Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans is a 1992 historical epic film set in 1757 during the French and Indian War. It was directed by Michael Mann and based on James Fenimore Cooper’s classic novel, although it owes more to George B. Seitz’s 1936 film adaptation than the source novel. The main cast includes Daniel Day-Lewis, Madeleine Stowe, Russell Means, Wes Studi, Eric Schweig and Jodhi May.

The soundtrack features music by Trevor Jones and Randy Edelman, and the song “I Will Find You” by Clannad. The film won an Academy Award for Sound. The main theme of the movie is taken from the tune “The Gael” by Scottish singer-songwriter Dougie MacLean.

Μια απο τις αγαπημενες μου ταινιες. Δεν βρηκα καποιο αντιστοιχο thread, οποτε ανοιξα αυτο . Καλο cast, και πολυ καλη μουσικη :slight_smile:

Είναι η ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ μου ταινία, και όσες ταινίες κι αν εχω δει δεν μπορούν να την ξεπεράσουν…

Απίστευτη ιστορία, ηθοποιοί, ερμηνείες και φυσικά το soundtrack… all the money!!! :roll:

αυτό το soundtrack !!!αν και στην πορεία το καναν λίγο σούπα…αλλά εκπληκτικό!!
και η ταινία τί να λέμε τωρα…απλά υπέροχη!!!

Από αυτές τις καρακλάσικ ταινίες που για κάποιο περίεργο λόγο δεν έχω δει…

+1…δεν εχει τυχει ποτε να το δω… και στην σκηνοθεσία ειναι ο μεγας Michael Mann…(αρα θα ειναι καλό)

παιζει να ειναι η ταινια που εχω δει πιο πολλες φορες…κυριως γιατι οταν το εχει η τηλεοραση απλα ΔΕΝ γινεται να αλλαξω καναλι…!!!

http://www.youtube.com/watch?v=PLRXt-0PMvA&feature=related

καλυτερη σκηνη της ταινιας χαλαρα. Το βλεμμα της Alice πριν πηδηξει απο το βραχο :slight_smile:

Εγώ την είχα δει στο σινεμά κιόλας :lol:
Πραγματικά επική ταινία και η μουσική προκαλεί απανωτές ανατριχίλες! Όπως βέβαια και η παραπάνω σκηνή…

Daniel Day-Lewis ρεεεεεε

Ωραία ταινία, ο Ντάνιελ Ντει Λούις την ανεβάζει ένα επίπεδο, ε…