Kreator - Gods Of Violence

Σου αρεσουν τα φωνητικα σε αυτο το Live ; Η΄ έστω σου ακούγονται ανεκτά ;

όχι, αλλά μην ξεχνάς αυτά που λες σε άλλο θρεντ (γκουχ γκουχ) περί πρώτου λάιβ μετά από καιρό και πως θα στρώσει κάπως στη συνέχεια :stuck_out_tongue:

O Mille γενικά δεν έχει φωνή πλέον για τα λάιβ, αυτό είναι γνωστό, το έχουμε ακούσει και με τα αφτιά μας τις τελευταίες φορές που ήρθαν.

Το θέμα είναι ότι στους τελευταίους δίσκους ακολουθούν έναν αρκετά πιο safe δρόμο που σημαίνει ότι βάζουν αρκετά παλιά αναμασημενα riffs προσθέτοντας μελωδίες πιασαρικες. Δεν είναι κακό φυσικά απλά κάπου χάνεται η έκπληξη και αναμενόμενα χάνεται το ενδιαφέρον. Ο δίσκος είναι καλός αλλά τίποτα φοβερό. Προφανώς τα φοβερά τους περασανε και πιθανά δεν θα ξαναρθουν.
Επίσης κι εμένα τα φωνητικά με χαλάνε κάπως στους τελευταίους δίσκους, μεγάλωσε ο άνθρωπος δεν τον κατηγορώ.

Εννοείται πάντως ότι οι χρειάζονται και οι 16χρονοι… και εμείς υπήρξαμε κάποτε. Κατά κύριο λόγο αυτοί είναι που θα καβλώσουν, θα χτυπηθούν και θα ανοίξουν τα moshpits.

Αφού παίζουν τα ίδια και τα ίδια ας το γυρίσουν στα μπλουζ για να μη μείνουν στάσιμοι στον ήχο τους

Καλά γι αυτό με τους 16χρονους δεν συμφωνώ. Οι 16χρονοι έχουν να ακούσουν απείρως πιο φρέσκες μπάντες ή μουσικές. Υπάρχει το djent , οι A7X, οι Gojira , οι Mastodon , οι Disturbed , οι FFDP , κάτι περίεργα για τα αυτιά μου υβρίδια metalcore και τόσες άλλες . Υπάρχει επίσης μια στονερομόδα που τώρα σιγά σιγά ξεφτίζει . Στην Ελλάδα κρατάει ακόμα λόγω αξιόλογης “σκηνής”

Όσοι 30+ κάπου νιώθετε “γεμάτοι” ή κορεσμένοι , μάλλον γεράσατε . Άλλοι τα γύρισαν στα λαϊκά . Οπότε να είστε περήφανοι για τους εαυτούς σας :stuck_out_tongue:

Εν κατακλείδι, you can’t teach an old dog new tricks . Και πάει και στους δημιουργούς και στους ακροατές

Εγώ εξακολουθώ να μην πιστεύω ότι ένας 16χρονος ακούει Kreator και μάλιστα ΣΗΜΕΡΙΝΟΥΣ Kreator. Όπως δεν άκουγα κι εγώ πριν 10 χρόνια που ήμουν 16 , αλλά άκουγα αυτά που ήταν η τότε “μόδα” . BFMV, Linkin Park, SOAD, Slipknot, TOOL σαν όλα τα καλά παιδάκια και μέσω αυτών των ακουσμάτων ψάξαμε στο παρελθόν και καταλάβαμε τι εστί the real thing . Όσοι μείναμε στο είδος τεσπα

5 Likes

δεν ξεχναω ρε ουτε τα βλεπω μονοπλευρα τα πραγματα. Απλα για τους αλλους που λες πεταει 3-4 σε ολο το Live (ειναι ομως πολυ κοντα στη καλη του περιοδο) ενω εδω ο Mille τραγουδαει ετσι σε ολα τα κομματια και σε οσα Live video εχω βαλει να παρακολουθήσω , Αυτα ισχυουν για αλλους που τα βλεπουν κατα το δοκούν.
Οπως και να εχει δεν τον κατηγορω οπως λεει και ο shadowking. Τετοιου τυπου τραγουδιστες βασιζονταν στην δυναμη και ειχαν και περισσοτερες αντοχες. δεν ηταν και ποτε Halford !

