KISS in Athens 18/5/2008

το γυμνό γυναικείο σώμα είναι πολύ όμορφο, αλλά ας το αφήσουμε για άλλα φόρουμ ρε drifter… Όχι τίποτα άλλο, αλλά θα μας τυφλώσεις και τους χρήστες :slight_smile:

Έχει, αλλά έπεσε λογοκρισία…

να ρωτήσω πόσο θα κρατήσει περίπου το Live τους?

Αυτες με το make-up Demon kai Space-Man δεν μ’αρεσουν… Αλλα τα κοριτσια αστερια και τις αγριογατες να τις πεις να περασουν το βραδυ απο το σπιτι μου(αφου τελειωσουν απο το δικο σου:p). Eκτος αν εσυ θελεις τα “αλλα” δυο ειδη.

To Live διαρκεί από 100-120 λεπτά…

Οκτώβριος 1996:
Διαβάζω στο Μ. Ηammer εκείνου του μήνα ένα κατατοπιστικότατο review για το τελευταίο Monsters of Rock festival που έμελλε ποτέ να πραγματοποιηθεί στο ιερά χώματα του Donington Park!
Ο Οzzy Osbourne ήταν special guest και οι KISS headliners…

Από εκείνη την μέρα ήξερα ότι δεν θα ησύχαζα ποτέ αν

  1. Δεν επισκεφτόμουν κάποια στιγμή το Donington

  2. Δεν έβλεπα live τον Ozzy Οsbourne με την solo μπάντα του και

  3. Δεν έβλεπα live με full stage show, βάψιμο και στολές τους KISS

Tα χρόνια περνούσαν, τα μουσικά όνειρα πραγματοποιούνταν το ένα μετά το άλλο, οι συναυλιακές εμπειρίες γιγαντώνονταν χρόνο με τον χρόνο, πήγα επιτέλους στο Donington το 2006 (και όχι απλά πήγα, αλλά οι Metallica και οι Guns N’ Roses σπείρανε αμφότεροι), είδα τον Ozzy solo το 2007 και η ερώτηση - απαίτηση “Πότε θα έρθουν επίτελους οι KISS στην Γηραιά Ήπειρο;” ήταν σχεδόν καθημερινό φαινόμενο κάθε τέτοια περίοδο που κλείνουν τα μεγάλα ονόματα στα μεγάλα fests του εξωτερικού!

Όταν έμαθα, αρχές Δεκεμβρίου ότι θα παίξουν στην Αυστραλία, οι υποψίες για ευρωπαϊκό tour άρχισαν να με “τρώνε”!
Οι φήμες στα τέλη του έτους για live στη Σουηδία, άρχισαν να κάνουν χειροπιαστό το όνειρο και την 28η Ιανουαρίου ο Paul Stanley ανακοινώνει:
“KISS will tour Europe and Scandinavia this May and June. The band will play arena and stadium shows.”

:band:

[SIZE=“5”]KISS ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε![/SIZE]

Τελείωσε! Ψάχνω σε ποιά χώρα θα τους δω!
Και αν παίξουν και Ελλάδα, το πολύ πολύ να τους δω και εδώ!

Δεν το κρύβω, ότι όταν ανακοινώθηκε η εδώ συναυλία τους ξένερωσα απίστευτα! :?
Δεν αξίζουν οι KISS ένα κοινό με το ζόρι 10.000 ατόμων!
Είναι ξεφτίλα!
Άντε μπορεί να είναι 15.000 κόσμος λόγω φτηνού εισητηρίου, αλλά και πάλι δεν νομίζω!
Η Ελλάδα δεν έχει μάθει να εκτιμάει τους KISS!
Oύτε τους Aerosmith!
Το Μ. Ηammer μια ζωή έκανε πλύση εγκεφάλου μόνο υπερ των AC/DC, αγνοώντας επιδεικτικά τους πρώτους δύο, τους Van Halen και άλλα τεράστια hard rock groups!

