Kreator

Από τις καλύτερες live μπάντες, θα τους…ξανατιμησω για…5η, 6η (???) φορά, έχω χάσει το μέτρημα , η πρώτη ήταν στην coma of souls περιοδεία τους (δυστυχώς είχα χάσει την 1η τους εμφάνιση στην Ελλάδα ).

εννοειτε οτι θα παμε

1 Like

Hate Uber Alles το νεο album.

την Παρασκευη βγαινει το single, μπορειτε να κανετε presave στο Spotify

6 Likes

Το χει σχεδιάσει ο ίδιος με το heaven shall burn?

1 Like

yes, και Helloween… :slight_smile:

Eliran Kantor

2 Likes

Ωραιος ο φίλος λοιπόν. 5-6 ωραία εξώφυλλα ακομα και τον βλέπω για Marshall της εποχής.

1 Like

Εχει κανει πολυ ωραιες δουλειες ο Kantor, συμπτωματικα κοιταγα το site και το instagram του πριν λιγες μερες

https://www.instagram.com/elirankantor/?hl=el
https://elirankantor.com/info.html

Έχει φιλοτεχνησει παρα πολλα εξωφυλλα, μερικα απο τα καλυτερα/πιο γνωστα

700x700-sect-of-vile-divinities--pr--687 812H7QW0KAL.SS500 Album_cover_of__Dark_Roots_of_Earth__album_by_Testament Dear_Desolation_-_Thy_Art_Is_Murder Helloween_-_Helloween InWarAndPieces My_Dying_Bride_-_The_Ghost_of_Orion titansjpg Untitled-1

3 Likes

Σταθερή αξία ο Μίλε. Οι Kreator είναι η αγαπημένη μου thrash μπάντα. Προσωπικά τους έχω πιο πάνω από αντίστοιχες Αμερικάνικες μπάντες. Δεν με έχουν απογητεύεσει ποτέ.

2 Likes

Wow, δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι ήταν ο ίδιος (αν και τώρα που το παρατηρώ μάλλον φαίνεται ότι έχει ένα συγκεκριμένο στυλ), και σχεδόν όλα τα εξώφυλλα όταν τα είχα πρωτοδεί μου είχαν κάνει πολύ εντύπωση.

1 Like

Εδω επρεπε να το βαλεις @Dr.Feelgood ! :stuck_out_tongue:

Αλλα θα σου κλεψω την δοξα, και θα το βαλω εγω.

Δεν ξερω για εσας, αλλα εγω μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι οι KREATOR ειναι η μοναδικη thrash μπαντα που εχει τοσο μεγαλη συνεπεια και ποιοτητα στις κυκλοφοριες της.

Μονο για Slayer θα ειχα μια ενσταση στην αποπανω δηλωση.

Αν δει κανεις τους δισκους των KREATOR σε ολη την καριερα τους, θα βρει σχεδον μονο διαμαντια.

Προσωπικα ειμαι τεραστιος φαν της περιοδου απο το Outcast και μετα, λατρευοντας ολα τα αλμπουμς δηλαδη των τελευταιων 25 χρονων, αλλα ιδιαιτερα τα Endorama, Violent Revolution και Phantom Antichrist.

Απιστευτο λιγακι το οτι ειχαν 5 χρονια να βγαλουν δισκο απο το Gods Of Violence, μου φαινοταν αρκετα λιγοτερο αν με ρωτουσες… ζητω η πανδημια κι ετσι…

6 Likes

Το σκέφτηκα, αλλά λέω είναι κι εκείνο το topic, οπότε… ε να, για να το βάλεις εσύ εδώ.
Εμένα, πάντως, και η τσιρίδα μ’ έψησε. Μ’ έφερε στο νου την τσιρίδα του “Ride the Sky” σε ομότιμα “τσίτα τα γκάζια” γερμανικής τακτικής. Και μιλάμε, ότι το άλλο θηρίο, o Ventor, βαράει σα να μην υπάρχει αύριο, ειδικά στο κλείσιμο.

4 Likes

Δεν υπαρχει ουτε μια τσιριδα του Kai Hansen που να αντεχω… αρα… :stuck_out_tongue:

1 Like

Συμπαθητικο το ασμα.

Εγω για να πω την αμαρτια μου, ενω καποτε ημουνα (και ειμαι ακομα) μεγαλος fan ολης της πρωτης περιοδου (pleasure, extreme και coma ειδικα ειναι λατρεμενα) και μου αρεσει πολυ και η στροφη αργοτερα (με τα outcast/endorama εξισου λατρεμενα), το violent revolution ηταν ο τελευταιος τους δισκος που ακουσα με μεγαλο ενδιαφερον και θα ακουσω που και που. Τα τεσσερα επομενα τα εχω ακουσει ολα εστω μια φορα, αλλα η συνεχεια της επιστροφης στο thrash μετα απο την ωραια πειραματικη περιοδο (και το violent revolution που ισως και λογω timing “με επιασε” παρα πολυ) λιγο με απογοητευσε.

Αν ηταν καποιο απο τα τελευταια 4 (enemy, hordes, phantom, gods) που θα μου προτεινατε να δωσω μια ακομα ευκαιρια ποιο θα ηταν?

Η κραυγη στην αρχη ειναι απο αυτα τα cheesy πραγματακια στο metal που ενω αγγιζουν οντως το γελοιο καλο ειναι να υπαρχουν, ειμαστε ενα συνθετο βιολογικο ρομποτ (μπορει και οχι) που καλο ειναι να μην παιρνει τον εαυτο του απολυτως στα σοβαρα πολλες φορες, κατι τετοιο.

3 Likes

Με αφορμή τα όσα (σωστά) έγραψες, my 2 cents:
Για το νέο δίσκο, εξωφυλλάρα, αστείος τίτλος (mille μπορείς πολύ καλύτερα), απλά ωραίο το κομμάτι.
Για τη δισκογραφία τους, έχω ασχοληθεί κυρίως ως το endorama, δε νομίζω να έχουν αδύναμο δίσκο ως τότε. Hot take (ίσως;), το renewal είναι δισκάρα.

2 Likes

Phantom Antichrist 100% για μένα

Η βιολογία μας δεν έχει καμία σχέση με το πόσο γελοίες είναι αυτές οι κραυγές πόσο μάλλον 40 χρόνια που έχουν ήδη γίνει overused. Καλό θα ήταν να μην υπάρχουν ποτέ και πουθενά :stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 Like

Enemy of God συνεχίζει να θρασάρει (εξαιρετικά πάντως), στα υπόλοιπα και κυρίως hordes - phantom έβαλαν αρκετά heavy metal στοιχεία (και επικά - Manowar). Ανάλογα τις ορέξεις, διαλέγεις και παίρνεις.

2 Likes
3 Likes

Enemy και από εμένα

Ωραίο το νέο κομμάτι.

1 Like

Περίεργο…

Με βγάζει μία ελαχίστων πιθανοτήτων γοτθική αίσθηση πάνω στα τσιτάτα γκάζια των κιθάρων.

3 Likes

Όντως παράξενο κομμάτι. Είναι σαν να προσπαθούν να βάλουν σε ένα κομμάτι όλες τις επιρροές από όλα τα προηγούμενα άλμπουμ τους. Με κάποιο μυστήριο τρόπο για μένα λειτούργησε αρκετά καλά.

*Έχουμε και video

5 Likes