Krux - III - He Who Sleeps Amongst The Stars (2011)

νομιζω οτι η συνθεση τα λεει ολα…ανεβαζω και τραγουδια
tracks

  1. He Who Sleeps Amongst The Stars 4:58
  2. The Hades Assembly 7:07
  3. Emily Payne (And The Black Maze) 4:51
  4. Small Deadly Curses 5:29
  5. Prince Azaar And The Invisible Pagoda 10:40
  6. The Death Farm 4:43
  7. A Place Of Crows 7:27

line up
Mats Leven - Vocals (Yngwie J. Malmsteen, Abstrakt Algebra, At Vance, Fatal Force, Crash the System, Therion, Southpaw, Sabbtail, Audiovision, Jupiter Society, Treat, Amaseffer)
Leif Edling - Bass (Trilogy, Nemesis, Candlemass, Abstrakt Algebra, Witchcraft, Jupiter Society)
Jörgen Sandström - Guitar (Grave, Corpse, The Project Hate MCMXCIX, Vicious Art, Entombed, Death Breath, Putrefaction, Torture Division, Anguish, Toolshed, Grinding Death)
Per Wiberg - Keyboards (2009-) (Opeth, Spiritual Beggars)
Fredrik Åkesson - Solo Guitar (Southpaw, Arch Enemy, Sabbtail, Opeth, Shock Tilt, Tiamat)
Peter Stjärnvind - Drums (Merciless, Unanimated, Damnation, Regurgitate, Entombed, Face Down, Born of Fire, Murder Squad, Nifelheim)

track 1 http://www.youtube.com/watch?v=HZRNlAuomXA

Εγώ που τον άκουσα δύο φορές μέχρι τώρα δε κατάφερα να ξεχωρίσω ένα κομμάτι να πείς μου έμεινε είναι το αγαπημενο μου, αλλά ο δίσκος ακούγεται ευχάριστα και βρίσκω πως έχει καλύτερη παραγωγή από τους προηγούμενους.

Ακούγεται όντως ευχάριστα, αλλά ίσως αυτό να με χαλάει λίγο. Μου φαίνεται λίγο πιο συμβατικό και αρκετά λιγότερο doomy από τα 2 πρώτα. Στα συν φυσικά η φωνάρα Ματς Λέβεν και η εκτεταμμένη χρήση πλήκτρων των οποίων είμαι φαν :slight_smile:

track 7 a place of crows http://www.youtube.com/watch?v=3cr1Z6_1bNU

Για αρχή καλύτερο σαφώς από το προηγούμενο, αλλά δύσκολα κοντράρεται με το ντεμπούτο.

Πολύ καλή δουλειά, όπως αναμενόταν άλλωστε. Δεν θέλω να κάνω σύγκριση με τα προηγούμενα, πιστεύω ότι όλα πάνω κάτω είναι ισάξια μεταξύ τους και αρκετά διαφορετικά. Πιο metal και λιγότερο doom, ξεχωρίζει το 10λεπτο Prince Azaar and the Invisible Pagoda με την καταπληκτική αρχή και τα φοβερά κοψίματα, το The Hades Assembly με την ατμόσφαιρα που βγάζει, το A Place of Crows με το θεϊκό τελείωμα και το ανατολίτικο Small Deadly Curses. Μοναδική ένσταση το fade out στα περισσότερα κομμάτια!
Συμπερασματικά, ένα ακόμα υπέροχο album από ένα γκρουπ που ξέρεις ότι δεν πρόκειται να βγάλει κάτι μέτριο, με τον Leif Edling στα credits.

ξερουμε αν το χουν φερει τα δισκαδικα του κεντρου?? το χει δει κανεις ?