come Around Sundown

οι kings of leon κυκλοφορούν στις 19 οκτωβρίου τον πέμπτο τους δίσκο με τίτλο “come around sundown”, και μετά το καταπληκτικό “only by the night” ο πήχυς έχει ανέβει ψηλά.και αν το “only by the night” είναι ένας δίσκος που ακούγεται τα κρύα βράδια του χειμώνα μέσα στην πόλη, το “come around sundown” φαίνεται πως ταιριάζει περισσότερο σε μια πρωινή ανέμελη βόλτα στο πάρκο προς το τέλος της άνοιξης.

το πρώτο single είναι το Radioactive, το οποίο αν και δεν είναι αυτό που περίμενες, ακρόαση με την ακρόαση αρχίζει να μ’αρέσει.

με μια ακρόαση, το σίγουρο είναι πως το pitchfork θα συνεχίσει να τους κράζει και το nme να τους λατρεύει.μόλις το ακούσω αρκετά, θα επανέλθω με εμπεριστατωμένη άποψη.

περιμενω :roll: ξερεις…

Yπερεκτιμημένοι. Τους βαριέμαι του θανατά…

What a grinch!

Αρκετη southernιλα ε?
Μετα την μεση τα καλα ε?
Οχι και πολυ radio friendly “hitακια” τραγουδια ε? Καλο ή κακο αυτο? Δεν ξερω…

Κυριε Γεωργακακη περιμενουμε απο εσας το review.:roll::stuck_out_tongue:

έχεις δίκιο σε αυτό που λες για τα χιτάκια.ειλικρινά, δε μπορώ να βρω ποιο τραγούδι μπορεί να γίνει χιτάκι ανάλογο του “sex on fire” ή του “closer”.
πάντως έχω ακούσει πολλές φορές το δίσκο, και βγάζει κάτι το spacey και μια αίσθηση ανεμελιάς και παραλίας.και το southern στοιχείο είναι όντως πάρα πολύ έντονο (το “back down south” είναι country τραγουδοποιία), κάτι που από μένα εκτιμάται ιδιαιτέρως…
πολύ διαφορετικό από το only by the night, αλλά πολύ καλό.αν θα έχει εφάμιλλη εμπορική και καλλιτεχνική επιτυχία ή όχι, θα το δείξει ο καιρός.

ΥΓ: εξαιρετικό το solo στο “mary”.είναι τόσο απλό, αλλά (ίσως γι’αυτό) τόσο μοναδικό.

“paixtika” einai pio sovaroi se touton ton disko se sxesh me ton prohgoumeno tous, pio orimes sun8eseis me arketa omorfa solakia, to southern stoixeio einai entono alla ta varia southern fwnhtika twn palioterwn diskwn mas exoun afhsei pro pollou “apo only by the night epoxh”. Gia radiofwnikh epityxia to mono pou paei einai to prwto tragoudi pou kukloforhse…

Provlhma me to keyboard:!: sry gia ta greeklish.

ρε απιστευτοι ποτε το βρηκατε και το ακουσατε κιολας???σας παω!!!:Dσε λιγη ωρα θα μπορω να το ακουω και γω:wink: και θα επανελθω με εντυπωσεις!το radioactive που εχω ακουσει δε μου πολυαρεσε αλλα περιμενω τα καλυτερα απο τα υπολοιπα κομματια…

oi KOL ειναι groupara πολυ υποτιμημενοι στο ελλαντα και το only by the night(μην πω και το because of the times) ψηλα στη λιστα με τα κορυφαια rock της δεκαετιας σιγουρα!!!

