Kreator - 20/01/18 Θεσ/νικη, Principal - 21/01/18 Αθήνα, Piraeus 117 Academy

Ναι αλλά που ήταν ο Cliff ;;

Ο ήχος πίσω δεξιά που ήμουν εγώ δεν ήταν καλός. Ο Mille και οι κιθάρες χάνονταν.Τους έχω δει και καλύτερα. Setlist καλό, διάθεση μπάντας και κόσμου super.

Δικε μου δεν εισαι σε συναυλια των boston για να ακουσεις κατι ανθεμικο για κλεισιμο. Thrash συναυλια ειναι. Απο την αρχη μεχρι το τελος κολαση.

Ο κλασικος ελληνας μια ζωη γκρινια

Kreator και Vader απο Piraeus Academy

τα φωτα στο academy εχουν γενικα θεμα σε καθε συναυλια, βασικα αυτος που τα χειριζεται εχει μαλλον θεμα, υποτιθεται οτι με τα γαμημενα τα φωτα φωτιζεις τη σκηνη, δε τα ριχνεις πανω στο κοσμο για να τον τυφλωσεις

Οσο αφορα το κλεισιμο του setlist των Kreator συνηθως κλεινουν τις συναυλιες τους με το Tormentor το οποιο ειναι ιδανικο για κλεισιμο. Αλλα αφου σε αυτο το tour επελεξαν να μην το παιξουν θα προτιμουσα για κλεισιμο καποιο απο τα Hail To The Hordes, Hordes Οf Chaos π.χ. και θα ηθελα λιγο νωριτερα το Pleasure To Kill, αλλα και παλι απλα το ειπα επειδη προσωπικα μου εκανε εντυπωση.

Τωρα για το θεμα του καπνου και του φωτισμου δεν το λεω μονο εγω, με οσους μιλησα που ηταν στο live το ιδιο λενε. Λατρευω τους Kreator αλλα αμα κατι με χαλασε στην συναυλια να μην το πω? Την μπαντα δεν την βλεπαμε παρα μονο τις φιγουρες τους, ετσι εχουν τα πραγματα.

1 Like

Αυτό έγινε από άποψη θεωρώ και δεν έχει να κάνει πιστεύω με τον κακό φωτισμό της σκηνής λόγω κακού εξοπλισμού. Έχω πάει και σε άλλες συναυλίες εκει και μια χαρά φωτισμένη ήταν η σκηνή

τσέκαρε δλδ τις φωτο από mastodon ή blues pills πόσο πιο φωτεινές είναι

1 Like

Και εγω ετσι πιστευω, μαλλον ηταν ευθυνη της μπαντας αυτη η θολουρα, σε αλλες συναυλιες στο Piraeus Academy μια χαρα εβλεπες.

Τα φώτα του Academy είναι και γαμώ. Προφανώς το show είναι έτσι σχεδιασμένο από τη μπάντα. Εμένα μου άρεσε ο έντονος φωτισμός. Ναι, πρόσωπα δεν έβλεπες, αλλά πιθανότατα αυτός να ήταν και ο σκοπός.

Ουτε προσωπα, ουτε τιποτα, εγω τον Ventor τον ειδα μονο οταν χαιρεταγαν στο τελος.

Έχει σπάσει ο Mille γι αυτό δεν θέλει να φαίνεται και πολύ :stuck_out_tongue:

4 Likes

Μήπως φόραγε κανείς περούκα και έπαιζαν playback;

πραγματικα εκπληκτικο live. Οπως ακριβως τα ανεφεραν τα παιδια πιο πανω , τα στραβα και τα καλά…
Νομιζα μονο σε μενα φανηκε με τα φωτα αλλα ηταν οντως ενοχλητικα !
Ο ηχος απλα ΦΟΒΕΡΟΣ !! Ειδικα τα ντραμς ηταν κρυσταλο, γενικα αψογος !
Το σετ list ικανοποιητικο/καλο, (θα μπορουσε και καλυτερο…), μην τα θελουμε και ολα ομως!

2η φορα τους είδα και 3η θα ξαναπηγαινα ΑΝΕΤΑ !!

εδω το wall of death που στηθηκε απο τα καρντασια. Ακουστε ηχο απο κινητο να πάθετε πλάκα!

Mια χαρα οπως παντα, αλλα με απαραδεκτο setlist για μενα

ναι επειδη καποιοι θελουν μπάντα με 13-14 δίσκους να παίζει μονο 5 πρώτα ? Και δεν μπορει να πει κανεις οτι δεν εκλεισαν το ματι και σ αυτα !

