Lantlôs - Agape

Μετά από ένα χρόνο, στις 28 Οκτωβρίου κυκλοφορούν το καινούριο άλμπουμ τους με τον αγαπητό Neige πάλι στα φωνητικά:

Disc I

  1. Intrauterin
  2. Bliss
  3. Bloody Lips And Paper Skin
  4. You Feel Like Memories
  5. Eribo - I Collect The Stars

Disc II [Limited edition version]

  1. Intrauterin [Instrumental demo version]
  2. Bliss [Instrumental demo version]
  3. Bloody Lips And Paper Skin [Instrumental demo version]
  4. You Feel Like Memories [Instrumental demo version]
  5. Eribo - I Collect The Stars [Instrumental demo version]

Disc III [Limited box edition version]

  1. White Miasma
  2. Where Have You Gone My Friend [Asylum Party cover]

Line-up
Stéphane “Neige” Paut - vocals
Markus “Herbst” Siegenhor - drums (2005-2010), guitars, bass (2005-present)

Session musicians
Felix Wylezik - drums

Να κι ένα review:

Να κι ένα κομμάτι:

Τον άκουσα σήμερα τον δίσκο, εκτός από τα δύο μπόνους κομμάτια στο Disc III. Ντάξει το blackgaze γενικά είναι της μοδάς λιγάκι, οι συγκεκριμένοι πάντως πιο πολύ black metal χαρακτηρίζονται και λόγο των φωνητικών. Σίγουρα κάναν δουλειά, και παραπάνω ατμόσφαιρα, σε σύγκριση με τα παλιά τους. Παραμένουν όμως παγωμένοι, γιατί είναι γερμανοί. Για μένα αυτό το είδος θα πρέπει να εξελιχθεί κι άλλο, να αφήσει πίσω τα growls. Αλλά αυτή είναι απλά η άποψη μου, γιατί μετά θα γίνει κάτι άλλο, καμία σχέση με metalz.

εμένα πάλι μου φαίνεται οτι ο δίσκος είναι σκουπίδι. Είναι βαρετό αργόσυρτο μέταλ που και καλά έχει post rock και showgaze στοιχεία για να τσιμπήσουν τα θύματα του trend. Δεν μπορώ να κατανοήσω πώς διάβασα ήδη κριτικές θετικές για έναν δίσκο που έχει 2 συγχορδίες ανα κομμάτι. Και καλά ψαγμένο, και καλά ατμοσφαιρικό. Προτιμώ Πλιάτσικα Φίλλιπο, έχει πιό αξιόλογες συνθέσεις

Βαρετος.Γενικα μονο το ντεμπουτο μου ειχε πει κατι,απο κει και περα οσο παει και πιο αδιαφοροι…

@Voider: Τσεκαρεις τοτε Old Silver Key, φετινο project του Neige με μελη των Drudkh. Σα ν’ ακους Alcest στο πιο Katatonia με καθαρα φωνητικα (στο πολυ χοντρικο).

Το νεο Lantlos δεν το χω ακουσει ακομα παντως αλλα πρεπει γιατι το προηγουμενο ηταν ανελπιστα καλο. Εμενα προσωπικα μ αρεσε καλυτερα απ το πρωτο τους το οποιο ειχε ενα ενδιαφερον αλλα μεχρι εκει. Το δευτερο ειχε πιο καλογραμμενα κομματια με καλυτερη στιγμη μαλλον το “these nights were ours”, επαιζε επι καθημερινης βασης δλδ για μια περιοδο.

heh σε πρόλαβα κάπου εδώ http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=1238670&postcount=571

To album λέγεται αγάπη?

έτσι φαίνεται http://en.wikipedia.org/wiki/Agape

Ούτε εγώ το έχω ακούσει ακόμα, αλλά το Bliss που ποστάρατε πιο πάνω μου άρεσε.
Γενικά θυμάμαι ότι το πρώτο cd τους που είχα ακούσει το είχα βρει ενδιαφέρον. Βλακεία θα είναι αν δε λέει τόσο αυτός ο δίσκος, αν και το ψιλοαποκλείω…καιρός να τους ξεθάψω πάλι λοιπόν!