Και πόσο μάλλον όταν το live γίνει στην Μαλακάσα (αχαχαχαχ!), με αμφίβολο ήχο, αμφίβολο pyro-show και ξαναλέω λίγο κόσμο!
Οι ΚΙSS είναι φτιαγμένοι για να παίζουν μπροστά σε δεκάδες χιλιάδες οπαδούς και όχι μπροστά σε ψίχουλα!
Επίσης, sorry, αλλά σκηνικά σαν και αυτό εδώ, δεν είμαι σίγουρος ότι μπορούν να πραγματοποιηθούν στο Τera Vibe, λόγω φόβου πυρκαγιάς!
Εκτός και αν μας κορόϊδευαν πέρσι στους Metallica:wink:

Φυσικά, μαθητές, νέοι φοιτητές, άτομα που θα πάνε απλά για τη φάση κ.τ.λ. είναι η ιδανικη περίπτωση για αυτούς!
Οι άλλοι όμως, που τα lives είναι πολύ σημαντικά για αυτούς, καλό θα ήταν να πάνε έξω για να βιώσουν 101% το φαινόμενο KISS και να έχουν ιστορίες να διηγούνται στους απογόνους τους…

Πραγματικά, δεν ξέρω ακόμα αν θα πάω στο live της Ελλάδας, αλλά το μόνο σίγουρο είναι το εξής:

[SPOILER]Σάββατο 14 Ιουνίου θα είμαι Brussels (Βέλγιο) για να δώ Bon Jovi! :bounce:
To επόμενο πρωί, 15 Ιουνίου, με ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο ανεβαίνω 220 χιλιόμετρα βορειοανατολικά προς το Nijmegen, της Ολλανδίας, όπου διαδραματίζεται το Arrow Festival!
Aπό το μεσημέρι και μετά παρακολουθώ το ένα μετά το άλλο τα ακόλουθα μεγαθήρια (βασικά ακόμα δεν το έχω πιστέψει ότι μπορούν σε μια μέρα να παίξουν οι):
Twisted Sister
Journey
Whitesnake
Def Leppard
και
KISS :vibrate:

…αυτά μόνο έχουν ανακοινωθεί! Θα κλείσουν πολλά ακόμα! Χα!

Ω ναι, μέσα σε 24 ώρες και Bon Jovi και όλους τους άλλους Θεούς και ταξίδι σε 2 χώρες και τουρισμός τις επόμενες μέρες στο Amsterdam!!! :naughty:
Τιμή εισιτηρίου του Arrow;
65 ολόκληρα ευρώ!
Πολιτισμός, φίλοι μου, πολιτισμός!

Με πολλές χιλιάδες κόσμου, από όλη την κεντρική ευρώπη τουλάχιστον, διοργανωτές που σε σέβονται, ήχο άψογο, billing ονείρωξη και όλα αυτά, στην Ολλανδία, μην ξεχνιόμαστε! :–
Το απόλυτο 24ωρο!!!

Βασικά, ο αρχηγός είναι από τους ελάχιστους που είχαν πιάσει το νόημα!
Μέσ’ το μυαλό μου είσαι ρε Daz! 8)

[/SPOILER]


Γράφτηκαν πολλά posts εδώ τις τελευταίες μέρες, που αν αρχίσω να σχολιάζω θα με πάρει μέρες!

Θα σταθώ μόνο στα meet & greet πακέτα, που προκάλεσαν πολλές και διαφορετικές αντιδράσεις!

Με τι κριτήρια μπορεί κάποιος να πει πόσο ψηλά θα έχει ένας οπαδός τους αγαπημένους του μουσικούς;

Για κάποιους μπορεί να είναι ασήμαντο, αλλά για άλλους μια γνωριμία, έστω και 2 - 3 λεπτά με κάποια τόσο μεγάλη προσωπικότητα, όπως ο Gene ή ο Paul, είναι κάτι παραπάνω από εμπειρία ζωής!
Είναι στιγμές που δεν μετριούνται με χρήματα, αλλά με συναισθήματα!

Προσωπικά, είχα την τύχη να γνωρίσω αμέτρητους μουσικούς χωρίς να δώσω cent! (Σχετικό είναι αυτό!)
Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι βρίσκονται όλοι!
Κάποιοι, αναγκαστικά, είναι διαθέσιμοι μέσω meet & greets!
Kαι αν θες πραγματικά να τους γνωρίσεις, τα σκας!
Αν όχι, τα κρατάς!
So fuckin’ simple! :wink:

Προσωπικά, έχω πολύ συγκεκριμένα ποσά που θα έδινα για meet & greet πακέτο με μουσικούς που δεν έχω πετύχει ακόμα!
Για τους KISS για παράδειγμα θα έδινα μέχρι 300 ευρώ, συνεπώς τα 875 είναι υπερβολικά πολλά για μένα!

Αν στην θέση των KISS όμως ήταν π.χ. o κοκκινομάλλης, τα 875 θα φάνταζαν τόσο λίγα!

Όλα είναι σχετικά! Άλλοι δεν θα έδιναν ούτε ευρώ, άλλοι δίνουν και 1000 και γουστάρουν!

