Led Zeppelin

πάρε κόσμε

…ευρά νά’χουμε, να ξοδεύουμε:p :slight_smile: :!:

Ακυκλοφόρητο instrumental κομμάτι που θα κυκλοφορήσει επισήμως με την επανακυκλοφορία του ΙΙ (το κομμάτι θα παραμείνει ονλαιν μεχρι τις 2 Ιουνίου)

https://soundcloud.com/wyatt-brake/la-la-unreleased-1969-led-zeppelin-instrumental

Δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει μιας και η πηγή είναι η mirror, αλλά εδώ λέει πως ο Robert Plant αρνήθηκε πρόταση 500 εκατομμυρίων λιρών για reunion tour και ενώ οι υπόλοιποι είχαν ήδη υπογράψει.

http://www.mirror.co.uk/3am/celebrity-news/led-zeppelins-robert-plant-turns-4595788

Kαλά εκανε (για το ονομα και τον μύθο των led zeppelin) , και πολύ ασχημο για εμας που θα το κάναμε το ταξιδάκι και θα εκπληρώναμε το παιδικό μας ονειρο…

…αυτός ο άνθρωπος είναι αυθεντικός ροκάς, και το αποδεικνύει πάντα:):!:

Έλα μωρέ με τους φραγκοφονιάδες τους Zeppelin, για τα λεφτά τα κάνουν όλα… :stuck_out_tongue:
Και αυτός ο Plant για αυτό κάθεται και βγάζει σκοτεινούς δίσκους με αφρικάνικες επιρροές στα γεράματα, για να μαζεύει τα φράγκα του αθώου Έλληνα χαρντροκά που πληρώνει από το υστέρημα του για να ακούσει το χιλιοστό ανακυκλωμένο riff του Τhe Ocean και πέφτει πάνω στον αμανέ ο δύσμοιρος… :p:wink:

Απλώς δεν ήθελε να γίνει πουτανάκι. Καλά έκανε.- Λατρεύω τους Zeppelin, αλλά δεν υπάρχουν πια.

…σωστά…άλλωστε δεν ήταν αυτός που εμφανίστηκε στο Πεκίνο με την Ριάννα να λένε το Whole Lotta Love#-o

:):!:

Ναι, ήταν ο Page με τη Leona Lewis.

Τεράστιος Robert!

To χειρότερο ήταν σε εκείνη την εμφάνιση φιέστας πως επέτρεψε στην ανύπαρκτη να αλλάξει τα λόγια (που βασίζονται στην blues κληρονομιά…) γιατί ήταν λέει σεξιστικά!
#-o#-o

Για πείτε τώρα θεωρίες. Τελικά γιατί δε θέλει ο Robert;

Επειδή δε θέλει να βλέπει τον Jimmy ούτε ζωγραφιστό;
Λόγω ανασφάλειας, ου γαρ έρχεται μόνον και τα λοιπά;
Για χάρη του Bonzo, επειδή οι Zeps πέθαναν το 1980 και πάει λέγοντας;
Επειδή πλέον τη βρίσκει μόνο με εξωτικές αναζητήσεις μακριά από τα παλιά σκληρά του;
Για όλα τα παραπάνω;
Ή μήπως για κάτι άλλο;

Εγώ λέω επειδή του λείπει το σημαντικότερο πια: τα νιάτα.

Aπό την άποψη του (β), ή της διάθεσης;

Από την άποψη της διάθεσης νομίζω.

[U]Επειδή δε θέλει να βλέπει τον Jimmy ούτε ζωγραφιστό;[/U]
Δεν το πιστεύω αυτό. Στην τελική, αυτοί είναι “αδέρφια” ρε. Τόσα έχουν κάνει μαζί. Και δεν έχουν μαλώσει. Εντάξει, ο Page θέλει μερικά ακόμα λεφτά, θέλει ίσως να δείξει και ότι δεν έχει ξοφλήσει, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ο Plant πρέπει να ακολουθήσει.

