Kreator 2000 - 2012

Night*Sky πρεπει να εισαι ο μονος σε ολο τον γαλαξια που ψηφηζει Phantom Antichrist. :pβεβαια γουστος ειναι αυτος

υπάρχουν ήδη 2 σε αυτό το θρεντ βασικά :stuck_out_tongue:

:lol::lol::lol:

violent revolution οριακα.
αν και τα υπολοιπα ειδικα το hordes ειναι πολυ κοντα.

Δύσκολη απόφαση. Είμαι μεταξύ Hordes Of Chaos και Enemy Of God. Αν έστω ένα εκ των Under a total blackened sky ή Voices of the Dead υπήρχε στο Hordes θα κατέληγα σε αυτό.

Απορώ πως ξέφυγε τόσο το Violent σε ψήφους!!!Μάλλον οι περισσότεροι ψηφίσατε συναισθηματικά.Ένταξει δεν λέω γαμάει,αλλά θεωρώ πως με το Enemy και Hordes πιάσανε υψηλότερα στάνταρντς.Βασικά θεωρώ ότι το Violent ήταν ο δίσκος που βρίσκανε τα πατήματά τους ακόμα, για την επιστροφή στον θρόνο τους.Απλά πιστεύω ότι οι επόμενοι 2 ήταν πιο ολοκληρωμένοι απο κάθε άποψη.Δηλαδή ακούω το Reconquering the throne από το Violent το οποίο γαμάει και σκέφτομαι ότι live είναι πολύ καλύτερο.Σαν να ήταν μουδιασμένοι όταν ηχογραφούσαν τον δίσκο,σαν να μην είχανε δέσει ακόμα,πως να το πω…ή το second awakening στο οποίο ο Ventor κάνει λάθακι στο τέλος.Κατεβάζει αρκετά ταχύτητα όταν μπαίνει η δίκαση :lol:.Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε μερικοί.
Μετά από πολύ σκέψη μάλλον έτσι πάει η σειρά:
ENEMY OF GOD-10
HORDES OF CHAOS-9,5
VIOLENT REVOLUTION-8,5
PHANTOM ANTICHRIST-8

οπότε…

Kαλα αν βαζεις 9,5 και 10 σ αυτα σε Pleasure to Kill, Τerrible Certainty κτλ κτλ ποσο πρεπει να βαλουμε???

Ρε φίλε αφου οι Kreator ΓΑΜΑΝΕ ΣΥΝΟΛΙΚΑ!!!Τι με ρωτας τώρα και με βάζεις δύσκολα;
:smiley:

Ε και εσυ ψηφισες violent revolution οπως και οι περισσοτεροι ως τωρα, λογω του οτι ηταν το πρωτο που ακουσατε και ειστε συναισθηματικα δεμενοι και ηταν πιο σημαντικο για την καριερα τους και μπλα μπλα μπλα.

Βαλε κατω ενα-ενα τα τραγουδια και δες τι γινεται.

Το ειπα στην αρχη, τεραστιοι δισκοι και οι τεσσερεις (τους εχω ολους αυθεντικους) αλλα καποιον επρεπε να ψηφισω.

Να συμπληρωσω ακομη οτι αν το hordes of chaos δεν ειχε τοσο ξερη και επιπεδη παραγωγη θα ειχε πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να κερδισει την ψηφο μου.

Ψήφισα VR λόγω αγάπης και σαφώς μεγαλύτερου διαστήματος λιωσίματος.

Επίσης, όσο καλά και να είναι τα επόμενα (και είναι - δεν ξέρω πόσες φορές έχω ρίξει στο When Death Takes its Dominion για το οργασμικό του σόλο), με ξενερώνει που πέφτει τόσο ριπίτ στο ύφος, την παραγωγή κλπ. Εξαιρετικά σόλο πάντως γενικά αυτή η περίοδος, τα καλύτερα που είχαν ποτέ, δεν θυμάμαι ποτέ στους Kreator να έχω σιγουράκι ότι το σόλο θα είναι από τα highlight του κομματιού.

Το Phantom Antichrist του έχω ρίξει δυο αυτιές με θετικό πρόσημο και περιμένω την δεύτερη περίοδο ακρόασης (πάγια τακτική) για να κατασταλλάξω.

Hordes Of Chaos, αυτό που ήθελαν να κάνουν στα 2 προηγούμενα το καταφέρνουν τέλεια εδώ σε ένα δίσκο που ακούγεται νεράκι!

νομίζω πως στο μέλλον το phantom θα ανέβει πιο πολύ…

Πολύ ενδιαφέρον poll. Εγώ ρίχνω στο Enemy of God. Το θεωρώ οριακά ανώτερο από το Violent Revolution, με το οποίο εξάλλου άνοιξε με τον καλύτερο τρόπο η τρίτη περίοδος της μπάντας, αλλά στο Enemy μπορέσανε και βγάλανε περισσότερο τη συνθετική τους ικανότητα και λίγο παραπάνω. Και ας μην ξεχνάμε ότι το άλμπουμ αυτό έχει δύο υπερκομμάτια, Voices of the Dead και Ancient Plague, το μεγαλείο των οποίων δεν συναντάται στους άλλους τρεις δίσκους.
Από την άλλη, το Hordes of Chaos δε μου αρέσει ιδιαίτερα, βρίσκω τα σόλο του αρκετά μέτρια. Για μένα, το Phantom Antichrist είναι πολύ καλύτερο από αυτό.

