Lake of Tears - Illwill [2011]

Το καλο με τους LOT ειναι οτι για πολυ κοσμο,διαφερει ο αγαπημενος του δισκος και σε πολλες περιπτωσεις δεν ειναι μονο ενας. Με το Ιllwill συνεχιζεται αυτο και ανετα σε λιγο καιρο θα συγκαταλεγεται και αυτος στους αγαπημενους δισκους αυτης της μπανταρας.

[B]official clip "ILLWILL[/B]

Μετά από αρκετές πλέον ακροάσεις το άλμπουμ είναι απλά συμπαθητικό. Έχει μερικές καλές στιγμές αλλά το repeat δεν το πατάς με την καμία. Δύσκολα θα ξαναμπεί φέτος.

αν και μου αρέσουν όλα τα album των Lake of Tears (με αποκορύφωμα τα Headstones+A crimson cosmos) ,το τελευταίο με έπιασε στον ύπνο!

καλά τι πάθανε και αγριέψανε έτσι?
είχαν πει πουθενά ότι θα το πάνε το πράγμα στο πιο άγριο?

i didn’t see it coming ,που λένε και στο χωριό μου :stuck_out_tongue:

τελοσπαντων για όσους δεν το έχουν ακούσει ,
να πω οτι ανεβάσανε ταχύτητες ,προσθέσανε thrash-οειδή riff (δλδ η εισαγωγή του The Hating δεν θυμίζει Slayer και ειδικά τον τρόπο που παίζει ο Araya? ) .
Γενικά το σκληρήνανε πολύ το πράμα.
Α, υπάρχει και εισαγωγή του Feel The Fire (βλεπε Out of Control …ωραίο κομμάτι όμως,απλοϊκο και συναυλιακό με wah-wah και oh-oh) .
Και για το τέλος στα Taste of hell (τέτοιο τίτλο σε Lake of tears δεν τον περίμενα) & Midnight Madness θυμούνται οτι είναι Σουηδοί και το ρίχνουν στο ατμοσφαιρικό black/death !!

Μόνο τα house of the setting sun και Behind the green door θυμίζουν ας πούμε “κλασσικούς” Lake of tears (τουλάχιστον απο crimson μέχρι το Blackbrickroad-δισκάρα).

Εντάξει οι Lake of tears είναι ανήσυχα μουσικά πλάσματα και περιμένεις το απρόσμενο απο αυτούς αλλά τέτοιο δίσκο (και καλοκαιριάτικα) δεν το περιμένα.

δεν εχω παρει τον καινουριο τους στα χερια μου να δω αν συμμετεχει συνθετικα ο νεος τους κιθαριστας Fredrik Jordanius (οσοι τον ειδαν και επι σκηνης στην Ελλαδα παρατηρησαν οτι ηταν ο μονος που κοπανιοταν) αλλα τα παραλληλα συγκροτηματα στα οποια ανηκει ειναι πολυ πιο σκληρα (power/thrash).

Τελικά μου έκανε θετική εντύπωση ο δίσκος, νομίζω ότι αυτή η αλλαγή ήταν αρκετά επιτυχημένη, ίσως οι τίτλοι των κομματιών είναι λίγο γραφικοί αλλά αυτό είναι το λιγότερο :stuck_out_tongue: πάντως πιστεύω ότι το συγκεκριμένο θα το ακούω πιο συχνά απ’ ο, τι το Moons And Mushrooms.

bump
γιατι εσκασε νεο βιντεο απο τη δισκαρα!!
[B]Lake Of Tears - House Of The Setting Sun[/B]

Nice.πολύ υποτιμημένος δίσκος. μου αρέσει τρελά η “μαυριλα” του