1 Like

Παμε ενα πιο αναλυτικο post για την συναυλια μετα απο καιρο που εχει “ωριμασει” μεσα μου η ολη αναμνηση. Εχω πει πολλες φορες οτι οι Kreator ειναι απο τις αγαπημενες μου μπαντες, συγκεκριμενα ειναι μεσα στην 10-αδα αγαπημενων μου ever. Αυτη η συναυλια ηταν η πρωτη του 2018 για εμενα και την περιμενα πως και πως, τους ειχα δει τελευταια φορα στο Rockwave το καλοκαιρι του 2013 και μου ειχαν λειψει. Αποζημιωθηκα ως ενα βαθμο, περασα πολυ καλα στο συνολο αλλα δεν ηταν η σουπερ συναυλια που θα μπορουσε να ειναι λογω του φωτισμου και των πολλων καπνων απο τα εφε που δεν σε αφηναν να δεις καλα την μπαντα.

Ας τα παρω ομως απο την αρχη. Δεν προλαβα τους Dagoba και η πρωτη μπαντα που παρακολουθησα ηταν οι Vader. Δεν εχω ακουσει πολλα πραγματα απο αυτους εκτος απο μεμονωμενα κομματια και δεν ηξερα τι να περιμενω live. Περασα πραγματικα παρα πολυ ωραια, ειχαν καλο ηχο απο την αρχη της εμφανισης τους, οσα κομματια γνωριζα (Dark Age, Decapitated Saints, Carnal, Triumph Of Death, Cold Demons) αλλα και αυτα που δεν ηξερα μου ακουγοντουσαν καλοπαιγμενα, γενικα κανενα παραπονο απο την αποδοση τους. Ηταν ορεξατοι και ο ηγετης, τραγουδιστης και κιθαριστας της μπαντας Peter ειχε καλη επικοινωνια με τον κοσμο, γενικα φανηκαν να το διασκεδαζουν και οι ιδιοι και το μεγαλυτερο μερος του κοινου. Επισης ηταν επικη η αποχωρηση τους απο την σκηνη υπο τους ηχους του αξεπεραστου The Imperial March απο τα Star Wars.

Απο την στιγμη που τελειωσε η εμφανιση τους αρχισε η αντιστροφη μετρηση για την επανεμφανιση των απολυτων ηγετων του γερμανικου thrash metal στην χωρα μας μετα απο 5 χρονια. Με το προηχογραφημενο intro του Mars Mantra να παιζει απο τα ηχεια εμφανιστηκαν στην σκηνη και ξεκινησαν το thrash μακελειο με το λατρεμενο Phantom Antichrist. Απο το ξεκινημα ο ηχος ηταν πολυ καλος, δυνατος και καθαρος και τα πρωτα mosh pit σχηματιστηκαν κατευθειαν. Για την επομενη μιαμιση ωρα επικρατησε ο κακος χαμος και αποδειχτηκε οτι η μπαντα εχει πολυπληθες φανατικο κοινο στην χωρα μας. Γενικα η συμμετοχη του κοσμου ηταν εντυπωσιακη, headbanging, moshing, οι περισσοτεροι να τραγουδανε ολους τους στιχους, πανικος… Υπηρχαν αμφιβολιες για το ποσο κοσμο θα εχει το live με την προπωληση λιγο καιρο πριν την συναυλια να μην ειναι η αναμενομενη αλλα τελικα το Piraeus Academy γεμισε, δεν νομιζω να εγινε sold out αλλα ειχε πολυ κοσμο οπου και να κοιτουσες. Και μαλιστα σε ενα χρονικο διαστημα που επεφταν πολλες συναυλιες μαζεμενες (Kreator, Satyricon, Iced Earth, Fates Warning, Tankard).

Η αποδοση της μπανταρας ηταν οπως ηταν αναμενομενο αψογη παιζοντας συνεχως με το ποδι στο γκαζι και αποδιδοντας ιδανικα ολα τα κομματια. O Ventor στα ντραμς ηταν ο γνωστος ξυλοκοπος-οδοστρωτηρας, ο Giesler στο μπασο στιβαρος και εδινε πονο με πολυ χτυπημα και ο Sami Yli-Sirnio στην κιθαρα απεδειξε για μια ακομα φορα ποσο καλος κιθαριστας ειναι με φοβερη αποδοση και ακριβεια σε ολα τα solo.Οσο για τον Mille Petrozza μια απο τις αγαπημενες μου προσωπικοτητες ever ηταν εκπληκτικος τοσο στα κιθαριστικα οσο και στα φωνητικα του καθηκοντα.