Εγώ πάντως προτείνω να γίνει και ένα poll για τους 4 εναλλακτικούς δίσκους των 90ς. Εκεί έχει να παίξει αρκετά ξύλο. :stuck_out_tongue:

Ξύλο θα πέσει αν δεν βγει το Renewal.:stuck_out_tongue:

υπάρχει (για τους 3) και δεν έχει βγει το renewal :stuck_out_tongue:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=5249&page=11&highlight=kreator

Όνειδος.

violent: περιπου 6/11 υπερκομματαρες, 3/11 πολυ δυνατα κομματια και 2 που δεν με αρεσαν (Ghetto war, slave machinery).

enemy: μεγάλη αγάπη με απιστευτα κομματια αλλα και 2-3 που θεωρω οτι θα ηταν καλυτερα να μην ηταν στο αλμπουμ (πχ suicide terrorist, one evil comes a milion follow).

hordes: κατι του λειπει. ο αρχικος υπερενθουσιασμος μου επεσε με τον καιρο και τα μονα κομματια που ξεχωριζω και θεωρω ΤΟΠ ειναι τα amok run και to the afterborn. αντε και το ομοτιτλο με το demon prince.

phantom: κατι μου λεει οτι πρεπει να ψηφισω τουτο εδω. πλεον δεν ενθουσιαζομαι ευκολα με αλμπουμ. μα τουτο εδω ειναι απλως τρομερο. η μουσικοτητα του ειναι το κατι αλλο ενω τα μετρια σημεια εντοπιζονται σε…σημεια και οχι σε ολοκληρα κομματια (η εισαγωγη στο united in hate και λιγη βαρεμαρα στα 2 τελευταια που ομως εχουν και ΤΡΟΜΕΡΕΣ στιγμες ειδικα το until our paths).

δεν ξερω αν το phantom antichrist ειναι μια στροφη στο mainstream για τη μπαντα καθως οντως χεβομεταλιζει αρκετα. ξερω μονο το οτι οποιο σκοπο και να ειχε ο μιλε, καταφερε να μας τιναξει τα μυαλα στον αερα οπως μονο εκεινος ξερει…

Μάλλον Hordes of Chaos .

Μιλαμε για 4 τεραστιες δισκαρες, μου αρεσουν και τα 4 απιστευτα πολυ.

Το Violent Revolution ειναι η επιστροφη στον κλασικο τους ηχο μετα τα 4 πειραματικα αλμπουμ απο Renewal και μετα. (Τα οποια να τονισω οτι λατρευω με εξαιρεση το Cause For Conflict που ειναι απλα οκ και το θεωρω το πιο αδυναμο της δισκογραφιας τους.) Εχει μεσα απιστευτες κομματαρες και riff που σπερνουν τον πανικο. Αλλα εχει και filler και εδω θα συμφωνησω απολυτα με τον Deadmeat για τα Ghetto War και Slave Marchinery.

Το Enemy Of God ειναι ακομα καλυτερο και παλευει με το Phantom Antichrist για τον καλυτερο δισκο απο το 2000 και μετα. Πολυ καλη παραγωγη, ναι ειναι γυαλισμενη αλλα δεν με ενοχλει, απιστευτα κομματια, υπεροχη χρηση της μελωδιας, στιχαρες (αυτο βεβαια το εχουν παντα). Γενικα νομιζω οτι ειναι ενας αψογος δισκος συνθετικα, ειναι απο τους καλυτερους της δεκαετιας για εμενα. Το ομωνυμο ειναι [B][SIZE=“2”]ΥΜΝΟΣ[/SIZE][/B] και τα Voices Of The Dead, Under A Total Blackened Sky και The Ancient Plague απο τα καλυτερα κομματια της καριερας τους.

Το Hordes Of Chaos ειναι πιο "ξυλο’ γενικα, πιο χυμα δισκος και ηταν πολυ ενδιαφερον που ηχογραφησαν δισκο ζωντανα στο στουντιο μετα απο τοσα χρονια. Μου αρεσει η πιο “βρωμικη” παραγωγη του. Αλλα τα σολο σε αυτο τον δισκο χανουν πολυ απο τα 2 προηγουμενα και υπαρχουν καποια πιο μετρια τραγουδια.

Το Phantom Antichrist θετει σοβαρη υποψηφιοτητα για το καλυτερο της χρονιας κατα την γνωμη μου. Εξαιρετικος δισκος, ισοποσα thrash και heavy metal με πανεμορφες μελωδιες, φοβερα σολο, φωνητικα και πολυ δυνατος συνθετικα.

Δεν ψηφιζω ακομα, αυτη τη στιγμη θα ελεγα το Enemy Of God, αλλα το Phantom Antichrist ειναι προσφατο και θελω να ακουσω και live τα κομματια για να το κρινω πιο ολοκληρωτικα.