Στα του δίσκου τώρα είναι οκ , ούτε κρύο , ούτε ζέστη . Εγω το βλεπω καλό - “τίμιο” αλλά μέχρι εκεί. Δεν με ενθουσιάζει , δεν με απογοητεύει κιολας. Σιγουρα δεν με κερδιζει (με εξαιρεση κανα δυο κομματια ) και δυσκολα θα το βαλω να παιξει ολόκληρο. Σε κανα rotation δεν θα ειναι αποτρεπτικο ακουσμα παντως. Προτιμω τα πιο κοφτα τους , τα πιο δυνατα τους. Μάλλον επειδη σε φωνητικό επίπεδο δεν είναι και τόσο κορυφαία τα πράγματα με χαλάει και αυτή η πιο μελωδική προσέγγιση.

Και ανάλογα πάντα τα γούστα του καθενός , όλες οι παλιοσειρές περίπου στο ίδιο επίπεδο στέκονται. Βρίσκουν ακροατές που γουστάρουν και για τους υπόλοιπους είναι κάπως χλιαρά τα πράγματα . Άλλες παλιοσειρες τα πανε καλυτερα και άλλες λίγο χειρότερα (υπαρχουν και αυτές που τα πάνε χάλια , αλλά και πάλι τίποτα δεν είναι απόλυτο).

Σωστή παρατήρηση που ουσιαστικά συμπληρώνει το προηγούμενο post μου. Για αυτό το λόγο δεν είναι ωραίοι (για μένα έστω) οι τωρινοί Kreator. Γιατί ίσως προσπαθούν να ακουστούν στη μόδα. Προσωπικά προτιμώ χίλιες φορές οι νεότεροι να ακούν μπάντες της γενιάς τους, όπως αυτές που αναφέρει ο Rebel, και όχι αυτά που ακούγανε οι παλαιότεροι. Καλό είναι να ξέρεις τις βάσεις, αλλά μόνο με τους παλιούς δεν προχωράει το πράγμα.

Επίσης, δεν είπε κανένας ότι νιώθει κορεσμένος, ή τουλάχιστον δεν το είπα εγώ. Αυτό που είπα ήταν ότι είναι κορεσμένο (για να χρησιμοποιήσω και τη λέξη σου) για τα αυτιά μου αυτό που παίζουν οι σημερινοί Kreator (και όποιοι άλλοι), για αυτό και δε με τραβάει να το ακούσω.

Δεν συμφωνώ απόλυτα με αυτό. Και εγώ όπως και πολλοί άλλοι αρχίσαμε να ακούμε Metallica, Megadeth, Iron Maiden όχι πάνω που έβγαζαν τα αριστουργήματα τους αλλά όταν άρχισαν να αλλάζουν ύφος και οι παλιοί είχαν αρχίσει να τους κάνουν λίγο στην άκρη. Εγώ ειδικά με τους Megadeth αρχικά κόλλησα με Countdown και το πρώτο νέο τους άλμπουμ που αγόρασα ήταν το Youthanasia, μακράν ότι πιο μελωδικό και εμπορικό είχαν κάνει μέχρι εκείνη την στιγμή. Και τους Metallica οι περισσότεροι με το Nothing else matters του μάθαμε όχι με το Master of Puppets.

Αλλά ακόμα και αν αφήσω έξω τα μεγαθήρια, πόσοι έμαθαν τους Paradise Lost με το One Second ή τους Anathema με το Alternative 4 και τους λάτρεψαν σιγά σιγά; Ακόμα και πιο παραδοσιακές και ξεροκέφαλες μπάντες όπως οι Grave Digger έκαναν το breakthrough σε μικρές ηλικίες με το Tunes of War (το 6ο άλμπουμ τους!!! ), πιο μελωδικό άλμπουμ, concept Braveheart που ήταν στην μόδα τότε κτλ. Πολλές μπάντες που είχαν αρκετά χρονάκια στην πλάτη έκαναν το μπάσιμο τους σε πιο μικρές ηλικίες με τα πιο προσιτά τους άλμπουμ. Θα ακούσεις και αυτό που είναι στην μόδα όταν ξεκινάς αλλά και τον παλιό θα τον μάθεις όταν ο παλιός θα κάνει το άνοιγμα του σε αυτές τις ηλικίες, όπως κάνουν τώρα οι Kreator.

