Korn - Untitled

Πριν μερικές μέρες μου ήρθε το νεο cdακι των Korn (και κατέληξα να πληρώνω στο ταχυδρομείο 12 pounds, γ#$$%%$ customs). Η συγκεκριμένη έκδοση αποτελείται απο ένα άκρως επιτυχημένο σκληρο-χάρτινο κουτί το οποίο περιέχει το cd, το dvd, μια αφίσα, ένα κουπόνι για ενα exclusive tshirt (το οποίο όμως γίνεται ship μόνο στο Αμέρικα), ένα άλλο exclusive με το album tshirt, και κάτι κάρτες με τα μέλη των Korn.
Ως προς το cd αυτό καθεαυτό, είναι κλασσικό Korn, αλλά έχω την εντύπωση πως έιναι ίσως η πιο ώριμη δουλειά τους. Βαρύ, σκοτεινό, με τεράστια ποικιλομορφία όσον αφορά το στυλ των τραγουδιών. Θα μπορούσε κάλλιστα να συνοδεύει τα βιβλία του Poe και του Lovecraft καθώς και τα graphic novels του Moore.

Bravo Korn!:smiley:

που τα ειδες ολα αυτα δεν μπορω να καταλαβω.οι περισσοτερες κριτικες που χω διαβασει εως τωρα το θεωρουν το χειροτερο αλμπουμ τους.οσοι το χουνε ακουσει το ιδιο.μαζι τους και γω.το βρισκω πολυ αδυναμο.ανεμπνευστο.πανε να κινηθουνε σε μοναπατια που δεν τους ταιριαζουν.χωρις τον “χριστιανο” οι Korn δεν υφιστανται για μενα!

συν ενα απο μενα. το εχω ακουσει 5-6 φορες και δε μου κανει κεφι για παραπανω. το προηγουμενο δε το χω ακουσει, αλλα αυτο ειναι ανευρο και βαρετο. ουτε ενα κομματι δε μου εμεινε, για πρωτη φορα στην ιστορια τους. κριμα.

Το προηγούμενο είχε μόνο 2 κοματάρες κ το υπόλοιπο ήτανε ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ! Το καινούριο είναι απλα κακό! Μακάρι να την παλέψουν κ να ξαναβρούν την φόρμα τους! Είδωμεν… :-k

Γιατί τόσο αρνητικοί ρε παίδες? Σίγουρα δεν είναι σαν τα 2-3 πρώτα τους, όπως σίγουρα δεν είναι και σαν το προηγούμενο (See you on the other side) ευτυχώς, γιατί για εμένα αυτό ήταν μακράν το χειρότερο album τους. Αλλά το Untitled μου φένεται πως βγάζει πολύ “deathoκουλτουρέ” ύφος, και αυτό είναι κάτι το οποίο γίνεται ίσως για 1η φορά απο μπάντα τέτοιου έιδους…

μα το προηγουμενο ειχε και 2 φοβερα κομματια!αυτο δεν εχει κανενα.η παραγωγη ειναι μετρια.πολυ πειραματισμο με ηλεκτρονικα στοιχεια,τα Kiss και Do What They Say ακουγονται λες και ειναι απο δισκο του marilyn manson,λειπει ο ογκος,κανει μπαμ η ελειψη του Head και επισης του χαρακτηριστικου παιξιμου του David Silveria.
ο δισκος ειναι καλος.οχι ομως για Korn!για κανα γκρουπακι που ξεκιναει την καριερα του ειναι μια χαρα! :slight_smile:

το deathοκουλτουρε δεν το καταλαβα.πως το εννοεις?

εγω προσωπικα ειμαι εντελως αρνητικος επειδη:

α) ειναι ο πρωτος δισκος Κορν που δε μου κανει με τιποτα το κεφι να το ακουσω. Μου αρεσουν ολοι οι δισκοι απο το πρωτο μεχρι και το Take A Look In The Mirror, το οποιο ειναι μεγαλη δισκαρα και δε μπορω να το πιστεψω οτι καναν αυτη τη κατακορυφη βουτια. Follow The Leader, Korn, Issues, αυτες οι δισκαρες που ειναι γμτ;

β) το στυλ με χαλασε ακομα πιο πολυ. ειναι αυτο το ψαγμενιστικο μεν ως υφος, αλλα προσωπικα θα προτιμουσα να παιζαν ακομα και σαν autopsy, αρκει να μου μενε κανα κομματι μετα απο αυτες τις ακροασεις. αν και το προβλημα δεν ειναι το υφος, η ολη αυτη αδυναμια το γυρνα σε αρνητικο παραγοντα.

γ) να γινουν κι αυτοι χριστιανοι, μπας και γυρισει ο χεντ.

αυτα που εκφραζω ειναι προσωπικη αποψη. τους ακουω χρονια και η πορεια τους πλεον ειναι πικρα. ασε που (ο γκαντεμης) εχασα τοτε την ευκαιρια να τους δω επειδη παντρευοταν μια φιλη μου. αν τωρα παιζουν καινουργια κτλ… απο dvd καλα ειναι.

ελπιζω το cd να μου αρεσιε με τον καιρο. παρολα αυτα αμφιβαλλω.

Την έκδοση που ανφέρεις την παρέλαβα μόνο με 11 ευρώ ! Στο θέμα τώρα συμφωνώ απόλυτα με το προηγούμενο post. Είμαι fan τους αρκετά χρόνια και πιστεύω ότι μετά το Take a Look Ιn The Mirror παρουσιάζουν πτώση. Το Untitled το έχω ακούσει καμιά δεκαριά φορές και πλέον πατάω το stop μετά το πέμπτο τραγούδι γιατί βαριέμαι. Γενικά μου φαίνονται πολύ ανέμπνευστες συνθέσεις και οι (εναπομείναντες) Korn μοιάζουν έξω από τα νερά τους. Μακάρι στο μέλλον να επιστρέψουν στην κλασσική τους συνθεση και να γράψουν album ισάξια με τα παλαιότερα.

Estelgrim 11 euro???..

Signal με το deathoκουλτουρε ενοοώ πως επιτέλους οι συνεργασίες που έκανε ο Davis με τους McFarlane και Giger φένεται πως είχανε αποτέλεσμα. Και όπως προείπα έχω την εντύπωση πως ορισμένα κομματια θα μπορούσαν ανετότατα να μπουν στο soundtrack ταινιών του Poe και του Lovecraft.

Angmar σίγουρα το Untitled δεν έχει κομμάτια όπως το Blind ή το Adidas, αλλά θα ήταν ψιλοπερίεργο κιόλας να έιχε έπειτα απο τόσα χρόνια…

μπα μη το λες. π.χ. το Take A Look ειχε ενα Counting On Me που το ακουω συνεχεια και γουσταρω. γενικα οι δισκοι τους επι εποχης Χεντ ειχαν πολυ πιο δυνατα κομματια…

τεσπα, αποψεις ειναι αυτες.