Το setlist ηταν πολυ καλο και με ωραια ροη και αν και δεν με τρελαινει ο τελευταιος δισκος τους Gods Of Violence τα κομματια του εδεσαν μια χαρα με τα υπολοιπα. Επαιξαν 5 απο τον δισκο το ομωνυμο και τα Satan Is Real, Totalitarian Terror, Hail To The Hordes και Fallen Brother. Απο εκει και περα ειχαμε απο το Phantom Antichrist παλι το ομωνυμο με την εισαγωγη Mars Mantra και τα Civilization Collapse και From Flood Into Fire. Απο το ντεμπουτο Endless Pain ακουσαμε το Total Death και το Flag Of Hate και επισης επαιξαν τα ομωνυμα απο Pleasure To Kill, Violent Revolution (μαζι με την εισαγωγη The Patriarch), Enemy Of God και Hordes Of Chaos. Το Extreme Aggression εκπροσωπηθηκε απο το Betrayer, το Coma Of Souls απο το People Of The Lie και τελος το Outcast απο το Phobia. Δυνατο setlist αν εβγαζαν και κανα 2 απο τον καινουριο δισκο για καποια παλαιοτερα θα ηταν τελειο. Πολυ ωραιες στιγμες οταν οι οθονες εδειχναν φωτογραφιες οπαδων της μπαντας στο Hail To The Hordes και φωτογραφιες μουσικων που δεν ειναι πια κοντα μας στο Fallen Brother οπως και στο video clip του κομματιου.

Αρα ειχαμε καλο ηχο, πωρωμενο κοσμο, εκπληκτικη αποδοση απο την μπαντα και ωραιο setlist. Και παμε σε αυτο που με χαλασε και δεν απογειωσε την συναυλια. Ο φωτισμος και οι καπνοι απο ξηρο παγο δεν σου επετρεπαν να δεις καλα το συγκροτημα σε κανενα σημειο της συναυλιας. Παντου υπηρχε σκοτεινια και θολουρα και δεν εβλεπες παρα μονο τις φιγουρες των μελων της μπαντας. Ημουν πλαγια προς τα δεξια καπου 7 σειρες απο το καγκελο αλλα ακομα και οταν πηγα σε πολλα κομματια στο καγκελο κεντρικα κατω απο τον Mille παλι δεν εβλεπα καθαρα. Ενιωθα λες και ημουν σε καποιο club που επαιζε αφιερωμα στους Kreator, οχι σε συναυλια. Ενω τα σκηνικα ηταν ωραια με τις ταφοπλακες που ηταν και οθονες και εδειχναν φωτογραφιες και video η παντελης ελλειψη οπτικης επαφης με την μπαντα δεν μου επετρεπε προσωπικα να το ευχαριστηθω οσο θα ηθελα. Οι περισσοτεροι με τους οποιους μιλησα μου ειπαν το ιδιο και απ’ οτι φαινεται το ολο σκηνικο ειναι επιλογη της μπαντας και οχι θεμα του χωρου ή του υπευθυνου για τους καπνους και τα φωτα. Πολυ ηλιθια επιλογη θα μου επιτραπει να πω, δεν εχω ξαναδει συναυλια με τοση θολουρα. Και αντε να ηταν καμμια Black Metal μπαντα που βγαινουν τα μελη στην σκηνη με κουκουλες κτλ σε κανα μικρο μαγαζι θα ειχε φαση η ολη προσεγγιση, τωρα ηταν ακυρη και οπως ειπα προσωπικα δεν με εκανε να ευχαριστηθω το live οσο θα μπορουσα. Αν δεν βλεπαμε τον Ventor στο τελος που χαιρεταγαν τον κοσμο μπορει και να πιστευα οτι ηρθαν με αλλο ντραμερ πραγματικα…

Μετα την συναυλια συναντησα ολα τα μελη της μπαντας και ηταν ολοι τους ευγενικοι με τον Mille να ειναι ο πιο κουρασμενος απ’ ολους. Ηταν μαλιστα μαζι τους και o Josef Dominik ή αλλιως Peppi ή αλλιως Grave Violator ο κιθαριστας των Sodom στο In the Sign Of Evil EP που ειναι χρονια φιλος των Kreator και δουλευε στο crew τους.

Εν κατακλειδι μια συναυλια που ενω περασα πολυ καλα δεν θα μου μεινει τοσο μετα απο χρονια και ευχομαι να καταφερω να δω ξανα συντομα τους Kreator οπως πρεπει.

4 Likes

Και εγώ χάρηκα αδερφέ.
(Εντάξει, άργησα να απαντήσω λίγο… :yum:)

Πρέπει να είναι το πρώτο λάιβ πού δεν είδα ποτέ και μόνο το άκουγα. Μια πού τα φώτα μας στραβωσαν, μια πού είχα πιάσει την φανταστική μου κιθάρα και δεν την άφηνα με τίποτα. Επίπεδο επιμονής: τενοντίτιδα.

_στους vader πρέπει να άκουσα τον καλύτερο ήχο της ζωής μου.