Μπαίνω άνετα στη θέση του Drifter και του Beer_Drinker και συμμερίζομαι την πώρωσή τους και τον ενθουσιασμό τους που θα γνωρίσουν 2 τεράστιες περσόνες του Hard Rock!!! :smiley:

Ήθελα να γράψω πολλά ακόμα, αλλά ας τα αφήσω καλύτερα…

P.S. 1 Daz, εγώ ψηφίζω 5 φορές την μέρα Twisted fuckin’ Sister, γιατί θέλω να τους δω για τέταρτη φορά και έχω πάει το ποσοστό 32%! Οι Foreigner τρώνε την σκόνη μου με 28% ! Χαχα!
Ψήσου να έρθεις Νetherlands να γουστάρουμε! Έλα μην το σκέφτεσαι!

P.S. 2 To καλοκαίρι περιοδεύουν στην Ευρώπη οι Disturbed, καθώς και ο Sebastian Bach!
Aνάβω λαμπάδες να παίξουν οι πρώτοι στο Arrow και ο δεύτερος Ελλάδα!!!

P.S. 3 Για του χρόνου μείνουν τελικά οι AC/DC και οι Led Zeppelin!
Άντε, η λίστα κοντεύει να συμπληρωθεί!

Και μετά είναι καιρός για το πολυπόθητο…

Ο Μήτσος που όλοι αγαπάμε :bow2:
(αν και διαφωνώ σε 1-2 σημεία…:stuck_out_tongue: )

Αμήν και πότε!

Σχετικά με τα fireworks. Οι Guns και ο Waters μια χαρά τα χρησιμοποίησαν. Τα pyros των Metallica είναι κάτι μικρά “πυροτεχνήματα” που τα χρησιμοποιούνε στο One. Πυρκαγιά πως μπορεί να δημιουργηθεί από κάτι τέτοια?:-k

Όσο για το έξω, ε θα γίνει κάποτε. Απλά οι φετινές συνθήκες δεν μου το επέτρεψαν. Από του χρόνου όμως σίγουρα. Γιατί κανονίζεται από τώρα:D

Φίλε Maiden 1979, μιλάς σωστά και στεγνά.
Ολλανδία μάλλον θα είμαι κι εγώ…και άλλα παιδιά από Ελλάδα.

Για τα σκηνικά μην ανησυχείς, θα βολευτεί η κατάσταση αν τελικά γίνει στο Terra Vibe.

Θα πάω meet and greet, γιατί δεν είναι τίποτα τα λεφτά αυτά για όσα έχω δώσει για αυτούς έως τώρα και για όσα έχω πάρει (εμμονή είναι, κάψιμο είναι, λιώσιμο είναι, κόλλημα είναι, ψύχωση είναι…δεν ξέρω, πείτε το όπως θέλετε, δεν με νοιάζει). 28 χρόνια αναμονής δεν είναι λίγα…δεν είναι λίγα γαμώ την π…α μου!!! Θέλω φωτο του Gene δίπλα στο tattoo μου και θα την κάνω, τέλος!

Το θέμα Βασίλη είναι ότι οι Guns είναι κάποια πυροτεχνήματα, αλλά δεν είχαν τις φλόγες π.χ. που καίγανε κατά την διάρκεια του Madagascar!
Δηλαδή είχαν ένα μέρος από τα πυροτεχνήματα και μόνο 2 μικρά video walls!
Αλλού είχαν μια πελώρια γιγαντο-οθόνη που παίζονταν videακια ταυτόχρονα με το show, πολύ μεγαλύτερα σκηνικά και γενικώς στην Ελλάδα είδαμε μια μικρογραφία του full stage της Ευρώπης!

Τα ίδια και χειρότερα οι Metallica που δεν είχαν καν φωτιές και πυροτεχνήματα! Όχι μόνο στο One, αλλά και αλλού!

