Lamb of God @ Gazi 3/7/2019

Έχω δει Profanatica να ισοπεδώνουν με headline 40 λεπτά και ενώ πριν οι μπάντες παίζανε κοντά στην ώρα!

1 Like

Πίστεψέ με, δεν υπήρχε νόημα για παραπάνω. Και δεν είδα και κάποιον να παραπονέθηκε για την ώρα. Μια ώρα μας πάταγαν στο λαιμό. Quality over quantity λένε στη Virginia.

4 Likes

Αν παίζανε παραπάνω θα θρηνούσαμε θύματα από moshpit, οπότε.

Τελείως αποστασιοποιημένα, τα +/-70 που παίξανε δεν είναι πολύ, αλλά στην πράξη αυτό δε λέει πολλά. Ήταν τόσο υπερβολικά δυνατοί, που πραγματικά δεν είχε ιδιαίτερο νόημα για παραπάνω.

Πιθανότατα με κάτι από Wrath/Resolution, το Vigil γιατί κολλημένος, άντε και Overlord για καμία ανάσα, θα ανέβαινε κι άλλο, αλλά σε κάθε περίπτωση πήρανε κεφάλια.

2 Likes

Διαφωνώ εντελώς στο “δεν λέει πολλά”, ήθελε παραπάνω, ήθελε 3-4-5 κομμάτια παραπάνω.
Τέσπα, ο καθένας όπως του αρέσει, εγώ δεν ισοπεδώθηκα σε καμία περίπτωση, ήταν πολύ καλή συναυλία.
Ο ήχος δεν ήταν κακός, αλλά ήταν μετριούλης, ο ντραμμερ ήταν πιο σταθερός απο τον Adler (τουλάχιστον απ όσο έχω δεί απο youtube τον Adler), η αλληλεπίδραση μπάντας/κοινού εξαιρετική και η αποδοσή τους πολύ καλή.
Ήθελε όμως λίγο ακόμα. Ενα ghost walking, ενα set to fail, ένα contractor, ενα vigil,ένα faded line. Λίγο παραπάνω και ας παίζαν και swing.
Πάνω που άρχισα να γουστάρω, λέει redneck και ξενερώνω με την ζωή μου.

3 Likes

Για μένα πάντως έχει γίνει κανόνας, η καλή η συναυλία θέλει μπάντα maximum 45 ετών, με μέτρια αναγνωρισημότητα, κοινό κάτω από 35, κλειστό χώρο και ιδανικά (πολύ σπάνιο αυτό) η εμφάνιση να μην είναι ταυτόχρονα προώθηση δίσκου… Όταν όλα αυτά τα αστέρια ευθυγραμμιστούν έχουμε liveαρα! Κάτι τέτοιο έγινε χθες…

2 Likes

To '12 οι Guardian μια χαρά είχαν γαμήσει από όλες τις πλευρές και δεν ίσχυαν πολλά από τα παραπάνω.

Αν μιλάμε για ξύλο, τότε αλλάζει το πράγμα, αλλά εσύ με αυτό τον τρόπο δεν θες συναυλια, να εκτονωθείς θες. Είτε παίξει η μπάντα καλά, είτε όχι, θα είναι εκπληκτική συναυλία

2 Likes

Όχι όχι δεν θέλω ξύλο (μόνο), για παράδειγμα έχω περάσει το ίδιο καλά graveyard αλλά πρόσεξε πάλι η μπάντα ήταν κάτω των 45, το κοινό οκ ήταν πιο μεγάλο αλλά πολύ θερμό, ήμασταν ούτε 800 άτομα αλλά όσοι ήμασταν ξέραμε δεν πήγαμε στην τύχη, σε κλειστό χώρο εννοείται…

Την προηγούμενη φορά που είχαν έρθει οι Skyclad, πήγα επειδή με έψησε φίλος, η επαφή μου με την μπάντα ήταν 2 τραγούδια. Από τότε έγινα φαν. Να μην είχα πάει για να μην έχει φασαίους και να ζούνε όλοι τα τραγούδια δίχως αύριο?

