Last.fm

Μετά απο πιέσεις γνωστών και φίλων είπα και εγώ ο αμπαλιδης ( ντιπ για ντιπ ) να κάνω ένα λογαριασμό στον last fm! Ρε μάγκες εγώ μουσική δεν μπορώ να ακούσω από Κει μεσα. Μόνο κάτι δείγματα . Παίζει να μου ανοίξετε τα ματια; Κάνω κάτι λάθος Γάμω το last fm τους!!

δεν ακούς από κει μουσική.ακούς απτα δικά σου αρχεία και μετά αυτά ανεβαίνουν στο προφιλ σου

κυρίως για στατιστικά είναι. απο εκεί και πέρα με ένα αντίτιμο όμως μπορείς να ακούσεις και απο τη σελίδα μουσική

αμα θες μουσικη grooveshark.com. το λαστφμ ειναι για αλλη δουλεια

Δυστυχως η υπηρεσια Radio που υπηρχε μονο για τους subscribers, δεν διατιθεται πλεον στην Ελλαδα και σε αρκετες αλλες χωρες.

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με last.fm . Τι ακριβώς κάνει το last.fm που δεν κάνει το grooveshark?

Το last.fm σου κρατάει τα στοιχεία , απ’ τα τραγούδια που ακούς στο media player/winamp μέσω του scrobbler. Και μετά σου βγάζει συγκεντρωτικά στοιχεία , για τραγούδια/δίσκους/μπάντες , ανά βδομάδα/μηνα/6μηνο κλπ… Αυτά για εσένα… Αλλά γενικά μπορείς να το χρησιμοποιείς και σαν μηχανή αναζήτησης ενός συγκροτήματος… Τι είδος είναι , αν έχει ανακοινώσει live , τι albums έχει , ποιά τραγουδια τους ακούγονται περισσότερο , με ποιές άλλες μπάντες μοιάζει ηχητικά … Βασικά νομίζω είναι το πιο πλήρες μέσο, για μουσικές αναζητήσεις (ή τουλάχιστον συμπληρωματικό σε ότι άλλο χρησιμοποιείς ) … Με grooveshark δεν έχω ασχοληθεί (λογικά είναι κάτι σαν ράδιο), αλλά απ’ ότι βλέπω δεν είναι τόσο ενημερωμένο…

Εγώ αισθάνομαι ότι το grooveshark τα έχει όλα αυτά + το πιο σημαντικό. Τη μουσική. Μπορείς να ακούσεις ότι γουστάρεις , να κάνεις playlists που τις έχεις πάντα και σε όλα τα μηχανήματα και μπορείς να τις μοιράζεσαι και με άλλους. (για παράδειγμα πάρτε μια λίστα με τα κομμάτια που έχουν ποστάρει οι χρήστες εδώ για τα καλύτερα του 2012 http://grooveshark.com/#!/playlist/Rocking2012/68753481 ) Επίσης μπορείς να βλέπεις τι ακούει ο άλλος και μπορείς επιλέγοντας κάποιον να ακούς στη λίστα σου τυχαία κομμάτια από αυτά που άκουσε αυτός πρόσφατα!!! Μοναδικό θέμα που θα μπορούσα ίσως να σκεφτώ είναι ότι λόγω streaming κάποιος audiophile θα είχε πρόβλημα

κάποια στιγμή πήγε να κάνει μια ενημέρωση το Last.fm κάπου μπλόκαρε (δεν κατάλαβα που) και μετά σταμάτησε να λειτουργεί. ξέρει κανείς πως το φτιάχνω?

Ξανακατέβασε το από εδώ και κάντο εγκατάσταση.

θενξ! :slight_smile:

και το άλλαξαν και μπερδεύτηκα :stuck_out_tongue:
θα τρέχει πάντα με το player όπως πριν? γιατί όταν κλείνω το παράθυρό του δε μου εμφανιίζεται στη γραμμή εργασιών όπως πριν…

Στο Tools->Options βεβαιώσου πως είναι επιλεγμένα οι 2 πρώτες επιλογές στο tab του general και πάτα ok.

όλα κομπλέ! ευχαριστώ! :slight_smile:

Για να προσθεσω στη λιστα των πλεηερς απο οπου το λαστ.φμ παιρνει δεδομενα εναν καινουριο, πρεπει να το ξαναφορτωσω;;;

Στον last.fm scrobbler πας File->install plugings και διαλέγεις αυτό που θες.
Άμα χρησιμοποιείς κάποιον άλλον που δεν είναι στη λίστα πες.

[SPOILER][/SPOILER]

http://playground.last.fm/demo/moody

Καμία σχέση με

[SPOILER]
:lol:
[/SPOILER]

Πλάκα έχει

πολύ σαντ είστε σεις ρε ναπούμε

[SPOILER][/SPOILER]

^κόναν ο βάρβαρος.


κόλλημα.