Χαχα! Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ταυτίζομαι μαζί σου!
Βασικά, όπου ΚISS για σένα, βάλε Maiden (στο metal) και Guns N’ Roses (στο hard rock) για μένα και καταλαβαινόμαστε πλήρως! :smiley:
Και για τα meet & greed και για τα tattoos και για όλα! :wink:

Ότι ακριβώς λες, κάθε λέξη, είναι σαν να ακούω τον εαυτό μου σε αντίστοιχη φάση! 8)

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, είμαστε και λίγο πλεονέκτες:
Έχουμε μικρό κοινό, έχουμε μικρή αγορά και παρόλα αυτά έχουμε δει και βλέπουμε σχεδόν όλα τα μεγάλα metal συγκροτήματα. Συγκροτήματα που δεν θα πιστεύαμε ποτέ πως θα βλέπαμε στη χώρα μας. Και αντί να είμαστε ευγνώμονες, σχολιάζουμε ώρες επί ωρών το αν θα έχουν έξω 2-3 παραπάνω φωτιές. Ή το αν θα έχουμε κακό ήχο…
Έχω πάει στη Μαλακάσα καμιά 15αριά φορές (ίσως και παραπάνω) και ούτε μία δεν είχα πρόβλημα με τον ήχο! Και γενικά από όσο θυμάμαι, μόνο στους Metallica υπήρχαν παράπονα. Και ακόμα κι εκεί όχι από όλους! Γιατί λοιπόν να είμαστε τόσο απαισιόδοξοι και πεσιμιστές;
Θέλω να πω, μήπως χάνουμε λίγο το νόημα; Μήπως ασχολούμαστε με όλα τα περιφερειακά πλην του βασικότερου, δηλαδή της Μουσικής;

Ναι ρε Cozy αλλα δεν ειναι ολες οι συναυλιες ιδιες. Τους KISS ΘΕΣ να τους δεις με full show. Οτιδηποτε λιγοτερο δε λεει…

:lol:
Τωρα φταιω γω να σχολιασω? :stuck_out_tongue:

Σίγουρα για την παρούσα φάση οτιδήποτε λιγότερο δε θα ήταν ικανοποιητικό, όμως οι KISS δεν είναι μόνο show και πυροτεχνήματα, είναι προ πάντων μουσική. Προσωπικά ζω για τη στιγμή που θα κάνουν τουρ unmasked σε μικρά clubάκια και θα παίζουν ολόκληρο το ELDER. Μάλλον δε θα γίνει ποτέ αυτό αλλά όσο ζω ελπίζω.

Τώρα, όσον αφορά το meet & greet, παρακολουθώ με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τη συζήτηση που γίνεται για το αν πρέπει κάποιος να δώσει τα λεφτά για να γνωρίσει τους KISS ή όχι. Φυσικά έιναι δικαίωμα του καθενός να κάνει ότι θέλει αλλά επιτρέψτε μου να κρίνω κάποια πράγματα.

Προσωπικά θεωρώ πως πάνω απ’όλα είναι η ανθρώπινη αξιοπρέπεια. Από πότε δηλαδή χρεώνεται η χειραψία και μάλιστα με το αστρονομικό ποσό των 1000 ευρώ? Γνωρίζετε ότι κάποιοι λαοί μπορούν να ζήσουν ένα ολόκληρο χρόνο με αυτά τα λεφτά? Το ξέρω πως πάω μακριά την κουβέντα αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.

Να το πάρουμε απ’την άλλη πλευρά. Η μπάντα τι κάνει για τους fans? Τους αγαπάει τόσο πολύ που θα τους χρεώσει ακόμα και μία φωτογραφία μαζί τους? Βάζει αυτό το υψηλό ποσό για να αποφύγει το συνωστισμό στα παρασκήνια? (εννοείται πως εγώ δε θα έδινα δεκάρα τσακιστή για να σφίξω το χέρι κάποιου, έστω και αν η τιμή ήταν π.χ 10 ευρώ). Ε τότε ας μη δεχτεί κανέναν ή έστω ας δεχτεί μόνο τα μέλη τους KISS Army, αν υπάρχει τέτοιο στην Ελλάδα.

Όλα τα παραπάνω δεν αφορούν μόνο την μπάντα (ή ανώνυμη εταιρεία όπως έχει καταντήσει) KISS αλλά και τις άλλες μπάντες ή ακόμα και άλλες εκφάνσεις της κοινωνίας (όπως το να δίνω 60 ευρώ το χρόνο ως μέλος για να στηρίξω την Ποδοσφαιρική ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ Ολυμπιακού).

Όλα αυτά σας τα λέει ένας φανατικός οπαδός των KISS που θα προσπαθήσει να κάνει μία μικρή τουρνέ στην Ευρώπη για να τους δει αλλά μέχρι εκεί. Κάνοντας την τουρνέ βλέπεις την μπάντα που αγαπάς, αγοράζεις την υπηρεσία που σου πουλάει, που είναι οι συναυλίες και κάνεις και τον τουρισμό σου. Αλλά όχι και να αγοράσω τη χαρά να τους σφίξω το χέρι. Αυτό είναι σαν να προσπαθείς να αγοράσεις τη φιλία κάποιου.