Ντάξει, προφανώς μια συναυλία που ο περισσότερος κόσμος συμμετέχει είναι άλλη φάση, αλλά μην του γαμάμε και την μανούλα όμως :slight_smile:

2 Likes

Όχι για όνομα την μανούλα τους να την αφήσουμε στην ηρεμία της, αλλά αφού καταλαβαίνεις τι λέω, και άσε τους φασαιους αυτοί μάγκες είναι στην τελική περνάνε καλά, άσχετο αν κουράζουν η ενοχλούν… Αλλά όπως είπες και εσύ όταν σε μια συναυλία συμμετέχει ο περισσότερος κόσμος είναι άλλη φάση, βλέπε τι είχε γίνει με τους Architects στο κύτταρο, μιλάμε για live εμπειρία, κάτι τέτοιο μου θύμισε το χθεσινό… Αυτό είχε γίνει και στον Πειραιά με blind guardian… Εμπειρία…

2 Likes

Mην μου το θυμίζεις αυτό, είχα πάρει εισιτήριο μήνες πριν και την μέρα της συναυλίες είχα σηκώσει 39.
Εχω ακόμα το εισιτήριο άκοπο.

2 Likes

Να το θέσω κι εγω το ζήτημα

Λόγω του ήταν καθημερινή το λαηβ και ζέστης κούρασης από δουλειά και μπλα μπλα μπλα δεν θα πήγαινα LoG για ξύλο… Θα καθόμουν κάπου πιο ήρεμα όσο γίνεται με τετοια ριφφ δλδ

Ε, 70 λεπτά θα με ενοχλούσε πολύ… Και λόγω τιμής

Καταλαβαίνω απόλυτα τι λέτε και πως το εννοείτε φυσικά ότι δεν σε πείραξε

2 Likes

@Rebel ακριβώς αυτό που περιγράφεις ήμουν και εγώ χτες, πήγα εξώστη γιατί ήξερα ότι θα έχει καλύτερο ήχο, είχε 40 βαθμούς, είναι Ιούλιος, δεν υπήρχε περίπτωση να μπω σε pit ή να είμαι δίπλα σε ιδρωμένους και καυλωμένους (επικίνδυνος συνδυασμός). Ε και χτυπιόμουν τόσο, που μόνο που δεν πήδηξα από τον εξώστη. Τους είχα δει και πριν 9 χρόνια, πάλι ήταν γαμάτοι, άκουσα τραγούδια που δεν άκουσα χτες. Αν ήθελα 4-5 ακόμα τραγούδια? Σίγουρα θα τα ήθελα. Αν μου έλειψαν? Έτσι όπως έπαιξε η μπάντα χτες, σε καμία περίπτωση δε μου έλειψε απολύτως τίποτα. Ήταν πολύ έντονο live.

2 Likes

Το θέμα της διάρκειας του live έχει σχέση με το είδος της μουσικής που παίζει η κάθε μπάντα. Συναυλία 70 λεπτών για μπάντα οπως οι LoG είναι αποδεκτή έως καλή. Θα μου πεις υπάρχουν οι Slayer που παίζουν 100 λεπτά περίπου. Δεκτό. Progressive και stoner συναυλίες με διάρκεια κάτω των 80 λεπτών (ως headliner πάντα) είναι απαράδεκτο. Πιο extreme μπάντες με μια ώρα ειναι πιθανόν να σε χορταινουν. Επίσης, στην ικανοποίηση που νιώθεις και την αίσθηση πληρότητας παντα παίζει ρολο και η απόδοση της μπάντας και το κέφι του κοινού (ήχος κλπ. συνθήκες εννοείται καλές).
Δηλαδή περί ορεξεως κολοκυθόπιτα…

1 Like