Εγω δεν πιστευω οτι ΤΩΡΑ κανoυν το ανοιγμα τους οι Kreator σε νεους (δεν εννοω μονο ηλικιακα) ακροατες.
Το εχουν δοκιμασει και παλιοτερα.

Επισης στα παραδειγματα που αναφερεις οι κυκλοφοριες χρονικα δεν ηταν και τοσο μακρυα απο τις κυκλοφοριες που ειχαν και την αποδοχη των “παλαιοτερων”.

Αν και κατα μια εννοια πχ και το Master of Puppets και το Nothing Else Matters , οπως και το A tout Le Monde και το Tornado Of Souls ειναι ολα κορυφες , απλα σε αλλο στυλ.

με τους Kreator δεν συμβαινει το ιδιο . Δεν λες τα 2 τελευταια τους κορυφαια και τα βαζεις πχ διπλα στο Extreme και στο Coma.

1 Like

Κι εγώ νομίζω ότι οι Kreator έκαναν το άνοιγμα τους στα 90s παίζοντας πιο “εμπορικά πράγματα”. Μετά το Violent Revolution απλά κρατάνε τους παλιούς οπαδούς, με μικρές διαφορές, κυρίως δηλαδή τα πιο μελωδικά σημεία που έχουν βάλει στους 2 τελευταίους δίσκους.
Edit: είναι γεγονός πάντως πως γενικά ο,τι παίζουν το παίζουν καλά κι έχουν προσπαθήσει αρκετά διαφορετικά πράγματα ειδικά στα 90s

Συνδυαστικά από 2-3 ποστς το έβγαλα το “κορεσμενοι” δεν πήγαινε σε κάποιο μέλος συγκεκριμένα…

Το θεμας μπάντες τύπου Kreator είναι ότι δεν μπορούν να έχουν μεγάλη απόκλιση απο το thrash. Δεν έχουν ευελιξία φωνητικά ίσως και παικτικα
Γι αυτό και μοιραία, όταν πειραματίστηκαν , πήγαν σε συγγενικές φόρμες

Οι Μεταλλικά π.χ. μπορούσαν να κάνουν κάτι ακόμα πιο διαφορετικό. Να παίξουν πιο κλασσικό μέταλ , χαρντ ροκ . Είχαν δυνατότητα

Αυτό το thrash με αρκετά power στοιχεία, δεν μπορώ να πω ότι βοηθάει να ακουστούν πιο μοντέρνοι. Αν μου βάζατε σαπια παραγωγή θα νόμιζα ότι άκουγα γερμανικές power μπάντες στα ξεκινήματα τους . Έτσι έπαιζαν οι helloween στο jericho ( λέμε και καμια μαλακία αλλά εύχομαι να καταλαβαίνετε το πόιντ μου ) . Δεν είναι κάτι φρέσκο ή μοδάτο

@dead σωστά αυτά που λες . Θεωρώ ομως ότι δεν έχουν σκοπό να ανοιχτούν σε νεαρό κοινό . Απλώς προσπαθούν να παίξουν κάθε φορά κάτι λίγο διαφορετικό απ την προηγούμενη δουλειά τους και δεν έχουν πολλές εναλλακτικές

Οβεραλ , άκουσα τον δίσκο ευχαριστα χωρίς να με πειράξει κάτι . Όμως δεν θα τον ξαναβάλω και πολλές φορές ακόμα

Οβεραλ που λες και εσυ , αλλαζει κατι στο στατους της μπαντας ;

Μεγαλωνει ή μικραινει καλλιτεχνικα - εμπορικα ;
Φερνει νεους οπαδους ;
Κανει παλιοτερους φιλους της μπαντας να ξανα ασχοληθουν εντονα μαζι τους και να περιμενουν ενα Live που θα γινει sold out σε χρονο dt ;

Νομιζω οτι απαντηση σε γενικες γραμμες ειναι οχι.

Ο δισκος ειναι καλος , καλοπαιγμενος (δεν τον θεωρω ανεμπνευστο) αλλα δεν εγινε και κατι. Κραταει τους Kreator στο ιδιο καλο επιπεδο που ηταν ηδη.

Δεν νομιζω να περιμενε κανεις κατι τετοιο απο τους Kreator ετσι κι αλλιως (μπαντα με 30+ χρονια ειναι αλλωστε).