Το ξέρω πως κάποιοι θα επαναλάβουν τα ίδια “ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις πως θα ξοδεύω τα χρήματά μου” ή “πώς οριοθετείς εσύ την αγάπη του καθενός για την κάθε μπάντα”. Φυσικά όπως προείπα, δικαιώμά σας έιναι να κάνετε ότι θέλετε αλλά προσωπικά πιστεύω πως πάντα πρέπει να υπάρχουν κάποια μέτρα και σταθμά.

Ζητώ συγνώμη αν έθιξα κάποιον με αυτά που έγραψα αλλά στη ζωή μου έχω μάθει ότι μία εικόνα κάνουν όσες χίλιες λέξεις και όχι χίλια ευρώ.

Θα προτεινατε την αγορα του τελευταιου τους DVD “KISS-Rock the Nation”??? Εχει πολυ τζερτζελο, καλη οπτικοακουστικη καλυψη και σε κανει να νιωθεις εστω και λιγο οτι εισαι σε μια συναυλια τους???

Starbearer εξαιρετικο ποστ!
Oι ανθρωπινες σχεσεις δεν μετρωνται σε ευρω…

θαμπς απ starbearer!!

To RTN είναι ένα ξεχωριστό dvd.
Δεν πρόκειται για ένα live που κάθεσαι και το βλέπεις από την αρχή μέχρι το τέλος. Έχει ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, όπως ότι κάθε 3-4 κομμάτια το κόβει και σου δείχνει διάφορα όπως backstage, meet and greet και διάφορα άλλα. Επίσης, σε μερικά κομμάτια έχεις τη δυνατότητα να απομονώνεις όποιο μέλος της μπάντας θες στην οθόνη σου και να βλέπεις μόνον αυτόν κατά τη διάρκεια του τραγουδιού. Μπορείς δηλαδή να βλέπεις Simmons και μετά να θες να δεις Stanley, γίνεται και αυτό.
Θα δεις επίσης, το ξενέρωμα που έχουν στην Αμερική που βάζουν καρέκλες στις συναυλίες στις οποίες κανείς δεν κάθεται.
Από ήχο και εικόνα είναι άριστο και η τιμή του είναι πολύ καλή. Και τα εφέ είναι πολύ καλά.
Εγώ είχα πάει Ολλανδία για το επίσημο πανευρωπαικό preview που είχε γίνει πριν 2 χρόνια στο Ηard Rock Cafe στο Άμστερνταμ.

Αν θες όμως κάτι πέρα από τα όρια, πάρε το KISS SYMPHONY.

Τέλος, αν έχεις dvd που παίζει αμερικάνικα (region 1), τότε ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ αγοράζεις το 10ωρο περίπου (5 dvd’s), KISSOLOGY 3 που κυκλοφόρησε πρόσφατα και έχει απίστευτα πράγματα. Αξίζει έως τελευταίας δεκάρας.

Όχι πάντα.

Starbearer, θα είμαι και εγώ σε ευρωπαική τουρνέ!

guys. γιατί τα μονδέλα παντρεύονται πλούσια ραμολινα? επειδή οι ανθρώπινες σχέσεις δε μετριούνται σε χρήμα ?
γιατί υπάρχουν διαφορές στις τιμές προιόντων και υπηρεσιών που έχουν την ίδια χρησημότητα ?

αν η αξιοπρέπεια κρινόνταν απο το αν κάποιος έχει μανίες και κολλήματα ή σπαταλάει τα λεφτά του σε πράγματα που οι άλλοι θεωρούν ανάξια, τότε κλάφτα χαράλαμπε…
. Πού ξέρεις SB αν ο α) ο β) δεν είναι και φιλάνθρωπος πχ. και όχι μόνο φυλάργυρος ?
Τα σιγανά ποτάμια να φοβάσαι.

btw, ίσως και εγώ ξανα-ανέβω Arrow, εκεί θα έχουν 40.000 λαό …χεχε !

Starbearer, έχω βγάλει ένα πρώτο σκαρίφημα για ευρωπαική KISS τουρνέ.

1ο ταξίδι
13/5, Βερόνα

2ο ταξίδι
24/5, Μόσχα

3ο ταξίδι
30/5, Στοκχόλμη
03/6, Κοπεγχάγη

4ο ταξίδι
09/6, Βερολίνο
15/6, Ολλανδία Arrow
17/6, Παρίσι