Last.fm

καλή καϊλιά

[SPOILER][/SPOILER]

Ρε στειλτε λίγο πως το κάνετε αυτό ^^ :stuck_out_tongue:

Listening Clock

Σκαμπανεβάσματα και κυκλοθυμία εγώ

[SPOILER][/SPOILER]

[SPOILER][/SPOILER]

Kαι τα δικά μου.

Πήγες στην πορεία τού Πολυτεχνείου;

Ναι :stuck_out_tongue:

Aλλά έχω τερματίσει το smoothness.8)

κατι παει στραβα

χα τωρα το ειδα αυτο

[SPOILER][/SPOILER]

πολυ ενέργεια μαζεύτηκε…

[SPOILER][/SPOILER]

Έκανα κι εγώ

Eκανα κι εγω και μπορω να πω οτι ειναι πολυ γαματο.Τοσο απο αποψη προτασεων και ενημερωσης οσο και απο την πλευρα του να βλεπεις στατιστικα για τη μουσικη που ακους :stuck_out_tongue:

[SPOILER][/SPOILER]

θα αφήσω και το δικό μου εδώ
http://www.last.fm/user/Parasomnia_

Ερώτηση γενικού ενδιαφέροντος που σχετίζεται και λίγο με το ότι κάποιοι βάζουν 50 albums στις λίστες με τα καλύτερα τους κάθε χρόνο, στο ότι δυόμιση μήνες μέσα στο έτος και ήδη έχουνε έτοιμη best 20άδα κτλ κτλ…

Υπάρχει forum-ίτης, χρήστης του last.fm ο οποίος σε milestones έχει απο Χ νούμερο plays σε Χ+5.000 plays μέσα σε 35 μέρες.

5.000 plays σε 35 μέρες ή 143 κομμάτια την ημέρα. Με έναν μέσο όρο 5 λεπτών ανά κομμάτι η καθημερινή ακρόαση ισούται με 12 ώρες ανά ημέρα. Με έναν μέσο όρο 8 κομματιών ανά δίσκο είναι 18 δίσκοι την ημέρα. Επίσης αν μία μέρα δεν ακούσεις καθόλου, γιατί λείπεις π.χ. την επομένη πρέπει να έχεις ακούσει 24 ώρες την ήμερα για να προκύπτει ο συγκεκριμένος μέσος όρος.

Νόμιζα πως είχα πρόβλημα που δεν μπορούσα εύκολα να έχω πάνω από top 5 albums ανά χρονιά. Ο καθένας ακούει μουσική βέβαια όπως νομίζει αλλά νομίζω η έννοια του μέτρου πάντα υπήρχε για να εξισσοροπεί τα άκρα. Εκτός και αν βάζουμε τα tracks να παίζουν στο mute για να γράφει το last.fm και εμείς παίζουμε εκείνη την ώρα με κανένα κοριτσάκι οπότε man σου βγάζω το καπέλο…

Για μένα λες; :smiley:

To πιασες. :smiley:

Ριπ δεν γίνεται αυτό. Πραγματικά.

Κοίτα να δεις και 'γω άμα το έβλεπα σε κάποιον τρίτο θα μου έκανε εντύπωση, το last.fm μου αρέσει και το χρησιμοποιώ σαν εργαλείο για να ανακαλύπτω καινούρια μουσική κτλ.
Σε καμία περίπτωση δεν το έχω για να δείχνω το πόσο γαμάτος είμαι, πόσο μουσική ακούω, πόσο ψαγμένο/διαφορετικό γούστο έχω από κάποιον άλλον. Δεν είναι του χαρακτήρα μου εξάλλου.

Παλιότερα ανέβαζα και οτι άκουγα στο ipod αλλά το σταμάτησα επειδή έπρεπε να το κάνω χειροκίνητα και ήταν βαρετό κάθε φορά, ενώ τώρα ανεβαίνει αυτόματα ότι ακούω στο κινητό που παίζει και στο αμάξι για παράδειγμα.

Τις περιόδους που έχω πολλά plays και 5000 scrobbles σε πολύ σύντομα διαστήματα στο ίδιο account ανέβαζε και ο αδερφός μου, χρησιμοποιούσαμε τον ίδιο υπολογιστή. Δεν έχω ακούσει δευτερόλεπτο από gathering και at the gates που έχουν από 2000 και 1000 plays αντίστοιχα.

Δεν έχω βάλει ποτέ μουσική να παίζει στο mute, είναι το πιο ηλίθιο πράγμα που μπορεί να κάνει κάποιος και δεν βρίσκω κάποιο νόημα σε αυτό.

Αυτά από μένα.

[SPOILER]χμ. και εγω ακούω 12ωρα μουσικής. χθες 12 συνεχόμενες ώρες και 3 το βράδυ , 15. αλλά οχι με νέα άλμπουμ. αυτό είναι αδύνατο(και για μενα καπως άκυρο χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιον).
*επίσης αν δεν θέλετε να ακούμε τόση μουσική, να μας βρείτε καμιά δουλειά :p[/SPOILER]

Βρε καταπληκτικό μέσο είναι το last.fm και μια χαρά βοηθάει σε ανακαλύψεις νέων ήχων, συγκροτημάτων κτλ.

Όπως ξέρεις η υπερβολή είναι μέσο για να στηρίξεις μία θέση. Και τα τελευταία 5.000 tracks σου έγιναν σε 60 ημέρες. Αυτό που θέλω να πω είναι σε τι βάθος ακούμε ή πόσο επιφανειακά. Πόσο βουτάμε σε έναν δίσκο. Η ακρόαση ενός δίσκου έπειτα από 10 προηγούμενους δεν είναι ίδια. Η προσοχή μας δεν είναι ίδια.

Έτσι λοιπόν έχουμε 50 & 80 καλύτερα albums κάθε χρόνο. Τώρα πόσο και πως απολαμβάνει κανείς την μουσική μάλλον είναι δική του υπόθεση οπότε no hard feelings.

Αγαπημένος γίνεται ένας δίσκος όταν βυθίζεται μέσα σου, όταν πιάνει το είναι σου και το κάνει ότι θέλει. Και αυτό θέλει και χρόνο και προσήλωση. Και αυτό δεν μπορούν να το κάνουν 10 & 15 δίσκοι την ημέρα. Το κάνουν 3-4 τον χρόνο…

Δεν έχει να κάνει με εσένα, το καταλαβαίνεις.