Η καλλιτεχνική επιτυχία ενός δίσκου είναι κατεξοχήν ένα υποκειμενικό ζήτημα, μιας και σχετίζεται με τις προτιμήσεις του καθενός. Και προσωπικά τόσο το Come Around Sundown, όσο και το Only By The Night τα βρίσκω πληκτικά και αδιάφορα. Άλμπουμ που απέχουν παρασάγγας από την αρχική τους τριλογία.
Η εμπορική ωστόσο απήχηση είναι μετρήσιμο και αντικειμενικό μέγεθος. Και μετά τον εμπορικό θρίαμβο του Only By The Night, το Come Around Sundown το μόνο που θα κάνει είναι να κεφαλαιοποιήσει τις πρώτες 2-3 εβδομάδες την επιτυχία του προκατόχου και στη συνέχεια θα υποχωρήσει. Μια ιστορία ανάλογη με την περυσινή του 21st Century Breakdown των Green Day. 'Ηδη το Radioactive έχει πέσει κάτω από τα 100 πρώτα στα αμερικανικά i-tunes μετά από μόλις 3 εβδομάδες, στην Αυστραλία, μία χώρα όπου το Only By The Night έχει γίνει 9 φορές πλατινένιο, το single έφτασε μέχρι και τη θέση 19 και έπεσε στο 29 αυτή την εβδομάδα, και μόνο στην Αγγλία θα πετύχει κατά πάσα πιθανότατα το Top-10. Με άλλα λόγια οι Kings Of Leon με τον νέο τους δίσκο νομίζω πως έχασαν την ευκαιρία να εκμεταλλευτούν το momentum και να καθιερωθούν ως ένα πραγματικά μεγάλο συγκρότημα. Από την άλλη βέβαια, ίσως να μην ήταν ποτέ στο μουσικό τους dna η εμπορικότητα και η επιτυχία των Sex On Fire και των Use Somebody να προέκυψε εκ των ενόντων.
Υγ. Με αυτά και με αυτά, το μόνο συγκρότημα της τελευταίας δεκαετίας που κατορθώνει με κάθε του δίσκο να διαχειρίζεται την εμπορική του επιτυχία είναι οι Coldplay.

…και οι Muse!

Δεν το εχω ακουσει πολλες φορες ακομα,ωραιο ακουγεται αν και οπως ειπωθηκε λειπει κομματι κραχτης…Μου αρεσει πολυ πολυ πολυ το Pony Up και ο δισκος εξακολουθει να παιζει…αυτο δεν ειναι το ζητουμενο?

καταρχάς, να δηλώσω πως το “only by the night” είναι ο αγαπημένος μου δίσκος των kings of leon.και ήταν ο δίσκος που συνδύασε την εμπορική με την καλλιτεχνική επιτυχία για τους kings of leon,μετά από αυτόν το δίσκο ήρθαν τα εξώφυλλα και οι δηλώσεις για τη μεγαλύτερη rock μπάντα των καιρών μας.
τώρα, δεν κάνουν safe επιλογή δημιουργώντας ένα “only by the night pt.2”, αλλά κινούνται σε πιο southern (και επακόλουθα αντιεμπορικές) φόρμες.ο δίσκος μου αρέσει όλο και περισσότερο με τις ακροάσεις.δεν ξέρω αν θα τον λατρέψω όσο τον προκάτοχό του, αλλά με τόσες νέες κυκλοφορίες θέλω να τον ακούω συνέχεια.και αυτό σίγουρα λέει κάτι.

εχω κανει πεντε ακροασεις μεχρις στιγμης στο δισκο και μονο θετικες ειναι οι εντυπωσεις που εχω…μεστες συνθεσεις,συνολικα καλος δισκος σιγουρα χωρις το μεγαλο χιτ(δν με χαλαει και πολυ αυτο) και καθε φορα βρισκω και ενα νεο τραγουδι να κολλησω!επισης στα + ειναι οτι ειναι κατι διαφορετικο απο το ΟΒΤΝ!

αν θα μπορουσα να ξεχωρισω καποια τραγουδια μεχρις στιγμης ειναι το the end,pyro, no money και birthday!

υ.γ. τους ειδα περσυ στην αγγλια και live ακουγονται δεκα φορες καλυτεροι,υπαρχει αραγε ελπιδα να τους δουμε εδω???

bump μωρε!

μετα απο αρκετες ακροασεις…
καλος δισκος ειναι, συναισθηματικα ταξιδιαρικος, εχει αρκετα εως πολλα ομορφα τραγουδια, μερικα ειναι πολυ γουτσουγουνιαρικα

λικαρε?

dude, srsly?

χαχα
Λοιπόν, δεν είναι κακό άλμπουμ. Εγώ έχω κολλήσει με το πρώτο κομμάτι το “The end”. Αυτό ξεχωρίζω προς το παρόν. Χιτάκι πιστεύω. Δεν ακούω και πολύ ραδιόφωνο τελευταία και δεν ξέρω αν το βάζουν συνέχεια οι σταθμοί :roll:

καλούτσικος δίσκος,ακούγεται ευχάριστα…
εμένα μου χουν μείνει τα the end,radioactive(ειδικα τα ουουου :p), το back down south και το pony up

γενικά όσο περισότερο τ ακούω, τόσο πιο πολύ μ’ αρέσει

Καλός δίσκος… Με μια πρώτη ακρόαση μου άρεσε. Μέχρι στιγμής ξεχώρισα The End και Face. Με χαλάει λίγο η σκατοποιότητα που το έχω κατεβάσει αλλά αυτό θα διορθωθεί με τον καιρό.

