Kylesa - Exhausting Fire

Tracklist:

  1. Crusher
  2. Inward Debate
  3. Moving Day
  4. Lost and Confused
  5. Shaping the Southern Sky
  6. Falling
  7. Night Drive
  8. Blood Moon
  9. Growing Roots
  10. Out of My Mind
  11. Paranoid (Bonus Track)

Με ένα άκουσμα Crusher και Shaping the Southern Sky μου πήραν τα μυαλά.

Το αλμπουμακι θελει [B]πολλα[/B] ακουσματα για ασφαλη συμπερασματα. Και εγω επειδη τα εκανα τα εβγαλα.

Οι γενικες εντυπωσεις των γνωστων μιζερομεταλχεντ δεν ηταν καλες, αυτο ηταν το πρωτο πραγμα που ακουσα κ εσπευσα να ακουσω απτους kylesa την διαψευση του, πραγμα που γινεται μετα απο 5 ακουσματα εμφατικα.

Ειναι το καινουριο βημα ακουστικα των kylesa που πετυχαινει απολυτα για μενα. Σιγουρα καλυτερο απο το προηγουμενο τους με περισσοτερα ρισκα κ πολλες φρεσκιες ιδεες που προσωπικα με αυτον τον τροπο που τις παραθετουν δεν τις εχω ξαναακουσει.

Αυτη η μπαντα ειναι τελικα η πιο progressive κ πιο ανοιχτομυαλη απο τις μεγαλες sludge μπαντες(βαλτε mastodon,baroness).

Ενω το καινουριο τραγουδι των baroness με απογοητευσε εντελως κ παιζει να μην ασχοληθω κ πολυ με το καινουριο τους δισκο αν οντως ειναι σαν το προηγουμενο(εκει που καποτε ηταν αγαπημενοι μου), οι kylesa αν τους δωσεις λιγο χρονο δεν γινεται να μην σε κερδισουν, τα εχουν ολα οι τυποι.Πανω απ’ολα το κανουν με το ΔΙΚΟ τους στυλ.

Δεν θα πω συγκεκριμενα για τραγουδια για μενα ΟΛΑ πετυχαινουν στον δισκο, ακομα κ το cover στο τελος!

Μετα απο πολλα ακουσματα το θεωρω στα highlights της χρονιας κ ειναι το αντιπαλο δεος του spiral shadow(που προσωπικα εως αυτο το αλμπουμ το θεωρουσα το καλυτερο τους).

Πολύ καλός δίσκος.
Θεωρώ ότι το Ultraviolet ήταν το προσχέδιο αυτού που επιχειρούν εδώ.
Πιο rock, πιο ψυχεδελικό και ολοκληρωμένο.
Οι Kylesa ωριμάζουν και δοκιμάζουν πράγματα. Δεν γίνεται να παίζουν μια ζωή sludge με την ίδια κορεσμένη συνταγή.
Μ’αρέσουν η στροφή που έκαναν και περιμένω την συνέχεια.

Αυτό ακριβώς. Ο δίσκος είναι αυτό ακριβώς που περίμενα να ακούσω αυτή τη στιγμή από τους Kylesa. Ώριμος και συμπαγής δίσκος χωρίς κανένα φιλερ.

Video για το Lost and Confused

Ωριμότατοι, ακομπλεξάριστοι και ολοκληρωμένοι.
Εξαιρετικός δίσκος και καλύτερος από τον προκάτοχο για μένα.