Last.fm

βλέπεις και ποιος μπαίνει στο profile σου \:D/

αυτό που το πας ? πλάκα - πλάκα έτσι πέτυχα κάτι καλές περιπτώσεις από κλασσικο-μεταλλούδες … οου γιέεεεεεεεεεεα ! :wink:

χάνοντας το pass απ’το προηγούμενο acc, είπα ν’ανοίξω καινούριο εδώ ;p feel free to add me

Παίζει να μαι απο τα πιο παλιά μέλη απο δώ 8)

Oldteller

Σε έχω 8)

Και το δικό μου εδώ

:stuck_out_tongue:

link link link :stuck_out_tongue:

με φαγες για δυο μηνάκια :stuck_out_tongue:

αυτά ειναι XD

Άσχετος εδώ…ρε παιδιά τα στατιστικά για το τι ακούτε, πόσο το ακούτε κτλ εχει να κάνει με το τι ακούτε εκι μέσα ή είναι συμβατό με winamp / media player και μετράει αυτά;

Μην γελάσει κανείς

Ψήνομαι να φτιάξω και εγω profile

Κατεβάζεις από εδώ τον client.
Είναι συμβατός με τους περισσότερα προγράμματα που ακούς μουσική. Απλά φρόντισε να έχεις σωστά id3 tags στα τραγούδια σου.

Άμα έχεις άλλη απορία πες :slight_smile:

Έκατσα και έκανα μερικά βασικά που χρειάζεται για την δημιουργία προφίλ. Μου λύθηκε η απορία, κατέβασα το plug in για τους players.

Τώρα το id3 tag τι είναι θα σε γελάσω και δεν το θέλω.

Κατα τα άλλα απλό μου φάνηκε και ενδιαφέρον.

Τα id3 tags είναι metadata δεδομένα που υπάρχουν στα περισσότερα μουσικά αρχεία.

Για να σου δώσω να καταλάβεις: μπορείς να έχεις ένα αρχείο που λέγεται korkolis.mp3 αλλά μέσα στο αρχείο υπάρχουν εξτρά πεδία όπως όνομα καλλιτέχνη, όνομα τραγουδιού, όνομα album, ημερομηνία κυκλοφορίας κτλ.

Το πρόγραμμα με το οποίο ακούς μουσική διαβάζει αυτά τα πεδία για να σου δείξει όνομα και τίτλο τραγουδιού και όχι το όνομα αρχείου.

Δες πως εμφανίζει το foobar αυτά τα πεδία

Κατάλαβα. Σε ευχαριστώ πολύ.

Ήδη τα αρχεία αυτά είναι αρχειοθετημένα και στον Media player βάσει αυτών των δεδομένων. Όσα δεν έχουν αυτά τα δεδομένα είναι συγκεντρωμένα στην unknown κατηγορία. Το ότι ήδη έχουν αρχειοθετηθεί απο μόνα τους δεν σημαίνει ότι έχουν το συγκεκριμένο tag?

Λογικά δεν θα έχει καθόλου id3 tags, θα είναι κενά δηλαδή. Μπορείς να τα επεξεργαστείς κάνοντας δεξί κλικ στο τραγούδι και μετά ιδιότητες άμα θυμάμαι καλά γιατί δεν χρησιμοποιώ window media player.

Ένα πολύ καλό εργαλείο για επεξεργασία των id3 είναι το Tagscanner

Θα το τσεκάρω αυριο και θα σου πω! thanx για την διάθεση σου να βοηθήσεις…:slight_smile:

Ντούμπλε ποστ. Καινούριο γίδι στο μαντρί, όσοι πιστοί προσέλθετε…

Χώθηκα κι εγώ…

Δεν ξέρω αν έχετε τσεκάρει το http://www.pandora.com Είναι free radio που λειτουργεί όπως το last.fm. Βάζεις ένα τραγούδι ή μπάντα και δημιουργεί μια playlist με παρόμοια κομμάτια.

Ελπίζω ότι θα είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα :-k