Οι Kultur Shock στην Κοζάνη!

[B][SIZE=“2”][FONT=“Arial Narrow”]Ναι, δεν είναι μούφα…οι Kultur Shock έρχονται Ελλάδα στις 11.07.08 για το φεστιβάλ Γιορτές της Γης [Earth Festival] που θα πραγματοποιηθεί στη Βλαστή Κοζάνης 10-13 Ιουλίου.

http://www.oikotopia.gr/ & στο myspace της μπάντας :smiley: [/SIZE][/B][/FONT]

:bow2: :bow2: :bow2: 8O 8O 8O :papas: :papas: :papas:

εχω ατομο να μεινω κοζανη…ωραια…

Δεν εχω ατομο αλλα χεστηκα, θα παω!!

GYPSY PUNK!!

Κοιτα να δεις, 9/7 ο Μανου Τσαο, 11/7 οι Κουλτουρ και 15/7 οι Γκογκολ. Δεν μπορουσαν να ειναι ολοι μαζι να λιωναμε?! Δεν πειραζει, ας ειναι…

Παιρνω τηλεφωνα για διανυκτερευση.

Πωωω στην πρωτευουσα ερχεται ο κοσμος, στην πρωτευουσα…:frowning:

Αν και δεν εχω ακουσει καθολου χαιρομαι που γινεται στην Κοζανη αυτο το λαιβ.
Μπορει η Αθηνα να ειναι η πρωτευουσα αλλα εχουν και οι αλλοι στον ηλιο μοιρα.

off-topic : Η Κοζανη εχει γαμω τα μαγαζια για φαι και αραγμα.Λιγα και καλα.

Κοιτα περαν πλακας, το χω ψησει ασχημα να το συνδυασω με διακοπες τριημερου. Εξαρταται απο το αν θ’ ακολουθησει η αναμενομενη παρεα.

Αν γνωριζετε παιδες ενημερωστε για τριγυρω ξενοδοχεια (θα τσεκαρω κι εγω, αλλα αν ξερει καποιος κατι απο εμπειρια, ας πει αν μπορει) και διαφορες τετοιες ιστοριες. Παιζει να παω Κοζανη μερια φετος για ολο το φεστιβαλ.(πριν λιγο το μαθα κι εγω μην νομιζετε :Ρ)

Η Βλαστη ειναι ενα χωριο μερικα χιλιομετρα απο την Κοζανη και ειναι καταπληκτικο. Απιστευτη φυση, οτι πρεπει για φεστιβαλ.

Παρτε και μία φωτο της τοποθεσιας επειδη ειστε καλα παιδια.