[U]Λόγω ανασφάλειας, ου γαρ έρχεται μόνον και τα λοιπά;[/U]
Σίγουρα πάντως δε νιώθει ανασφάλεια, το αντίθετο θα έλεγα. Αν ένιωθε ανασφάλεια, θα έψαχνε την επιβεβαίωση, δε θα την απέφευγε. Γιατί αναμφίβολα, μια περιοδεία Led Zeppelin θα έσπαγε τα ταμεία. Ας μη ξεχνάμε ότι τη δεκαετία του '70 έσπασαν τα ρεκόρ των Fab Four σε προσέλευση συναυλιών στις ΗΠΑ. Σήμερα θα γινόταν στο πολλαπλάσιο αυτό (όπως και με τους Pink Floyd).

[U]Για χάρη του Bonzo, επειδή οι Zeps πέθαναν το 1980 και πάει λέγοντας;[/U]
Έχουν περάσει 34 χρόνια από τότε, δε νομίζω να είναι μόνο αυτός ο λόγος.

[U]Επειδή πλέον τη βρίσκει μόνο με εξωτικές αναζητήσεις μακριά από τα παλιά σκληρά του;[/U]
Αυτό παίζει, ναι.

[U]Για όλα τα παραπάνω; Ή μήπως για κάτι άλλο; [/U]
Για όλα τα παραπάνω, σίγουρα όχι. Για κάτι άλλο; Χμ, για μένα σίγουρα βοηθάει και το ότι είναι πολύ πλούσιος και δεν έχει καμία απολύτως ανάγκη για λεφτά, αλλά είναι συμπληρωματικό αυτό.

Για εμένα είναι σίγουρα αυτό.
Φαίνεται από το επίπεδο έμπνευσης και από τον ενθουσιασμό που βάζει σε όλα αυτά τα projects. Το Lullaby είναι από τους αγαπημένους μου δίσκους του '14 και παίζει και για κορυφαίος στη προτίμηση μου.
Δεν είναι αυτή η εικόνα ενός καλλιτέχνη που το γυρίζει σε “άλλα λόγια να αγαπιόμαστε” επειδή δεν μπορεί πλέον να κάνει καλά το ένα πράγμα που κάνει καλά, αλλά ένας δημιουργικός οργασμός από έναν πολύ ώριμο μουσικό (από πότε τα νιάτα είναι “το σημαντικότερο” στη μουσική Παντελή; :-k) που από νέος ήταν ανήσυχος και ψαχνόταν σε πολλές κατευθύνσεις.
Θα ήθελα πολύ να τον δώ και live αυτή τη στιγμή.

Σε όλα του τα projects γούσταρε αυτό που έκανε και έτσι και τώρα γουστάρει με τρέλα αυτό που κάνει!Θα συμφωνήσω πως είναι δισκάρα!Στους καλύτερους της χρονιάς σίγουρα και μέσα στους 3 καλύτερους που έχει βγάλει στη solo καριερα του!
Live το καλοκαίρι που τον είδα στο Βερολίνο έσπειρε!Μακάρι να γίνει κανά χαζό και να τον φέρουν, αν και δεν το βλέπω!Όποτε μας βλέπω να ταξιδεύουμε ξανά προς άλλες: πολιτείες!:smiley:

Επειδή βλέπω ότι δυο-τρεις μπήκαν στη διαδικασία να κάνουν εκτιμήσεις σε σχέση με το multiple choice μου, να πω κι εγώ ότι: σίγουρα απεύχομαι να πρόκειται για το (α) αλλά δυστυχώς δεν μπορώ και να το αποκλείσω, το καταλαβαίνω αν έχει να κάνει με το (β), το εκτιμώ αλλά ως ένα βαθμό, θα λεγα, αν είναι το (δ), και, με το χέρι στην καρδιά, θα ήθελα ο κύριος λόγος να είναι το (γ).

Νομίζω είναι ένας συνδυασμός του β με του δ. Δεν νομίζω να νιώθει ανασφάλεια, αλλά όπως και να χει ο πιο εκτεθειμένος σε αυτές τις ηλικίες είναι ο τραγουδιστής. Από τη στιγμή που είναι και ο μόνος με προσωπική καριέρα που τρέχει (κατά τη γνώμη μου πολύ πετυχημένα και χωρίς ίχνος παππουδίλας), είναι λογικό να μην τον καίει και πολύ το reunion. Δεν αποκλείω να είναι και θέμα αρχής, είτε λόγω Bonzo, είτε και γενικά.