Klaus Nomi

Οκ, ήταν Gay, αλλά και οι gay είναι αναγκαίοι…που λέει και ο Τζιμακος.

Εδώ θα λέμε πόσο μεγάλα αρ**δια είχε τέλος πάντων ένας από τους πιο ξεχωριστούς και ιδιομορφους ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ όλων των εποχών. Συνδύασε την όπερα μαζί με το new wave/synthpop των late 70’ς /early 80’s με μοναδικό τρόπο. Η φωνή του συγκαταλέγεται ανάμεσα στις πιο αναγνωρίσιμες του 20ου αίωνα. Πήγε ένα βήμα παραπέρα τον όρο “θεατρικότητα” επί σκηνής όσο και στο γενικότερο ιματζ του, έτσι όπως δλδ είχε ήδη διδαχθεί από τον Bowie δίπλα στον οποίο θήτευσε. Έβγαλε δύο στην ουσια άλμπουμς, το ομώνυμο και το Simple Man. Το 1983 πέθανε από αυτό που ήταν γνωστό τότε ως “gay cancer”, και μετά θάνατον είδαν το φώς και κάποια άλλα άλμπουμς. Σίγουρα, όλοι έχετε ακούσει τραγούδια του - μερικοί ίσως να μην ξέρετε σε ποιον καλλιτέχνη ανήκουν - οπότε εδώ είναι μια καλή ευκαιρία…

total eclipse (πάμε μωρή κομματάρααααααααα)

simple man

Just One Look

και πάμε και ένα ντουμιάρικο για να γουστέρνουμε

death

και πάμε και ένα ποστ πανκ-ικο

three wishes

και άλλα πολλά βέβαια…θα τα πούμε εν καιρώ (αμα πάρει κανα reply to thread :p:p:p )

Το θρεντ σου ήταν αφορμή να πάρω μια μικρή γεύση απο έναν καλλιτέχνη για τον οποίο είχα ακούσει πολλά, ωστόσο δεν είχε τύχει να ακούσω ούτε ένα τραγούδι του.

Απο τα βίντεο φάνηκε πως ήταν όντως πολύ ιδιαίτερος, η θεατρικότητα του ξεχωρίζει, αν και ομολογώ μουσικά δε μου έκανε κάτι, η αλήθεια είναι πως δε μπορώ αυτά τα οπερετικά φωνητικά…

(ορίστε και το reply! :P)

Θεος ο Klaus Nomi…

Μαλλον…Θεα!

Πρωτοπορια αλλα και pop. Αυτο δηλαδη που εκανε τα 80s τοσο ξεχωριστη δεκαετια. Στον αντιποδα τα zeros που διανυουμε. Η δεκαετια των μηδενικων.

Καλυτερος ο πρωτος δισκος, “Total Eclipse” κλασικο, αλλα και το προσωπικο αιωνιο αγαπημενο “Three Wishes” απο τον δευτερο δισκο, που ειναι πιο κοντα στα μπλιτζακια της εποχης.

Αν δεν ειχε πεθανει τοσο προωρα θα μας χαριζε κ αλλα αλλοκοτα αριστουργηματα, και - γιατι οχι - σε ενα ιδανικο συμπαν, ενα ντουετο με την αλλη μουρλεγκο Nina Hagen

RIP

ΥΓ Παναγιωτη αλλο ενα thumbs up για το thread

@ Before the Dawn: Nina Hagen + Κlaus Nomi = όνειρο

:respect:

λές ψέμματα…και επειδή ξέρω ότι είμαστε συνομήλικοι…

αποκλείεται να μην θυμάσαι την διαφήμιση:!:

8O Ναι ρε έχεις δίκιο!!! Χαχαχα, φυσικά και το θυμάμαι!!!

Εντάξει, τι να πω τώρα. Αισθάνομαι σοφότερος. :smiley:

:-s :-s :-s :-s

αυτο το ακουγα 100 φορες τη μερα…τι ανατριχιλα το κανει το κομματι(αλλά κυριως να το βλεπεις κ ολας)…λες και εχει ξεφυγει απο ασυλο ειναι το χρυσο μου…τελειοτης

βλεποντας τον τυπο διακρινεις την διαφορα μεταξυ των ορων

εκκεντρικος καλλιτεχνης

και ψευτικο δημιουργημα των media που προκαλει με μαιμουδιες (lady gaga)

απλα η gaga και ψαρωνει τις μαζες κ φερνει ζεστο χρημα στα ταμεια.

σορρυ κλαους , εισαι πολυ εκκεντρικος/gay/weird για να σε δωσουμε για shock-show στα προβατα :wink:

Για μια εποχή η μόνη επαφή που είχα με τον καλλιτέχνη, ήταν η διαφήμιση του καμπάρι που πόσταρε ο Παναγιώτης και ο στίχος των Ημισκουμπρίων “Βλέπω το είδωλό μου σε τζάμι ΙΧ, μα είμαι ο Κλάους Νόμι, με πιάνει ταραχή” :stuck_out_tongue:

κατεβασα χθες τους δυο δισκους του και τους ακουσα απο μια φορα σημερα και μου εμειναν τουλαχιστον τρια κομματια απο καθε αλμπουμ.πολυ καλοι και σε αντιθεση με τον ελλανορ,τα οπερετικα φωνητικα ηταν αυτα που μου αρεσαν παραπανω:)