Λοιπόν παιδιά, καλησπέρα
Πάμε αρκετά χρόνια στη Βλάστη στο Earth Festival και σκέφτηκα ότι μπορεί να σας ενδιαφέρει η εμπειρία μας. Κατ΄αρχήν η Βλάστη είναι φανταστική τοποθεσία. Λίγο απόμακρη μόνο και θα το καταλάβετε όταν πάτε, από Κοζάνη απέχει καμιά 40αριά χλμ. και συγκοινωνία δεν έχει. Για τις μέρες του φεστιβάλ τα παιδιά που το οργανώνουν βάζουν κάποια δρομολόγια με ένα minibus κάποιες φορές την μέρα, αλλά πρώτα θα πρέπει να συνεννοηθείτε μαζί τους. Αλλιώς ταξί (15 ευρώ αν θυμάμαι καλά) ή ωτοστόπ.
Ξενοδοχεία στο χωριό υπάρχουν αρκετά αλλά μάλλον ακριβά καθότι το παίζουν χειμερινός τουρισμός και καλά. Βέβαια όταν πρωτοξεκίνησε το φεστιβάλ είχε μόνο ένα, αλλά με το φεστιβάλ το χωριό έγινε γνωστό και ήρθαν και οι “επενδύσεις”. Παίζει όμως πολύ καλό μέρος για κάμπινγκ σε λόφο δίπλα στο χωριό, κανά χιλιόμετρο δρόμος, πολύ σκιά, δροσιά και γαμώ τις καταστάσεις. Χάνουν λίγο σε υποδομές, λίγες τουαλέτες, κρύο νερό στις 2 μόνο ντουζιέρες αλλά είναι δωρεάν οπότε δεν νιώθεις να σε καροιδεύουν.
Γενικά η φάση δεν είναι της αρπαχτής όπως τόσα άλλα στην κωλοχώρα μας. To εισιτήριο κοστίζει 10 ευρώ την μέρα, 15 το διήμερο και 25 το τετραήμερο και γράφουν μάλιστα ότι αναγκάστηκαν να το αυξήσουν. Ποτό και φαγητό (και μάλιστα βιολογικό) είναι πολύ φτηνά, οπότε με λίγα την βγάζεις όμορφα.
Και πολύ μουσική, αρχίζουν το μεσημέρι από το κάμπινγκ με μικρά σχηματάκια και τζαμαρίσματα από διάφορους (αν έρθετε και παίζετε κάποιο όργανο φέρτε το μαζί σας), συνεχίζουν στις 7 το απόγευμα στην εναλλακτική σκηνή και κατά τις 10 αρχίζουν οι συναυλίες, δυο γκρουπ συνήθως κάθε βράδυ και μετά Dj.
Τα πρώτα χρόνια την έβγαλαν με έντεχνο αλλά είδαν ότι δεν τραβάει και το γύρισαν σε βαλκανο-ethnik-world και κάνουν πολύ καλές επιλογές, όχι πολύ γνωστά ονόματα αλλά γαμώ. Πέρσι είδαμε εκεί Shantel για πρώτη φορά στην ελλάδα και τρελλαθήκαμε.
Αυτά θα μπορούσα να γράψω πολλά ακόμα αλλά σταματάω. Αν θέλει κανάς φίλος να ρωτήσει κάτι συγκεκριμένο και το ξέρω θα του απαντήσω. Πάντως αν πάτε στο site τους γράφουν πολλα΄πράματα και λύνουν πολλές απορίες.

Χμ, οι ανωτέρω πληροφορίες (περί μη συγκοινωνίας) με απογοητεύουν λίγο, δεδομένου ότι ούτε πολλά λεφτά θα παίζουν (δεν λέω για το εισιτήριο καθαυτό που είναι πάμφτηνο) και κυρίως ούτε αμάξι. Δεδομένου ότι την πρηγούμενη μέρα θάμαι Μάνου Τσάο, το πράγμα γίνεται πολύ δύσκολο.

Για να μην παρεξηγηθώ και κάνω χαλάστρα στα παιδιά, συγκοινωνία μέχρι την Πτολεμαίδα (που είναι το πιο κοντινό μέρος) έχει πολύ τακτική και από Θεσσαλονίκη και από Αθήνα. Απο κει και πέρα η απόσταση είναι καμιά 20αριά χλμ. και τα παιδιά έχουν ένα minibus που κάνει κάποια δρομολόγια, μεησμέρια και απογεύματα. Μίλησα και πάλι μαζί τους και μούπαν ότι πέρα από κάποια δρομολόγια που θα ανακοινώσουν στο site τους αργότερα μπορούν να τα αυξήσουν εάν θα δουν ότι υπάρχει ζήτηση ή να βάλουν και λεωφορείο του ΚΤΕΛ εάν δουν ότι δεν φτάνει το minibus. Kαι φυσικά η διαδρομή θα είναι τζάμπα.
Μην κολώνετε πάντως…

Το χωριό είναι πανέμορφο!! Έχω πάει πριν 3-4 χρόνια και το μέρος είναι απίστευτο. Το καμπινγ συνιστάται ανεπιφύλακτα!! Βρίσκεται 5-10 λεπτά με τα πόδια από το χωριο σε ενα λοφο, μέσα στα δέντρα. Το βράδυ οπωσδήποτε φουτεράκι γιατί παίζει κρύο. Sleeping Bag επίσης απαράιτητο, οι τυχόν παλικαράδες που σκεφτούν ότι είναι καλοκαίρι κτλ θα τον δαγκώσουν κανονικά. Η όλη φάση είναι πολύ πανηγυρι με την καλή έννοια!!