Απο αλλες πιο νεες μπαντες περιμενουμε τετοια πραγματα και δεν νομιζω οτι υπαρχει και καμια εκει εξω που να ειναι ή να φαινεται οτι θα γινει η επομενη πραγματικα ΜΕΓΑΛΗ μπαντα (ουτε καν οι Mastodon που βγαζουν και αυτοι νεο δισκο) κατι που ειναι και ανησυχητικο και δυσαρεστο.

Όχι βέβαια. Πάντα μεγάλη και σεβαστή μπάντα στο μεταλ θα είναι .

Οι Kreator έτσι κι αλλιώς δεν γίνεται ούτε να γιγαντωθούν στα πίσω πίσω , ούτε να μικρύνουν καλλιτεχνικά

Για λαηβ βέβαια, νομίζω ότι μία κυκλοφορία ζεσταίνει το ενδιαφέρον για συναυλίες
Στο εξωτερικο μάλλον όχι αλλά για εμάς είναι ευκαιρία

Πάντως ό,τι και να λέτε το μόνο τραγούδι που μου έμεινε απ τον δίσκο και δεν μπορώ να σταματήσω να τραγουδάω την μελωδία & ρεφρεν είναι το Satan is Real

πραγματικά εθιστικό. Υποσυνείδητα μηνύματα, ιλλουμινάτι , νέα τάξη πραγμάτων και τα λοιπά :stuck_out_tongue:

epic το post για να ικανοποιησει τους 16χρονους…λογικα και το Extreme Aggression βγηκε να ικανοποιησει τους τοτε 14χρονους (τοσο ημουν τοτε) και απο τοτε τους ακολουθω πιστα σε ολους τους δισκους (ναι ακομα και στο Outcast και στο εκπληκτικο για μενα Endorama).

Σε γενικες γραμμες καλος δισκος, κινειται στις γραμμες που εχουν ακολουθησει στους τρεις τελευταιους δισκους, λιγο πιο κατω απο το Phantom Antichrist και ισως ισαξιο με το Horde Of Chaos.Καλες στιγμες του δισκου *Hail to the Hordes’’, ‘‘Lion with Eagle Wings’’ και '‘Fallen Brother’.

Γενικα απο το 2000 και μετα μας εχουν συνηθησει σε καλους δισκους με κορυφαιο το Violent Revolution.

Περιμενω να τους ξαναδω live.

Δεν είν κακό. παίζουν τον post 2000 εαυτό τους, με λίγο πισογυρίσματα εδώ κι εκεί και αναφορες σε παλιότερα κομμάτια, πχ το ομονυμο είναι united in hate. Στη μεση και πέρα αρχίζει να χωλαίνει λίγο που το ρίχνουν σε πειραματισμούς που δεν πολυβγαίνουν, εκτος απο το τελευαίο που καταφέρνει να βγάλει μια πολυ αρρωστη ατμόσφαιρα. Το DVD καλο bonus.

εισαι σιγουρος οτι σου αρεσαν τα παντα ? και το endorama ας πουμε ? Προσεξε, μηπως βιαζεσε γενικα να κρινεις (και να γραψεις ?) :slight_smile:

Eχοντας ζησει τις πρωτες κυκλοφοριες των Kreator και την εποχη του βινυλιου ενα εχω να πω περα απο τις βαθυστοχαστες αναλυσεις των απανταχου επικριτων : Οι Kreator ειναι απο τις πολυ λιγες μπαντες με 30χρονη ιστορια που ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ να βγαζουν ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΕΣ δουλειες και μπορουν να ισορροπουν αναμεσα στο παρελθον και το σήμερα, ελαχιστοι παλαιοι συνοδοιποροι τους μπορουν και καταφερνουν να “παραγουν” ακομη μουσικη.

Οσοι βιαζεστε να τους κατηγορησετε βαλτε ξανα το Endorama, εναν πολυπλοκότατο δισκο γεματο επιρροες και απιστευτη ποικιλομορφια και σκεφθειτε ξανα αυτα που γραψατε περι μελωδιων , power στοιχεια και αλλα μην πω τι…

Ο δισκος γ@μαει. Τελος.

3 Likes

Για το Endorama λες? Συμφωνώ. Ο τελευταίος δεν γαμάει, ίσως λίγο σε μπαλαμουτιάζει, λίγο δάχτυλο αλλά μέχρι εκεί :stuck_out_tongue:

1 Like


Ωραίο βίντεο για το Fallen brother…