Klaxons - Surfing The Void

γιατί δικό του thread?

  • γιατί καταρχάς είναι ο δίσκος μιας μπάντας που έχει κάνει όνομα στον ευρύτερο indie/alternative rock χώρο, κυκλοφορώντας μόνο ένα δίσκο.

  • γιατί στο alternative thread δε θα το δει κανείς.

  • γιατί στο δεύτερο δίσκο τους αποποιούνται το new rave, στρεφόμενοι σε πιο electronic/space rock μονοπάτια.

  • γιατί την παραγωγή του δίσκου την ανέλαβε ο ross robinson (korn,slipknot, machine head, limp bizkit, sepultura…), δημιουργώντας τον κατάλληλο ήχο για να αναδειχθούν οι νέες συνθέσεις των klaxons.

  • γιατί τα flashover και cypherspeed είναι από τα κορυφαία τραγούδια του 2010.

  • και γιατί βασικά οι klaxons ακούγονται απίστευτα φρέσκοι και τα 33 λεπτά του δίσκου ακούγονται μονορούφι.

εν τέλει, ναι, οι klaxons δεν κάνουν την υπέρβαση ή κάτι παρόμοιο.όμως, η νέα στροφή του ήχου τους μου αρέσει πολύ, και οι οπαδοί των muse θα βρούν πολλά πράγματα (αν και ούτε κατά διάνοια δε φτάνουν τη συνθετική ιδιοφυία του bellamy).
ένας σαρωτικός electronic rock δίσκος με space αναζητήσεις στους στίχους.

δείτε και το πρώτο video από το δίσκο, γυρισμένο σε μια έρημο της αιγύπτου:
Echoes (κλικ)

μια αυτια που του εριξα χθες μου φανηκε ωραιο και ενδιαφερον
παντως και το προηγουμενο ητανε πολυ καλο
ειχε δηλαδη 2 -3 κομματια δυναμιτες

το echoes πολυ ωραιο τραγουδακι

θα ακουσω καλυτερα και θα επανελθω

καλο κομματακι αλλα αντιγραφει στη ψυχρα το doubt των delphic ε?

χμ, το ρεφραίν μοιάζει αρκετά σε σημείο παρεξήγησης είναι η αλήθεια…
βέβαια το echoes δεν είναι το καλύτερο του δίσκου.απλά είναι το πιο εύπεπτο και πιασάρικο, γι’αυτό και έγινε και πρώτο single.

αν και βρισκω ομοιοτητες
δεν μου καθεται καλα οτι αντεγραψαν ενα κομματι
το πιο πιθανο να ακουσαν καπου το κομματι των delphic
να τους καρφωθηκε υποσυνειδητα η μελωδια
και να γραψανε το echoes
ή απλως να κινηθηκαν σε ιδια μηκη κυμματος
οπως εχει απειρες φορες στο παρελθον με διαφορες μπαντες

γιατι αν δειτε πληροφοριες του δισκου
θα δειτε οτι ξεκινησαν να ηχογραφουν απο το 2007
και
αλλαξανε 2 παραγωγους μεχρι να καταληξουν στον robinson
δηλαδη λιγο κουλο να περιμεναν να αντιγραψουν ενα κομματι
απο μια ανερχομενη μπαντα του ιδιου κινηματος με αυτους

@horror
το κομματι που αναφερεις στο αρχικο σου ποστ
λεγεται cypherspeed σκετο
caheso ειναι ο ripper :stuck_out_tongue:

και το έβλεπα σε όλα τα κομμάτια, και έλεγα τι διάολο?concept είναι?:stuck_out_tongue:

πάντως κι εγώ μάλλον θα συμφωνήσω με αυτά που λες.
ο δίσκος τους πήρε πάρα πολύ χρόνο για να τον ηχογραφήσουν, κάποια μέρη τα ηχογράφησαν ξανά, μέχρι που κάποια στιγμή η δισκογραφική τους απέρριψε το αίτημα για επαναηχογράφηση, καθώς ο δίσκος ήταν ήδη πολύ “πειραματικός” και “δύσκολος”.
γενικά είχαν ένα μεγαλεπήβολο σχέδιο για το δίσκο και ίσως οι delphic να είναι αυτοί που θα επεδίωκαν μια τέτοια σύγκριση, μιας και οι klaxons πλέον είναι όνομα…:stuck_out_tongue:

μετά από 3 καλές ακροάσεις του δίσκου θαρρώ πως άξιζε την αναμονή και πως είναι τουλάχιστον ισάξιος του πολύ καλού ντεμπούτου τους…από κομμάτια ξεχωρίζω τα valley of the calm trees και future memories…το echoes μου κάνει λίγο αδιάφορο στ’αυτιά μου για να πω την αλήθεια για hitάκι, σε σχέση κιόλας και με τα αντίστοιχα from atlantis to interzone και golden skans του προηγούμενου, όπως και να’χει ωραίος δίσκος πάντως

Δεν το εχω ακουσει ακομα και για να πω την αληθεια δεν περιμενω και πολλα, στο προηγουμενο τους μονο τα golden skans και its not over yet με ειχαν ενθουσιασει απο οσο θυμαμαι…
βλεπομεν…

το μόνο σίγουρο με αυτόν το δίσκο είναι πως δεν περίμενες με τίποτα να ακούγεται έτσι.είναι πολύ διαφορετικό από το ντεμπούτο τους.ειδικά σε κάποια σημεία, σε εκπλήσσουν με το πόσο prog παίζουν.
εμένα μ’αρέσει περισσότερο από το “myths of the near future”.

το ακουω αυτη τη στιγμη για πρωτη φορα και ειμαι πολυυ excited! ξερω, αργησα λιγο αλλα αυριο θα επανελθω με σχολια για το δισκο 8)