[SPOILER]Nuke the fridge. Jump the shark. Hurdle the monkey. Whatever. There inevitably comes a moment in a huge band?s career where they lose their common touch and become slightly ridiculous. With Oasis it was Noel Gallagher visiting 10 Downing Street ? then releasing ?Be Here Now? a few weeks later. With U2 it was splurging millions on an overblown feature-film, Rattle And Hum.

And Kings Of Leon? They lost their cool the instant they unleashed the ?Radioactive? video. A monumentally misguided affair, it was shot in the style of a Center Parcs ad, and found the Followills frolicking with a phalanx of beaming black children. It felt enormously phony, and made many of us wonder if the band had genuinely gone a bit nuts.

Then again: was it such a disaster? In a weird way, ?Radioactive? boded well for their fifth album, the follow-up to the eight-million-selling ?Only By The Night? ? a record so successful it achieved the ultimate accolade: one of its songs was covered by Pixie Lott. After all, music is lacking in cartoonish personalities right now: we could do with a few space-cadet rock stars who?ve utterly blasted off from reality.

After all, if KOL were capable of a flight of fancy like the ?Radioactive? video, perhaps their next album would be a grand, maximalist folly, laden with gongs, harps and male voice choirs. What price an avant-garde odyssey that consisted entirely of Caleb Followill whacking a slab of meat and barking into a flugelhorn? It?d be a talking point.

But no. ?Come Around Sundown? is none of those things. It?s not a leftfield swerve. It?s a stately modern rock album that?s so desperate to prove its own authenticity it forgets to be remotely moving. This is music designed to be blasted from drive-time FM radios, and to waft around arenas big enough to have pigeons nesting (and shitting) in the echoing rafters.

Sonically, it consolidates the band?s gradual shift from ramshackle charm to clean-lined grandeur. Guitars twinkle and shimmer, rather than scratch or chug. The album contains one indisputably great song: ?Back Down South?, a beautifully subtle country-rock stomp that showcases Kings Of Leon?s knack for conjuring sonic drama from the simplest of ingredients: for the first two and a half minutes it?s just one bass note and one chord.

That track, combined with the going-back-to-your-roots theme of ?Radioactive? (?It?s in the water, where you came from?), would suggest ?Come Around Sundown? is all about the band reconnecting with the Southern soil after the rootless hedonism explored on ?Only By The Night?. Fine. That?s a good subject. Trouble is, they don?t see it through.

Caleb Followill has admitted he ad-libbed the lyrics (?I free-floated everything?). In other words: he was on auto-pilot. The frontman always had a conflicted relationship with his own voice. On early albums he deliberately sang indistinctly to obscure the fact his lyrics didn?t mean anything. The point is: he overcame that on ?Only By The Night?. Say what you like about ?Sex On Fire?, it is at least about something: a transcendent one-night stand.

?Come Around Sundown?, though, represents a return to opacity. Witness a song like ?The Immortals?, which finds Caleb stretching out those trademark grizzled vowel sounds. ?Ride away?? ?Right away??. Something about a rooster? Who knows ? he could be singing about Subbuteo in Elvish and we?d be none the wiser.

Ultimately, too many of these tunes are rehearsal room grooves in search of a hook. They?re clearly meant to convey a sense of wide-open highway: the feeling of a band cruising in effortless fourth gear. Actually, it just sounds like they?re spinning their wheels.

[/SPOILER]

Θαψιμο και λιγο ακατανοητο review παντως απο το ΝΜΕ,κριμας…

να και κάτι που δε βλέπεις κάθε μέρα…
περίμενα να το τσιμπήσει το 8άρι στο nme.εδώ έχει αποθεώσει άλλους κι άλλους.
τεσπα, περιμένουμε τώρα το θάψιμο και του pitchfork, το οποίο όταν θάβει, θάβει όμορφα…θυμίζω απλά αυτήν την κριτική: http://pitchfork.com/reviews/albums/9464-shine-on/
εκτός και αν άλλαξαν ρόλους με το nme και του βάλει καλό βαθμό.:stuck_out_tongue: