Kyuss vs. Queens Of The Stone Age

Συνδετικοι κρικοι οι Josh Homme (κυριως) και Nick Oliveri, καθως και η πορεια των δυο γκρουπ στο χωρο του stoner.

Ποιους προτιματε;;;

Χμμμ, πολύ δύσκολη απόφαση…
Οι Kyuss έχουν σίγουρα πολύ πιο νεύρο και είναι και η επιτομή του stoner.
Οι QOTSA έχουν πιο ποικιλόμορφο ήχο αφού το πιάνουν και συνδιάζουν λίγο απ’ όλα τα είδη της ροκ.
Θα ψηφίσω Kyuss γιατί η φωνή του Γκαρσία τσάκιζε κόκκαλα.

ενταξει τωρα η απαντηση για μενα δεν σηκωνει σκεψη…προφανως και kyuss!!!
οι quotsa ποτε δεν με ενθουσιασαν και τοοοσο περα απο τους 2 πρωτους δισκους που ηταν αρκετα καλοι…

qotsa

οι kyuss ειναι σαφως πιο επιδραστικοι
αλλα οι qotsa ειναι πιο ‘pop’ και εχουν καλυτερες μελωδιες/τραγουδια

αλλα και οι 2 ειναι γκρουπαρες.και ο josh ειναι ο stoner paul mccartney.

Νομίζω το πόλλ αυτό μπορεί να εξισωθεί με το Iron Maiden vs. Metallica ή το παρατραβάω; Πιστεύω πώς όχι. Όλοι αγαπάμε τους Queens of the Stone Age αλλά όταν μπαίνουν δίπλα από τους Kyuss…νομίζω πως…καταλαβαίνετε.

Kyuss!

εμμ…

Καλοι και αγαπημενοι οι qotsa,διπλα σε kyuss ειναι ανεκδοτο…για μενα τεσπα…καμια σχεση…ενα ριφ απο kyuss στελνει για βρουβες τη μιση δισκογραφια των qotsa,τι λεμε τωρα…αλλη φαση τελειως και ψιλοακυρη συγκριση…

αγαπαμε και τους δυο σιγουρα παντως…

Εγω δεν ειπα να συγκριθουν μουσικα απαραιτητα.

Απλα επειδη ειναι οι μπαντες με τις οποιες μεγαλουργησε ο τιτανας Josh Homme, το εφτιαξα ενα πολλ του “Hawkwind vs. Motorhead”.

Ασε που καλως ή κακως ειναι 2 απο τα κορυφαια γκρουπ του χωρου, ανεξαρτητα αν καποιοι βρισκουν μεγαλη τη διαφορα αναμεσα τους.

Ναι ρε,οκ,απλα λες για κοινη πορεια των 2 συγκροτηματων στο χωρο του στονερ,ενω εγω νομιζω πως στονερ παιζουν μονο οι Kyuss,οι qotsa αλλη φαση, πιο εμπορικοι(οχι με τη κακη εννοια) και πιο κοντα στο laternative,οπου πλην μερικων στονερο-ριφς,λιγη σχεση με το καθαροαιμο In your face στονερ των αλλονων…

Αλλα οκ,και περαν της καθαρα μουσικης συγκρισης,οπου Kyuss hands down per moi,και παλι τους προτιμω σαν επιλογη για τα αυτια μου,μου αρεσει η μπιχλα και η σαπιλα γενικα…αλλα και οι qotsa,οταν θελω να ακουσω κατι αλλο,ειναι μια χαρα μπανταρα(που εχει και 2 δισκους που σκοτωνουν και απο κει και μετα,καθοδικη πορεια) ειναι…

Πιο πολυδιάστατοι οι Qotsa κατά την άποψή μου και τους ψηφίζω.

Θα μας γίνει συνήθειο εμάς τελευταία να συμφωνούμε. :stuck_out_tongue:
Μόνο που εγώ τους qotsa δεν τους αγαπάω καθόλου. Το αντίθετο μάλλον.

σα να λέμε pantera ή down, hawkwind ή motorhead, Πελόμα Μποκίου ή Μπονάτσος κλπ δηλαδή?
Μπαααα… δε θα πάρω.

Εύκολα Kyuss8)

Kyuss For Sure!!

Οι Qotsa είναι εμπορικοί (όπως αναφέρθηκε), πιο “εύκολοι” σαν άκουσμα και πιάνουν ευρύτερο κοινό.

Φορ μι, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.

Αν δεν ακούσεις μια γαρδένια, ένα φοτοτρόπικ, ένα 50 μίλιον γίερ τριπ βρε αδερφέ, να γουστάρεις, τι νόημα έχει η ζωή??!! :stuck_out_tongue:

kyuss = νταλικα που παρασερνει τα παντα στο περασμα της.

qotsa = μοτοσυκλετα που παει με 140 και νιωθεις τον αερα να σε χτυπαει στο προσωπο.

το μονο κοινο μεταξυ τους ειναι ο ΘΕΟΣ Josh Homme(και ο oliveri εν μερει)

αγαπαμε με τρελα και τις 2 μπαντες.

Kyuss. Μ’ αρεσουν πολυ περισσοτερο απο τους qotsa που και να μην υπηρχαν δεν θα χαλαγε ο κοσμος τελικα. Αν δεν υπηρχαν οι kyuss, δεν θα υπηρχε ουτε η ιδια ποιοτητα στους qotsa που stonerιζουν σε αρκετα σημεια, ουτε η ιδια ποιοτητα στη stoner σκηνη. Δεν ξερω τι θα επαιζε αλλα και μονο σ’ αυτη τη σκεψη ευχαριστω τους kyuss που υπαρχουν και τους ψηφιζω :stuck_out_tongue:

Οι kyuss είναι η αρχή των πάντων. Ο homme εκανε αρκετά τη φάση του με τους QOTSA αλλά ποτέ δεν είχε την ομοιογένεια και τη φαντασία των kyuss. Εξάλλου στους kyuss έγραφε μουσική και ο Bjork, έβαζε και ο Garcia την προσωπική του σφραγίδα και είχαν μπασάρες ( και oliveri και reeder).

Ντάξει, καλοί και οι QUOTSA των τριών πρώτων δίσκων.
Αλλά δεν υφίστασται καμία απολύτως σύγκριση.

Άκυρη σύγκριση και καταδικαστική. Αγαπάμε QOTSA αλλά ένα μόνο Kyuss riff ισοπεδώνει όλη την δισκογραφία τους καλώντας ανεμοθύελλα από τα βάθη της ερήμου. Κριμα…

+1
Kαι επίσης QOTSA δεν αγαπάμε και τόσο είπαμε,ειδικά στην Ελλάδα δεν χαίρουν και τόσο μεγάλης αναγνώρισης

ΚΑΛΑ…ειπαμε να σεβομαστε τις μεγαλες μπαντες αλλα καποιοι το εσκισαν!
Οι Kyuss εχουν πραγματι βγαλει κομματαρες και εχουν ξεχωρισει ως χαρακτηριστικοι και πρωτοποροι.
Ρισπεκτ και σαπορτ!

η μπαντα του Τζος ομως εχει προχωρησει ΠΟΛΥ πλεον για να συγκριθει μαζι τους και πλεον θεωρω οτι μια τετοια συγκριση ειναι σχεδον ατοπη.

Ψηφιζω Qotsa ,μιας και επιασαν σχεδον εκει που εμειναν οι αλλοι και εκτοτε εχουν βγαλει 4 δισκαρες με τρομερη εξελιξη απο δισκο σε δισκο.

οσοι απλα τους αγνοουν ως ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, ειναι απλα αμπαλλοι.:stuck_out_tongue: